اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شارژ باطری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : شارژ باطری

نوشته اصلی توسط yousef55 نمایش پست ها
    راحتتری کیت امادشو بخری ..
    ولتاژ خروجی دینام AC هست
    آهان حالا فهمیدم . پس به این خاطر پل دیود میخواد . اما اون طوری که آقای تحیری گفتن بدون هیچ مدار شارژی و مستقیما دینام به باطری وصل میشه . اونجا تکلیف چیه ؟

دیدگاه

روشنه .. نهایتا باطری 6 ماه دوام میاره .. این چراغهای مثلا اظراری چینی رو دیدی؟؟ بعد از چند وقت باطریش خراب میشه و به درد نمیخوره .. دلیلش اینه که باتری رو مستقیم به منبع تغذیه وصل میکنند .. یک شارژر معمولی وظیفه اش ثابت نگه داشتن جریان+ جلوگیری از شارژ بیش از حد+جلوگیری از دشارژ بیش از اندازه است

دیدگاه

ممنون از پاسختون . الان اگه من سه تا smd رو موازی کنم حد اکثر ولتاژ قابل تحملشون بدون آسیب رسیدن به smd ها فکرکنم حدود 3.2 ولت باشه . درسته ؟
        ولی باطری من 3.6 هست و کاملا مشاهده میکنم که اگه باطری رو مستقیما به smd بزنم بعد از حدود نیم ثانیه رنگ smd به سبز مایل میشه و اگه بیشتر نگه دارم smd میسوزه به همین خاطر خیلی سریع سیم رو جدا میکنم . برای اینکه بدون مشکل وصلشون کنم چه مقاومتی استفاده کنم ؟

دیدگاه

اگر مدار درست میخوایی باید جریان رو با یک ماسفت و ترانزیستور کنترل کنی
          ولی با یک مقاومت 2 اهمی 2 وات کارت راه میافته

دیدگاه

نوشته اصلی توسط yousef55 نمایش پست ها
            اگر مدار درست میخوایی باید جریان رو با یک ماسفت و ترانزیستور کنترل کنی
            ولی با یک مقاومت 2 اهمی 2 وات کارت راه میافته
            واقعا دمتون گرم که اینقدر خوب پاسخ میدید . . .
            آخرین سوال : آیا راهی هست که ولتاژ 3.6 باطری رو به 9 ولت برسونم تا دیگه نیازی به تغییر چینش smd ها هم نباشه ؟ چون سه تا سری هستن و 9 ولت برق میخواد .
            البته یه مدار هایی تو اینترنت دیدم که ولتاژ رو افزایش میدادن ولی من راستش وقت و حوصله ندارم دنبال قطعات بگردم . اونم تو شهر خراب شده ی ما که یه مقاومت هم نمیشه درست و حسابی گیر آورد چه برسه به قطعات دیگه . میخوام یه قطعه ساده باشه که ولتاژ رو افزایش بده . همون طور که رگولاتور کاهش میده .
            جدیدترین ویرایش توسط farzamshch; ۱۸:۵۶ ۱۳۹۵/۱۲/۱۵.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط farzamshch نمایش پست ها
              ممنون از پاسختون جناب آقای تحیری .
              میتونم با استفاده از یک led هم مثبت و منفی دینام رو بشناسم و هم باطری و در نتیجه میتونم هم نام ها رو به هم وصل کنم و فکر نمیکنم به پل دیود نیازی باشه . مگر اینکه برعکس چرحیدن چرخ دوچرخه رو هم در نظر بگیرم .
              بیشتر منظورم از سوالی که مطرح کردم از نظر اندازه ولتاژ بود و نمیدونم ولتاژ دینام دوچرخه چه قدره . (یکی دو مدل تو اینترنت دیدم که 12 ولت بودن)
              ولی باطری من همونطور که تو عکس مشخصه 3.6 ولت هستش . آیا اگه دینام دوچرخه که معمولا 12 ولت هستن رو به باطری 3.6 وصل کنم به باطری آسیب نمیزنه ؟ از مقاومت استفاده کنم ؟
              طبق پاسخی که به اون یکی دوستمون دادید که برای باطری 12 ولت باید 14 ولت برق به باطری بدیم تا شارژ بشه .......... آیا میشه آدابتور رو روی 4.5 ولت تنظیم کنم و سیم هاشو به باطری 3.6 وصل کنم تا شارژ بشه ؟ الان همین کارو کردم و باطری رو شارژ میکنه فقط نمیدونم تو دراز مدت به باطری آسیب میزنه یا نه ؟
              با سلام مجدد:
              دینام دوچرخه هاولتاژ آن ها 6ولت و توان آن ها بین 6 الی 8 وات است. یعنی جریان خروجی ای دینام 6 ولت بین 1 الی 1.33 آمپر است. تا جایی که من یادم است دینام 12 ولت دوچرخه ندیدم.
              دینام دوچرخه دارای برق متناوب می باشد و از هر طرف که دوچرخه حرکت کند ولتاژ تولید می کند. اگر شمابخواهیدفقط در هنگام حرکت دوچرخه از نور لامپ ها استفاده کنید باید از لامپ های معمولی فیلامنت دار استفاده کنید و نیازی به باتری و پل دیود نیست.
              اما اگر بخواهید از ولتاژ ذخیره شده باتری و دینام هر دو استفاده کنید( ماننده خودرو) دقیقا باید از پل دیود بدون خازن استفاده کنید.
              حداکثر ولتاژ خروجی دوچرخه 6 ولت در بالاترین سرعت است اگر شما این 6 ولت را به یک پل دیود بدهید ولتاژی بین 0.7 الی یک ولت در آن افت می کند پس ولتاژ دو سر باتری شما می شود حدود 5 ولت یعنی همان ولتاژ خروجی تمام شارژز های موبایل و بدون مشکل برایت کار می کند.
              من از همین روش برای دوچرخه ورزشی خودم استفاده کردم ولی بجای باتری تلفن از یک باتری فرسوده و غیر قابل استفاده موبایل قدیمی 3.7 ولت 1000 میلی آمپر استفاده کرده ام که بیش از یک سال است که کار میکند.
              علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
              نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری نمایش پست ها
                با سلام مجدد:
                دینام دوچرخه هاولتاژ آن ها 6ولت و توان آن ها بین 6 الی 8 وات است. یعنی جریان خروجی ای دینام 6 ولت بین 1 الی 1.33 آمپر است. تا جایی که من یادم است دینام 12 ولت دوچرخه ندیدم.
                دینام دوچرخه دارای برق متناوب می باشد و از هر طرف که دوچرخه حرکت کند ولتاژ تولید می کند. اگر شمابخواهیدفقط در هنگام حرکت دوچرخه از نور لامپ ها استفاده کنید باید از لامپ های معمولی فیلامنت دار استفاده کنید و نیازی به باتری و پل دیود نیست.
                اما اگر بخواهید از ولتاژ ذخیره شده باتری و دینام هر دو استفاده کنید( ماننده خودرو) دقیقا باید از پل دیود بدون خازن استفاده کنید.
                حداکثر ولتاژ خروجی دوچرخه 6 ولت در بالاترین سرعت است اگر شما این 6 ولت را به یک پل دیود بدهید ولتاژی بین 0.7 الی یک ولت در آن افت می کند پس ولتاژ دو سر باتری شما می شود حدود 5 ولت یعنی همان ولتاژ خروجی تمام شارژز های موبایل و بدون مشکل برایت کار می کند.
                من از همین روش برای دوچرخه ورزشی خودم استفاده کردم ولی بجای باتری تلفن از یک باتری فرسوده و غیر قابل استفاده موبایل قدیمی 3.7 ولت 1000 میلی آمپر استفاده کرده ام که بیش از یک سال است که کار میکند.
                بسیار عالی . فقط مشکلی که با دینام دارم اینه که رخ دوچرخه رو خراب میکنه و ضمنا الان دینام اصل که قدرت خوبی داشته باشه به سختی گیر میاد . دینام 12 ولت هم تو اینترنت دیدم .
                اگر از دینام استفاده کنم از پل دیود هم استفاده میکنم تا smd روشن کنم اما با توجه به اینکه ولتاژ smd حدود 3 تا 3.2 هست باید از مقاومت یا رگولاتور هم استفاده کنم .
                اما اگه از دینام استفاده نکنم و فقط باطری باشه مجبورم هر موقع باطری خالی شد بیارمش خونه و تو خونه شارژش کنم .
                حالا ببینم چی میشه ... یه تصمیمی میگیرم . باطری قدیمی موبایل هم دارم 1300 میلی آمپر . شاید از اون استفاده کردم .
                ممنون از پاسختون.

دیدگاه

بسیار عالی . فقط مشکلی که با دینام دارم اینه که رخ دوچرخه رو خراب میکنه و ضمنا الان دینام اصل که قدرت خوبی داشته باشه به سختی گیر میاد . دینام 12 ولت هم تو اینترنت دیدم .
                  اگر از دینام استفاده کنم از پل دیود هم استفاده میکنم تا smd روشن کنم اما با توجه به اینکه ولتاژ smd حدود 3 تا 3.2 هست باید از مقاومت یا رگولاتور هم استفاده کنم .
                  اما اگه از دینام استفاده نکنم و فقط باطری باشه مجبورم هر موقع باطری خالی شد بیارمش خونه و تو خونه شارژش کنم .
                  حالا ببینم چی میشه ... یه تصمیمی میگیرم . باطری قدیمی موبایل هم دارم 1300 میلی آمپر . شاید از اون استفاده کردم .
                  ممنون از پاسختون.
                  آن دینام12ولت که دراینترنت به آن اشاره شده12ولت500میلی آمپراستیعنی 6 وات اما دینام های معمولی دوچرخه6ولت1الی8وات می باشندپس از نظر توان زیادفرقی نمی کنند.

دیدگاه

ببخشید اینقدر سوال میپرسم .
                    1 - اگه دو تا از همین باطری هایی که تو پست های قبلی عکسشو گذاشتم را با هم و با یک باطری موبایل 3.7 ولتی موازی کنم چه اتفاقی می افته ؟
                    بازم میشه با دینام شارژش کرد ؟ یا مثلا با آدابتور 4.5 ولت ؟
                    2 -الان باطری 3.6 هست و اگه هم دینام به باطری وصل باشه و هم smd ها به باطری وصل باشن .... در اینصورت فقط میشه زمانی که باطری شارژ داره و دینام در حال کار نیست از smd استفاده کرد چون زمانی که دینام هم در حال کار باشه ولتاژ مثلا چیزی حدود 5 ولت میشه که این ولتاژ smd ها رو میسوزونه . برای حل این مشکل باید چکار کرد ؟ آیا میشه بعد از دینام و پل دیود یه مقاومت بزارم تا ولتاژی که به باطری وارد میشه به حدود 3.6 برسه ؟ اینطوری ولتاژ خروجی از باطری چه در زمان کار کردن دینام و چه در زمان غیر فعال بودنش همون حدود 3.6 میمونه .
                    به ورودی خود smd هم یک مقاومت اصافه میکنم تا ولتاژ رو به حدود 3 برسونه .
                    یا اینکه کلا ولتاژ لامپ رو بر اساس ولتاژ دینام تنظیم کنم ؟
                    جدیدترین ویرایش توسط farzamshch; ۱۰:۴۹ ۱۳۹۵/۱۲/۱۶.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری نمایش پست ها
                      آن دینام12ولت که دراینترنت به آن اشاره شده12ولت500میلی آمپراستیعنی 6 وات اما دینام های معمولی دوچرخه6ولت1الی8وات می باشندپس از نظر توان زیادفرقی نمی کنند.
                      ببخشید جناب تحیری . اگه زحمتی نیست لطفا پست شماره 24 (پست قبلی) رو جواب بدید .
                      ممنونم .

دیدگاه

ببخشید اینقدر سوال میپرسم .
                        1 - اگه دو تا از همین باطری هایی که تو پست های قبلی عکسشو گذاشتم را با هم و با یک باطری موبایل 3.7 ولتی موازی کنم چه اتفاقی می افته ؟
                        بازم میشه با دینام شارژش کرد ؟ یا مثلا با آدابتور 4.5 ولت ؟
                        2 -الان باطری 3.6 هست و اگه هم دینام به باطری وصل باشه و هم smd ها به باطری وصل باشن .... در اینصورت فقط میشه زمانی که باطری شارژ داره و دینام در حال کار نیست از smd استفاده کرد چون زمانی که دینام هم در حال کار باشه ولتاژ مثلا چیزی حدود 5 ولت میشه که این ولتاژ smd ها رو میسوزونه . برای حل این مشکل باید چکار کرد ؟ آیا میشه بعد از دینام و پل دیود یه مقاومت بزارم تا ولتاژی که به باطری وارد میشه به حدود 3.6 برسه ؟ اینطوری ولتاژ خروجی از باطری چه در زمان کار کردن دینام و چه در زمان غیر فعال بودنش همون حدود 3.6 میمونه .
                        به ورودی خود smd هم یک مقاومت اصافه میکنم تا ولتاژ رو به حدود 3 برسونه .
                        یا اینکه کلا ولتاژ لامپ رو بر اساس ولتاژ دینام تنظیم کنم ؟
                        با سلام:
                        1-برای موازی کردن باتری ها هر دو باتری باید دارای ولتاژ یکسانی باشند. در صورت موازی بودن دو باتری یکسان از نظر ولتاز بله شما می توانید با دینام آن ها را شارژ کنید.یا با همان شارژر 5 ولت موبایل نیازی به آداپتور 4.5 ولت نیست.
                        2- 3.6 ولت ولتاژ نامی باتری می باشد و فول شارژ این باتری می شود چیزی حدود 4.2 ولت. بله با نصب یک مقاوت مناسب و سری با ال ای دی که ولتاز را آن را به بیش 3.2 ولت نرسند خوب است.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X