اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یه تجربه کوچیک در مورد تعمیر پاور کامپیوتر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

یه تجربه کوچیک در مورد تعمیر پاور کامپیوتر

سلام خدمت اساتید
    راستش من اصلا تجربه تو تعمیر منبع تغذیه نداشتم یعنی کارم تعمیرات نیست که زیاد تجربه کنم الکترونیک یه علاقه قدیمیه چند روز پیش واسه اولین بار دو تا پاور سوخته گرفتم هم یه تستی بکنم هم قطعاتشو لازم داشتم خیلی سعی کردم یکیشو تعمیر کنم یکیش که تمیزتر بودو انتخاب کردم قسمت گرم مدار همون دو تا ترانزیستور و یه ماسفت سوخته بودن که تعویض کردم + چند تا دیود و مقاومت اون دور و اطراف مافستا سوخته بود که تعویض شد سیم مشکی رو هم به سبز وصل کردم که پاور روشن باشه و زدم به برق که ترکید
    فیوزش سوخت + ماسفتی که تعویض کرده بودم (دقیقا شماره همون مافستو نداشتم سرچ کردم ماسفتش منفی بود 80 وات منم یه IRF3205 جایگزین کردم)
    بعد که ترکید به دیودا شک کردم همه رو تست کردم ولی سالم بود(فقط یه دو تا مقاومت 1/8 وات تو همون قسمت گرم بود یکم آسیب دیده بود همینجوری روی برد تست کردم) شک کردم شاید از زیر مدار به جایی وصل بوده یه مافست دیگه انداختمو دوباره زدم به برق دوباره ترکید !
    منم دیدم کم کم ورشکست میکنم پای این پاور بیخیال شدم :دی
    از اساتید ممنون میشم راهنمایی کنن غیر از این موارد چی باعث ترکیدن مافست میشه ؟!
    امروز اوراغش کردم و تک تک قطعاتو تست کردم همه سالم بود به جز یه ترانزیستور کوچیک C947 فک کنم که سوخته بود با همون مقاومت . ممنون میشم همینجوری حدودی بگین ایراد کارم از کجا بوده آیا ممکنه یه مقاومت بعد از سوختن مثل سیم یه سره بشه ؟! یا فقط قطع میشه ؟ پس مقاومت سوخته باعث ترکیدن نشده ؟ ترانزیستور کوچیک هم که اول باید خودش میترکید ولی هیچیش نبود از نظر ظاهری
    ممنون

پاسخ : یه تجربه کوچیک در مورد تعمیر پاور کامپیوتر

نوشته اصلی توسط Reza Azimy_RW نمایش پست ها
    یراد کارم از کجا بوده
    جواب: عدم شناخت روش کارکرد پاور سویچینگ و احتمالا عدم داشتن ابزار مناسب جهت تست.
    به نظر من تعمیر کار باید تعداد زیادی نقشه دستگاه تو زمینه کاری خودش تهیه کنه و زمانی که بی کاره به اونها نگاه کنه و روی نقشه قطعات را بسوزونه !!!! اتصال کوتاه بده قطع کنه و بعد تحلیل کنه

دیدگاه

درسته ایول خیلی بی برنامه پیش رفتم همینجوری تو گوگل سرچ کردم تعمیر پاور و شروع کردم ! الان یه پی دی اف خارجکی دانلود کردم واقعا قشنگ و کامله دارم مطالعش میکنم و با دقت میخام پاور دوم رو هر جور شده تعمیر کنم اولین تعمیر موفق تجربه پر بار و خوبیه

دیدگاه

اون ماسفت که شما میزاری مناسب نیست ولتاژ تحمل خیلی پایینی داره حدود ۶۰ ولت
        مدت هاست نیستم

دیدگاه

سلام به، abbasalifix، Reza Azimy_RW ،kamy007 عزیز ؛ من چند تا نقشه پاور داشتم براتون آپلود کردم ، دانلود کنید بدک نیس.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Reza Azimy_RW نمایش پست ها
            فیوزش سوخت + ماسفتی که تعویض کرده بودم (دقیقا شماره همون مافستو نداشتم سرچ کردم ماسفتش منفی بود 80 وات منم یه IRF3205 جایگزین کردم)
            سلام ،
            همونطور که دوستان اشاره کردن ماسفتتون اصلا مناسب نبود! میتونید به جاش IRF840 بزارید ، البته اوراقش کردید
            بیشتر پاور ها خازن های ورودیشون خرابه یا نشتی زیادی داره ، سعی کنید همیشه خازن هاشون رو عوض کنید ، البته پاور هایی که عمر زیادی ازشون گذشته.
            موفق باشید
            به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
            الکترونیک قدرت
            الکترونیک آنالوگ
            طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
            ---------------------BMCELEC@-------------------
            ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
            ---------------www.bmc-elec.com--------------
            ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

سلام از دوستان کسی هست بتونه نقشه یه نمونه از پاورهای کامپیوتر رو تشریح کنه ؟ مثلا ترانسی که معمولا وسط دو ترانس دیگه قرار داره چکار میکنه؟ برای فیدبکه؟

دیدگاه

بله من هم ممنون میشم واقعا
                از اساتید یه شرحی راجبه او 3 تا ترنسفرومر بدن
                ممنون

دیدگاه

سلام امین دویل ، گویا باید خودمون جواب خودمون رو بدیم ترانس بزرگ همون ترانس تولید کننده ولتاژهای 5 و 12 و 3.3 هست و یکی از ترانس ها هم ولتاژ مورد نیاز آی سی مدار رو فراهم می کنه همون 5 ولت استند بای ، سومی نمی دونم چیه ترانس فیدبکه یا ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط daryanavard نمایش پست ها
                    سلام امین دویل ، گویا باید خودمون جواب خودمون رو بدیم ترانس بزرگ همون ترانس تولید
                    در مورد کدام نقشه پاور بحث میکنید عکس نقشه را اپلود کنید و ترانسها را شماره گذاری کنید بعد در مورد هر ترانس بحث کنیم

دیدگاه

سلام دوست عزیز ، مهم نیست هر پاوری باشه شما یکی انتخاب کنید و دو ترانس آن را نادیده بگیرید یعنی ترانسی که 5 ولت استندبای و ترانس بزرگ که تولید کننده های ولتاژها ی 3 .3 و5 و 12 میباشد را نادیده بگیرید و درباره ترانس سوم بحث کنید

دیدگاه

باز هم سلام ، دوستان و اساتید خیلی لطف کردن و اون یکی سوالمو جواب ندادن ، حالا یه سوال دیگه می پرسم ، برای دست یابی به یک ولتاژ مورد نیاز ، می خواهم 3 پاور را با هم سری کنم ، آیا این کاری علمی هست و مشکلی برای پاورها ایجاد نمی کند؟
                        جدیدترین ویرایش توسط daryanavard; ۱۸:۵۳ ۱۳۹۶/۱۱/۱۶. دلیل: جا انداختن کلمه

دیدگاه

باز هم سلام ، دوستان و اساتید خیلی لطف کردن و اون یکی سوالمو جواب ندادن ، حالا یه سوال دیگه می پرسم ، برای دست یابی به یک ولتاژ مورد نیاز ، می خواهم 3 پاور را با هم سری کنم ، آیا این کاری علمی هست و مشکلی برای پاورها ایجاد نمی کند؟
                          دوست عزیز من منظور شما رو از پاور، پاور کامپیوتر برداشت کردم. هر پاور کامپیوتر دارای یک خروجی ایزوله نسبت به ورودی هست و چند خروجی غیر ایزوله هم داره. شما میتونید خروجی های ایزوله رو درست مثل باتری قلمی با هم سری کنید. اما در مورد خروجی های غیر ایزوله شاید مشکلی پیش بیاد (نکردم این کارو رو و نمیدونم). در کل هرجا ترانس هست میاد اولیه رو از ثانویه ایزوله می کنه و شما میتونید خروجی دو یا چند ترانس رو با هم سری کنید (حالا یا AC و یا پل دیود بذارید و DC کنید) منظور اینکه مشکلی برا ترانس پیش نمیاد.
                          گویند سنگ لعل شود در مقام صبر اری شود ولی به خون جگر شود
                          همیشه آخر همه چیز خوبه، اگر هم هنوز خوب نشده پس هنوز آخرش نشده(چارلی چاپلین)

دیدگاه

درست برداشت کردید دوست عزیز ، منظور من هم پاور کامپیوتر هست ، ولی من فکر نمی کنم که ولتاژ های خروجی پاور کامپیوتر غیر ایزوله باشه همه ایزوله هستند و فکر هم نمی کنم که سری کردن پاورهای کامپیوتر برای تامین ولتاژ مورد نیاز بار و راه اندازی بار ، بی مشکل باشه شما مطمئن هستید که برای پاورها مشکلی پیش نمیاد؟

دیدگاه

باز هم سلام ، دوستان و اساتید خیلی لطف کردن و اون یکی سوالمو جواب ندادن
                              دوستان و اساتید الزام ندارن که پرسشها زا پاسخ بدن. در مورد سوال اول عرض کردم نقشه پاور بزار اینجا سوالت را از روش بپرس . انجام ندادی یعنی تمایل به دریافت پاسخ نداشتی الله بختکی یه سوال پرسیدی

حالا یه سوال دیگه می پرسم ، برای دست یابی به یک ولتاژ مورد نیاز ، می خواهم 3 پاور را با هم سری کنم ، آیا این کاری علمی هست و مشکلی برای پاورها ایجاد نمی کند؟
                              بله میشه ولی دقیق توضیح ندادی چی میخوای حتی وقتی میگی میخوام پاور کامپیوتر را سری کنم باز هم سوال دقیق نیست.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X