اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در شکل موج جریان در مبدل سویچینگ پوش پول

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مشکل در شکل موج جریان در مبدل سویچینگ پوش پول

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
    تو این نقشه دیود رو با رنگ سبز اعمال کردم
    دیود رو اضافه کردم ولی تغییری ایجاد نشد.
    حتی در حین کار مدار مرتب اتصال کاتد دیود رو قطع و وصل کردم ولی ابدا تغییری در شکل موج ها دیده نشد.
    افتادگی آموز اگر طالب فیضی هرگز نخورد آب زمینی که بلند است

دیدگاه

نتیجه اینکه شکل موجهای شما با این مدار طبیعی است و مشکلی ندارد--اگر مدار را روی برد سوراخدار و جمع و جور ببندید تمام مشکلات شما حل خواهد شد.این سیم ها و اتصالات بلند همه باعث ایجاد اندوکتانس نشتی میباشد.که منجر به ایجاد شکل موجهای انچنانی میشود.و انرژی ذخیره شده در انها به مدار برگشت میابد.البته بیشتر روی مسیرهای جریان بالا وجود دارد.که با کوتاه شدن ان مسیرهای جریان بالا مشکل شما نیز حل خواهد شد.
      در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

سلام نقش r12 - r13-c6 , r16 - r15 چیه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط elect2
          سلام نقش r12 - r13-c6 , r16 - r15 چیه؟
          استنباط شخصی من اینه:
          R12 و R15 گین تقویت کننده خطا رو محدود می کنند.
          R13 , C6 گین تقویت کننده خطا رو در فرکانس های بالا کم می کنند.
          هدف از دو موارد بالا افزایش پایداری مداره
          R16 هم به نظر بیشتر جنبه ایجاد تقارن (با R15 ) رو داره.

دیدگاه

تمام قسمتهای مدارت که بیشتر از 0.5A پیک یا RMS جریان داری رو لحیم کن طول سییم ها رو کوتاه کن و اون سیم سوسماری ها رو هم اگر آماده خریدی یکیشو بردار 3 سانتشو لخت کن بعد 3-5 A جریان ازش رد کن ببین چی میشه فقط قبلش یه عینک محافظ چشم بزن و تا شعاع 1 متری زیر دستتم چیزی نباشه که مشتغل شونده باشه

دیدگاه

اولش که اقای محمد شاهی پیغام دادند اومدم خوندم و چیزی به ذهنم نرسید.
              الان که میبینم حق داشته )) کار نکنه. این چه طرز مدار بستنه آخه؟؟؟ )
              حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
              به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
                اولش که اقای محمد شاهی پیغام دادند اومدم خوندم و چیزی به ذهنم نرسید.
                الان که میبینم حق داشته )) کار نکنه. این چه طرز مدار بستنه آخه؟؟؟ )
                آره چون مدتی گذشت ایشون پاسخی دریافت نکرد گفتم یه یادآوری کنم شاید ندیده باشین :redface: بلکه کارشون راه بیفته. برا خودمم سوال بود.
                [hr]
                الان اگه دستگاهی شبیه دوربین بود که خطوط میدان های درهم و بر هم دور و بر سیم ها رو تو این تصویر نشون میداد خیلی جالب میشد :biggrin:
                لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

آره چون مدتی گذشت ایشون پاسخی دریافت نکرد گفتم یه یادآوری کنم شاید ندیده باشین :redface: بلکه کارشون راه بیفته. برا خودمم سوال بود.
                  [hr]
                  الان اگه دستگاهی شبیه دوربین بود که خطوط میدان های درهم و بر هم دور و بر سیم ها رو تو این تصویر نشون میداد خیلی جالب میشد :biggrin:
                  سلام آقا محسن
                  لطفا راهنمایی کنید نقش r12 - r13-c6 , r16 - r15 در این مدار چیه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط elect2
                    سلام آقا محسن
                    لطفا راهنمایی کنید نقش r12 - r13-c6 , r16 - r15 در این مدار چیه؟
                    R16 که 5 ولت میده به پایه 15 و پایه 16 هم که زمینه پس این اوپ امپ سمت چپی آی سی غیر فعاله. r13 و c6 رو نمیدونم. هرچی هست مربوط به GAIN و اینا هست که تو app note هم گفته ولی من سر درنمیارم چظور مقدار اون خازن C6 و r13 محاسبه میشه.
                    آقای وزیری و آقای جبراییلی بهتر میتونن توضیح بدن. اگه میشه راهنمایی کنید. ممنون
                    لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

R16 که 5 ولت میده به پایه 15 و پایه 16 هم که زمینه پس این اوپ امپ سمت چپی آی سی غیر فعاله. r13 و c6 رو نمیدونم. هرچی هست مربوط به GAIN و اینا هست که تو app note هم گفته ولی من سر درنمیارم چظور مقدار اون خازن C6 و r13 محاسبه میشه.
                      آقای وزیری و آقای جبراییلی بهتر میتونن توضیح بدن. اگه میشه راهنمایی کنید. ممنون
                      گین مقایسه کننده اول در فرکانس های پایین حاصل تقسیم مقاومت R12 به R15 هستش. برای افزایش پایداری گین تقویت کننده رو در فرکانس های بالا محدود می کنن. مقاومت R13 و خازن C6 به همین منظور استفاده شده. در فرکانس های پایین امپدانس خازن بالاست و موازی شده مقاومت R13 و خازن C6 با R12 تقریبا برابر هست با همون R12 . با افزایش فرکانس امپدانس خازن کاهش پیدا میکنه بطوری که در فرکانس های خیلی بالا حاصل موازی شدن مقاومت R13 و خازن C6 با R12 تقریبا برابر R13 هست. در این حالت بهره ما نسبت مقاومت R13 بر R15 که مقدار کمیه. اگر اساتید هم نظر بدن استفاده میکینم.

دیدگاه

پس طبق گفته شما در واقع r15 هم مثل r16 ولتاژ 5 ولت رفرنس میده به پایه 2 ای سی
                        یک تقسیم مقاومتی هم از ولتاژ خروجی میره به پایه 1 ای سی این ولتاژ پایه 1 طبق تقسیم مقاومتی چند ولته؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                          تمام قسمتهای مدارت که بیشتر از 0.5A پیک یا RMS جریان داری رو لحیم کن طول سییم ها رو کوتاه کن و اون سیم سوسماری ها رو هم اگر آماده خریدی یکیشو بردار 3 سانتشو لخت کن بعد 3-5 A جریان ازش رد کن ببین چی میشه فقط قبلش یه عینک محافظ چشم بزن و تا شعاع 1 متری زیر دستتم چیزی نباشه که مشتغل شونده باشه
                          در مسیر های اصلی از سیم های رشته ای که شخصا گیره سوسماری بهشون وصل کردم استفاده شده. برای اتصال به ولت متر، اسکوپ یا اسنابر سیم های سوسماری سایز بزرگ آماده وصل کردم. حواسم به تلفات مسی اتصالات مخصوصا در سمت اولیه بوده. گرمای تولید شده در مقاومت آجری 0.1 اهم سری با منبع معیار خوبی برای این مساله هست. با توجه به اینکه اندازه گیری مقاومت های خیلی کوچک سخته و سیم های رابط گرمای قابل لمسی نسبت به مقاومت 0.1 اهم تولید نمی کنن در نتیجه از تلفات مسی مربوط به سیم ها در طرف اولیه صرف نظر کردم. هرچند اختلاف ولتاژ دو سر سیم ها در اسکوپ هم بسیار کم بود. ولی بدنه فلزی خود گیره سوسماری به مراتب بیشتر از مقاومت 0.1 اهم گرما تولید میکنه که نشون میده مقاومت قابل توجهی در کاربرد های جریان بالا داره.

دیدگاه

پاسخ : مشکل در شکل موج جریان در مبدل سویچینگ &#1662

نوشته اصلی توسط elect2
                            پس طبق گفته شما در واقع r15 هم مثل r16 ولتاژ 5 ولت رفرنس میده به پایه 2 ای سی
                            یک تقسیم مقاومتی هم از ولتاژ خروجی میره به پایه 1 ای سی این ولتاژ پایه 1 طبق تقسیم مقاومتی چند ولته؟
                            ولتاژ پایه 1 بستگی به ولتاژ خروجی داره. مثلا اگر شبکه تقسیم مقاومتی فیدبک دارای نسبت 1 به 20 باشه و ولتاژ خروجی 20 ولت باشه در این صورت ولتاژ پایه 1 یک ولت خواهد بود. هدف حلقه فیدبک یکسان سازی تقریبی ولتاژ پایه های تقویت کننده خطا هست.
                            روابط مربوط به قسمت قبل رو در تصویر پایین نوشتم
                            https://cld.persiangig.com/preview/LtpGc4b6AY/DSC03793.jpg

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ABOLFAZL_M

در مسیر های اصلی از سیم های رشته ای که شخصا گیره سوسماری بهشون وصل کردم استفاده شده. برای اتصال به ولت متر، اسکوپ یا اسنابر سیم های سوسماری سایز بزرگ آماده وصل کردم. حواسم به تلفات مسی اتصالات مخصوصا در سمت اولیه بوده. گرمای تولید شده در مقاومت آجری 0.1 اهم سری با منبع معیار خوبی برای این مساله هست. با توجه به اینکه اندازه گیری مقاومت های خیلی کوچک سخته و سیم های رابط گرمای قابل لمسی نسبت به مقاومت 0.1 اهم تولید نمی کنن در نتیجه از تلفات مسی مربوط به سیم ها در طرف اولیه صرف نظر کردم. هرچند اختلاف ولتاژ دو سر سیم ها در اسکوپ هم بسیار کم بود. ولی بدنه فلزی خود گیره سوسماری به مراتب بیشتر از مقاومت 0.1 اهم گرما تولید میکنه که نشون میده مقاومت قابل توجهی در کاربرد های جریان بالا داره.
                              آخرش به این نتیجه میرسی که بندازیشون دور یا سیم هاشو عوض کنی، اون آزمایشی که بهت گفتمو کردی؟ سیمش شعله ور میشه و با اکسیژن هوا بشدت ترکیب میشه و یه چند ثانیه ای میسوزه! معلوم نیست چه آلیاجیه مس نیست!

دیدگاه

جناب جبرییلی مطابق نظر شما بازگشت جریان به منبع ناشی از اندوکتانس نشتی هست. من در توجیه این مساله برای خودم کمی مشکل دارم. استدلال من به این صورته: اندوکتانس نشتی مثل یک سلف سری شده با ترانس بدون اندوکتانس نشتی هست. بعد از قطع سوییچ جریان عبوری از اندوکتانس نشتی همچنان می خواد ادامه پیدا کنه (در همان جهت قبلی ) ولی با توجه به مسدود بودن مسیر این جریان شروع به شارژ خازن درین سورس ماسفت متناظر میکنه. این پدیده باعث جهش ولتاژ و نوسان در ولتاژ درین سورس ماسفت میشه. چرا باید جریان اندوکتانس نشتی بعد از قطع سوییچ برعکس بشه؟ تصویر پایین جهش ولتاژ (اسپایک) مورد نظر هست:
                                https://cld.persiangig.com/preview/NDiN908Rt1/VDS_spike.png

جناب arvinfx تصویر پایین عکس سطح مقطع یکی از همین سیم سوسماری های آماده اس. همون طور که ملاحظه میکنید پوشش خارجی سیم خیلی قطوره و این انتظار رو در فرد به وجود میاره که رشته مس قطوری داخلش باشه در صورتی که این طور نیست. در نتیجه به خاطر مقاومت زیادشون سریع گرم میشن که معمولا به ذوب شدن پوشش پلاستیکی سیم ختم میشه. نحوه اتصال این سیم هم به سر فلزی سوسماری معمولا بدون لحیم کاری و با کمی فشار مکانیکیه. در نتیجه مقاومت نقطه ای زیادی در نقطه اتصال بوجود میاد که به گرم شدن و گاها آتش گرفتن پوشش خود سوسماری یا پوشش سیم از این قسمت ختم میشه. هیچ کدوم از سیم های مورد استفاده در مدار من به هیچ وجه طوری گرم نمی شن که با دست قابل تشخیص باشه.
                                https://cld.persiangig.com/preview/K74YlIzHa6/DSC03794.jpg

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X