اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اینورتر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : اینورتر

سلام

منم با همه حرفای دوستمون جناب electronicswizard موافقم. :agree:

من یه سوال دارم و اون اینکه شما هدفتون یاد گیری این گونه مدارهاست ، یا اینکه به اینورتر نیاز دارید و فقط می خواهید یکی بسازید؟

از چارلی چاپلین پرسیدند خوشبخنی چیست ؟
    گفت : فاصله این بد بختی تا بد بختی دیگر !

دیدگاه

با سلام
      اینورتر در حقیقت یعنی معکوس کننده در الکترونیک یعنی تبدیل ولتاژ DC به AC حال اگر ولتاژ متناوب ما 110 ولت باشد با فرکانس 60 هرتز و اگر 220 ولت باشد با فرکانس 50 هرتز باید نوسان کرد
      در اینجا پس ما احتیاج به یک مدار نوسان کننده 50 هرتزی با دیوتی سایکل 50 درصد داریم که می توان ازیک مدار آستابل با ترانزیستور یا توسط تراشه های CMOSاستفاده کرد همانند4047
      و در بعضی از مدارات از تراشه های مدولاسیون پهنای پالس (PWM) همانند SG3525 ویا ... استفاده می کنند
      یا می توان از یک میکرو کنترلر استفاده کرد در این قسمت

در قسمت تقویت کننده قدرت هم باید از ترانزیستور استفاده کرد حال یا BJT یا MOSFET
      استفاده ماس فت در اینجا خیلی بهتر عمل می کند زیر جریان خروجی قسمت نوسان کننده خیلی پایین می باشد در حد20 تا 100 میلی آمپر است و چون جریان تامین کننده گیت ماسفت در حد 10 میکرو آمپر می باشد اما در BJT چون از نوع قدرت می باشد(معمولا 2N3055 یا 2N3773 و یا ترانزیستورهای سری MJ و...) جریان تامین کننده بیس آنها باید در حدود 250 میلی آمپر و یا کمی بیشتر باشد پس باید قبل از آن یک طبقه نیمه قدرت داشته باشیم که عموما این طبقه شامل زوج دارلینگتون یا زوج زیگلای می باشد که خود به افزایش حجم مدار و قیمت مدار دارد
      و چون مدار حالت نوسانی دارد ماس فت بهتر حالت کلید زنی را برای ما انجام می دهد این به این معنا نیست که ترانزیستور انجام نمی دهد فقط به این معنا است که پاسخ فرکانسی ماس فت بهتر از BJT است(البته در این جا فرکانس خیلی پایین است)

در اینجا یک نمونه از اینورتر ساده ارائه شده توسط تراشه 4047 می باشد

خازنهای که در خروجی ترانس گذاشته سده به این دلیل می باشد که لبه های تیز پالس مربعی را حذف کند قرار داده شده

برای افزایش توان خروجی می توان از چند ماس فت که با هم موازی شدند استفاده کرد همچنین قطر سیم های استفاده شده در ترانس خروجی را باید تغییر داد
      این تمامی مطالبی بود که من فعلا تنوستم جمع آوری کنم
      حالا هم دیگه نوبت شماست.....

هرکه خود را یک بار با اشکهایش شستشو دهد تا زنده است پاک و مقدس میماند

دیدگاه

یه مطلبی دیگه که من متوجه شدم این که برای داشتن شکل موج بهتر باید در خروجی از یک فیلتر هارمونیک سوم استفاده کرد که می گن شامل یک سلف با 300 دور سیم 21SWG موازی شده با یک خازن 48 میکرو فاراد است که با ثانویه ترانس خروجی سری می شود

که خود این باعث افزایش قیمت می شه

آیا این گذاشتن چنین فیلتر بدین معنی که ما در خروجی یه شکل شبیه به سینوسی داریم؟؟؟؟

دیدگاه

پس کجایید؟؟؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X