اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تبدیل 12ولت DC به 5 ولت برای تغذیه میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : تبدیل 12ولت DC به 5 ولت برای تغذیه میکرو

نوشته اصلی توسط Dr.micro
    با تقسیم عدد 12 بر 160 حاصل 75 میلی آمپر رو برای رله داریم و حالا که خازن 2 میکرو فقط 130 میلی آمپر رو تامین میکنه شما فقط 55 میلی آمپر برای زنر 12 ولت و باقی مدار مثل نمایشگر 7 قطعه ای و میکرو و ... دارید .که اگر خوب مدیریت بشه برای همشون کافی هست .
    یکی از راههای پایداری ولتاژ برای مدار شما در حالتی که از تغذیه خازن سری استفاده میکنید قرار دادن مقاومت مناسب برای هر یک از پایه های مشترک در ارقام 7سگمنت هست .
    گرچه در این مدار بدون قرار دادن هیچ مقاومتی این سگمنتها کار میکنند ولی مساله کنترل جریان اونها و کاهش جریان کل مستلزم استفاده از مقاومت سری مناسب هست تا هم نور در حد قابل قبولی باقی بمونه و هم جریان تاحد مناسبی کاهش پیدا کنه که این باعث کاهش فشار روی 78L05 شما هم خواهد بود .

فکر میکنم با اجرای پیشنهاد دوم در پست قبلی تمامی مشکلات شما رفع بشه از این بابت ادامه مطالب رو در صورتی که از نظر علمی برای دوستان ارزشمند هست در پستهای بعدی خدمت شما عزیزان عرض کنم .

موفق و پیروز باشید . :smile:
    با سلام تشکر فراوان از شما که به زحمت افتادید و مرا راهنمایی کردید.واقعا خسته نباشید .
    در مورد کمبود جریان،ذهن خودم را هم مشغول کرده بود کلی تست انجام دادم ، خوشبختانه کمبود جریان در مدار وجود نداره؛ بجای 2 میکرو 400 ولتی 3 میکرو و حتی 4 میکرو قرار دادم و مشکل همچنان باقی بود و دیود زنر در حالتی که رله وصل نیست و فقط میکرو و سون سگمنت تغذیه میشه ،گرم میشد. بنابراین موضوع برایم روشن شد کمبود جریان نداریم ولی مقدار جریان لب مرزه
    صحبت شما هم کاملا درسته که فرمودین " اگر خوب مدیریت بشه جریان موجود برای همشون کافی هست ". کسی که از اول هم مدار را طراحی کرده به نظر من همه چیز را میلی متری حساب کرده، خصوصا مقدار جریان تولیدی را و مقدار افت ها را باید بیشتر حساب میکرد.و به همین علت کوچکترین تغییری اشکالاتی در مدار بوجود می اورد.
    در مورد سری کردن مقاومت با سون سگمنت ها همه پایه های a تا g با مقاومت های 220 اهمی سری شده اند و نور انها هم خوب و ایده ال است.
    در مورد پیشنهاد استفاده از ترانسفورماتور متاسفانه شرایط مدار این اجازه را نمیده و مقدور نیست و الا بهترین راه بود.
    نهایتا تغییراتی در مدار دادم و مدار90 درصد بهتر شد . تغییرات عبارتند از : استفاده از دیود زنر12 ولت 5 وات . سری کردن یک مقاومت 5 اهمی با رگلاتور 5 ولتی
    در حال حاضر تا ولتاژ 250 ولت دیگه خبری از گرم شدن دیود زنر نیست، البته مقدار خیلی خیلی ناچیزی گرم میشه ، فکر کنم طبیعی باشه.
    با ولتاژ 250 و 260 و بالاتر نیز مدار را تست کردم که کلا با ولتاژهای 250 به بالا دیود زنر کم کم گرم میشه ولی نه به ان شدتی که قبلا گرم میشد.
    لازم به ذکر است رگلاتور 5 ولتی را با مقاومت 10 و 15 اهمی نیز سری کردم و کلا گرم شدن دیود زنر حتی12 ولت 1 وات ، با ولتاژ 280 ولت منتفی میشد ولی در این حالت بعضی دستورات میکرو بدرستی انجام نمیشد.
    باید با دیود زنر 15 ولت مدار را تست کنم که فعلا 15 ولتی موجودی ندارم و فکر کنم اگر از 15 استفاده کنم خیلی خیلی بهتر بشه، چون در این حالت فکر کنم سری کردن مقاومت 10 اهمی با مشکل کمبود ولتاژ و شاید هم جریان مواجه نشه و همه چیز Ok بشه.واقعا توی عمل تا پرتیوس خیلی فرق داره.توی پرتیوس همه چیز درست کار میکنه ولی در عمل اینطور نیست.
    با تشکر از زحمات شما و اینکه وقت گذاشتید و بدقت موارد را برای این حقیر بیان کردید. دعای خیر ما بدرقه راهتان. موفق و سربلند باشید @};- @};- -O< -O<
    لطفا با توجه به مواردی که بیان کردم اگر باز نکته ای به ذهنتان رسید راهنمایی بفرمایید.با تشکر فراوان

دیدگاه

با سلام :
      کلا استفاده از یک دیود زینر با مقاومت سری برای رگوله کردن ولتاژ در نهایت بالاتر از جریان 50 میلی آمپری مناسب نمی باشد، یا باید از رگولاتور های ترانزیستوری ( وصل یک ترانزیستور با زینر دیود ) یا ولتاژ رگولاتور آماده استفاده کرد.
      رگولاتور 78l05 دز نهایت 100 میلی آمپر می دهد، اما با جریانی بیش از 50 مالی آمپر پیشنهاد نمی شود.
      در مورد وصل کردن یک مقاومت 47 اهم بین کولکتور و کویل رله، این کار پیشنهاد نمی شود، چون با روشن شدن ترانزیستور، رله باید یک گراند را تقریبا بصورت مستقیم به رله دهد.(افت ولتاژ 0.7 الی یک ولت بین امیتر وکولکتور در زمان روشن بودن ترانزیستور). چون به این روش حدود 9 ولت بجای 12 ولت برای روشن کردن رله باقی می ماند. رله روشن می شود اما !!!
      در مورد استفاده از نرم افزار پروتئوس قبول دارم این نرم افزار مدار های آنالوگ را به درستی پاسخ نمی دهد چون من دها مدار عملی بستم و نتیجه گرفتم ولی در این نرم افزار جواب درست نمی داد.
      علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
      نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری
        با سلام :
        کلا استفاده از یک دیود زینر با مقاومت سری برای رگوله کردن ولتاژ در نهایت بالاتر از جریان 50 میلی آمپری مناسب نمی باشد، یا باید از رگولاتور های ترانزیستوری ( وصل یک ترانزیستور با زینر دیود ) یا ولتاژ رگولاتور آماده استفاده کرد.
        رگولاتور 78l05 دز نهایت 100 میلی آمپر می دهد، اما با جریانی بیش از 50 مالی آمپر پیشنهاد نمی شود.
        در مورد وصل کردن یک مقاومت 47 اهم بین کولکتور و کویل رله، این کار پیشنهاد نمی شود، چون با روشن شدن ترانزیستور، رله باید یک گراند را تقریبا بصورت مستقیم به رله دهد.(افت ولتاژ 0.7 الی یک ولت بین امیتر وکولکتور در زمان روشن بودن ترانزیستور). چون به این روش حدود 9 ولت بجای 12 ولت برای روشن کردن رله باقی می ماند. رله روشن می شود اما !!!
        در مورد استفاده از نرم افزار پروتئوس قبول دارم این نرم افزار مدار های آنالوگ را به درستی پاسخ نمی دهد چون من دها مدار عملی بستم و نتیجه گرفتم ولی در این نرم افزار جواب درست نمی داد.
        با سلام تشکر : در مورد 78L05 نظر شما درسته و ممنونم که شما هم انرا بیان کردید ، تصمیم گرفته ام جایگزین بهتری براش پیدا کنم . ایا میشه بجای ان از Lm336 استفاده کنم . توی دیتا شیتش نوشته جریانی تا 1.5 امپر میده ! جایگزین ها بجز 7805 چه میتونه باشه ؟
        در مورد سری کردن مقاومت 47 اهم بین کولکتور و کویل رله، چون تغذیه میکرو و رله ها از یک منبع تامین میشه ،همچنین برای محدود کردن جریان رله مفید می باشد. موقع چسپیدن کنتاکت و استارت اولیه ،رله به 12 ولت نیاز داره ولی بعد از چسپیدن کنتاکت به 12 ولت نیاز نداره و میشه ولتاژ را کاهش بدیم و در مصرف جریان صرفه جویی کنیم.اگر این مقاومت نباشد همیشه 12 ولت میاد سر رله ،ولی با وجود این مقاومت بعد از وصل کنتاکت حدود 9 ولت میاد سر رله .عملا هم بدون این مقاومت انرا تست کرده ام ، در ولتاژ های کم و زیر 200 ولت ،مدار بدرستی همه فرمانها را اجرا نمیکند .با تشکر فراوان @};- @};- @};-

دیدگاه

یه مدار شارژر لیتیومی سه سلول 18650 واسه دریل شارژی میخوام تو اینترنت هم مدل های زیادی هست هر کسی بایه روشی ساخته منم نمی دونم کدوم بهتره یا راسته

دیدگاه

با سلام خدمت شما
            اگه از این مدار برای تغذیه مدارهای صوتی استفاده می کنید نویز شدیدی ایجاد میکنه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X