اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بهترین ولتاژ و جریان شارژ برای باتری لیتیوم پلیمر 3.7 ولت 1000 میلی آمپر چقدره؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : بهترین ولتاژ و جریان شارژ برای باتری لیتیوم پلیمر 3.7 ولت 1000 میلی آمپر چقدره؟

نوشته اصلی توسط Charger
    این همه دنگ و فنگ فقط برای شارژ یه باتری؟!!
    یه رگلاتور بردار خروجیشو روی 4.2V فیکس کن بده به باتری وسلام.LM317 خوبه LM1117 از اون هم بهتره و یا غیره.
    ممنون
    اگه اینجوری زیاد تو شارژ بمونه مشکلی پیش نمیاد؟

ونحوه محاسبه مقاومت ها تو مدار زیر چه شکلیه؟
    ورودی 5 ولته و خروجی باید 4.2 باشه.

دیدگاه

پاسخ : بهترین ولتاژ و جریان شارژ برای باتری لیتیوم پلیمر 3.7 ولت 1000 میلی آمپر چقدره؟

نوشته اصلی توسط khoysat
      ممنون

چرا پیش میاد ، لیتیومی باید منبع جریان شارژ بشه نه ولتاژ وگر نه جریانش زیاد میشه و ممکنه منفجر بشه... بیشتر از 90 دقیقه هم نباید زیر شارژ باشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط khoysat
        ونحوه محاسبه مقاومت ها تو مدار زیر چه شکلیه؟
        ورودی 5 ولته و خروجی باید 4.2 باشه.
        نه مشکلی نداره.
        فرمول در دیتاشیت موجوده.
        ورودی باید حداقل 2v بیشتر از خروجی باشه و در 1117 یک ولت بیشتر.

نوشته اصلی توسط arvinfx
        چرا پیش میاد ، لیتیومی باید منبع جریان شارژ بشه نه ولتاژ وگر نه جریانش زیاد میشه و ممکنه منفجر بشه... بیشتر از 90 دقیقه هم نباید زیر شارژ باشه
        سلام
        اروین جان شما یه تست بکن ببین وقتی باتری با 4.2V شارژ میشه و وقتی به این ولتاژ رسید اصلا جریان میکشه که بخواد جریانش زیاد بشه که بخواد بترکه؟!! بنده خدا باتری خالی رو وقتی با جریان برابر جریان نامیش شارژ کنیم که 2.5 ساعت تا فول شدنش طول میکشه چطوری تو 90 دقیقه باتری رو پر کنیم آخه؟!!
        دیتاشیت این باتریا رو بخونی دستت میاد.
        http://www.panasonic.com/industrial/includes/pdf/Panasonic_LiIon_CGR18650CG.pdf
        http://www.eemb.com/pdf/Li-ion/LIR17335.pdf
        http://www.sony.com.cn/products/ed/battery/download.pdf
        http://www.all-battery.com/productimages/li-ion/Data%20sheet%2018650%202200mAh.pdf
        امام حسين(عليه السلام) فرمودند: کسي که از تو انتقاد ميکند تو را دوست دارد و کسي که با تو دشمني دارد، از تو تعريف و تمجيد ميکند.
        از پاسخ به سوالات انجمن به صورت خصوصی معذورم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Charger
          نه مشکلی نداره.
          فرمول در دیتاشیت موجوده.
          ورودی باید حداقل 2v بیشتر از خروجی باشه و در 1117 یک ولت بیشتر.
          سلام
          اروین جان شما یه تست بکن ببین وقتی باتری با 4.2V شارژ میشه و وقتی به این ولتاژ رسید اصلا جریان میکشه که بخواد جریانش زیاد بشه که بخواد بترکه؟!! بنده خدا باتری خالی رو وقتی با جریان برابر جریان نامیش شارژ کنیم که 2.5 ساعت تا فول شدنش طول میکشه چطوری تو 90 دقیقه باتری رو پر کنیم آخه؟!!
          دیتاشیت این باتریا رو بخونی دستت میاد.
          http://www.panasonic.com/industrial/includes/pdf/Panasonic_LiIon_CGR18650CG.pdf
          http://www.eemb.com/pdf/Li-ion/LIR17335.pdf
          http://www.sony.com.cn/products/ed/battery/download.pdf
          http://www.all-battery.com/productimages/li-ion/Data%20sheet%2018650%202200mAh.pdf
          دیتا شیتهای خوبیه .

توشون هم نوشته با جریان ثابت و ولتاژ شارژ بشه . من بارها این باطری ها رو دستی شارژ کردم . اینی که شمام میگی درسته ولی اصولی نیست. مثل این میمونه که بگی مدارهای محافقط از افزایش جریان و ولتاژ توی کامپیوتر رو بردارن و چیزی هم نمیشه.

دیدگاه

سلام به دوستان عزیز :biggrin:. ببینید لزومی نداره که باتری های لیتیوم رو زیر 90 دقیقه شارژ کنیم چون ما تو بعضی موبایل ها داریم که تا چند ساعت طول میکشه شارژ بشه.(من یه باتری موبایل رو 5 ساله که تو تلفن بیسیم با 24 ساعت زمان شارژ استفاده میکنم و هنوز هم سالمه). مثلا ماشین های برقی مدرن که همین باتری هارو دارن هم با شارژ کند بالای 6 ساعت توسط پریز خانگی عمر باتریشون بیشتر میشه(خود سازندشون میگه) و تازه بهتر هم هست. اصولی ترین روش شارژ هم از مدار خارج کردن باتری پس از گذشتن از 4.2 یا 4.3 هست که تو همه ی وسایلی که لیتیوم یون یا پلیمر دارن استفاده میشه. البته قبل از پر شدن کامل جریان رو کمتر میکنن تا ولتاژ به صورت ظاهری بالا نره و هر وقت ولتاژ از 4.2 بیشتر شد باتری از مدار خارج میشه و تا 1000 سال هم اتفاقی برای باتری نمیوفته. من از باتری های موبایل اوریجینال(که مدار اوتومات هم دارن و نیازی به مدار شارژ هم ندارن) که تست گرفتم همین طور بود. میتونید برد باتری های فرسوده اوریجینال رو دربیارید و از اون به عنوان بهترین مدار شارژ باتری لیتیومی استفاده کنید. البته باید تست بگیرید که حتما عمل میکنه. در مورد lm317 هم روش راحتیه و جریان پس از پر شدن ناچیز میشه ولی اگه خواستید از باتریتون تو مدار مهمی استفاده کنید که عمر بیشتری داشته باشه نباید از lm317 استفاده کنید چون باعث کمی over charged شدن میشه و باتریتون باد میکنه. اگه از روش اوتومات استفاده کنید باتری زیر 100 درصد شارژ میشه که روش اصولی هم همینه که باتری رو 100 درصد شارژ نکنیم .
            ببخشید سرتون رو درد آوردم :mrgreen:
            لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

سلام اگه من بخوام با atmega8 یه شارژر درست کنم چطور می تونم چند تانقشه پیدا کردم اما نشد
              من میخوام ار باتری نوکیا و شارژر اون استفاده کنم آی سی من هم atmega8 هست
              راه درست چیه
              گاهی نمی شود که نمی شود
              گاهی قرعه نگفته به نام تو می شود
              گاهی گدای گدایی و چاره چیست
              گاهی تمام شهر گدای تو میشود
              ای بنده بدان در این عالم ___هرچه خدا خواست همان می شور

دیدگاه

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=115496.0

مقاله را حتما بخون , توش کامل توضیح دادم که باتری لیتومی به چه صورت شارژ میشه
                و مراحل شارژ به چه صورتیه....

پایه STAT چیپ را وصل کنید به میکرو برای فول شارژ و درصد شارژ باتری هم با ADC اندازه گیری کن...

آموزش ساخت دستگاه برف ساز خانگی : https://www.eca.ir/forums/thread55009.html
                مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
                _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

سلام اولا ممنون که جواب دادی
                  داداش من میخوام کنترلرم atmega 8 باشه با اون میخوام شارژر بسازم
                  راهی سراغ داری
                  گاهی نمی شود که نمی شود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mfazl22
                    سلام اولا ممنون که جواب دادی
                    داداش من میخوام کنترلرم atmega 8 باشه با اون میخوام شارژر بسازم
                    راهی سراغ داری
                    دوست عزیز , این کار لقمه را دور سر گرداندن است
                    البته من هم قبلا به فکر ساخت شارژر لیتیومی با AVR
                    افتاده بودم , اما به این نتیجه رسیدم که پروسه شارژ یک
                    پروسه آنالوگ است و نیازی به برنامه ریزی ندارد , فقط
                    محدود کننده ولتاژ و جریان لازم است که میکرو هیچکدام
                    از این دو را نمیتواند انجام دهد و فقط میتوانید مونیتورینگ
                    شارژ را با آن انجام دهید , کار برای ساخت یک محدود کننده ولتاژ
                    و جریا برای میکرو سخت شده و مدارتان خیلی خیلی بزرگ میشود
                    برای مونیتورینگ و ساخت درصد شارژ , چیپی دیگر برای این کار موجود است
                    که مثلا از چیپ قبلی که معرفی کردم حدود 2000 تومان گرانتر است...
                    آموزش ساخت دستگاه برف ساز خانگی : https://www.eca.ir/forums/thread55009.html
                    مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
                    _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

Rated voltage: 3.70V
                      Rated capacity (0.2C5A): 1,000mAh
                      Charge voltage: 4.2 ± 0.049V
                      Minimum cut-off discharge voltage: 2.75V
                      Maximum cut-off discharge voltage: 4.2V
                      Maximum continuous charge current: 1,000mAh
                      Maximum continuous discharge current: 1,000mAh
                      Battery diameter (maximum): 14 ± 0.2mm
                      Battery height (maximum): 65 ± 0.2mm
                      Interior resistance (20 ± 5°C): ≤80mΩ
                      (CC/CV) charge method and standard (20℃):
                      Quick mode, charge at 1,400mA to 4.2V, CC at 4.2V to current <20mA
                      Standard mode, charge at 280mA to 4.2V, CC at 4.2V to current <20mA
                      Application environment:
                      Charge at 0 to 45°C
                      Discharge at -20 to 60°C
                      Storage at -20 to 45°C, 65 ± 20% RH, air press 86 to 106kPa
                      Standard test environment:
                      Temperature: 20 ± 5°C, <85% RH
                      آرزو دارم روزی این حقیقت به واقعیت مبدل شود که همهآ‌ی انسانآ‌ها برابرند.

ما دیگران را فقط تا آن قسمت از جاده که خود پیمودهآ‌ایم میآ‌توانیم هدایت کنیم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sot-27
                        Rated voltage: 3.70V
                        Rated capacity (0.2C5A): 1,000mAh
                        Charge voltage: 4.2 ± 0.049V
                        Minimum cut-off discharge voltage: 2.75V
                        Maximum cut-off discharge voltage: 4.2V
                        Maximum continuous charge current: 1,000mAh
                        Maximum continuous discharge current: 1,000mAh
                        Battery diameter (maximum): 14 ± 0.2mm
                        Battery height (maximum): 65 ± 0.2mm
                        Interior resistance (20 ± 5°C): ≤80mΩ
                        (CC/CV) charge method and standard (20℃):
                        Quick mode, charge at 1,400mA to 4.2V, CC at 4.2V to current <20mA
                        Standard mode, charge at 280mA to 4.2V, CC at 4.2V to current <20mA
                        Application environment:
                        Charge at 0 to 45°C
                        Discharge at -20 to 60°C
                        Storage at -20 to 45°C, 65 ± 20% RH, air press 86 to 106kPa
                        Standard test environment:
                        Temperature: 20 ± 5°C, <85% RH
                        سلام
                        می شه بگی اینا چیه
                        گاهی نمی شود که نمی شود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Sina1359
                          برای مونیتورینگ و ساخت درصد شارژ , چیپی دیگر برای این کار موجود است
                          که مثلا از چیپ قبلی که معرفی کردم حدود 2000 تومان گرانتر است...
                          آخخخخخخ جووووووووووووون،اسمش چیه،من دنبال همینم :wow:
                          ................Fx7SAM................

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Nima200
                            آخخخخخخ جووووووووووووون،اسمش چیه،من دنبال همینم :wow:
                            ولتاژ ورودی 5 ولت و چون ظرفیت باتری شما 1000 میلی آمپر ساعت است و جریان شارژ استاندارد 1/10 ظرفیت اسمی آمپر ساعت باتری می باشد، می شود 100 میلی آمپر. با این وضعیت باتری در مدت زمان بیش تری برای شارژ نیاز دارد اما عمر مفید آن چند برابر می شود.
                            علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
                            نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری
                              ولتاژ ورودی 5 ولت و چون ظرفیت باتری شما 1000 میلی آمپر ساعت است و جریان شارژ استاندارد 1/10 ظرفیت اسمی آمپر ساعت باتری می باشد، می شود 100 میلی آمپر. با این وضعیت باتری در مدت زمان بیش تری برای شارژ نیاز دارد اما عمر مفید آن چند برابر می شود.
                              جانم؟ oo:
                              سوال من شماره ایسی ای بود که آقا سینا گفت ها!
                              ................Fx7SAM................

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Nima200
                                جانم؟ oo:
                                سوال من شماره ایسی ای بود که آقا سینا گفت ها!
                                کاربر گرامی فکر می کنم اینجا اشتباه پست زدید. !!!
                                علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
                                نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X