اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درایو ماسفت های لود در هالف بریچ(نیم پل)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : درایو ماسفت های لود در هالف بریچ(نیم پل)

سلام به دلیل امتحانات پایان ترم نشد دوباره مدار رو با ترانس پالس جدید ببندم.
    مدار جدید رو با 2 تا ترانس پالس بستم اونم واسه اینکه نمیخوام dead time همون قسمتی در حد یک صدم کل دامنه پالس صفر است از بین بره گفتم 2 تا ترانس پالس باشه که این خاصیت از بین نره.
    ترانس پالس رو هم از EE19 استفاده کردم هسته هاشو هم از پاور کامپیوتر برداشتم.مدار که تکمیل شد وقتی به برق متصل کردم باز هم ماسفت ها سوخت اونم باز گیت سورس ش به هم وصل شد یعنی باز مشکل از بایاس کردن ماسفت ها است پالس (گیت سورس هر ماسفت) رو پایین عکس شو میزارم خسته شدم دیگه از بس ماسفت سوزوندم همشون گیت سورسش به هم وصل میشه موندم واقعا.
    شکل موج رویه گیت سورس هر ماسفت:

شبیه سازی:
    چند نکته که باید بگم دیود موازی با مقاومت گیت ها mur120 و دیود زنر های موازی با خروجی ترانس پالس p6ke 15a هستند.نسبت ترانس پالس هم خروجیش 2 برابر ورودیشه تعداد دورش.
    لینک:

عکس خود مدار:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط timegame نمایش پست ها

شماتیک حدودی مدار خدمت شما.ممنون
      با سلام اشکالاتی که به نظر من میرسه رو اینجا مینویسم
      شما باید یک مقاومت بین گیت سورس ترانزیستور سوم (یا دوسر دیود دوم) قرار بدید (شاید یک کیلو تا ده کیلو مناسب باشه که باید محاسبه کنید)
      در ضمن مقدار خازن C2 خیلی زیاده و من نمییدونم مقدارش رو چطور محاسبه کردید که اینقدر زیاد شده.
      من حدسم اینه که بین 100 نانو تا یک میکرو باید باشه اما حساب نکردم
      در ضمن بهتره مقاومت R3 و R2 مساوی باشه
      از طرف دیگه مدارها از مسیرهای متفاوتی درایو میشه پس بهتره زمان مرده رو بزرگتر نگه دارید.
      من فکر میکنم اگر از یک ترانس برای درایو هر دو ماسفت استفاده کنید بیشتر مشکلاتتون حل بشه
      یعنی یک ترانس با دوسیم پیچ جدا برای هر یک از ماسفت ها

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Davood Kheradmand نمایش پست ها
        با سلام اشکالاتی که به نظر من میرسه رو اینجا مینویسم
        شما باید یک مقاومت بین گیت سورس ترانزیستور سوم (یا دوسر دیود دوم) قرار بدید (شاید یک کیلو تا ده کیلو مناسب باشه که باید محاسبه کنید)
        در ضمن مقدار خازن C2 خیلی زیاده و من نمییدونم مقدارش رو چطور محاسبه کردید که اینقدر زیاد شده.
        من حدسم اینه که بین 100 نانو تا یک میکرو باید باشه اما حساب نکردم
        در ضمن بهتره مقاومت R3 و R2 مساوی باشه
        از طرف دیگه مدارها از مسیرهای متفاوتی درایو میشه پس بهتره زمان مرده رو بزرگتر نگه دارید.
        من فکر میکنم اگر از یک ترانس برای درایو هر دو ماسفت استفاده کنید بیشتر مشکلاتتون حل بشه
        یعنی یک ترانس با دوسیم پیچ جدا برای هر یک از ماسفت ها
        سلام
        مدارو تغییر دادم اخرین پاسخ من رو مطالعه بفرمایید همه این ها اعمال کردم.من خودم حدسم (برای مدار اخری اون یکی رو کلا بیخیالش شدم کلا مشکل داشت) اسنابر است چون خیلی شکل پالس های روی گیت ماسفت ضربه دارن و اعوجاج حالا دیگه نمیدونم فعلا یه اسنابر میزارم براش تا که پاسخی دریافت بشه مشکل حل بشه.بازم ممنون

دیدگاه

شکل گیت سورس که بدک نیست اگر میخوای بهتر بشه یک مقاومت حدود یک کیلو بین گیت سورس هر دو ترانزیستور قرار بده
          البته مشکلی که من میبینم اینه که زمان مرده نداره! و این خیلی خطرناکه. در آیسی که استفاده کردی باید بشه این مقدار حداقل رو افزایش بدی.
          بنظر من حداقلش رو بزار بالای 5 درصد
          ببین من یک روشی بهت میگم که اینقدر ترانزیستور نسوزونی
          در اینجور مواقع بهتره بجای ورودی 220 ولت مقدار خیلی کمی برق دی سی با منبع تغذیه به ورودی مدار بدی
          با کنترل جریان مثلن نیم آمپر و ولتاژ رو آروم آروم زیاد کن در همین حال هم شکل موج هاتو اندازه بگیر.
          اگر همه چی خوب بود اونوقت میتونی 220 ولت رو بزاری روی ورودی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Davood Kheradmand نمایش پست ها
            شکل گیت سورس که بدک نیست اگر میخوای بهتر بشه یک مقاومت حدود یک کیلو بین گیت سورس هر دو ترانزیستور قرار بده
            البته مشکلی که من میبینم اینه که زمان مرده نداره! و این خیلی خطرناکه. در آیسی که استفاده کردی باید بشه این مقدار حداقل رو افزایش بدی.
            بنظر من حداقلش رو بزار بالای 5 درصد
            ببین من یک روشی بهت میگم که اینقدر ترانزیستور نسوزونی
            در اینجور مواقع بهتره بجای ورودی 220 ولت مقدار خیلی کمی برق دی سی با منبع تغذیه به ورودی مدار بدی
            با کنترل جریان مثلن نیم آمپر و ولتاژ رو آروم آروم زیاد کن در همین حال هم شکل موج هاتو اندازه بگیر.
            اگر همه چی خوب بود اونوقت میتونی 220 ولت رو بزاری روی ورودی.
            سلام
            یه مقاومت 1 کیلو گذاشتم رو گیت سورس و مشکل ضربه های شدیدش حل شد.مشکل سوختن ماسفت ها هم از پل دیود بعد از ترانس بود پل دیودشو تعویض کردم درست شد الان فقط مونده خازن و سلف بعد ترانس و فیدبک اینارو انشالله اذیت نکنه حل کنم بعد نتیجه رو میزارم.ممنون

دیدگاه

سلام دوباره
              بالاخره تموم شد به معنایه واقعی له شدم
              یه خورده ریزه کاری هاش مونده.مثل جمع جور کردن و محافظ اتصال کوتاه و تست برای روزایه سخت(تست حداکثر توان).
              اگر یکم ابتداییه به بزرگیه خودتون ببخشید دیگه اولین مدار سوئیچینگ که خودم طراحی و ساختمش یکم نامنظمه.
              دوبل مدار 60 ولت خروجی میده با 2 تا خازن دوبل 30 ولتش کردم.
              عکساشو میزارم نظر بدین نکته خاصی دیدین ممنون میشم بگین.

مدار ماسف ها وغیره..فیدبکشم اون 2 تا سیم نازکه که میاد به یه مدار جانبی:

ترانس اصلی:

فقط مونده تستش که یه آمپیلی با tda7294 پل بهش وصل میکنم ببینم چقدر زور داره.
              بازم تشکر از همگی وانجمن و اساتید که واقعا زحمت میکشند واسه این انجمن و سایت.
              جدیدترین ویرایش توسط timegame; ۲۳:۱۳ ۱۳۹۵/۱۱/۱۰.

دیدگاه

سلام
                فیلم آمپیلی 7294 که رویه همین سوئیچینگ بسته شد.ولتاژ دوبل 20 ولت و آمپیلی هم پل بسته شده یعنی با این ولتاژ طبق گفته دیتا شیت باید 200 ,وات بده حالا این تست چون دیود ها 3 آمپره ولوم تا آخر باز نیست حدودا باید 150 وات باشه.بلندگو 250 وات 4 اهم:

دیدگاه

سلام دوست عزیز اگر امکانش هست pcb منبع تغذیه قراربدید تا دیگران هم استفاده کنند

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X