اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چند تا سوال در مورد منبع تغذیه با توپولوژی هاف بریج ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چند تا سوال در مورد منبع تغذیه با توپولوژی هاف بریج ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سلام
    اول باید بگم که این سوالات فقط مختص هاف بریج نیست
    سوال اولم اینه : خازنی که بین اولیه و ثانویه ترانس می بندن چی کار می کنه , چی هست و مقدارش رو چه طور تعیین می کنند

دوم : وقتی باری در خروجی نداریم به طبع جریانی هم کشیده نمی شود و باعث می شه که وقتی حتی با دیوتی خیلی خیلی کم کار می کنیم
    شکل موج خروجی یک پالس با دیوتی 50 درصد باشه که این خوب نیست چون باعث می شه خازن های خروجی تا پیک ولتاژی که در نهایت می خواهیم شارژ بشه
    در صورتی که ما دیوتی رو کم می کنیم که ولتاژ خروجی کم تر داشته باشیم

سوم : خازنی که با اولیه ترانس سری می کنند چه فایده هایی داره (البته یکم فکر کردم دیدم وقتی یکی از سوییچ ها بسوزه بعد از چند لحظه با پر شدن کامل خازن از جریان کشیدن در خروجی جلو گیری می کنه شایدم اشتباه باشه این حرفم)

اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم
    پیامبر اکرم(ص):زکات علم نشر آن است.
    در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

پاسخ : چند تا سوال در مورد منبع تغذیه با توپولوژی هاف بریج ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

1- جلوی زیاد شدن بار اکتریکی بین اولیه و ثاونیه رو میگیره. این بار به دلیل اینکه این دو کاملا از نظر الکتریکی ایزوله هستند به وجود میاد.
    2- بر چه اساسی میگید که وقتی دیوتی سایکل تا اخر کم بشه 50 درصده؟؟؟ کاملا صفر هم میتونه بشه!!!
    3- در سیستمهای پل به دلیل اینکه هیچ دو سوییچی و هیچ دو خازنی کاملا مشابه هم نیستند یک خازن با ترانس سری میشه که dc موجود رو روی خودش نگه داره که این dc روی ترانس نره که ترانس به اشباع نره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
      1- جلوی زیاد شدن بار اکتریکی بین اولیه و ثاونیه رو میگیره. این بار به دلیل اینکه این دو کاملا از نظر الکتریکی ایزوله هستند به وجود میاد.
      2- بر چه اساسی میگید که وقتی دیوتی سایکل تا اخر کم بشه 50 درصده؟؟؟ کاملا صفر هم میتونه بشه!!!
      3- در سیستمهای پل به دلیل اینکه هیچ دو سوییچی و هیچ دو خازنی کاملا مشابه هم نیستند یک خازن با ترانس سری میشه که dc موجود رو روی خودش نگه داره که این dc روی ترانس نره که ترانس به اشباع نره.
      2- بر اساس این می گم که الان یه دونه ساختم و شکل موج هارو دارم رو اسکوپ می بینم
      وقتی دیوتی رو کم می کنم و باری در خروجی ندارم باز هم شکل موجم 50 , 50 است
      در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

دیدگاه

مدار کامل راهانداز ترانزیتور های خرجی 494 و فیدبک رو قرار بدید.
        یه اشکالی وجود داره

دیدگاه

من فعلا فیدبک نمی گیرم
          و دیوتی رو به طور دستی با ولتاژ دادن به پایه شماره 3 , tl494 تغییر میدم و برای تقویت سیگنال اون رو به l6203 می دم و از خروجی اون به یک خازن به ترانس پالس
          تا این جا هیچ مشکلی نیست و دیوتی خیلی عالی تغییر می کنه

دیدگاه

منظورتون اینه که دیوتی سایکل از 50 تا 95 متغیر هستش؟ کمتر از 50 نمیشه درسته؟؟
            اگه اینطوریه ارایش ترانزیستور های خروجی باید تغییر بکنه.

دیدگاه

منظورتون اینه که دیوتی سایکل از 50 تا 95 متغیر هستش؟ کمتر از 50 نمیشه درسته؟؟
              اگه اینطوریه ارایش ترانزیستور های خروجی باید تغییر بکنه.
              نه خیر دیوتی بین 0 تا 45 هستش
              اگه یادتون باشه خروجی 494 یک ترانزیستور هست که هم کلکتورش بازه هم امیترش پس وقتی کلکتور رو به تغذیه وصل کنیم و امیتر رو با یک مقاومت به زمین بزنیم
              می تونیم دیوتی 0 تا 45 داشته باشیم

دیدگاه

)

این عین جمله شماست. پس من منظور شما رو از 50 و 50 متوجه نشدم. بیشتر توضیح بدید مشکلتون چیه!!!. اگر دیوتی سایکل 0 تا 45 تغییر میکنه پس دیگه مشکلی نیست.
                وقتی باری نیست دیوتی خودش به زیر 1 درصد میرسه.(البته باید فیدبک وجود داشته باشه)

دیدگاه

)

این عین جمله شماست. پس من منظور شما رو از 50 و 50 متوجه نشدم. بیشتر توضیح بدید مشکلتون چیه!!!. اگر دیوتی سایکل 0 تا 45 تغییر میکنه پس دیگه مشکلی نیست.
                  وقتی باری نیست دیوتی خودش به زیر 1 درصد میرسه.(البته باید فیدبک وجود داشته باشه)
                  همون طور که قبلا گفتم من فیدبک نمی گیرم
                  و دیوتی رو دستی تغییر می دم یعنی کاری ندارم بارم چی هست چه قدر ولتاژ می خواد چه قدر جریان می خواد
                  با کمک ولتاژدادن به پایه 3 , 494 هر دیوتی که می خوایم می تونیم بسازیم درسته
                  خوب حالا من یه ولتاژی میدم و یک دیوتی خیلی کم می گیرم
                  و عینا اونو تقویت می کنم و به ترانس پالسم میدم خوب تا این جا باز هم تغییری نداریم
                  اگر در نظر بگیریم که فرکانس ما مثلا 30 کیلو هرتزه من دیوتیم مثلا 1 میکرو ثانیه است و حدودا 32 میکرو ثانیه پالسمون مقدارش صفر هست
                  از طرفی چون دو تا پالس تو این توپولوژی داریم باید اختلاف فاز داشته باشند تا با هم روشن و خاموش نشن
                  خوب حالا 2 تا 1 میکرو ثانیه داریم که وسطشون هیچی نیست
                  فرض کنیم اولین 1 میکرو ثانیه برای سوییچ بالایی باشه پس الان ترانس به تغذیه وصل شد و بعد از این مدت قطع شد حالا مشکل این جاست که بعد از این 1 میکروثانیه هیچ پالسی نداریم تا زمانی که به 1 میکروثانیه سوییچ پایینی برسیم تو این مدت زمان که فاصله بین 2 تا 1 میکرو ثانیه هست مقدار ولتاژ دو سر ترانس در همون حالت باقی می مونه
                  یعنی وقتی می خوره به تغذیه و بعد رها می شه آن قدر تو این حالت می مونه تا سوییچ پایینی اونو به زمین وصل کنه و بالعکس

دیدگاه

اهاااا. گرفتم.
                    اختلاف همیشه 180 درجه هستش. ینی چیزی غیر از این باشه به مشکل میخوریم.
                    و اما در مورد اینکه فرمودید وقتی یک میکرو ثانیه روشن میکنید ترانس روشن میشه ولی وقتی خاموش میکنید ولتاژ رو ترانس باقی میمونه .... این حرف اگر مدار درست کار بکنه نباید صحت داشته باشه. اگر از ماسفت استفاده میکنید سیگنال گیت رو بررسی بکنیدببینید بعد از ترانس پالس گیت چطوری داره تحریک میشه. اگر از bjt استفاده میکنید مدار بعد از ترانس پالس رو قرار بدید ببینم چی به چیه.
                    و اما تحلیل اینکه میگم نباید این حرف صحت داششته باشه : به مدل واقعی ترانس مراجعه بکنید. (رو کاغذ ) یک مقاومت کم اهم با یک سلف موازی شده و مجموعا با یک سلف سری شده در ورودی. این سلف باعث ایجاد ولتاژ برگشتی معکوس میشه در زمان خاموش شدن سوییچ. این قسمت رو تصور بکن. یک سر ترانس توسط دو خازن هالفبریدج به 1/2 تغذیه متصله. ما وقتی سوییچ بالایی رو روشن میکنیم جریان از ترانس عبور میکنه سلف سری شارژ میشه. جهت جریان رو در نظر داشته باش. وقتی سوییچ خاموش میشه بر اساس خاصیت مقاومت سلف در مقابل تغییرات جریان برای جاری موندن جریان در همون جهت در سلف اس قطعه ولتاژ معکوسی روش افت میکنه. یعنی زمانی که سوییچ بالایی خاموش میشه ولتاژ پایه ترانس به زمین نزدیک میشه. این روال در مورد سوییچ پایینی هم صدق میکنه. یعنی بعد از خاموش شدن سوییچ پایینی ولتاژ پایه ترانس به سمت تغذیه میل میکنه.
                    برای حل مشکل پیشنهاداول ن اینه که مدار انتقال پالس (که فکر میکنم از ترانس پالس استفاده کردید) رو بزارید ببینیم چی میگه.

دیدگاه

اهاااا. گرفتم.
                      اختلاف همیشه 180 درجه هستش. ینی چیزی غیر از این باشه به مشکل میخوریم.
                      و اما در مورد اینکه فرمودید وقتی یک میکرو ثانیه روشن میکنید ترانس روشن میشه ولی وقتی خاموش میکنید ولتاژ رو ترانس باقی میمونه .... این حرف اگر مدار درست کار بکنه نباید صحت داشته باشه. اگر از ماسفت استفاده میکنید سیگنال گیت رو بررسی بکنیدببینید بعد از ترانس پالس گیت چطوری داره تحریک میشه. اگر از bjt استفاده میکنید مدار بعد از ترانس پالس رو قرار بدید ببینم چی به چیه.
                      و اما تحلیل اینکه میگم نباید این حرف صحت داششته باشه : به مدل واقعی ترانس مراجعه بکنید. (رو کاغذ ) یک مقاومت کم اهم با یک سلف موازی شده و مجموعا با یک سلف سری شده در ورودی. این سلف باعث ایجاد ولتاژ برگشتی معکوس میشه در زمان خاموش شدن سوییچ. این قسمت رو تصور بکن. یک سر ترانس توسط دو خازن هالفبریدج به 1/2 تغذیه متصله. ما وقتی سوییچ بالایی رو روشن میکنیم جریان از ترانس عبور میکنه سلف سری شارژ میشه. جهت جریان رو در نظر داشته باش. وقتی سوییچ خاموش میشه بر اساس خاصیت مقاومت سلف در مقابل تغییرات جریان برای جاری موندن جریان در همون جهت در سلف اس قطعه ولتاژ معکوسی روش افت میکنه. یعنی زمانی که سوییچ بالایی خاموش میشه ولتاژ پایه ترانس به زمین نزدیک میشه. این روال در مورد سوییچ پایینی هم صدق میکنه. یعنی بعد از خاموش شدن سوییچ پایینی ولتاژ پایه ترانس به سمت تغذیه میل میکنه.
                      برای حل مشکل پیشنهاداول ن اینه که مدار انتقال پالس (که فکر میکنم از ترانس پالس استفاده کردید) رو بزارید ببینیم چی میگه.
                      این هم مداری که با اون ماسفت هامو روشن و خاموش می کنم فقط توجه داشته باشین که ولتاژ دو سر ترانس پالس بین 0 تا مثلا 12 ولت تغییر نمی کنه بلکه بین حدودا منفی 5 تا7 ولت در بدترین حالت تغییر می کنه چون اگه دیوتی که به ترانس پالس می دم کم تر شه مثلا بین 0 تا 12 تغییر می کنه
                      قسمت هایی که در عکس مشخص کردم رو بعضی وقتا می زارم بعضی وقتا نمی زارم به عنوان اسنابر استفاده می کنم برای این که شکل موجم تمیز تر بشه

http://upload7.ir/images/29371682476213413044.jpg

دیدگاه

ولتاژ تغذیه بالاس؟ یا داری واسه تست از ولتاژ پایین استفاده میکنی؟؟؟
                        اسنابرش کو؟
                        خازن بالانس ترانس کو؟؟
                        اگه به اسکوپ دسترسی داره گیت سورس رو بگیر بزار.

حدس میزنم گیت خوب تحریک نمیشه. ینی تحریک میشه ها. ولی خاموش نمیشه.
                        راستی چه اصراری بود حالا واسه اولین کارت از ترانس پالس استفاده کردی؟؟؟

دیدگاه

ولتاژ تغذیه بالاس؟ یا داری واسه تست از ولتاژ پایین استفاده میکنی؟؟؟
                          اسنابرش کو؟
                          خازن بالانس ترانس کو؟؟
                          اگه به اسکوپ دسترسی داره گیت سورس رو بگیر بزار.

حدس میزنم گیت خوب تحریک نمیشه. ینی تحریک میشه ها. ولی خاموش نمیشه.
                          راستی چه اصراری بود حالا واسه اولین کارت از ترانس پالس استفاده کردی؟؟؟
                          ولتاژ تغذیه یکسو شده برق شهر هستش
                          اسنابرش رو تو شماتیک نذاشتم
                          منظور از خازن بالانس چیه ؟؟ شاید چیزیه که من بلد نیستم
                          اینم عکس
                          گیت سورس

چون دارم برای شرکتی که توش کار می کنم می سازمش شرکت هم می خواد یه تعدادی ازش تولیدکنه برای جایی
                          واقعیتش میشه گفت اولین پروژه جدی ای هست که دارم انجام می دم قبلا از ir2113 استفاده کرده بودم ولی باز هم این مشکل بود

دیدگاه

سلام
                            آقای
                            Mahdii_Vaziri
                            چیزی به نظرتون نرسید ؟؟؟

دیدگاه

خازن بالانس همون خازنیه که با ترانس سری شده. برای حذف مولفه DC از روی ترانسه. تو نقشه پاور های کامپیوتر هست. گیت خیلی بد تحریک میشه. بهتره از همون 2110 استفاده بکنی. ترانس در عرض پالهای کم در سیستمهای تغییر دیوتی سایکل ترانزیستورها رو از ناحیه SOA خارج میکنه.
                              این که دیوتی سایکلش زیاده. مشکل شما اینه که وقتی خروجی ای سی کمه رو ترانس دیوتی سایکل بالا دارید. وقتی دیوتی سایکل کمه دو سر ترانس رو بگیرید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X