اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تنظیم pwm و dead time در TL494

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : تنظیم pwm و dead time در TL494

http://s4.picofile.com/file/8181013226/i1.JPG

http://s6.picofile.com/file/8181013318/New_Project.PDF.html

تست کنم فایل های پی سی بی رو پ میکنم
    مدت هاست نیستم

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : تنظیم pwm و dead time در TL494

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
      خوب چون کنترل دور موتور ها معمولا فرکانس پایینی دارن در حد چند صد هرتزن مشکی نداره که به 1 کیلو تخلیه بشه :biggrin: این روش فقط در حد چند صد هرتز کاربرد داره. خوب پول داون همون مقاومت 1 کیلو به حساب میاد دیگه :biggrin: این مقاومت رو میشه تا حد 330 اهم هم پایین آورد که بهتر بشه منتها یه خورده تلفات میفته روش
      سلام اقا محسن در مدارات پرقدرت مثل دستگاه جوش اینورتر همیشه بعد از ای سی 494 یا 3525 از ترانس پالس برای تحریک فتهای اصلی یا ای جی بی تی ها استفاده میشه یا اینکه بدون ترانس پالس من ندیدم مزیت و فواید ترانس پالس از جمله ایزوله کردن رو میدونم ولی
      در مورد ترانس پالس توضیح دهید که اگر بخواهیم با حلقه تروئیدی بپیچیم چون فکر میکنم راحتتر باشه در فرکانس 100 کیلو هرتز از کجا باید شروع کنیم با چه تعداد دور و دورهای هر دسته از ثانویه رو چطوری بپیچیم سطح مقطع هسته فریت و ..؟نقشه یا مرجعی در اختیار دارین برای شروع میخوام از یجایی شروع کنم تا یاد بگیرم

خداوند رفتگان شما رو بیامرزه

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : پاسخ : تنظیم pwm و dead time در TL494

نوشته اصلی توسط elect2
        سلام اقا محسن در مدارات پرقدرت مثل دستگاه جوش اینورتر همیشه بعد از ای سی 494 یا 3525 از ترانس پالس برای تحریک فتهای اصلی یا ای جی بی تی ها استفاده میشه یا اینکه بدون ترانس پالس من ندیدم مزیت و فواید ترانس پالس از جمله ایزوله کردن رو میدونم ولی
        در مورد ترانس پالس توضیح دهید که اگر بخواهیم با حلقه تروئیدی بپیچیم چون فکر میکنم راحتتر باشه در فرکانس 100 کیلو هرتز از کجا باید شروع کنیم با چه تعداد دور و دورهای هر دسته از ثانویه رو چطوری بپیچیم سطح مقطع هسته فریت و ..؟نقشه یا مرجعی در اختیار دارین برای شروع میخوام از یجایی شروع کنم تا یاد بگیرم
        سلام. برادر جان . من داخل دستگاه جوش از نزدیک ندیدم ولی خوب چند نمونه عکس دیدم ترانسپالس بودن.
        برا ترانس پالس هم این تاپیک رو ببین. هسته حلقوی هم میشه برادر جان. نه داداش رو هسته حلقوی پیچیدن مشکل تر هست ولی خوب تعداد دور زیاد نیست که اذیت کنه(مگر برا تولید رو تعداد) نقشه هم هست. فک کنم ندیدی تاپیک را :biggrin: اگه اینورتر جوش میخوای درست کنی با دو تا tc4420 ترانس پالست رو درایو کن که مطمین تر باشه. برا فول بریج کافیه 4 قسمت سیمپیچ مجزا بپیچی .
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=107356.msg696148#msg696148
        نوشته اصلی توسط elect2
        خداوند رفتگان شما رو بیامرزه
        کاش من میمردم به جای رفتگانم :cry2:
        لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

بستمش
          فردا تست میکنمش
          مدت هاست نیستم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
            سلام. برادر جان . من داخل دستگاه جوش از نزدیک ندیدم ولی خوب چند نمونه عکس دیدم ترانسپالس بودن.
            برا ترانس پالس هم این تاپیک رو ببین. هسته حلقوی هم میشه برادر جان. نه داداش رو هسته حلقوی پیچیدن مشکل تر هست ولی خوب تعداد دور زیاد نیست که اذیت کنه(مگر برا تولید رو تعداد) نقشه هم هست. فک کنم ندیدی تاپیک را :biggrin: اگه اینورتر جوش میخوای درست کنی با دو تا tc4420 ترانس پالست رو درایو کن که مطمین تر باشه. برا فول بریج کافیه 4 قسمت سیمپیچ مجزا بپیچی .
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=107356.msg696148#msg696148کاش من میمردم به جای رفتگانم :cry2:
            خدا نکنه
            اقا محسن تایپیک رو دیدم در اینورترهای جوش فتهای قدرت خروجی پل h بسته میشن و ترانس پالس 1 ورودی و 4قسمت خروجی داره
            اگر در ترانس پالس مثلا فریت حلقوی رو به سه قسمت 120 درجه تقسیم کنیم و روی هر قسمت از وسط سه دور بپیچیم سه دور اولیه مشخصه مثلا در جهت عقربه ساعت
            2 تا سه دور ثانویه رو مثلا در جهت عقربه ساعت پیچیدیم فقط کافیه ابتدا و انتهای سیم پیچ رو در 2 سر یک سیم پیچ بر روی بیس امیتر تغییر بدیم یعنی در یک دور ابتدای ترانس به بیس وصل و انتهاش به امیتر وصل شد در ثانویه بعدی این برعکس میشه بین بیس و امیتر البته به ترانزیستور مثبت و منفی هم بستگی داره درسته؟

فریت خالی حلقوی دم دست دارم برای ترانسپالس بخوای قطر خالی و مقطع هسته رو میگم ترانس اینورتر 1000 وات هم هست 12 به 310 ولت یه مدار ساده نداری با 494 ببندم یکسری چیزا یاد بگیرم فعلا بدون ارور امپلی فایر تا اینجا راه اندازیه ای سی رو یاد گرفتم

ببخش دیگه اطلاعاتم خیلی خیلی کمه مزاحمت میشم

دیدگاه

مدار کارمیکنه
              باهاش یه فول برایج راه انداختم اما فعلا آمپراژ و ولتاژ خروجیم کمه

اینم فایل های پی سی بی و شماتیک در پروتئوس
              http://s4.picofile.com/file/8181764034/tl494.rar.html
              مدت هاست نیستم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط elect2
                خدا نکنه
                اقا محسن تایپیک رو دیدم در اینورترهای جوش فتهای قدرت خروجی پل h بسته میشن و ترانس پالس 1 ورودی و 4قسمت خروجی داره
                اگر در ترانس پالس مثلا فریت حلقوی رو به سه قسمت 120 درجه تقسیم کنیم و روی هر قسمت از وسط سه دور بپیچیم سه دور اولیه مشخصه مثلا در جهت عقربه ساعت
                2 تا سه دور ثانویه رو مثلا در جهت عقربه ساعت پیچیدیم فقط کافیه ابتدا و انتهای سیم پیچ رو در 2 سر یک سیم پیچ بر روی بیس امیتر تغییر بدیم یعنی در یک دور ابتدای ترانس به بیس وصل و انتهاش به امیتر وصل شد در ثانویه بعدی این برعکس میشه بین بیس و امیتر البته به ترانزیستور مثبت و منفی هم بستگی داره درسته؟
                فریت خالی حلقوی دم دست دارم برای ترانسپالس بخوای قطر خالی و مقطع هسته رو میگم ترانس اینورتر 1000 وات هم هست 12 به 310 ولت یه مدار ساده نداری با 494 ببندم یکسری چیزا یاد بگیرم فعلا بدون ارور امپلی فایر تا اینجا راه اندازیه ای سی رو یاد گرفتم
                ببخش دیگه اطلاعاتم خیلی خیلی کمه مزاحمت میشم
                ترانس پالس جهت نداره سیمپیچ اولیش چون فولبریجه مهم نیست. تو همون تاپیک که لینکشو دادم گفتم چجور تعداد دور بزنی میتونی هر هسته ای رو باهاش بپیچی. (اضافه شد: دو تا ثانویه رو هم جهت هم بپیچ و در هنگام وصل کردن به ماسفت برعکس هم وصلشون کن. مثلا ابتدای ثانویه 1 رو میزنی به گیت یه ماسفت و انتهای ثانویه دومی رو بزن به گیت اون یکی ماسفت)
                در مورد مدار هم همون مدار که گذاشتم رو میتونی ببندی منتها مقاومت 47 کیلو فیدبکش رو طوری تغییر بده که خروجی 300 ولت بده. هسته رو ei33 مثلا بزار. اولیه رو دو تا 3 دور و ثانویه رو هم 100 دور بپیچ و بزن به پل دیود uf5408 و بزنش به یه خازن 400 ولت 22 میکرو فاراد. در مورد نحوه سیمپیچی ترانش هم که دوستان تو انجمن مطالب زیاد گذاشتن(حتی فیلم هم گذاشتن). انتخاب قطر سیم هم میتونی با همون نرم اففزار روسی بزنی. خیلی راحت مث آب خوردن میتونی یه مبدل 12 به 300 ولت بسازی. بعد که ساختیش یه محافظ اندر ولتاژ و اور ولتاژ ورودی و محافظ اضافه بار خروجی هم میتونی براش بزاری.
                http://seventransistorlabs.com/tmoranwms/Circuits_2010/12-24_Converter.png
                مقاومت گیت هم 10 اهم و ماسفت هم 3205 بزار. به جای 4403 هم bc640 یا bc327 بزار. به جای دیود 914 هم از 4148 استفاده کن. اون دو تا مقاومت 1 کیلوشون رو هم بکن 680 یا 470 اهم. اون دو دیود 302 و دو خازن 100 میکرو هم بردار به جاشون یه مقاومت 4.7 اهم رو سری کن به یه خازن پلی استر 10 نانو و بزنش اول و آخر اولیه ترانست. برای سلف خروجی هم یه سلف یا به قول معروف چوک لامپ کم مصرف 60 وات به بالا رو بزار. فرکانس هم 50 کیلو باشه مققاومت 10 کیلو Ct رو بکن 3.9 کیلو حله
                [hr]
                نوشته اصلی توسط abbasalifix
                مدار کارمیکنه
                باهاش یه فول برایج راه انداختم اما فعلا آمپراژ و ولتاژ خروجیم کمه
                اینم فایل های پی سی بی و شماتیک در پروتئوس
                http://s4.picofile.com/file/8181278334/test_tl494.rar.html
                فول بریج بدون فیدبک ساختی برا آمپلی فایر؟ یا جهت تسته؟

دیدگاه

برای تست هست که بیشتر با توپولوژی فول برایج آشنا بشم. درضمن من حس میکنم سر های ترانس خیلی هم مهم هستن
                  مدت هاست نیستم

دیدگاه

برای تست هست که بیشتر با توپولوژی فول برایج آشنا بشم. درضمن من حس میکنم سر های ترانس خیلی هم مهم هستن
                    برا وصل کردنش به ماسفت که آره دیگه سر های ثانویه ترانس مهمه. (به پست قبلی اضافه کردم تا دوستمون گمراه نشه :mrgreen
                    مثلا دو سیمپیچ ثانویه رو که میپیچیم بعد که میخوایم به ماسفت ها وصلشون بکنیم باید غیر هم فاز وصلشون کنیم دیگه. یعنی در واقع یکی از ثانویه هارو برعکس اون یکی وصل کنیم. در اصل وقتی یه ماسفت روشن میشه اون یکی ماسفت ولتاژ منفی گیرش میاد و وقتی دومی روشنه اولی منفی میفته روش. تو دد تایم هم هر دو ماسفت زمین میشن

دیدگاه

فکر میکنید طبق این فیلم مشکل من هم از ترانس پالسم هست ؟
                      یک سیم معمولی رو آب میکنه اما من توقعم بیشتر از ایناهاست

فیلم در پارات
                      www.aparat.com/abbasalifix
                      مدت هاست نیستم

دیدگاه

فکر میکنید طبق این فیلم مشکل من هم از ترانس پالسم هست ؟
                        یک سیم معمولی رو آب میکنه اما من توقعم بیشتر از ایناهاست

فیلم در پارات
                        http://www.aparat.com/v/Tmq4b
                        نمیدونم مشکل از چی باشه. ولتاژ خروجی چنده؟ نسبت تبدیل رو چند گرفتی؟ تعداد دور ها؟ هسته؟ سلف خروجی رو چند گذاشتی؟ فرکانس؟. در کل یه خلاصه از مدار بگو ببینیم چه مشکلی هست. محدود کننده جریان رو چه جوری گذاشتی؟ ترانس پالس رو چطور بستی؟

دیدگاه

هسته خروجی که ok هست چون با نیم پل 25 آمپر گرفتم با این که باید بیشتر از ایناها بده
                          درحال حاضر خروجی 12 و آمپر اون رو نمیدونم چقدره چون یکم زیاده نمیشه اندازه گیری کرد
                          ترانس پالس :
                          ورودی دوتا سیم پیچ 25 دور که با هم موازی شدند

در خروجی ترانس پالس هم دوتا سیم پیچ جدا از هم و هرکدام حدود 30 دور

اضافه شده در تاریخ :
                          این شکل ترانس ها هست
                          http://s4.picofile.com/file/8181391842/IMG_20150407_142008.jpg
                          مدت هاست نیستم

دیدگاه

هسته خروجی که ok هست چون با نیم پل 25 آمپر گرفتم با این که باید بیشتر از ایناها بده
                            درحال حاضر خروجی 12 و آمپر اون رو نمیدونم چقدره چون یکم زیاده نمیشه اندازه گیری کرد
                            ترانس پالس :
                            ورودی دوتا سیم پیچ 25 دور که با هم موازی شدند

در خروجی ترانس پالس هم دوتا سیم پیچ جدا از هم و هرکدام حدود 30 دور

اضافه شده در تاریخ :
                            این شکل ترانس ها هست
                            http://s4.picofile.com/file/8181391842/IMG_20150407_142008.jpg
                            نکنه یه وقت درایور ترانس پالس رو پوپول بسته باشی؟!!! اگه آره به درد نمیخوره من تست کردم با اسکوپ دیدم افتضاح در میاد. تازه دیوتی رو هم زیاد خراب میکنه.
                            اولیه رو دوبرابر هاف بریجی که قبلا جواب گرفتی پیچیدی دیگه ؟!

دیدگاه

قبلی که هاف برایج بود ترانس پوش پول داشت اما این نه

سیم پیچی توی ثانویه باید بیشتر بشه دیگه
                              مدت هاست نیستم

دیدگاه

سلام
                                اقا محسن در این مدار کنترل دور موتور دی سی همانطور گفتین فرکانس کم بود برای همین همان مقاومت 1 کیلو خازن گیت سورس را بعد از لحظه ای دشارژ میکنه فرکانس 250 هرتز است با فرکانسمتر اهممتر گرفتم روی پایه گیت fet
                                ایا نرم افزاری سراغ دارین اسیلوسکوپ کامپیوتری باشه شکل موجشم ببینم؟

ولی چند سوال
                                1- در این مدار که 494 داره وقتی ولتاژ پایه 3 یا فیدبک بیشتر میشه سرعت موتور کمتر و وقتی ولتاژ پایه 3 کمتر میشه سرعت موتور بیشتر میشه نباید برعکس باشه؟
                                2.وقتی ولوم کنترل دور موتور روی مینیمم هم باشه وقتی یک لحظه تغذیه رو روشن میکنیم موتور میچرخه و بعد وایمیسته و طبق فرمان ولوم میشه یعنی لحظه اول دست خودمون نیست
                                فکر کنم این مشکل برمیگرده به پایه ددتایم که یکسره زمینش کرده و با یک خازن و مقاومت اضافی به پایه 4 حل میشه؟
                                3-در این مدار وقتی امیتر امیترو کلکتورهای دو ترانزیستور داخلی ای سی رو موازی کرد پایه outcontrol رو به یک مقاومت 10 کیلو به رفرنس داد و ولتاژ 2 ولت به این پایه میرسه طبق دیتاشیت نباید outcontrolبه زمین میداد ؟
                                outcontrol زمینش کردم و درواقع توی کیفیت و عملکرد تاثیری نداشت

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X