اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

به زبون ساده کار pfc تو تغذیه های سوئیچینگ جیه؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

به زبون ساده کار pfc تو تغذیه های سوئیچینگ جیه؟

سلام لطفابه به زبون ساده کار pfc تو تغذیه های سوئیچینگ بگید؟

پاسخ : به زبون ساده کار pfc تو تغذیه های سوئیچینگ جیه؟

سلام
    به معنای اصلاح ضریب توان است
    و بار خازنی را به بار مقاومتی شبیه میکند
    فکر کنم اینجوریه که هر چی ولتاژ بیشتر میشه جریان هم بیشتر میکشه و بار مقاومتی را برای کنتور و موتور برق شبیه سازی میکند
    مزایای بار مقاومتی نسبت به بار های سلفی و خازنی رو هم دوستان قدرت بهتر بلدند

دیدگاه

در انواع توان های زیاد وقتی ترانزیستور در حالت سویچ کار می کند هارمونی هایی به وجود می اید که واحد emiقادر به حذف انها نیست.این هارمونی ها در ورودی تغذیه موجب دریافت توان راکتیو زیادی می شوند که مطلوب نیست.اما چنان چه جریان با ولتاز ورودی هم فاز باشد هارمونی(توان راکتیو)تولید نمی شود.برای این کار ازواحد''تصحیح ضریب قدرت''استفاده می شود. این واحد اختلاف فاز بین جریان وولتاز را صفر می کند. در اصلpfcهارمونی اصلی ولتاز را با جریان هم فاز می کند
      امید وارم به دردتون بخوره
      به جای اینکه جای کسی را بگیرید سعی کنید جای واقعیه خود را بیابید

TABRIZ

دیدگاه

تشکر بطور کامل متوجه نشدم چرا خروجی این مدار 380 تا 400 ولت تولید میکنه و چه کاربردی داره؟آیا بین پل و ترانزیستورهای اصلی قرار میگیره؟
        ولتاز دی سی دیود پل به آسی تبدیل میکنه ؟

دیدگاه

تا اون جایی که من می دونم قبل از فیلتر emiقرار می گیره

TABRIZ

دیدگاه

تو کجاش ایراد داری؟؟؟

TABRIZ

دیدگاه

از اولش که چیه و کجای مدار هست؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط elect2
                با سلام.
                تو توان های کم اغلب استفده نمیشود.و جای اون قبل از فیلتر EMI هست
                تکاور شدن جرات افزون کند.....هراس از دل مرد بیرون کند....

تا تکاور به تن زخمی خود جان دارد....مرز اسلام در این ملک نگهبان دارد.........

دیدگاه

نوشته اصلی توسط elect2
                  با سلام
                  همون طوری که دوستان تو ارسالهای بالا گفتن مدار PFC همون اصلاح کننده ضریب توان هستش. حالا من میخوام این گفته رو با یه مثالی که خودم تجربه کردم بهتون بگم.
                  من دوتا LED Driver داشتم که توان خروجیه هر دوشون یکی بود. یعنی 32 ولت 2.2 آمپر که میشه تقریبا 70 وات. در ظاهر هر دوشون یه توانی رو مصرف میکردن ولی وقتی از ورودی AC توان AC رو اندازه گرفتیم دو تا توان مختلف بدست اومد! مداری که بدون سیستم PFC بود تقریبا 140 وات رو مصرف میکرد ولی مداری که شامل سیستم PFC بود تقریبا 90 وات رو مصرف میکرد!!!
                  فک کنم تا اینجا کافیه و حالا میریم سراغ فرمولها:
                  توان ورودیه AC که ما اندازه میگریم شامل توان حقیقی و توان موهومیه که اصطلاحا بهش توان ظاهری میگن
                  توان موهومی + توان حقیقی = توان ظاهری
                  حالا با توجه به رابطه ی بالا به این نتیجه میرسیم که مدار PFC توان موهومی رو به صفر میل میده و باعث میشه باره ما تقریبا شبیه بار مقاومتی بشه
                  حالا چطوری و به چه شکلی و توسط چه آیسیهایی این کار انجام میگیره نیاز به این داره که شما به منابع زیر مراجعه کنید:
                  1. کتاب Power Supply Cookbook فصل Power Factor Correction از صفحه 220 تا 231
                  2. دیتاشیت و Application Noteهای آیسی L6561 و L6562
                  3. AN966 - L6561, ENHANCED TRANSITION MODE POWER FACTOR CORRECTOR

اینم از مداری که با سیستم PFC کار میکنه و خودم ساختمش:

موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SA3ID
                    اینم از مداری که با سیستم PFC کار میکنه و خودم ساختمش
                    خروجی مدارات pfc معمولا از ورودی و برق شهر ایزوله نیستند پس
                    او اپتوکپلر تو مدار شما چه کاری انجام میده ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 780
                      خروجی مدارات pfc معمولا از ورودی و برق شهر ایزوله نیستند پس
                      او اپتوکپلر تو مدار شما چه کاری انجام میده ؟
                      اگه مقاله ی زیر رو یه دور بخونید به این نتیجه میرسید که میشه مداره PFC رو هم ایزوله کرد!!!

AN1059 - DESIGN EQUATIONS OF HIGH-POWER-FACTOR FLYBACK CONVERTERS BASED ON THE L6561

بزرگترین مزیت این روش حذف خازن Bulk ورودی و کاهش دمای MOSFET و دیود خروجی و کاهش بسیار زیاد قیمت تمام شده ی دستگاه میباشد.

موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SA3ID
                        با سلام
                        همون طوری که دوستان تو ارسالهای بالا گفتن مدار PFC همون اصلاح کننده ضریب توان هستش. حالا من میخوام این گفته رو با یه مثالی که خودم تجربه کردم بهتون بگم.
                        من دوتا LED Driver داشتم که توان خروجیه هر دوشون یکی بود. یعنی 32 ولت 2.2 آمپر که میشه تقریبا 70 وات. در ظاهر هر دوشون یه توانی رو مصرف میکردن ولی وقتی از ورودی AC توان AC رو اندازه گرفتیم دو تا توان مختلف بدست اومد! مداری که بدون سیستم PFC بود تقریبا 140 وات رو مصرف میکرد ولی مداری که شامل سیستم PFC بود تقریبا 90 وات رو مصرف میکرد!!!
                        فک کنم تا اینجا کافیه و حالا میریم سراغ فرمولها:
                        توان ورودیه AC که ما اندازه میگریم شامل توان حقیقی و توان موهومیه که اصطلاحا بهش توان ظاهری میگن
                        توان موهومی + توان حقیقی = توان ظاهری
                        حالا با توجه به رابطه ی بالا به این نتیجه میرسیم که مدار PFC توان موهومی رو به صفر میل میده و باعث میشه باره ما تقریبا شبیه بار مقاومتی بشه
                        حالا چطوری و به چه شکلی و توسط چه آیسیهایی این کار انجام میگیره نیاز به این داره که شما به منابع زیر مراجعه کنید:
                        1. کتاب Power Supply Cookbook فصل Power Factor Correction از صفحه 220 تا 231
                        2. دیتاشیت و Application Noteهای آیسی L6561 و L6562
                        3. AN966 - L6561, ENHANCED TRANSITION MODE POWER FACTOR CORRECTOR

اینم از مداری که با سیستم PFC کار میکنه و خودم ساختمش:

موفق باشید
                        ممکنه در اندازه گیری توان اشتباه شده باشه چون در این موارد که جریان سینوسی نیست ،توان اکتیو از طریق واتمتر های مخصوصی اندازه گیری میشه یعنی اندازه گیری توان در این حالت خیلی هم ساده نیست و از طریق واتمتر معمولی یا مولتی متر نمیشه اندازه گیری درستی کرد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammad751
                          ممکنه در اندازه گیری توان اشتباه شده باشه چون در این موارد که جریان سینوسی نیست ،توان اکتیو از طریق واتمتر های مخصوصی اندازه گیری میشه یعنی اندازه گیری توان در این حالت خیلی هم ساده نیست و از طریق واتمتر معمولی یا مولتی متر نمیشه اندازه گیری درستی کرد
                          دوست عزیز شما راست میگید، اون وات مترها اختلاف فاز ولتاژ و جریان رو از ورودی اندازه میگیرن و با محاسبه ی این اختلاف فاز و ولتاژ و جریان RMS ورودی به ما توان مصرفی و مقدار ضریب توان رو نمایش میدن. اما من فقط با یه مولتی متر ولتاژ و جریان رو بدون در نظر گیریه توان موهومی و مقدار پاورفکتور اندازه گرفتم و با ضرب مقدار RMS توان مصرفی رو محاسبه کردم.
                          هدف من از مقایسه توانها نشان دادن تاثیر مدار PFC در توان ورودی و درک بهتر توان Reactive بود. اگه به صفحه 224 فصل Power Factor Correction از کتاب Power Supply Cookbook مراجعه کنید حتما متوجه گفته های بنده خواهید شد.

موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SA3ID
                            دوست عزیز شما راست میگید، اون وات مترها اختلاف فاز ولتاژ و جریان رو از ورودی اندازه میگیرن و با محاسبه ی این اختلاف فاز و ولتاژ و جریان RMS ورودی به ما توان مصرفی و مقدار ضریب توان رو نمایش میدن. اما من فقط با یه مولتی متر ولتاژ و جریان رو بدون در نظر گیریه توان موهومی و مقدار پاورفکتور اندازه گرفتم و با ضرب مقدار RMS توان مصرفی رو محاسبه کردم.
                            هدف من از مقایسه توانها نشان دادن تاثیر مدار PFC در توان ورودی و درک بهتر توان Reactive بود. اگه به صفحه 224 فصل Power Factor Correction از کتاب Power Supply Cookbook مراجعه کنید حتما متوجه گفته های بنده خواهید شد.

موفق باشید
                            جریان سینوسی نیست بنابراین وات مترهای معمولی هم جواب نمیدن منظور وات مترهایی مخصوص برای اندازه گیری توان برای جریانهای غیرسسنوسی هست .حتی برای اندازه گیری خود جریان از امپرمتر مخصوص استفاده میشه چون جریان سینوسی نیست

دیدگاه

محمدجان من منظورت رو نمیفهمم!!! شما وقتی میخواین جریان ورودی مثلا یک لامپ 100 واتی رو اندازه بگیرید چیکار میکنید!!!!؟!! تا اونجایی که من میدونم میان آمپر متر رو بصورت سری در مدار قرار میدن تا جریان ورودی به لامپ مشخص بشه یا هم از یه کلمپ متر استفاده میکنن! من از این دوتا روش استفاده میکنم اگه شما به غیر از این دو تا روش استفاده میکنید بگید تا ما هم یاد بگیریم.

درضمن تا اونجایی که من میدونم این مولتی مترهایی که دمه دستمونه مقدار جریان RMS رو نشون میده و ما هم تمام محاسباتمون رو بر پایه ی همین جریان انجام میدیم! تو صفحه 221 همون کتابی که براتون معروفی کردم شکل موج جریان خروجیه هر دو مدار با PFC و بی PFC رو نشون میده!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X