اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهکاری برای پیشگیری از سوختن مبدل dc-dc در اثر اتصال کوتاه خروجی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : راهکاری برای پیشگیری از سوختن مبدل dc-dc در اثر اتصال کوتاه خروجی

دمت گرم داداش بابت توضیح اونوقت من شنیدم از ماسفت باید تو نقطه قطع و اشباع استفاده بشه درسته ؟ محدود کردن جریان با مافست باعث سریعتر داغ شدنش نمیشه ؟ مثلا این مدار چند ثانیه دووم میاره ؟
    _ مهمتر از اون اینکه اگه مثلا حده اکثر جریان رو 10 امپر تنظیم کردی اگه یه دستگاهی مثلا خاست 13 امپر بکشه جریانو محدود میکنه رو حده اکثری که تایین کردی یعنی 10 امپر و بهش تحویل میده یا یهو جریانو قطع میکنه ؟ (ببخشید مدارو متوجه شدم احتمال بالا, محدود میکنه ولی تغریبا تازه کارم گفتم مطمئن شم )
    راستی مقاومتr1 باید شنت باشه ؟
    دمت گرم ممنون
    جدیدترین ویرایش توسط Reza Azimy_RW; ۰۳:۰۲ ۱۳۹۵/۱۲/۳۰.

دیدگاه

بله روی جریان تنظیم شده قفل میکنه و بالاتر نمیره
      اگه جرین بالایی خواستی میتونی 2تا ماسفت رو موازی کنی
      توان R1 با حداکثر جریان مدار بدست میاد

دیدگاه

سلام
        اینجا اس ام دیش رو داره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط javad-10 نمایش پست ها
          سلام
          اینجا اس ام دیش رو داره
          http://www.payaelectronicscomplex.com/search.php
          درصفحه ی لینک چیزی موجود نیست

دیدگاه

سلام دوستان ، عیدتون مبارک
            3843 رو بنده چند ماه قبل خودم smd ش رو خریدم دوتا اضافه هم خریدم اگه سوخت داشته باشم الان هم سرچ کردم داخل این دو سایت موجود بود: (خودم از مغازه خرید کرده بودم)

موردی که من خریدم 3843B هست اما ایسی روی خودش نوع A بود که تفاوتش رو نفهمیدم داخل سایت بالا هم B زده
            با سپاس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Skylake نمایش پست ها
              درصفحه ی لینک چیزی موجود نیست
              سلام
              رو لینک بزن سایت فروشگاه میاد بعد تو محل سرچ شماره ای سی رو بزن برات مشخصات و قیمت رو میده.

دیدگاه

من راه های زیادی رو در این مورد امتحان کردم ولی بهترین راهی که پیدا کردم استفاده از سنسور جریان ASC 712 و پایه SOFT DOWN یا اُپ امپ هست.عملکرد خوبی داره و جریان خروجی هم افت نمیکنه.فقط شما باید یه ولتاژ رفرنس داشته باشی.البته این مورد رو هم باید توجه داشت که فیوز الکترونیکی ما نباید خیلی سریع عمل کنه باین دلیل که هر مصرف کننده ای که بهش وصل میشه طبیعتا یه جریان هجومی لحظه ای در ابتدا میکشه و باید اون رو هم در نظر گرفت.

دیدگاه

سلام به همه .... منم با این دوستمون هم نظرم . ای سی ۷۱۲ خیلی عالیه ... با یه مدار انالوگ میتونی همراهش کنی و رو هر جریانی بدون تلفات انرژی میتونی کنترلش کنی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط yousef55 نمایش پست ها
                    اگه جرین بالایی خواستی میتونی 2تا ماسفت رو موازی کنی
                    داداش در این مورد ترانزیستورای قدرتی هم هستن مثلا 40 وات یا ... از اونجایی که ترانزیستور برای نقطه قطع و اشباع ساخته نشده بهترر نیست از ترانزیستور قدرت استفاده کنیم ؟ کمتر داغ میکنه ؟ یا خیلی گرونه و به صرفه نیست ؟ (چند تا ترانزیستور خفن از روی یه مانیتور CRT قدیمی باز کردم قبلا" ندیده بودم :دی)
                    جدیدترین ویرایش توسط Reza Azimy_RW; ۱۹:۱۴ ۱۳۹۶/۰۱/۰۳.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط microprocesor_2002 نمایش پست ها
                      سلام به همه .... منم با این دوستمون هم نظرم . ای سی ۷۱۲ خیلی عالیه ... با یه مدار انالوگ میتونی همراهش کنی و رو هر جریانی بدون تلفات انرژی میتونی کنترلش کنی
                      بله اما همینطور که در پست شماره ی 6 عرض شد برای این مورد خاص و ارتقا به منبعی کارامدتر شاید بهترین راهکار همین بود که پیاده شد :
                      جدیدترین ویرایش توسط Skylake; ۱۹:۴۰ ۱۳۹۶/۰۱/۰۳.

دیدگاه

ای ایسی به این علت خوبه که افت ولتاژ و تلفات نداریم ... حتی گرما هم نداری یه مدار کوچیک میتونه این کار رو برات انجام بده ... من با ۷۱۲ کار کردم .... هم ایزوله هستش هم میتونی با میکرو جریان رو بخونی و.....

دیدگاه

استاد یوسف ممنون میشم در مورد این مدار کنترل جریانت یه مورد دیگه هم توضیح بدی غیر از سوال قبلی :
                          داداش در این مورد ترانزیستورای قدرتی هم هستن مثلا 40 وات یا ... از اونجایی که ترانزیستور برای نقطه قطع و اشباع ساخته نشده بهترر نیست از ترانزیستور قدرت استفاده کنیم ؟ کمتر داغ میکنه ؟ یا خیلی گرونه و به صرفه نیست ؟ (چند تا ترانزیستور خفن از روی یه مانیتور CRT قدیمی باز کردم قبلا" ندیده بودم :دی)
                          از این مدار در مورد منابع غیر ایزوله هم میشه استفاده کرد ؟ یعنی مثلا یه منبع تغذیه غیر ایزولهساده با برق شهر ساختیم با مقاومت و خازن و ... که فقط 500 میلی امپر میشه ازش کشید و اگه بیشتر شد میترکه همه چی در این مورد هم میشه از این مدار استفاده کرد و جریان رو روی 500 میلی تنظیم کرد تا در صورت اتصال کوتاه مشکلی پیش نیاد ؟

در ضمن من توی پروتئوس تست کردم مدار رو اصلا متوجه نشدم خروجی کجاست همونجا که ولتمتره ؟ یا کلکتور ماسفت ؟! پس چرا جریان ثابته متوجه کارکرد مدار شدم ولی نمیدونم چرا جواب نداد واسه گیت ماسفت هم از ولتاژ 5 ولت استفاده کردم ورودی هم 12 با یه مقاومت 1 اهم که در کل انگار یه منبعه 12 ولت 12 امپره که باید جریانش تنظیم شه ولی با تغییر R1 تفاوت چندانی احساس نمیشه

دمت گرم داداش شرمنده هی مزاحمت میشم

دیدگاه

سلام،امروز یه مدار بسیار کارامد و ساده با قطعات کم و استهلاک خیلی کم بدون افت جریان برا محافظت در برابر اتصال کوتاه پیدا کردم که بیشتر از الکتروتکنیک استفاده کرده تا الکترونیک .گفتم حیفه که اینجا نذارمش.مدار همون طور که گفتم خیلی ساده هست و اجزای اصلیش یک رله و یک میکرو سوییچه.وقتی ما باتن رو فشار بدیم تیغه باز میچسبه و خروجی فیوز وصل میشه، تغذیه بوبین به خروجی فیوز الکترونیکی ما وابسته هست،وقتی اتصال کوتاه بشه تغذیه بوبین قطع میشه و یا خیلی خیلی افت میکنه و نرمال اُپن قطع میشه و تا موقعی که میکروسوییچ رو فشار ندادیم فیوز قطع میمونه.
                            منبع:
                            https://circuitsstream.blogspot.com

جدیدترین ویرایش توسط M16A2; ۱۶:۳۳ ۱۳۹۶/۰۱/۲۱.

دیدگاه

سلام دوباره،برا اینورتر های DC-DC مبدل 12 به 310 تا 325 ولت (معادل 220 تا 230 ولت AC) که معمولا همه باهاش سروکار داریم 90 درصد خرابیش هم بخاطر اتصال کوتاه خروجی هست،مدار نسبتا ساده یک فیوز الکترونیکی که من برا اینورترهام درست کردم و عملا هم جواب میده ،رو اینجا میذارم دوستان استفاده کنن (برای همه ی اینورتر ها میشه استفاده کرد).فایل ضمیمه شده شامل PCB و ویدئو(یی که از تست یکی از اینورترهایی که درست کردم) هم هست.البته پی سی بی دارای قطعات مربوط به نشان گر ولتاژ پایین هم هست که با پتانسیمتر قابل تنظیمه و اگر فقط به فیوز احتیاج داشتید نیاز به اُپ امپ و قطعات مربوط به اون،پتانسیومتر و خازن 470 میکروفاراد ندارید.خازن C1 هم همون طور که رو شماتیک هم گفتم برای چشم پوشی کردن از جریان هجومیه که با وصل کردن یه مصرف کننده به طور لحظه ای ، چندین برابر جریان کشی معمول اون وسیله،کشیده میشه.تو ویدئو میبینید که در ابتدا دو لامپ رشته ای پر مصرف و بعد هم با چند خازن که با هم موازی کردم به خروجی اینورتر وصل میکنم و فیوز همون طور که میبایست عمل نمیکنه ولی در آخر با یک سیم وقتی اتصال کوتاه میکنم سریعا فیوز ما قطع میکنه.اگر مصرف کنندتون جریان اولیه زیاد میکشه مقدار C1 رو میتونید حتی از 100 میکرو هم بیشتر بذارید ،در غیر این صورت بهتره تا جایی که امکان داره ظرفیت این خازن کم باشه تا فیوز ما حساس تر باشه.در واقع C1 زمان عکس العمل فیوز رو مشخص میکنه. برای استارت مدار ما کلید لحظه ای رو میزنیم و بعد از هر بار قطع کردن توسط فیوز برای راه اندازی مجدد دوباره اون رو فشار میدیم.(توجه داشته باشید که D4 داخل شماتیک اشتباه قرار داده شده و باید عکس این قرار بگیره) .دانلود.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط M16A2 نمایش پست ها
                                سلام دوباره،برا اینورتر های DC-DC مبدل 12 به 310 تا 325 ولت (معادل 220 تا 230 ولت AC) که معمولا همه باهاش سروکار داریم 90 درصد خرابیش هم بخاطر اتصال کوتاه خروجی هست،مدار نسبتا ساده یک فیوز الکترونیکی که من برا اینورترهام درست کردم و عملا هم جواب میده ،رو اینجا میذارم دوستان استفاده کنن (برای همه ی اینورتر ها میشه استفاده کرد).فایل ضمیمه شده شامل PCB و ویدئو(یی که از تست یکی از اینورترهایی که درست کردم) هم هست.البته پی سی بی دارای قطعات مربوط به نشان گر ولتاژ پایین هم هست که با پتانسیمتر قابل تنظیمه و اگر فقط به فیوز احتیاج داشتید نیاز به اُپ امپ و قطعات مربوط به اون،پتانسیومتر و خازن 470 میکروفاراد ندارید.خازن C1 هم همون طور که رو شماتیک هم گفتم برای چشم پوشی کردن از جریان هجومیه که با وصل کردن یه مصرف کننده به طور لحظه ای ، چندین برابر جریان کشی معمول اون وسیله،کشیده میشه.تو ویدئو میبینید که در ابتدا دو لامپ رشته ای پر مصرف و بعد هم با چند خازن که با هم موازی کردم به خروجی اینورتر وصل میکنم و فیوز همون طور که میبایست عمل نمیکنه ولی در آخر با یک سیم وقتی اتصال کوتاه میکنم سریعا فیوز ما قطع میکنه.اگر مصرف کنندتون جریان اولیه زیاد میکشه مقدار C1 رو میتونید حتی از 100 میکرو هم بیشتر بذارید ،در غیر این صورت بهتره تا جایی که امکان داره ظرفیت این خازن کم باشه تا فیوز ما حساس تر باشه.در واقع C1 زمان عکس العمل فیوز رو مشخص میکنه. برای استارت مدار ما کلید لحظه ای رو میزنیم و بعد از هر بار قطع کردن توسط فیوز برای راه اندازی مجدد دوباره اون رو فشار میدیم.(توجه داشته باشید که D4 داخل شماتیک اشتباه قرار داده شده و باید عکس این قرار بگیره) .دانلود.
                                سلام...
                                کسی میتونه روش کار این مدارو تحلیل کنه؟!
                                به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
                                الکترونیک قدرت
                                الکترونیک آنالوگ
                                طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
                                ---------------------BMCELEC@-------------------
                                ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
                                ---------------www.bmc-elec.com--------------
                                ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X