اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

PFC ساخت و بررسی اصلاح کننده های ضریب قدرت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : PFC ساخت و بررسی اصلاح کننده های ضریب قدرت

سلام
    با توجه به اینکه استقبالی نشد این تاپیک ولی خوب من ادامه میدم
    این شکل تاثیر پل دیود با بار اهمی خازنی بر جریان شبکه رو نشون میده

این عکس ها هم دقیق تر نشون میدن

در اصل اگر PFC نباشه هارمونیک ها شبکه رو اذیت می کنن مثلا وقتی لامپ های کم مصرف در جایی زیاد استفاده شده باشن به دلیل همین هارمونیک ها نویز های زیادی رو تولید می کنن و هنگام کار با بعضی دستگاه ها مثل مانیتور های با کابل RGB دقیقا میشه تاثیر این نویز ها رو دید.
    امروزه برخی از لامپ های ال ای دی PFC دارن ولی تو لامپ کم مصرف تا حالا ندیدم. به دلیل همین هارمونیک هایی که لامپ کم مصرف داره و یا هر بار اهمی خازنی دیگری شبکه این بار رو سلفی می بینه و پول برق بیشتر میشه . شاید بگید سلف تو مدار نیست و خازن تو مدار داریم اما شکل قبل نشون میده هارمونیک اصلی جریان بعد از ولتاژ شروع شده یعنی پس فاز و بار سلفی . اصلا بار خازنی کلا نداریم و عموم مصرف کننده ها بار سلفی دارن و وجود بار سلفی برای شبکه آزار دهنده است و اگر در یک منطقه 10 مگا وات برق نیاز باشه بدون اصلاح ضریب قدرت قطعا اون منطقه ممکنه تا 14 مگا وات هم نیاز به انرژی داشته باشه و این یعنی با نبود PFC نیاز به چند نیروگاه جدید هست.

sigpic

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ناصر منتظری نمایش پست ها
      سلام
      با توجه به اینکه استقبالی نشد این تاپیک ولی خوب من ادامه میدم
      سلام به همه
      من که خیلی منتظر آموزش های شما هستم
      هر مطلبی که درج میشه بلافاصله سیو میکنم
      شما رسالت خودتو برسون هر کی خواست یاد میگیره هر کی نخواست هم نه
      اگر در یک منطقه 10 مگا وات برق نیاز باشه بدون اصلاح ضریب قدرت قطعا اون منطقه ممکنه تا 14 مگا وات هم نیاز به انرژی داشته باشه و این یعنی با نبود PFC نیاز به چند نیروگاه جدید هست.
      یعنی الباقی انرژی تلف میشه؟کجا؟
      __________________________________________________ _____________________
      با توجه به اینکه ساخت PFC اکتیو مشکلات و هزینه های خاص خودش رو داره و همچنین میتونه حجم مدار رو بالا ببره
      درباره ی PFC پسیو هم مطلبی بنویسید و مزایا و معایب اون ها رو با هم مقایسه کنید. ممنون

به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
      الکترونیک قدرت
      الکترونیک آنالوگ
      طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
      ---------------------BMCELEC@-------------------
      ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
      ---------------www.bmc-elec.com--------------
      ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

ناصر جان چند تا نکته. البته اینها جای بحث دارن.
        چند نوع اصلاح ضریب داریم. موردی که ذکر کردی که باعث پول برق بیشتر میشه مربوط به بارهای سلفی و خازنیه که البته تو نمره برقهای خانگی لحاظ نمیشه و فقط صنابع کنتورشون کسینوس فر متر هم داره که توان اکتیو و راکتیو رو محاسبه میکنه.
        دو نوع مصرف کننده بد مصرف میکنن. اولی مصرف کننده های سلفی و خازنی که تو صنایع همه از اصلاحش هم مطلع هستن. این نوع مصرف کننده های توان اضافه به شبکه تحمیل میکنن. به این شکل که مصرف کننده هزار وات (دویست و بیست ولت و چهار و نیم امپر ) مصرف داره ولی این به صورت موثر یا همون توان اکتیوه. بخشی از جریان به صورت راکتیو یا هون چیزی که تو الکترونیک قدرت بهش میگیرم جریان گردابی به شبکه تحمیل میشه. در این حالت ما از شبکه داریم هزار وات توان میگیریم ولی جریانمون چهار و نیم امپر نیست. مثلا ده امپره. همونطور که میدونید شبکه انتقال هم مقاومت داره و این جریان بیشتر باعث میشه تلفات خط انتقال (سیمها) زیاد بشه.
        جریانکشی بدی که مورد نظر ماست همین چیزیه که تصاویرش رو گذاشتی. این نوع جریانکشی نه تو مصارف خانگی و نه صنایع باعث پول برق بیشتر نمیشه. نمیدونم تو کشورای دیگه حساب میشه یا نه ولی کنتورای ایران این نوع جریانکشی که بهش "اینهارمونیک" گفته میشه رو محاسبه نمیکنن. این نوع جریانکشی مولفه اصلیش که پنجاه هرتزه توان خیلی بالایی ازش گرفته نمیشه. این جریانکشی توان تلفاتی توی سیمها رو زیاد نمیکنه بلکه توان تلفاتی توی ترانسهای انتقال رو زیاد میکنه. این ترانسها برای پنجاه هرتز طراحی شدن و همونطور که میدونید تلفات فوکو به نسبت فرکانس افزایش و تلفات هیسترزیس توان دوی فرکانس تو هسته افزایش پیدا میکنه. این نوع جریانکشی باعث چند مورد میشه که تا جایی که حضور ذهن داشته باشم میگم
        1- تلف شدن توان بالا تو ترانسهای توضیع و بالا رفتن هزینه نگهداریشون.
        2- عوض شدن شکل موج برق شهر که در مصارف صنعتی استاندارد بیشتر از 7 درصد و در مصارف خانگی بیشتر از 5 درصد رو رد میکنه (در حال حاضر اداره برق اماری نمیده ولی اندازه گیری ما تو چند روز نشون داد که thd برق شهری ما در بهترین حالت روز 15 درصد بود. یعنی افتضاح)
        3- انتشار نویز و اعوجاج. این جریانکشی باعث میشه نویز و اعوجاجی که با فرکانس بالاتر داره روی سیمهای کل برق شهر منتشر میشه خیلی بیشتر بشه و میتونه تو سیستمهای رادیویی و مخابراتی اثر منفی بذاره. نمونه این مورد رو تو ابعاد کوچیک میتونین جاهایی که سیم تلفن از تونل اسانسور میگذره ببینین. وقتی درایو روشن میشه به دلیل نداشتن پی اف سی معمولا مودمهای adsl قطع میشن.
        4- این تغییر شکل موج باعث میشه بارهایی مثل موتورها استرس حرکتیشون بیشتر بشه. این موتورها به شرطی سرعت زاویه ای ثابتی دارن که ولتاژ اعمالی بهشون سینوسی باشه. وقتی این ولتاژ سینوسی نباشه هم کاملا گرد میچرخن و سرعت زاویه ای ثابتی دارن ولی این گرد چرخیدن دلیلش لختی بالای روتوره. در عوض همین روتور و لختی بالاش جریان هارمونیک داری از شبکه میکشه. این باعث شد موتوری که ذاتا جریانکشیش 50 هرتزه هارمونیک دار بشه جریانکشیش و هارمونیک های شبکه رو باز هم افزایش بده و از استاندارد باز هم دورترش بکنه و تلفات ترانسها رو افزایش بده.
        -----------------------------------------
        دلیل اینکه ما دلمون نمیخواد جرانکشیمون هارمونیک دار باشه بعلاوه مواردی که گفتم چند مورد دیگه هم هست. یکی اینکه تو توانهای بالا در صورت استفاده نکردن از پی اف سی باید پل دیودهای خیلی گردن کلفت و قطوری استفاده بشه. دلیل دومش باز هم قیمت قطعاته. خازنهای خروجی. اگر پی اف سی نداشته باشیم قیمت بانک خازنی دی سی لینک خیلی زیاد میشه. دلیل بعدی میتونه ریپل باشه. مصرف کننده دی سی که توان بالایی تو ورودی داره ممکنه گاهی به ریپل حساسیت زیادی داشته باشه. رو تا راه داره. باز هم بانک خازنی رو بزرگتر بکنیم و باز هم پل دیود بزگر بکنیم. یا اینکه از پی اف سی استفاده بکنیم و ریپل رو تا حد خیلی بالایی با قطعات کمتری حذف بکنیم.
        حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
        به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

سلام
          چون تاپیک شلوغ می شه از نقل قول استفاده نمی کنم
          hoseyni emeni عزیز و مهدی وزیری عزیز خیلی ممنونم
          دوستان اگه من مطلبی رو بگم فقط و فقط فهم و درک من از اون مطلبه و اینکه درست باشه رو هیچ وقت تضمین نمی کنم حتی 10 درصد پس اگه جایی رو اشتباه گفتم پیشاپیش معذرت می خوام.
          این مطلب که اصلاح ضریب قدرت باعث کاهش هزینه برق منازل میشه رو کاملا مطمئن نیستم و باید بیشتر تحقیق کنم ولی فکر کنم افرایش میده
          اما من یه مثال زدم و گفتم اگر 10 مگا وات نیاز باشه و بار القایی هم بخواد 10 مگا وار توان بکشه توان ظاهری میشه مجذور جمع توان های اکتیو و راکتیو به توان دو که حاصل میشه 14.1 مگا وات که برای ترانسفور مر همین توان ظاهری مهمه و دقیقا با مهدی وزیری موافقم . و توان راکتیو مصرف نمیشه فقط باعث میشه فشار به شبکه بیشتر بشه و راندمان شبکه پایین بیاد و در ابعاد بزرگ نیروگاه هم باید اضافه بشه . اینکه تلفات کجاست به نظر من تو ژنراتور خیلی اتلاف ایجاد میشه چون اگر بخوایم به شکل زمانی به اختلاف فاز نگاه کنیم میشه گفت تفاوت زمان بین نقاط پیک ولتاژ و جریان و یا هر نقطه ی دیگر مثلا وقتی روپیک ولتاژ هستیم جریان رو ماکزیمم نیست و در زمان دیگری پیک جریان رو داریم و این باعث میشه از ژنراتور حداکثر توان گرفته نشه و یا اینکه فشار هم بهش وارد بشه

sigpic

دیدگاه

بله خب علم همیشه قابل بحثه. من و شما هم نداره. من هم ممکنه اشتباه بگم.
            گویا من منظورم رو کامل نرسوندم. مصرف کننده های دی سی پل دیود دار توان راکتیو به شبکه تحمیل نمیکنن. اینهارمونیک دارن.
            و اینکه گفته شما صحیحه. من تو شبکه به ژنراتور توجه نکردم. تو بارهای راکتیو فشار زیادی به ژنراتور هم وارد میشه.
            حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
            به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

سلام
              چرا بحث رو ادامه نمی دین؟

دیدگاه

سلام
                چشم ادامه میدیم
                چه تاپیک قشنگی شده تا الان
                آقا یه سری سوال دارم یه خیری که می تونه کمک کنه.
                تفاوت پی اف سی اینترلیو با معمولی چی هست؟
                آیا پی اف سی آماده در بازار وجود دارد ؟

sigpic

دیدگاه

سلام
                  بحث بسیار جذاب و قشنگیه برای علاقه مندان به مباحث سوییچینگ. و این که توی نت فارسی هم مطالبی برای این قسمت تقریبا نداریم (در حق pfc و منابع رزونانسی و شبه رزونانسی توی سوییچینگ کم لطفی شده!) پس این تاپیک میتونه رفرنسی برای علاقمندان بشه.
                  خیلی از دوستان از جمله خود من اطلاعات زیادی از pfc نداریم اما بسیار دوست داریم بیشتر با این قسمت اشنا بشیم کیه که نخواد خازن های ورودی رو کمتر کنه و ضریب کیفیت بهتری هم داشته باشه. پس مطمعن باشین چنین تاپیکی خواهان زیاد داره و همیشه خواهد داشت.
                  جناب منتظری اون ای سی ucc که اینجا نیست اما با همین uc3854 که خودتون کار کردین میشه بیاین روش یه توضیجی بدین و نمونه مداراتی که باهاش ساختین (نه الزاما همه مستنداتش مثل PCB) مثل شماتیک و عکس مدار رو قرار بدین تا ملموس تر و با یک تجربه عملی بحث PFC رو داشته باشیم؟

دیدگاه

من توی یه پروژه اومدم با میکرو ضریب توان تزریقی یک اینورتر SPWM تک فاز به شبکه رو کنترل کردم. اگر دوستان نیاز داشتند بفرماییند.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

آخه اصلا باید دید آیا آی سی های خوب هست برای سه فاز یا خیر اگر کسی پیدا کنه من جایزه میدم.
                    دی اس پیک یا میکرو های st رو زیاد کار نکردم کنترلر های دیجیتال بد نیست به شرطی که برنامه نویس قهاری باشی
                    من اگه بخوام pfc تک فاز بسازم حتما از ucc28070 استفاده می کنم درسته که ای سیش تو ایران نیست ولی میشه وارد کرد .من که دارم چند تا
                    این قدر این ای سی خوبه که کیف میده باهاش کار کردن
                    همه چی داره نرم افزار برای انجام محاسباتش به صورت اکسل
                    پی سی بی نمونه به صورت عالی طراحی شده واسش گذاشتن به صورت پی دی اف البته
                    و کلی چیزای به درد بخور شرکت سازنده اش واسه این ای سی اینترلیو پی اف سی گذاشته که اصلا شما فقط کافیه اراده کنی pfc پنج کیلو وات بسازی
                    اگه کسی خواست بگه بزارم همه چیشو
                    حالا واسه پی اف سی سه فاز ساختن به روش وین رو چی پیشنهاد می کنید یا خیر ؟ خیلی ازش تعریف کردن !
                    میشه بیشتر در مورد این ای سی توضیح بدید؟
                    گویند سنگ لعل شود در مقام صبر اری شود ولی به خون جگر شود
                    همیشه آخر همه چیز خوبه، اگر هم هنوز خوب نشده پس هنوز آخرش نشده(چارلی چاپلین)

دیدگاه

سلام
                      بنده میخوام یه مدار اصلاح ضریب توان 10 آمپری بسازم .
                      رشتم برق قدرت هست و زیاد از الکترونیک سر در نمیارم و نمیدونم باید از کدوم آی سی استفاده کنم که بتونه همچین توانی رو تو خروجی بهم بده .
                      شما میتونید راهنمایی کنید؟

دیدگاه

آخه اصلا باید دید آیا آی سی های خوب هست برای سه فاز یا خیر اگر کسی پیدا کنه من جایزه میدم.
                        دی اس پیک یا میکرو های st رو زیاد کار نکردم کنترلر های دیجیتال بد نیست به شرطی که برنامه نویس قهاری باشی
                        من اگه بخوام pfc تک فاز بسازم حتما از ucc28070 استفاده می کنم درسته که ای سیش تو ایران نیست ولی میشه وارد کرد .من که دارم چند تا
                        و کلی چیزای به درد بخور شرکت سازنده اش واسه این ای سی اینترلیو پی اف سی گذاشته که اصلا شما فقط کافیه اراده کنی pfc پنج کیلو وات بسازی
                        حالا واسه پی اف سی سه فاز ساختن به روش وین رو چی پیشنهاد می کنید یا خیر ؟ خیلی ازش تعریف کردن !
                        میشه لطفا در مورد سوال بالا منو راهنمایی کنید

دیدگاه

سلام
                          چشم ادامه میدیم
                          چه تاپیک قشنگی شده تا الان
                          آقا یه سری سوال دارم یه خیری که می تونه کمک کنه.
                          تفاوت پی اف سی اینترلیو با معمولی چی هست؟
                          آیا پی اف سی آماده در بازار وجود دارد ؟
                          سلام مهندس تبریک میگم خدمتتون
                          چطور میتونم باهاتون در مورد ساخت مدار سوئیچینگ های ولتاژ همفکری داشته باشم؟

دیدگاه

با سلام خدمت اساتید عزیز
                            به نظر من برای توان های تا ۵ کیلو وات با ای سی
                            cm6500unx میشه پیاده کرد من تو پاور های ماینر و منبع تغذیه های توان بالای وریبل این ای سی رو خیلی دیدم
                            آرزو دارم روزی این حقیقت به واقعیت مبدل شود که همهآ‌ی انسانآ‌ها برابرند.

ما دیگران را فقط تا آن قسمت از جاده که خود پیمودهآ‌ایم میآ‌توانیم هدایت کنیم.

دیدگاه

سلام عرض ادب و احترام ، من درحال طراحی PFC هستم امکانش هست که این اطلاعات رو بذارید تا بتونم من هم استفاده کنم؟ دستتون درد نکنه
                              عقاب هميشه تنهاست اما لاشخورا هميشه باهمند .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X