اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تایید صحت عملکرد مدار با TL494

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : تایید صحت عملکرد مدار با TL494

سلام-متاسفانه نرم افزار پروتئوس را ندارم و فقط با اورکد کار میکنم.ایا در مورد سرهای نقطه دار ترانس مشکلی وجود دارد؟مطرح کنید تا پاسخ داده شود.در صورت امکان هدف نهایی از این مدار چیست؟
    در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

از این مدار برای تامین برق بخش متحرک پروژه استفاده کردم اول از روش زغال یا جاروبکی استفاده کردم که جوابگو نبود و باعث افت دور موتور میشد و از این مدار استفاده کردم که با ایجاد یک میدان متغییر با فرکانس بالا باعث القا ولتاژ در سیم پیچ ثانویه میشه که روی خود موتور سوار هست اگه اشکالی نداره تو همون محیط اورکد اصلاحات رو انجام بدین فقط یه شماتیک باشه که بدونم چه طوری این اصلاحات رو انجام بدم کافیه نمی خوام شبیه سازی کنم
      ممنون
      راستی پروژه من رو میتونید تو لینک زیر ببینید :smile:
      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=85228.0
      خداوند بی نهایت است اما به قدر نیاز تو فرود می آید ، به قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشاست.
      [hr]

دیدگاه

من از یکی از دوستام پرسیدم ایشون گفتن چون شما ماسفت رو درایو نکردی این اتفاق افتاده و پیشنهاد کردن با دو تا ترانزیستور درایوش کنم اما حالا آیا نحوه درایو کردن من درسته ؟

خواهش می کنم کمکم کنید :sad:
        خداوند بی نهایت است اما به قدر نیاز تو فرود می آید ، به قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشاست.
        [hr]

دیدگاه

چرا از موتور فن های دور متغییر استفاده نکردید؟تا مجبور به دستکاری فن نباشید.در صورتیکه فرکانس کمتراز 10 کیلو هرتز باشد روش درایو قبلی مشکلی ندارد.و روش دوم خیلی بهتر است.ولی داغ کردن سوییچ شما مربوط به اینها نیست.ایا اندوکتانس اولیه را اندازه گرفته اید؟فرکانس کاری چقدر است؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط عباس جبراییلی
            چرا از موتور فن های دور متغییر استفاده نکردید؟تا مجبور به دستکاری فن نباشید.
            من با اون فن ها آشنا نیستم ولی در این نمونه هم من سیستم الکتریکی فن رو دستکاری نکردم فقط یه سیم پیچ روش نصب کردم از چه لحاظ استفاده از این نوع فن ها می تونه بهتر باشه ؟ :question:

در صورتیکه فرکانس کمتراز 10 کیلو هرتز باشد روش درایو قبلی مشکلی ندارد.و روش دوم خیلی بهتر است.ولی داغ کردن سوییچ شما مربوط به اینها نیست.ایا اندوکتانس اولیه را اندازه گرفته اید؟فرکانس کاری چقدر است؟
            متاسفانه من نه اسیلوسکوپ دارم و نه می دونم چه طوری اندوکتانسش رو باید اندازه بگیرم :redface: تو پروتئوس هم نتونستم سیموله کنم ببینم خروجی در چه بازه فرکانسی هست ولی خود جایی که این مدار رو ازش گرفتم می گفت فرکانسی در حدود 66 KHZ میده :nerd: به نظر شما با این درایور هم مشکل برطرف نمیشه من قطعات رو می رم می خرم و تست می کنم تا آخر شب نتیجه رو اعلام می کنم
            [hr]

دیدگاه

جواب سوالم را نگرفتم.چرا به فن سیم چیپ اضافه کردید؟هدف چیست؟کنترل دور؟یا چیز دیگر؟درایو جدید مشکلی ندارد و بالاتر از 100 کیلو هرتز هم سوییچ میکند.

دیدگاه

جواب سوالم را نگرفتم.چرا به فن سیم چیپ اضافه کردید؟هدف چیست؟کنترل دور؟یا چیز دیگر؟درایو جدید مشکلی ندارد و بالاتر از 100 کیلو هرتز هم سوییچ میکند.
                چون مدار کنترلی این پروژه روی قسمت متحرک یا گردون این فن سوار است پس باید تغذیه آن نیز به صورتی باشه که نیازی به سیم نداشته باشه که من از این مدار می خوام توسط میدان الکترومغناطیسی به مدار برق رسانی کنم در واقع این مدار مثل یه ترانس عمل می کنه که چون ما در اینجا هسته ای نداریم توسط بالا بردن فرکانس این عیب را می پوشانیم .
                [hr]

دیدگاه

خوب پس برای اینکار نیاز هست که از تغذیه ایزوله استفاده بشه ولی اینطوری که شما کار کرده اید فکر نکنم جواب بدهد.چون یک مقدار سیم پیچ که وسط ان هم ثانویه قرار دارد در اینصورت چون هسته ندارید و به قول معروف هسته هوایی است مقدار اندوکتانس ترانس خیلی کم بوده و جریان زیادی در ااین فرکانس از اولیه عبور خواهد کرد.برای اصلاح ان یا باید تعداد دور را افزایش دهید که در انصورت در ثانویه مشکل خواهید داشت و یا اینکه فرکانس را باید خیلی بالاتر ببرید تا امپدانس ترانس افزایش یابد.و در ظمن سربندی ترانس را هم باید رعایت کنید.و از روش فلایبک استفاده کنید.

دیدگاه

ممنون از کمکتون مرجعی هست که من بتونم از روی اون این اصلاحات رو انجام بدم همونطور که گفتم متاسفانه در این ضمینه هیچ اطلاعاتی ندارم
                    راستی با درایو ترانزیستوری همان نتیجه قبلی را گرفتم و باز هم ماسفت داغ کرد :angry:
                    [hr]

دیدگاه

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=82950.75
                      http://www.google.com/imgres?q=flyba...80&bih=610
                      در لینک دوم به سرهای نقطه دار توجه کنید.

دیدگاه

با تشکر باتغییر کدام یک از عناصر مدار می تونم فرکانس رو بالا ببرم و اگه از چند ماسفت که با هم موازی شدن و هدسینک هم دارن استفاده کنم به نظر شما باز هم همین مشکل به قوت خودش باقی می مونه
                        [hr]

دیدگاه

با تشکر از استاد خوبم آقای جبراییلی
                          من برای رفع این مشکل به جای ماسفت از 3 تا igbt استفاده کردم که با هم موازی شدن اما با این کار باز با اینکه مشکل داغ شدن سوئیچ از بین می رفت و ولتاژ ثانویه شدیدا بالا رفت ( مولتی متر رو روی رنج 600 V می زاشتم ولی بازم ولتاژ بالاتر بود) ولی باز مشکل جدیدی به وجود اومد که داغ شدن پل دیود بود (پل دیودی که برای تغذیه TL استفاده شده بود) که این عیب رو هم با سری کردن یه سیم پیچ که دور یه چنبره پیچیده بودم با سیم پیچ اولیه رفع شد در کل الان مدار نمی گم بدون عیب ولی قابل تحمل شده :applause:
                          ولی بازم از دوستان اگه کسی راه برطرف کردن اصولی این مشکل رو نشون بده ممنون میشم (یه شماتیک بذاره :mrgreen
                          [hr]

دیدگاه

سلام-برای بالا بردن فرکانس یا خازن متصل به پین 5 را کم کنید و یا مقاومت متصل به پین 6 را.اگر مقاومت را از 10 کیلو به یک کیلو تغییر دهید فرکانس حدود 5 برابر بیشتر خواهد شد ولی بهتر است دیتا شیت را نگاه کنید زیرا از یک رنجی کمتر و یا بیشتر جواب نمیدهند یعنی خازن و مقاومت دارای محدوده میباشند.ایا سر بندی ترانس را دقت کردید؟و مانند شماتیک لینک دوم بستید؟مگر شما در لینک دوم شماتیک نمیبینید؟شماتیک ای سی در مدار ی که نشان داده اید مشکل ندارد مشکل از قسمت ترانس میباشد.

دیدگاه

آقای جبراییلی یه سوال دیگه من برای ریگوله کردن ولتاژ تو ثانویه بعد از پل دیود ( ولتاژ خروجی پل دیود در حدود 70 ولت است با گذاشتن خازن با ظرفیت بالاتر این ولتاژ خیلی بالاتر هم میره مثلا تا 226 ولت :eek: ) یه خازن 33uf پنجاه ولت گذاشتم و بعد از اون هم از 7805 استفاده کردم ولی مشکل من اینه که ولتاژی که به ورودی 7805 می آد خیلی زیاده ( تعجب می کنم چه جوری نمی سوزه و خوب کار می کنه ) به همین خاطر 7805 خیلی داغ میکنه و نمیدونم چی کار کنم اول اومدم به جای 7805 از دیود زنر 5 ولت استفاده کردم که اونم شدیدا داغ می کنه بعد اومدم از مقسم ولتاژ استفاده کردم که اونم با اینکه ولتاژ نصف میشه ولی وقتی به 7805 وصل می کنم خروجیش کمتر از 4 ولت میده ( نمی دونم چرا oo: ) نمی دونم چه کاری باید انجام بدم به نظر شما چه طوره اول با یه دیود زنر 12 ولتی یا بالاتر ولتاژ رو کم کنم بعد بدم به 7805 :question:
                              [hr]

دیدگاه

سرانجاممدار به چه شکلی تبدیل شد؟شماتیک؟ایا سرهای ترانس را درست وصل کردید؟فرکانس چقدر؟تعداد دور ترانس چقدر؟ولتاژ خروجی چقدر باید باشد؟ورودی ؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X