اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

منبع تغذیه متغیر 0-30V با محدود کننده جریان

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : منبع تغذیه متغیر 0-30V با محدود کننده جریان

سلام
    با تشکر و سپاس از شما دوست عزیز
    که حاصل تجربه و زحمت خودتون رو در اختیار همه قرار دادین .
    برای من یک سوال پیش اومده که با اینکه ماسفت ها نوع منفی بیشتر و دردسترس تر هستن چرا شما پایه طراحی تون رو بر اساس نوع مثبت ماسفت قرار دادین پیشاپیش از توجه و پاسختون سپاسگذارم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط reiser نمایش پست ها
      سلام
      با تشکر و سپاس از شما دوست عزیز
      که حاصل تجربه و زحمت خودتون رو در اختیار همه قرار دادین .
      برای من یک سوال پیش اومده که با اینکه ماسفت ها نوع منفی بیشتر و دردسترس تر هستن چرا شما پایه طراحی تون رو بر اساس نوع مثبت ماسفت قرار دادین پیشاپیش از توجه و پاسختون سپاسگذارم.
      سلام
      خواهش میکنم....وظیفست
      سوالتون خیلی به جا بود.....شاید بشه گفت مهمترین نقطه ضعف این مدار همین استفاده از ماسفت های پی باشه
      اگر ساختار باک رو بررسی کنین میبینین که سوییچ مثبت رو قطع و وصل میکنه..........حالا برای قطع و وصل مثبت دوراه داریم:
      1-استفاده از ماسفت مثبت که خیلی کار سختی نیست و در این مدار هم استفاده شده
      2-استفده از ماسفت منفی که در اینصورت سورس باید به مثبت خروجی متصل بشه...یعنی قبل از سلف و این یعنی ولتاژ سورس شناوره و در هر لحظه با توجه به ولتاژ خروجی و قطع یا وصل بودن ماسفت باید ولتاژ متفاوتی به گیت داده بشه و این کار سختیه
      البته با استفاده از روش هایی ممکنه .....مثلا میشه از یک منبع تغذیه جدا برای مدار گیت درایور استفاده کرد و زمین اون رو وصل کرد به سورس ماسفت،اینطوری ولتاژ گیت دیگه ربطی به بقیه مدار نداره......ولی خب تو این مدار چون ترجیح بر سادگی مدار بوده این کار رو نکردم.

یک راه دیگه هم هست......اونم اینه که سوییچ سر راه مثبت نباشه......میتونیم سوییچ رو سر راه منفی بذاریم و مدار کار هم میکنه
      اما یک مشکلی داره:باتوجه به اینکه معمولا در باک زمین خروجی و ورودی یکیه معمولا ولتاژ خروجی نسبت به زمین اندازه گیری میشه و ما اگر منفی رو قطع و وصل کنیم در لحظاتیکه سوییچ خاموشه عملا داریم ولتاژ خروجی رو نسبت به یک نقطه خارج مدار اندازه میگیریم.....یعنی ارتباط زمین مدار کنترل با زمین خروجی قطع میشه و این مدار رو بالکل تعطیل میکنه
      حالا برای اینکه سوییچ روی خط منفی باشه و فیدبک هم درست باشه باید فیدبک رو ایزوله کنیم....یعنی با اپتوکوپلر فیدبک بدیم
      اما این هم یک مشکلی داره.برای داشتن فیدبک ایزوله یا باید ولتاژ خروجی همیشه مثبت باشه و صفر نشه و یا اگر میخواهیم ولتاژ صفر هم بشه دردسرهای خاص خودشو داره......یا باید از اپتو های خاص استفاده کنیم و یا دردسرهای دیگه بکشیم.

پس تنها راه برای سادگی و خوب بودن مدار استفاده از ماسفت مثبت هست.
      البته بعد از این یه سینکرونوس زدم و دردسر اضافه کردن دوتا ترانس به مدار رو خریدم ولی عوضش از ماسفت منفی استفاده کردم
      مدار مثل مرد کار میکنه
      موفق باشید
      ................Fx7SAM................

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سیدعلی.م نمایش پست ها
        با سلام
        نقشه ها و مدارات مختلفی در اینترنت برای ساخت منبع تغذیه وجود داره که هرکدوم مزایا و معایب خودشونو دارن.
        منابع خطی مدارات ساده تری دارن و خروجیشون ریپل کمتری داره و در عوض تلفات بیشتری دارن و در عمل نمیشه از اونها در جریان های بالا استفاده کرد.
        اما منابع سوئیچینگ مدارات خیلی جمع و جور تری هستن و تلفاتشون هم کمه اما مهار ریپل خروجی کار سختیه!.....البته با تمام سختی از بین بردن ریپل خروجی باز هم امروزه منابع سوئیچینگ همه جا بکار میرن تا جاییکه در تمام کامپیوتر ها و کاربردهای مخابراتی که حساس ترین وسایل هم به نظر میان منابع سوئیچینگ ترجیح داده میشن.
        اگر در زمینه منابع تغذیه سوئیچینگ میخواین اطلاعات کسب کنین و یا سایر مدارات مشابه موجود در این سایت رو ببینید اینجا کلیک کنید .

تمامی حقوق معنوی این آموزش برای نویسنده و انجمن ECA محفوظ بوده و فقط در صورت ذکر نام نویسنده : @سیدعلی.م و لینک انجمن ECA : http://www.eca.ir/forums/editpost.php?p=643501&do=editpost قابل کوپی برداری است.

و اما اصل مطلب.......
        شاید خیلی ها مثل من مدت ها دنبال مدار یک منبع تغذیه سوئیچینگ متغیر که محدود کننده جریان هم داشته باشه گشته باشن و چیزی پیدا نکرده باشن
        مدار زیر یک منبع تغذیه متغیر با خروجی صفر الی ولتاژ ورودی مدار است که با دو ولوم مربوط به ولتاژ قابل تنظیم هست .توپولوژیش هم باک غیر ایزوله هست.یعنی ولتاژی که بهش میدین رو میتونه کاهش بده و یک ولتاژ خروجی کمتر بده.
        همچنین مدار محدود کننده جریان هم داره که میتونید جریان خروجی رو کنترل کنید که با توجه به اینکه مدار برای جریان های بالا طراحی شده خیلی کمک میکنه کمتر وسایلتونو باهاش بسوزونید

قطعات و مقادیر در شماتیک مشخصه فقط در مورد چند قطعه کمی نیاز به توضیح هست.....
        تو این مدار تمام تلاشم این بوده که از قطعات خاص و گرون استفاده نکنم تا هر کسی در هر جاییکه ابتدایی ترین وسایل الکترونیکی پیدا میشه بتونه این مدار رو بسازه.در ضمن این مدار در صورتیکه بتونید اپتو هایی مثل 6n137 گیر بیارین و همچنین ماسفت p-channel با ولتاژ و جریان مناسب پیدا کنین میتونه در ولتاژ ها و جریان های بالاتر هم استفاده بشه اما در صورت استفاده از قطعات ذکر شده میتونید به ورودی حداکثر 35 ولت دیسی بدین و در خروجی 0 تا 35 ولت دیسی تا حداکثر جریان 30 آمپر داشته باشین.

قطعات زیر برای 30 ولت و ده آمپر توصیه میشن.....
        برای سلف خروجی معمولا از هسته های گرد زرد رنگ که جنسشون پودر آهنه استفاده میکنن اما با توجه به اینکه این هسته ها در هر جایی پیدا نمیشن من تو این مدار از هسته هایولتاژ تلویزیون استفاده کردم که همه جا گیر میاد کافیه برین یه تعمیرات تلویزیونی و گیر بیارین،با حدود 5 تومن باید بتونید یه هسته سالم بخرین.وسط هسته ها معمولا یک لایه کاغذ مانند وجود داره که اونو باید بکنید تا هسته بدون گپ باشه و بعد حدود یک و نیم متر سیم عادی 4mm^2 بردارین و تا جاییکه سیم تموم شه دور هسته بپیچین......سلف آماده شد
        مقدار سلف خیلی زیاد خواهد شد،در حد چند میلی هانری واین با توجه به جریان بالای مدار بد نیست و حتی خوب هم هست چون اینطوری توی جریان های پایین هم منبع خوب عمل خواهد کرد،در ضمن چون هسته خیلی بزرگه،با این جریان ها اشباع نمیشه،پس نگران این موضوع نباشید

برای ماسفت ها بهترین گزینه IRF4905 هست و برای دیود هم من از دیود فست 200 ولت و 16 آمپر استفاده کردم که خوب بود شما هم هر دیودی که دم دستتون بود استفاده کنید،دیود شاتکی رو خیلی توصیه نمیکنم چون غالب شاتکی های موجود ولتاژشون پایینه و ممکنه بسوزه.
        برای جریان ده آمپر یک ماسفت و یک دیود کافیه اما اگر دوتا بزارین هم مدار خوشگل تر میشه و هم تلفاتتون کمتر میشه.

برای مقاومت شنت دوتا مقاومت آجری یک دهم اهم 5 وات مناسبه هرچند ده وات بهتره.اگر قصد استفاده از مدار در جریان های بالاتر از ده آمپر رو دارین حتما ده وات یا بیشتر بزارین.

RV1, RV2 برای تنظیم ولتاژ خروجی هستن که RV1 برای COARSE و RV2 برای FINE در نظر گرفته شده به همین صورت RV3 برای COARSE جریان و RV4 برای FINE جریان در نظر گرفته شده.

خازن های C7,C9 استفاده نشدن.....شما هم بجاش سیم بزارین .

برای هیت سینک هم لازم به هیت سینک خیلی بزرگ نیست....ناسلامتی منبع سوئیچینگه.....برای ده آمپر هیتسینک عکس تقریبا کافیه.

برای اتصال برد کنترل هم میتونید از سوکت ،سیم و یا فلت استفاده کنید.

ریپل خروجی مدار واقعا خیلی کمه......اما کمی اسپایک های کوچولو ممکنه تو خروجی باشه که برای غالب کارها هیچ مشکلی نداره ؛ اما برای کارهایی مثل راه اندازی میکرو و یا سیستم های صوتی خییییلی باکیفیت ممکنه مشکل ساز بشه که خب البته کارهایی هم که همچین جریان بالایی بخوان معمولا به ریپل خیلی حساس نیستن.......در کل ممنون میشم اگر کسی برای کاهش این اسپایک ها پیشنهادی داشت بگه
        کلا کسی پیشنهادی داشت خوشحال میشم بشنوم
        باید هر دوی پی سی بی های زیر رو بزنید و مونتاژ کنید ،حواستون به مثبت و منفی ورودی باشه

اما کالیبراسیون......
        همونطور که میبینید روی برد فرمان 4 عدد مولتی ترن قرار گرفته که برای تنظیم منبع هستند.

P3:این مولتی ترن برای تنظیم ماکسیمم ولتاژ خروجیست.....برای تنظیم آن باید هر دو ولوم مربوط به ولتاژ را تا ته زیاد کنید و با تنظیم این مولتی ترن و دیدن ولتاژ خروجی ماکسیمم ولتاژ خروجی مورد نظر برای خروجی را تنظیم کنید.

P4:این مولتی ترن برای تنظیم کمترین ولتاژ خروجی منبعه که برای تنظیمش باید ولوم های ولتاژ رو تا ته ببندید و تنظیمش کنید.

P1:این مولتی ترن برای تنظیم ماکسیمم جریان خروجی منبعه

P2:این مولتی ترن برای تنظیم حداقل جریان خروجی منبعه،یعنی حداقل جریانی که میتونید تنظیم کنید تا منبع نذاره جریان بیشتر از اون حد از منبع خارج بشه

شماتیک برد اصلی
        پی سی بی برد اصلی
        شماتیک مدار فرمان
        پی سی بی مدار فرمان

در انتها از تمام دوستانیکه بهم کمک کردن تا کمی از منابع سوئیچینگ سر در بیارم صمیمانه سپاسگزارم
        از دوستی که زحمت طراحی مجدد پی سی بی اصلی رو هم کشیدن واقعا ممنونم
        و باز هم از دوستانی که کمکم کردن ممنونم

Powered By ECA Special Group - Black Edition
        سلام سیم سلف باید رشته ای باشه یا مفتولی در کل فرقی هم داره ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط KING TIGER نمایش پست ها
          سلام سیم سلف باید رشته ای باشه یا مفتولی در کل فرقی هم داره ؟
          سلام
          هر سیمی دم دستتون بود میتونید استفاده کنید
          توی این منبع مشکلی نداره و عملا فرقی نمیکنه سیم لاکی باشه یا رشته ای و یا لیتز!
          البته سیم لاکی از یک نظر بهتره و اونم اینکه اگر سیم داغ بشه مشکلی پیش نمیاد اما اگر سیم رشته ای استفاده کنید با گرم شدن روکشش آب میشه و مشکل ساز میشه.
          موفق باشید

دیدگاه

با سلام.
            امکانش هست از شماتیک و پی سی بی مدار عکس تهیه کنین پلود کنین؟
            پروتئوس من قدیمیه اینارو باز نمیکنه فکرارتقاعش هستم ولی بدجوری گیرم. میخوام این مدار رو ببندم . خیلی ممنون میشم اینکارو کنین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pat&mat نمایش پست ها
              با سلام.
              امکانش هست از شماتیک و پی سی بی مدار عکس تهیه کنین پلود کنین؟
              پروتئوس من قدیمیه اینارو باز نمیکنه فکرارتقاعش هستم ولی بدجوری گیرم. میخوام این مدار رو ببندم . خیلی ممنون میشم اینکارو کنین
              سلام
              خدمت شما

دیدگاه

ببخشید تو زحمت افتادید
                مقدار ظرفیت خازن ها نامشخص هست 0000 یعنی چقدر؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehrangholumi3070 نمایش پست ها
                  ببخشید تو زحمت افتادید
                  مقدار ظرفیت خازن ها نامشخص هست 0000 یعنی چقدر؟
                  دوست عزیز لازم نیست اون خازن رو در مدار قرار بدین
                  بجای این خازن جامپر بذارین حله
                  موفق باشید

دیدگاه

سلام
                    سید گفتم شماتیک همراه پی سی بی ! پی سی بی رو فکر کنم راه زن تو راه زد !!
                    پی سی بی زیاد مهم نبود چون میخوام اینو روی یه ترانس 240 واتی 40 ولت وارداتی ( خیلی غوله !! یه بار دو سرشو اتصال کوتاه کردم فیوز خودم پرید یه بارم دو سر یک سو شده شو که 56 ولت میشه اتصال دادم که اینبار پل سوخت و سیم ها همه ذوب شدن کم کم دارم میترسم ازش ) سوار کنم و واسه تمیز در اومدن نیازه که پی سی بی یه دور دیگه همراه جای پایه های ترانس طراحی بشه! پس بجای اینکه بیام بخاطر نذاشتن پی سی بی غرغر بکنم به قول یکی از دوستان دست به اچار شدم (!) و نقشه شماتیک ارسالی رو باز کردم ! یه سری قطعات اضافه توش دیدم!! همراه ماسفت پی!! و مقاومت شنت که طوری نصب شده که اگه بخوای از مدار مثلا روی 12 ولت 10 امپر بکشی، افت ولتاژی که روی دو سر مقاومت شنت ظاهر میشه ، از خروجی کم میشه و خروجی در اصل میشه 11 ولت
                    این موارد ذکر شده واسه یکی مثل من یه فاجعه بود !
                    پس بجای اینکه بشینم پی سی بی رو طراحی کنم، لازم دونستم قبلش مدار رو یکم بهینه کنم و ایراد های ذکر شده رو مرتفع کنم ! گفتم دوستان رو از این اصلاحات بی بهره نذارم .
                    مداری که الان روی میزمه و روی برد بورد بسته شده و داره کار میکنه نمونه ازمایشی و اولیه تغییر یافته همین مدار شماست که فقط با جابجایی و حذف یه سری قطعات و اضافه کردن یه دیود زنر و یه مقاومت، تونسته ماسفت پی رو اخراج و بجاش ماسفت ان رو استخدام کنه !! و به دلیل تغییر مکان مقاومت شنت دیگه هم خبری از تاثیر افت ولتاژ شنت توی خروجی از بابت اون وجود نداره و...و...و...
                    دوست داشتم کار طراحی رو تموم کنم و مدار کامل شده رو اینجا قرار بدم ولی چون مهندس نبودم (!) و طراحی بهینه کار من نبود و از طرفی این تاپیک و مدارش مطعلق به شما بود و شما فرموده بودین هرکس پیشنهادی واسه بهتر شدن این داره بده ، تصمیم گرفتم طرح ازمایشی مو به صورت یه پیشنهاد در اختیار شما قرار بدم تا با طراحی اصولی و مهندسی ، بهینه تر از چیزی که هست بشه چون میدونم میشه ولی چرتیکه زدن قطعاتش از حوصله و تخصص من خارجه.
                    مدار رو من ذهنی بستم و هیچ نقشه ای براش اماده نکردم ( اصلا از دست به کاغذ خودکار شدن بدم میاد ! بیشتر ترجیح میدم دست به اچار باشم ) ولی تا امشب و یا حداکثر فردا مدار رو به صورت طرح کلی روی کاغذ میارم و اینجا ارسال میکنم ! امیدوارم که شما سریع اصلاح و مهندسیش کنین چون میخوام بسازمش و این ترانس غول بیابونی رو بکار بگیرم
                    با تشکر ، فعلا بدرود

دیدگاه

سلام
                      از این ترانس ها منم دارم......خیلی جالب هستن
                      کلا توان بالا حال میکنم
                      در جواب صحبت هاتون فقط میتونم بگم شدیدا مشتاقم ببینم چه کردین....اگر تونسته باشین همچین چیزهاییکه گفتین رو در عمل پیاده کنین واقعا ایول دارین
                      مخصوصا استفاده از ماسفت N اونم بدون قطعات اضافی..........فقط میتونم بگم منتظرم

دیدگاه

درودی دگر بار!
                        گفتی توان بالا ! عین خودمی ! از اون 2 تا 2 تا موازی کردن قطعات معلومه با توان بالا حال میکنی
                        البته وقتی گفتم یسری قطعات اضافه منظورم اون موازی کاریها نبودا! بعدا متوجه میشی!
                        توان بالا تا چه حد؟! توی همین انجمن یجا خوندم یکی نوشته بود میخواد یه منبع 1.5 کیلو واتی بسازه
                        اخه مگه داریم؟! مگه میشه؟! بگو میخوام اینورتر جوشکاری بسازم دیگه چرا میگی منبع
                        البته این ترانسی که من دارم مثل بقیه موارد یخورده کاستومایز شده و دیگه مثل قبل نیست فلذا زیاد این پست رو طولانی نمیکنم و داستانش رو بعدا تعریف میکنم
                        نقشه رو با خودکار کشیدم فقط نمیدونم چطوری اپلودش کنم ؟؟ نخندین ها ولی طی 10 سال اخیر بعد از عضویت با مودم دیال اپ توی انجمن های بزرگی مثل p30world و tuningtalk این اولین باره که توی یه انجمن پست میذارم!
                        اینم سومین پست عمرمه که 2 تای قبلیشم توی همین صفحست
                        کمک کنین بلد نیستم.

دیدگاه

نمیخواد دیگه یاد بدین خودم رفتم پیدا کردم
                          راستی این مدار یه مدار پایه و ایتدایی عه. وقتی داشتم میکشیدمش بابام گفت داری از روی مداری که بستی نقشه میکشی؟ بعدش گفت کارای تو همیشه برعکسه اول نقشه میکشن بعد از روش مدار میبندن اگه دقت هم بکنین این مدار نسبت به مدار شما برعکس شده و قرینه شدست البته بکار گیری ماسفت ان با این قطعات فقط با کلک رشتی امکان پذیر بود
                          اگه تا فردا تمومش کنین میتونم بسازمش وگرنه میره تا جمعه بعد! اون قسمت ولوم هارو هم چهار ولومه کنین بی زحمت . ورودی هم ترانس ac 40 ولت باشه

دیدگاه

احسنت.......لذت بردم .....خیلی خوبه که خلاقیت دارین
                            اما خب متاسفانه مداری که کشیدین در عمل کار نخواهد کرد....چرا که وقتی ماسفت رو خاموش میکنید خط منفی خروجی مدار از ورودی مدار قطع میشه و این یعنی عملا دارین فیدبک رو نسبت به یک نقطه خارج مدار میگیرین و مدارتون نمیفهمه ولتاژ خروجی چنده و قاط میزنه!!
                            در همین سایت قبلا مفصل درباره نحوه های مختلف فیدبک گیری توضیح دادم که روشی که بتونید توی باک از ماسفت منفی استفاده کنید رو هم شامل میشه......بگردید کمی شاید پیدا کنید....اینم یه نمونش......http://www.eca.ir/forums/thread24431-26.html#post646303
                            نکات ریز زیاد دیگه ای هم تو نقشتون به چشم میخوره که نشون میده هنوز باید مطالعه داشته باشین
                            پیشنهاد میکنم نمونه های ساخته شده سایت رو بادقت بررسی کنید
                            در ضمن.....سعی کن طراحی شماتیک و برد با نرم افزار های مخصوص این کار علی الخصوص آلتیوم رو هم یاد بگیری....چون توی بازار کار مهندسی که بتونه طراحی مدار کنه اما التیوم بلد نباشه عملا به درد نمیخوره

راستی.........شما هم کمی پیش برین دیگه یک ونیم کیلووات به چشمتون نمیاد
                            موفق باشید
                            جدیدترین ویرایش توسط سیدعلی.م; ۱۹:۵۸ ۱۳۹۵/۱۲/۰۵.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سیدعلی.م نمایش پست ها
                              احسنت.......لذت بردم .....خیلی خوبه که خلاقیت دارین
                              اما خب متاسفانه مداری که کشیدین در عمل کار نخواهد کرد....چرا که وقتی ماسفت رو خاموش میکنید خط منفی خروجی مدار از ورودی مدار قطع میشه و این یعنی عملا دارین فیدبک رو نسبت به یک نقطه خارج مدار میگیرین و مدارتون نمیفهمه ولتاژ خروجی چنده و قاط میزنه!!
                              در همین سایت قبلا مفصل درباره نحوه های مختلف فیدبک گیری توضیح دادم که روشی که بتونید توی باک از ماسفت منفی استفاده کنید رو هم شامل میشه......بگردید کمی شاید پیدا کنید....اینم یه نمونش......http://www.eca.ir/forums/thread24431-26.html#post646303
                              نکات ریز زیاد دیگه ای هم تو نقشتون به چشم میخوره که نشون میده هنوز باید مطالعه داشته باشین
                              پیشنهاد میکنم نمونه های ساخته شده سایت رو بادقت بررسی کنید
                              در ضمن.....سعی کن طراحی شماتیک و برد با نرم افزار های مخصوص این کار علی الخصوص آلتیوم رو هم یاد بگیری....چون توی بازار کار مهندسی که بتونه طراحی مدار کنه اما التیوم بلد نباشه عملا به درد نمیخوره

راستی.........شما هم کمی پیش برین دیگه یک ونیم کیلووات به چشمتون نمیاد
                              موفق باشید
                              خیله خب مجبور شدم تبلت رو بزارم کنار و بیام با لپتاپ بنویسم که چی شده!
                              مهندس دقت نکردی من این مدار رو ساختم و داره کار میکنه!!!
                              متوجه کلک رشتی ای که زدم نشدین ! اگه یکم بیشتر دقت کنین متوجه میشین که پایه 14 ای سی که ولتاژ 5+ ولت رو نسبت به خط منفی تولید میکنه توی طرح من استفاده نشده . کلید کارکردن طرح من اینه که من با یه دیود زنر 5 ولت ولتاژ 5- ولت رو نسبت به خط مثبت تولید کردم و فیدبک رو از خط مثبت که قطع نمیشه گرفتم! تمامی ورودی اپ امپ ها با خط مثبت وصل شدن و سنجش میشن! یعنی مدار داره برعکس کار میکنه!
                              درست قرینه همین کاری که شما کردین!
                              شما یکم دقت کنین متوجه میشین! اگه متوجه نشدین مدار رو ببندین .
                              این مدار کار میکنه ولی واسه بهتر شدن نیاز هست که مهندسی بشه ! مهندسی این رو بلد نیستم وگرنه دقیق میکردم طراحیمو. بخاطر همین طرح رو اینجا قرار دادم که شما کاملش کنین!
                              واسه یکی که توی یه غار با اهن قراضه راکتور آرک درست میکنه التیوم زیاد به کارش نمیاد!!
                              کاری که من الان دارم میکنم مثل همون کاری هست که حضرت عیسی 2000 سال پیش کرد! دارم باورهاتون رو نسبت به فیدبک گرفتن عوض میکنم! هرکس حرفهای منو باور کنه یه چیز جدید یاد میگیره و رستگار میشه
                              والا من تا الان که الانه جز واسه جوشکاری به همچین توانهایی احتیاج پیدا نکردم
                              اگه شما کاملش نکنین خودم میرم حساب کردنش رو یاد میگیرم میرم فیلمشم میگیرم میذارم اپارات!
                              فعلا بدرود
                              راستی روزتون هم مبارک

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pat&mat نمایش پست ها
                                خیله خب مجبور شدم تبلت رو بزارم کنار و بیام با لپتاپ بنویسم که چی شده!
                                مهندس دقت نکردی من این مدار رو ساختم و داره کار میکنه!!!
                                متوجه کلک رشتی ای که زدم نشدین ! اگه یکم بیشتر دقت کنین متوجه میشین که پایه 14 ای سی که ولتاژ 5+ ولت رو نسبت به خط منفی تولید میکنه توی طرح من استفاده نشده . کلید کارکردن طرح من اینه که من با یه دیود زنر 5 ولت ولتاژ 5- ولت رو نسبت به خط مثبت تولید کردم و فیدبک رو از خط مثبت که قطع نمیشه گرفتم! تمامی ورودی اپ امپ ها با خط مثبت وصل شدن و سنجش میشن! یعنی مدار داره برعکس کار میکنه!
                                درست قرینه همین کاری که شما کردین!
                                شما یکم دقت کنین متوجه میشین! اگه متوجه نشدین مدار رو ببندین .
                                این مدار کار میکنه ولی واسه بهتر شدن نیاز هست که مهندسی بشه ! مهندسی این رو بلد نیستم وگرنه دقیق میکردم طراحیمو. بخاطر همین طرح رو اینجا قرار دادم که شما کاملش کنین!
                                واسه یکی که توی یه غار با اهن قراضه راکتور آرک درست میکنه التیوم زیاد به کارش نمیاد!!
                                کاری که من الان دارم میکنم مثل همون کاری هست که حضرت عیسی 2000 سال پیش کرد! دارم باورهاتون رو نسبت به فیدبک گرفتن عوض میکنم! هرکس حرفهای منو باور کنه یه چیز جدید یاد میگیره و رستگار میشه
                                والا من تا الان که الانه جز واسه جوشکاری به همچین توانهایی احتیاج پیدا نکردم
                                اگه شما کاملش نکنین خودم میرم حساب کردنش رو یاد میگیرم میرم فیلمشم میگیرم میذارم اپارات!
                                فعلا بدرود
                                راستی روزتون هم مبارک
                                .
                                حالاکه بیشتر توضیح دادی دقت کردم متوجه تغییراتی که گفتی شدم........خیلی عالیه.....من اولش متوجه این نوع فیدبک گرفتنت نشده بودم....کیف کردم
                                البته دو تا مشکل ریز داره.....
                                1-ولتاژ رفرنسی که با زنر درست بشه به دقت رفرنس خود ایسی نیست که البته میشه کاریش کرد خیلی مشکل ساز نشه
                                2-در این روش نمیشه ولتاژ بالاتر از 40 ولت دیسی به مدار داد که فعلا راه حلی به ذهنم برای رفع کردنش نمیرسه.
                                ولی در کل خیلی خوشم اومد.........امیدوارم وقت کنم نقشه کاملش رو با پروتئوس بکشم....البته فکر نمیکنم فعلا وقت کنم ولی سعی میکنم حتما برات روی کاغذ بکشمش...فقط اگر یادم نره
                                واقعا دوست داشتم منبع رو میکشیدم و خودم هم از روش میساختم.....طرح جالبی بود.

البته یه چیزی.....مطمئنی مدار درست کار میکنه؟!....آخه اینطور منفی خروجی با منفی ورودی اختلاف داره و فیدبکی که داری میگیری نسبت به منفی ورودیه و این یعنی اینکه ولتاژ خروجی واقعی نشون داده نمیشه......میتونی ئوری این کارتو هم توضیح بدی؟

البته اگر فیدبک رو با اپتو کوپلربدین هم میشه از ماسفت منفی استفاده کرد و اونطور دیگه دو مشکل بالا هم پیش نمیاد.
                                در ضمن...سعی کنید خیلی هم از خودتون تعریف نکنید چون هر چقدر هم که طرحتون خوب باشه این تعریف ها میتونه باعث بشه طرف مقابلتون با یک دید دیگه به طرح نگاه کنه
                                اگر واقعا مدار خوب کار کنه سعی میکنم هر چه زود تر طرح رو رو کاغذ بکشم
                                موفق باشید
                                جدیدترین ویرایش توسط سیدعلی.م; ۰۰:۲۲ ۱۳۹۵/۱۲/۰۶.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X