اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چند سوال برای ساخت سوییچینگ 800 وات امپلیفایر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : چند سوال برای ساخت سوییچینگ 800 وات امپلیفایر

سلام
    پژمان جان من به جای این مدار تصمیم گرفتم با 2153 یه سویچینگ بسازم و الان هم ساختم و فقط یه مشکل کوچیک داره که دارم روش کار میکنم. اما بقیه دوستان قبلا همین مدار رو ساختن و جواب گرفتن خیالت راحت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Dr.pejman
      سلام
      اقا چی شد بالاخره کسی اینو ساخت؟ :redface:
      پژمان جان میخواستم در پیام پیوند اینجا را برایت بفرستم که دیدم پیدا کردی
      خوشبختي از آن کسانيست که خواهان خوشبختي ديگران باشند .زرتشت

دیدگاه

تشکر از سام و مهدی عزیز بخاطر پاسختون

همون pcb که سام جان داخل صفحه قبل قرار داده جواب میده؟

اگر غیر از این تاپیک تاپیک دیگه ای راجع به این مدار هس یه لینک ازش بذارید

طعنه بر خواری من ای گل بی خار نزن //من به پای تو نشستم که چنین خوار شدم

دیدگاه

این مدار مبدل سوئیچینگ 220 به دوبل 5 ولت هست یا مبدل 12 ولت به دوبل 50 ولت ؟ :|||
          « با هر دستی بدی , با همان دست پس خواهی گرفت »
          این جمله رو فراموش نکن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amir_Eshraghi
            این مدار مبدل سوئیچینگ 220 به دوبل 5 ولت هست یا مبدل 12 ولت به دوبل 50 ولت ؟ :|||
            دوست عزیزاین مدارسوئیچینگacبهdcهستش که باتوجه به نیازت میتونی ازش خروجی بگیری شماتیکش واسه دوبل 50ولت طراحی شده.
            سفارش سوئیچینگ آمپلی فایر ماشین پذیرفته میشود.

دیدگاه

الان ورودیش 12 هست یا 220 ؟ :\
              این جمله رو فراموش نکن

دیدگاه

دوست من به شماتیک دقت کنی یکم ورودی 220 ولت هست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi.7
                  دوست من به شماتیک دقت کنی یکم ورودی 220 ولت هست
                  بله اونو دیدم , اما کسی که بهمن آدرس داده گفت این ورودیش 12 هست . هرچی ام بهش پیام دادم جواب نداد .
                  این جمله رو فراموش نکن

دیدگاه

اگه قبول داری این تاپیکو من ایجاد کردم و درباره مدارش تحقیق کردم میگم عزیز من این ac به dc هست!
                    برای 12 به دوبل 35 یه تاپیک دیگه بود دوستان منبع ساخته بودن با هسته ترویید

دیدگاه

سلام بر دوستان همیشه در صحنه !
                      آقا من این مدارو قبلا ساختم و به عنوان پروژه کاردانی تحویل هم دادم و 20 شدم
                      حالا دوباره میخوام با یه سری تغییرات و بهینه کردنش دوباره برا پروژه کارشناسی بدم !

میخوام این دفه نوع محافظ اتصال کوتاهمو تغیر بدم ؛سری قبل از یه روش ابتکاری استفاده کردم که اگه خواستین میگم بهتون ولی میخواستم ببینم روش شما چیه مهندس جان ؟

دیدگاه

سلام سعید جان
                        خوشحال شدم پستتون رو دیدم قبلا مدارتون رو دیده بودم (همون که پشتش یه روکش چرم مانند چسبونده بودی اگه درست یادم باشه)
                        من منبع با 2153 ساختم اما درکل به این نتیجه رسیدم با این ای سی ها کار کنم بهتره چون انعطاف بیشتر و دردسر کمتری داره نسبت به 2153.
                        یکی از بهترین و ساده ترین محافظ های اتصال کوتاه همین ترانس CT هست. بهترین بهینه سازی مدار بنظرم اینا هست که خودم دارم فعلا روشون مطالعه میکنم :

1. همین محافظ اتصال کوتاه
                        2. سافت سوییچ شدنش که خیلی به راندمان مدار کمک میکنه و بسیار ارزش داره
                        3. محافظ over voltage
                        4. محافظ over temp

دیدگاه

سلام اساتید گل و یه سلام مخصوص به اقا ناصر منتظری با اجازه دوستان
                          اقای منتظری عزیز من یه تالار برای تغذیه سوییچینگ با خروجیه دوبل 65 با جریان 12 امپر باز کردم برای امپلی فایر میخوام از شما خواهش دارم من رو تو این زمینه کمک کنید لطفا :cry2:
                          اخه مدارات ترانسی خیلی گرون در میاد الان اگر بخوام یه امپلیه نزدیک به هزار وات رو بسازم هزینه ترانسش از دو جهت کمر شکنه یکی اگر بخوام هسته هوا یا ترویید بزنم هزنش کمرمو میشکنه اگر EI که دیگه واقعا کمرم میشکنه :mrgreen:
                          در کوی نیک نامان ما را گذر ندادن
                          گر تو نمی پسندی تغییر ده قضا را

طراحی مدارات ( pcb ) پذیرفته میشود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi.7
                            سلام سعید جان
                            خوشحال شدم پستتون رو دیدم قبلا مدارتون رو دیده بودم (همون که پشتش یه روکش چرم مانند چسبونده بودی اگه درست یادم باشه)
                            من منبع با 2153 ساختم اما درکل به این نتیجه رسیدم با این ای سی ها کار کنم بهتره چون انعطاف بیشتر و دردسر کمتری داره نسبت به 2153.
                            یکی از بهترین و ساده ترین محافظ های اتصال کوتاه همین ترانس CT هست. بهترین بهینه سازی مدار بنظرم اینا هست که خودم دارم فعلا روشون مطالعه میکنم :

1. همین محافظ اتصال کوتاه
                            2. سافت سوییچ شدنش که خیلی به راندمان مدار کمک میکنه و بسیار ارزش داره
                            3. محافظ over voltage
                            4. محافظ over temp
                            سلام
                            مهدی جان میگم نتیجه مدار چی شد
                            من خودم چند سال پیش تمام قطعات این مدار رو خریدم و PCB رو اماده کردم ولی به علت شرایط کاری نتونستم بسازمش ولی الان میخوام
                            درستش کنم این تاپیک رو کامل خوندم و در دو صفحه اول مطالب خیلی مفیدی قرار داده شده
                            حالا منم میخوام مدار اتصال کوتاه و سافت استارت و اور لود رو برای این مدار بزارم
                            چون همونطور که میدونی در امپلی اگر ترانزیستورا بسوزه بسته به شرایط منبع تغذیه اتصال کوتاه میشه و حتما این مدار هم میره رو هوا
                            حالا اگر میشه در این زمینه کمکم کنی رشته من الکترونیک نیست من قدرت خوندم واسه همین زیاد از این مدارات سر در نمیارم
                            اگر برات مقدوره کمکم کنی
                            یه سوال اگر بیام بجای زنر 11 ولت مثلا 15 ولت بزاریم ولتاژ بالاتر میره؟
                            یا اگر سیم پیچ خروجی رو بجای 9 دور 10 دور بپیچیم چطور؟
                            راستی از جناب منتظری هم تقاضای کمک در این رابطه رو هم دارم
                            ممنون

دیدگاه

سلام مصطفی جان
                              تو این مدت که درباره منابع سوییچینگ برای امپ تحقیق میکردم (خودم هنوز به دروس مرتبط با سوییچینگ نرسیدم) به چند تا نتیجه رسیدم:

1.برای این منابع چون بار ثابتی ندارن و بار (امپ) لحظه ای جریان میکشه بهتره فیدبک نداشته باشیم. یا اگه میخوایم فیدبک داشته باشیم باید طراحی خاصی داشته باشه که فوق العاده سریع باشه وگرنه به اشتباه میافته و منبع رو میسوزونه

2.نیازی هم به سافت سوییچ شدن نیست انچنان برای بالابردن چند درصدی راندمان. چون ما مداوم یه توان ثابت ازش نمیگیرم و زیر بار ثابتی نیست منبع نیازی به اضافه کردن سافت سوییچ (که کار میبره این قسمت و فیدبک خاصی میخواد) نیست

3.استفاده از ای سی 2153 فقط دردسره و بس ; علاوه بر این که اورجینال این ای سی بد پیدا میشه , انعطاف در طراحی زیادی نداره نسبت به 494 و 3525

4.باید به درایو شدن ماسفت های توجه ویژه ای کرد. بهترین روش برای این منبع همون ترانس پالسه. علاوه بر این که ایزولاسیون و ضریب اطمینان بالاتری نسبت به ای سی داره قیمت کمتری داره. مشکل احتمالی اعوجاج شکل موج توی دیوتی سایکل پایین هم نداره توی منبع ما چون دیوتی سایکل اینجا همیشه ثابت هست.

5.برای تغذیه مدار کنترل از راه های زیادی میشه استفاده کرد. کامل ترین راهی که بهش رسیدم اینه که با رگولاتور ترانزیستوری که به برق وصل شده ولتاژ راه اندازی تامین شه و ادامه ولتاژ از یه سر مجزا که روی ترانس پیچیده میشه تامین بشه. اینجوری نه مشکل داغ کردن رگولاتور ترانزیستوری پیش میاد نه مشکل قطع شدن تغذیه ای سی در موقع کلیپ کردن یا اتصال کوتاه شدن منبع

6.برای محافظ اتصال کوتاه بهترین روش همون استفاده از ترانس CT هست. مدارش درست باشه موقع اتصال کوتاه که حد ماکزیممش قابل تنظیمه سریع منبع قطع میشه و هم کاملا ایزوله هست.

7.برای محافظ over temp بهترین و راحت ترین کار استفاده از یک مقایسه کننده مثل 311 هست که با یک NTC که به هیت سینک وصل شده و یک فن رو قطع و وصل میکنه. مدارش خیلی سادس و چندین ساله داره روی منبع تغذیم به خوبی کار میکنه. برای بهتر شدنش میشه با یه attiny13 و LM35 یه برنامه نوشت که در یه دمایی فن رو روشن کنه و بازم اگه دما از یه حدی بالاتر رفت یه رله رو روشن کنه که اون رله ولتاژ منبع یا امپ رو قطع کنه تا دما برسه به حد نرمال

این شماتیک رو ببینین ; تقریبا مطالبی رو که گفتم داره :

من قصد دارم این منبع رو بسازم. همین منبع با ERL35 یا EI33 حدود 350 وات توان میده که میشه توان های بیشتر رو با عوض کردن قطعات گرفت. مهم طراحیشه که خواستم ببینین. برای تغذیه ای سی از تغذیه خازنی غیر ایزوله استفاده کرده که میشه با روشی که گفتم عوضش کرد.

دیدگاه

سلام به اقا مهدی گل
                                من چند روز پیش این سوال رو کردم و دیدم جواب نمیدی و پیش خودم گفتم حتما دیگه ما رو قابل نمیدونی
                                الان همینطوری سر زدم و دیدم جواب دادی خیلی خوشحال شدم
                                ممنون
                                این مطالبی رو که گفتی من کاملا متوجه نشدم چون رشته ام الکترونیک نیست ولی الان برای اتصال کوتاه از کدوم مدار باید استفاده کرد شما
                                اول تاپیک دو تا مدار گذاشتی که یکیش با ترانس هست یکی با ایسی حالا شما میگی با ترانس بهتره
                                تو اون نقشه که با ترانس هست سرهای ازاد گفته نشده به کجا باید متصل بشن اگه میشه لطف کن مشخص کنی برام
                                من مورد 5 رو که گفتی متوجه نشدم مدار کنترل کدوم قسمت میشه؟
                                این نقشه ای که گذاشتی من خیلی وقت پیش ساختمش و خیلی خوب کار میکنه ولی چند تا مورد داره یکی اینکه این پتانسیومتری که داره ماله چیه چون من تغییرش که میدیم هیچ تغییری در خروجی ندارم و اینکه به بعضی امپلی ها که وصلش میکنم افت ولتاژ شدیدی داره من یه تاپیک براش زدم تو همین انجمن که براش یه فیدبک بزنم که مشکل افت ولتاژ رو برطرف کنم که کسی پاسخ نداد من ترانسش رو 2 3 دور اضافه پیچیدم ولتاژ خروجیم هر سر 41 هست وامپر هم روی امپلی هایی که افت نداشتم هر سر تا 2 امپر گرفتم البته باندام قوی نبودن که امپ بره زیره بار سنگین
                                بازم ممنون از پاسخت
                                اینم عکسش

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X