اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

منبع تغذیه سوییچینگ فرکانس بالا؟؟؟؟؟؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

منبع تغذیه سوییچینگ فرکانس بالا؟؟؟؟؟؟؟

سلام
    می خواستم بدونم در طراحی منابع تغذیه سوییچینگ فرکانس بالا چه نکاتی رو باید توجه کرد؟
    اصلا چه فرقی با فرکانس پایین ها دارن؟
    منظور از فرکانس بالا چه محدوده ای میشه برای هر توانی مفهوم فرکانس بالا بودن فرق داره؟
    اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم
    پیامبر اکرم(ص):زکات علم نشر آن است.
    در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

پاسخ : منبع تغذیه سوییچینگ فرکانس بالا؟؟؟؟؟؟؟

با سلام مفهوم فرکانس بالا برای منابع مختلف متفاوته . عموما فرکانس تاثیر مستقیمی روی عناصر غیر خطی مدار از جمله ترانس و سوئیچ ها داره . به طور خیلی ساده ترانس رابطه معکوس با فرکانس داره مثلا هرچه فرکانس افزایش پیدا کنه ، اندازه ترانس کاهش پیدا میکنه .. یا هرچه فرکانس افزایش پیدا کنه پریود خاموش و روشنی عنصر سوئیچ کاهش پیدا میکنه .... برای منابعی که با برق صنعتی کار میکنند فرکانس پایینه و همونطور که میبینی اکثر ترانس های صنعتی یا نیروگاهی اندازشون بزرگه (1 متر در 1 متر) اما یه منبع تغذیه ساده که ورودی dc داره و خروجی dc میده ترانس به خاطر افزایش فرکانس کاهش پیدا میکنه ( 5 سانت در 5 سانت) . مدارات مخابراتی جزء مدارات فرکانس بالا هستند که در حد مگاهرتز بررسی میشن چون سرعت و دامنه انتقال دیتا بالا و مهمه . مثلا یه منبع تغذیه dc/dc که با 100 کیلوهرتز کار میکنه نسبت به برق صنعتی فرکانس بالا حساب میشه و نسبت به مدارات مخابراتی فرکانس پایین ...
    بياموز و بي آموز

دیدگاه

سلام
      AMIR.YIO
      در واقع من یک منبع تغذیه با فرکانس 30 کیلوهرتز ساختم
      می خواستم بدونم اگر من بخوام با فرکانس 200 کیلو هرتز کار کنم باید نکته خاصی رو لحاظ کنم ؟
      در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط seyed saeed
        سلام
        AMIR.YIO
        در واقع من یک منبع تغذیه با فرکانس 30 کیلوهرتز ساختم
        می خواستم بدونم اگر من بخوام با فرکانس 200 کیلو هرتز کار کنم باید نکته خاصی رو لحاظ کنم ؟
        حسن اصلی فرکانس بالا اینه که ترانس یا سلف مدارت با این تغییر فرکانس به طور قابل توجهی کوچیک میشه . مثلا از 120 میکروهانری به 20 میکرو هانری کاهش پیدا میکنه . همچنین فیلتر یا خازناتم کم میشه . اما بدیش اینه که تلفات سوئیچینگت میره بالا و کنترل کمی سخت میشه . یعنی سوئیچی باید انتخاب کنی که مشخصات دینامیکیش خوب باشه مثلا زمان روشن و خاموش شدنش و همچنین خازن ورودیش کوچیک باشه. به طور ساده تر و کلی تر با افزایش فرکانس حجم مدار کوچیک میشه ولی باید روی اجزایی که با فرکانس رابطه اساسی دارن مثل سوئیچ کار کنی . البته فرکانس بالا تا حدی تلفات هیستزیس هسترو افزایش میده که باید از هسته مرغوب استفاده کنی . اگه قصد افزایش فرکانسو داری در انتخاب هسته و سوئیچ دقت کن
        بياموز و بي آموز

دیدگاه

پس در واقع مشکل اساسی سوییچ و هیسترزیس هسته هست
          ممنون
          تلفات هیسترزیس هسته رو از کجا می تونم پیدا کنم

دیدگاه

بالای 100کیلوهرتز باید از سویچینگ نرم استفاده کنی که با هارد سویچنگ کلآ متفاوته............

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : منبع تغذیه سوییچینگ فرکانس بالا؟؟؟؟؟؟؟

نوشته اصلی توسط Ghasede del
              بالای 100کیلوهرتز باید از سویچینگ نرم استفاده کنی که با هارد سویچنگ کلآ متفاوته............
              میشه در مورد سوئیچینگ نرم بیشتر توضیح بدین؟ من میخوام یه پیزو الکتریک را با ترانس کوپل کنم فرکانس 1.6 مگ. این کار اصلا عملی؟ میشه فکری به حال تلفات هسته تو این فرکانس کرد؟ من تو فرکانس کمتر(100 کیلو) خیلی خوب جواب گرفتم.
              Weakness of attitude becomes weakness of character
              Albert Einstein

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : منبع تغذیه سوییچینگ فرکانس بالا؟؟؟؟؟؟؟

نوشته اصلی توسط Eternal Void
                میشه در مورد سوئیچینگ نرم بیشتر توضیح بدین؟ من میخوام یه پیزو الکتریک را با ترانس کوپل کنم فرکانس 1.6 مگ. این کار اصلا عملی؟ میشه فکری به حال تلفات هسته تو این فرکانس کرد؟ من تو فرکانس کمتر(100 کیلو) خیلی خوب جواب گرفتم.
                یعنی تلفات سویچ رو در حین انتقال از روشنی به خاموشی و بر عکس به حداقل برسونید و این با on کردن سویچ در جریان صفر و off کردن در زمان ولتاژ صفر
                به دست میاد اینکار با کنترل اختلاف فاز بین جریان و ولتاژ امکان پذیره هسته هم باید توانایی کار در این فرکانس رو داشته باشه...............
                مقاله های zvs ......zcs رو مطالعه کنید.........

دیدگاه

سلام
                  Ghasede del
                  اگه میشه یک مثال بزنید اخه کی می تونیم جریان صفر یا ولتاژ صفر داشته باشیم
                  یا همیشه دو سر سوییچ ولتاژ داریم یا ازش داره جریان عبور می کنه
                  چطور میشه
                  شما خودتون مقاله دارین؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط seyed saeed
                    سلام
                    Ghasede del
                    اگه میشه یک مثال بزنید اخه کی می تونیم جریان صفر یا ولتاژ صفر داشته باشیم
                    یا همیشه دو سر سوییچ ولتاژ داریم یا ازش داره جریان عبور می کنه
                    چطور میشه
                    شما خودتون مقاله دارین؟
                    سلام
                    زمانی در یک المان تلفات داریم که دو سر اون المان اختلاف ولتاژ و جریان از اون عبور کنه .........اما باید بدونید این مسئله
                    در مدارات خطی برقراره در مداراتی که تشکیل شده از المانهای غیر خطی سلف و خازن اختلاف فاز بین جریان و ولتاژ امری عادی
                    هست کنش و واکنش بین این قطعات شرایطی رو بوجود میاره که با اینکه ولتاژ دو سر سویچ بالا ست اما جریان صفر هست
                    و بر عکس در این حالت چون یک طرف ضریب توان به صفر میل میکنه سویچ در اون زمان تلفات بسیار کمتری رو باعث میشه.
                    و اگر زمان سویچ درست انتخاب نشه احتمال اینکه تلفات از حالت هارد سویچ هم بیشر بشه هست.........
                    مقاله تو نت زیاده کافیه soft switch رو سرچ کنید.............

دیدگاه

سلام
                      ببخشید مزاحم میشوم
                      من یک منبع تغذیه سویچینگ 80wطراحی کردم وساختم
                      الان مشکل این هست که رو تلوزیون نویز میندازه فرکانس از 666mhz
                      تا 66mhz متغیر است
                      مشکل دیگه هم این هست که ماسفت صدای وزوز میده
                      چکاری باید بکنم
                      با تشکر
                      p314n27@gmail.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط irasol
                        سلام
                        ببخشید مزاحم میشوم
                        تا 66mhz متغیر است
                        چکاری باید بکنم
                        با تشکر
                        p314n27@gmail.com
                        از چه توپولوژی استفاده کردی ؟
                        صدای وز وز از ترانس فریت هست .....شل پیچیدن سیم پیچ.......محکم نکردن هسته .......میتونید از شارلاک استفاده کنید.....
                        البته موارد دیگه هم ممکنه باعث صدای هسته بشه مثل ضربه های جریان که از طراحی نامناسب نشآت میگیره......
                        در مورد نویز هم از یلتر emi در ورودی استفاده کنید و دور هسته روبا لاتون مسی ببندید...........

دیدگاه

نوشته اصلی توسط irasol
                          سلام
                          ببخشید مزاحم میشوم
                          تا 66mhz متغیر است
                          چکاری باید بکنم
                          با تشکر
                          p314n27@gmail.com
                          سلام
                          میشه مداری که استفاده کردید رو در اختیار بقیه هم بذارید؟
                          عایا؟
                          من تو یکی از پروژه هام دنبال یه سوئیچینگ 700 کیلو هرتز 100 وات می گردم ( همین طور یه 5 مگاهرتز 80 وات با ولتاژ زیاد و جریان کم)
                          در ضمن نویز که باید طبیعی باشه.
                          این فرکانس در این توان کاملا مستعده برای منتشر شدن و از هر یه تیکه سیم کوچیکی که پیدا کنه به عنوان آنتن استفاده می کنه ( دیگه ترانس های تو مدار که جای خود دارد)
                          کسایی که زیاد با این فرکانس ها سر و کار دارن ( مثلا کسایی که دستگاه های مخابراتی رو می سازن یا تعمیر می کنن ) مدام از سر درد شکایت دارن.
                          بد نیست از یه پوشش فلزی دور مدارتون استفاده کنید ( مثل منابع تغذیه صنعتی ای که می فروشن)
                          ( در ضمن ، مطمئن هستید که ماسفت صدا می ده؟ !!!!!!!!!! )
                          دوستان عزیزم تصمیم گرفتم تا یه مدت کمتر به تالار سر بزنم . اگر دیر جواب دادم ببخشید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X