اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک برای تبدیل 10 الی 12 ولت به 14 ولت 15 امپر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : کمک برای تبدیل 10 الی 12 ولت به 14 ولت 15 امپر

نوشته اصلی توسط armin_gera
    محسن مدار داری بزار
    و اما یه مساله من چون قراره این مدارو تو ماشین استفاده کنم ولتاژ ورودیم از 8 یا 9 تا 15 ولت متغیره ولی من در خروجی 14 یا 15 ولت میخوام , با این تفاسیر بوست بسازم یا پوش پول؟
    چشم بعد امتحانات میکشمش. بوست بسازی بهتره. چون اگه پوشپول بخوای بسازی دو مرحله ای میشه(ترانس سطح ولتاژ رو بالا میبره و سلف خروجی هم با کنترل عرض پالس ولتاژ رو کمتر و ثابت نگه میداره). بعنی سلف خروجی هم علاوه بر ترانس نیازه.
    وقتی بوست باشه دیگه ترانس در کار نیست مستقیم میبوسته :icon_razz: میشه فرکانس بالا تر بگیری. اسنابر هم نمیخواد. 1 دونه ماسفت بیشتر نمیخواد :biggrin: فقط یه سلف داریم :rolleyes: (چون قبلا خودم نوع کلفت ترش رو ساختم از لحاظ جواب گرفتن خیالت راحت باشه) اگه تو ماشین قراره استفاده بشه 10 تا 15 رو پوشش بده کافیه. دیگه 8 و 9 ولت مال موقع استارت زدن و خوابیدن باتری هست که :biggrin:
    لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
      بله چون اختلاف ولتاژ داریم و هر چقدر هم کمش کنیم باز هم با تغییر دما یا زمان مقدار زیاد خواهد شد...
      اره درسته واسه همین میگم دیود بزاریم
      نظرت راجبه اون فیلم چیه؟

اضافه شده در تاریخ :
      نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
      چشم بعد امتحانات میکشمش. بوست بسازی بهتره. چون اگه پوشپول بخوای بسازی دو مرحله ای میشه(ترانس سطح ولتاژ رو بالا میبره و سلف خروجی هم با کنترل عرض پالس ولتاژ رو کمتر و ثابت نگه میداره). بعنی سلف خروجی هم علاوه بر ترانس نیازه.
      وقتی بوست باشه دیگه ترانس در کار نیست مستقیم میبوسته :icon_razz: میشه فرکانس بالا تر بگیری. اسنابر هم نمیخواد. 1 دونه ماسفت بیشتر نمیخواد :biggrin: فقط یه سلف داریم :rolleyes: (چون قبلا خودم نوع کلفت ترش رو ساختم از لحاظ جواب گرفتن خیالت راحت باشه) اگه تو ماشین قراره استفاده بشه 10 تا 15 رو پوشش بده کافیه. دیگه 8 و 9 ولت مال موقع استارت زدن و خوابیدن باتری هست که :biggrin:
      دمت گرم مرسی
      اوکی پس بوست میسازم والا باطری ماشین وقتی ماشین خاموشه اگه ازش 30 امپر بگشیم ولتاژ میوفته رو 9 و 8 واسه همین میگم 8 ولتم ساپرت کنه و حد اکثرم 18 ولت باشه برا احتیاط
      عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم
      مخترع برتر شمال غرب سال 96
      مدیر سابق منابع تغذیه انجمن ECA

دیدگاه

اره درسته واسه همین میگم دیود بزاریم
        نظرت راجبه اون فیلم چیه؟
        نوشته اصلی توسط arvinfx
        چون ولتاژ شکست شون تورلرانس داره دیود یه المان خطی نیست
        کدوم فیلم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
          کدوم فیلم؟
          یه فیلم گذاشتم از جریان کشی دیدی؟

"چون ولتاژ شکست شون تورلرانس داره دیود یه المان خطی نیست" دقیق متوجه نشدم خوب وقتی دیود میزاریم جریان نشتی تقریبا صفر میشه دیگه
          عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم

دیدگاه

راستی آرمین جان. یه کار هم میشه کرد :agree: ماسفت و دیود اون ماژول 12 تومنیه رو قوی تر کرد و همچنین سلف اونو تغییر داد و به جاش سلف مورد نظر خودمون رو بزاریم. فک کنم مشکلی نداشته باشه.
            حتی میشه ماژول افزاینده از این 3 آمپری هارو هم ماسفت خارجی براش گذاشت و دیود قوی تر و سلف قوی تر :biggrin:
            اگه پایه ای بگو من ترتیب مدار درایور ماسفت واسه ماژول افزاینده 3 آمپری رو بدم :rolleyes: که بتونه 20 آمپر بده :mrgreen:برای ماژول کاهنده که من استفاده کردم(همونی که تو سایت گذاشته بودم قبلا) که خیلی عالی بود. واسه افزاینده هم میشه قطعا :smile:
            لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

راستی آرمین جان. یه کار هم میشه کرد :agree: ماسفت و دیود اون ماژول 12 تومنیه رو قوی تر کرد و همچنین سلف اونو تغییر داد و به جاش سلف مورد نظر خودمون رو بزاریم. فک کنم مشکلی نداشته باشه.
              حتی میشه ماژول افزاینده از این 3 آمپری هارو هم ماسفت خارجی براش گذاشت و دیود قوی تر و سلف قوی تر :biggrin:
              اگه پایه ای بگو من ترتیب مدار درایور ماسفت واسه ماژول افزاینده 3 آمپری رو بدم :rolleyes: که بتونه 20 آمپر بده :mrgreen:برای ماژول کاهنده که من استفاده کردم(همونی که تو سایت گذاشته بودم قبلا) که خیلی عالی بود. واسه افزاینده هم میشه قطعا :smile:
              والا اگه بشه که عالی میشه! اره من پایهم رو 25 طراحی کنیم خوبه
              به نظرت میشه؟

دیدگاه

یه فیلم گذاشتم از جریان کشی دیدی؟

"چون ولتاژ شکست شون تورلرانس داره دیود یه المان خطی نیست" دقیق متوجه نشدم خوب وقتی دیود میزاریم جریان نشتی تقریبا صفر میشه دیگه
                وقتی شما دو تا دیود رو موازی میبندید از یکیشون جریان بیشتری عبور میکنه و از یکی کمتر بعضی وقتا از یکی اصلا جریانی عبور نمیکنه چرا؟ بخاطر این نمودار

به قسمت آبی دقت کن هر چی ولتاژ بالاتر بره جریان بیشتری عبور میکنه که لوگاریتمیه حالا این مسئله به پیوند P-N به دما به زمان و ... وابستس . از اونجایی که هیچ دو قطعه هم مثل هم نیستن ممکنه یکیشون زودتر روشن بشه و یکیشون اصلا روشن نشه.

اینو میتونید با استفاده از موازی بستن LED ببینید. نورهایی که میدن یکسان نیست.
                یکبار هم تو شبیه سازی ثابتش کردم ولی الان نمیدونم پستش کجاس
                فقط کافیه یکی از دیود ها ولتاژ شکستش 10mv بیشتر یا کمتر از اونیکی باشه در اینصورت بالای 90% جریان از اونی که ولتاژ شکستش کمتره رد میشه... :NO:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                  وقتی شما دو تا دیود رو موازی میبندید از یکیشون جریان بیشتری عبور میکنه و از یکی کمتر بعضی وقتا از یکی اصلا جریانی عبور نمیکنه چرا؟ بخاطر این نمودار

به قسمت آبی دقت کن هر چی ولتاژ بالاتر بره جریان بیشتری عبور میکنه که لوگاریتمیه حالا این مسئله به پیوند P-N به دما به زمان و ... وابستس . از اونجایی که هیچ دو قطعه هم مثل هم نیستن ممکنه یکیشون زودتر روشن بشه و یکیشون اصلا روشن نشه.

اینو میتونید با استفاده از موازی بستن LED ببینید. نورهایی که میدن یکسان نیست.
                  یکبار هم تو شبیه سازی ثابتش کردم ولی الان نمیدونم پستش کجاس
                  فقط کافیه یکی از دیود ها ولتاژ شکستش 10mv بیشتر یا کمتر از اونیکی باشه در اینصورت بالای 90% جریان از اونی که ولتاژ شکستش کمتره رد میشه... :NO:
                  خوب تو این مداره ما از اونیکی دیود جریانی رد نشه اصلا مهم نیست چون وقتی جریان کشی زیاد شه مجبوره روشن شه و جریان بده وقتی خود ماژول رو 3 امپر محدود میکنه یعنی جریان عبوری از دیود A جریانش 3 امپره حالا دیود B اصلا خاموش باشه مشکلی نیست مدار داره بار رو تامین میکنه , وقتی جریان کشی بیشتر میشه و بالاتر از 3 امپر میره مثلا 4 امپر دیود A همون 3 امپرشو میده و 1 امپر اضافی رو دیود B مجبور میشه روشن شه (به خاطر افت ولتاژ خروجی) و 1 امپر بده , من اینطور فک میکنم به نظرت درسته؟ یعنی تا 3 امپر اول رو دیود A میده و از 3 امپر تا 6 امپر دیود B هم روشن میشه و 3 امپر بعدی رو دیود B میده

دیدگاه

بله اگر منبع جریان باشه جفتشون گفته شما میتونه صحیح باشه، ولی یررسی کنید در عمل

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                      بله اگر منبع جریان باشه جفتشون گفته شما میتونه صحیح باشه، ولی یررسی کنید در عمل
                      والا تو عمل که بدون دیود هم ماژولا با هم تو تست لحظه ای مشکلی نداشتن , دیودو فقط برا این میخوام که اگه ولتاژ یکی از ماژولا از اونیکی کمتر شد از ماژولی که ولتاژش بیشتر به ماژولی که ولتاژش کمتره جریان نشتی نداشته باشیم , ولی عملی هم تست میگیرم این بار سعی میکنم مدت تستو زیاد تر کنم که از لحاظ گرما هم برسی کنیم

دیدگاه

arvinfx عزیز :
                        وقتی دو تا منبع با ولتاژ های خیلی نزدیکه به هم موازی بشن و در خروجی هر دو دیود استفاده شده باشد هر وقت جریان از یکی بیشتر کشیده بشه پس افت ولتاژ دو سر دیود هم بیشتر میشه و ولتاژ خروجی افت می کنه در این هنگام به احتمال زیاد منبع دیگرمون ولتاژش بیشتر میشه و جریان رو تامین می کنه پس دیود ها باعث میشن یکم عمل موازی کردن بهتر انجام بشه

اضافه شده در تاریخ :
                        محسن اون ماژوله رو بررسی کردم از UC3845 استفاده کرده

sigpic

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ناصر منتظری
                          arvinfx عزیز :
                          وقتی دو تا منبع با ولتاژ های خیلی نزدیکه به هم موازی بشن و در خروجی هر دو دیود استفاده شده باشد هر وقت جریان از یکی بیشتر کشیده بشه پس افت ولتاژ دو سر دیود هم بیشتر میشه و ولتاژ خروجی افت می کنه در این هنگام به احتمال زیاد منبع دیگرمون ولتاژش بیشتر میشه و جریان رو تامین می کنه پس دیود ها باعث میشن یکم عمل موازی کردن بهتر انجام بشه
                          بله این هم یکی از اتفاقاتیه که می افته. ولی درکل تغذیه جالبی نمیشه خیلی وابستگی های زیادی داره که درست کارکنه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ناصر منتظری
                            arvinfx عزیز :

اضافه شده در تاریخ : محسن اون ماژوله رو بررسی کردم از UC3845 استفاده کرده
                            اره راست میگه
                            Just God

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ناصر منتظری نمایش پست ها
                              خیلی سخت موازی میشه من اینکار رو کردم شدنش میشه ولی خیلی سخت
                              هم فیدبکش رو باید دست کاری کرد و هم در خروجی دیود گذاشت
                              اما اصلا کار درستی نیست آی سی ها هم به شدت داغ می کنن و خیلی بهشون فشار میاد
                              خوب این دوستت دقیقا چه کاری انجام داد و اینکه لحظه ای این کار رو کرد یا به صورت دائم
                              من فقط به صورت چند لحظه تونستم فیدبک ها رو یکی کنم اما به تدریج به هم میریخت و یکی کلا خاموش می شد
                              به نظرم پوش پول بهتره
                              نیازی یه این کارها نیست به نظر من خروجی هر کدوم به دیود وصل کنید که با هم تداخل نداشته باشند موازی میشه کرد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X