اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ترانزیستور قوی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ترانزیستور قوی

با عرض سلام خدمت همه دوستان
    لطفن یه راهنمایی بفرمایید
    چگونه میشه با 12ولت1آمپر و یک ترانزیستور قدرت در خروجی 4ولت یا بشتروهمچنین
    به جریان 3 آمپر تولید کرد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط behzad11 نمایش پست ها
      با عرض سلام خدمت همه دوستان
      لطفن یه راهنمایی بفرمایید
      چگونه میشه با 12ولت1آمپر و یک ترانزیستور قدرت در خروجی 4ولت یا بشتروهمچنین
      به جریان 3 آمپر تولید کرد
      سلام آقا بهزاد عزیز اول از همه بهتره که حداقل اگه نمیخوایدتاپیک جدید بزنید یکم در مورد تغییر ولتاژ و جریان و یا رگولاتورهای ولتاژ تحقیق بکنید
      چیزی که سما میخواید به این سادگی نیست ترانزیستور یک سویچ الکترونیکیه که شبیه به رله میمونه مثل شیر آب و قطعا نمیتونه ولتاژ رو تغییر بده
      مبدل ولتاژ افزاینده از تکنیکی به نام سویچینگ استفاده میکنن به اینصورت که یک نوسان ساز یک ترانزیستور رو بصورت مداوم روشن خاموش میکنه و جریان داخل سلفی کصورت متناوب تغییر بکنه، از خاصیت خود القایی سلف استفاده میشه بعد از سلف دوتا دیود جریان رو یکسو میکنن و بعدش انرژی داخل یک خازن ذخیره میشه تا نوسانات هم روی خروجی ظاهر نشن
      این کلیت ماجرا بود
      اما ولتاژ و جریان خروجی این مدار به تغذیه ورودی مدار وابسته هستش
      یعنی مثلا همون که خودت گفتی اگه ورودی 12 ولت 1 آمپر باشه میشه 12 وات پس توی خروجی بیشتر از 12 وات نمیتونیم داشته باشیم مثلا میشه 4 ولت با 3 آمپر گرفت ازش که میشه 12 وات دقیقا برابر با توان ورودی
      اما چجوری ولتاژ 4 ولت بدست میاد
      میزان ولتاژ خروجی به اندازه سلف و ظرفیتش و همچنین به فرکانس نوسان ساز بستگی داره
      مثلا میشه یک سلف رو جوری در نظر گرفت که فقط با تغییر فرکانس نوسان ساز ولتاژ خروجی رو بین 1 تا 12 ولت تغییر داد
      رگولاتور ولتاژ هم دقیقا اینجوری کار میکنن با این تفاوت که کل مداری که گفتم در ابعاد خیلی کوچیک داهل یک قطعه قرار گرفته و سه تا پایه داره یکی برای ولتاژ صفر یا همون منفی
      یکی هم برای ولتاژ ورودی و اونیکی پایه هم ولتاژ خروجیه

اگه میخوای همچین مداری بسازی باید از الکترونیک پایه شروع بکنی و شناخت کافی از تموم قطعات و اهمیتشون داشته باشی
      و اگر هم میخوای برای انجام کاری ولتاژ رو کم بکنی بهتره که از رگلاتور آماده استفاده بکنی
      رگلاتورها رو بر حسب ولتاژ و جریان خروجیشون میشناسن
      مثلا میتونی دنبال یک رگلاتور چهار ولت سه آمپر بگرد، یک و نیم آمپر دونه ای 5 هزار تومنه حدودایا اینکه بردهای کوچیک آماده ای وجود دارن که برای همین کار ساخته شدن و میتونن جریان سه آمپر رو هم تامین بکنن

رگلاتور ولتاژ
      مبدل dc به dc
      تغذیه سویچینگ

دیدگاه

بسیار عالی
        متوجه شدم موفق باشید

دیدگاه

با سلام خدمت اساتید گرامی
          بنده در حال ساخت کوادکوپتر هستم
          یه سوال دارم از خدمتتون
          از آردوینو نانو به عنوان رسیور استفاده کردم

آیا میشه با همون باتری که رسیورو تغذیه میکنه موتورها را هم تغذیه کرد
          طوری که به رسیور آسیب نرسونه ضمنن باتری 2سل 500 میلی آمپر هست

دیدگاه

درود وقت بخیر،دوستان من یک کویل تسلا درست کردم و از ترانزیستور TIP 41 استفاده کردم ولی به خاطر قویتر کردنش از ترانزیستور 2N3055 استفاده کردم همون اولش وحشتناک داغ میکرد البه هیت سینک نداشت و بعد سوخت میدونید چرا اینطور شد؟
            بعد اینکه ترانزیستور قوی تر از 2n3055 چی پیشنهاد میکنید؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X