اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد ساخت منبع تغذیه سوئیچینگ 0-30 ولت و 0تا 10 امپر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد ساخت منبع تغذیه سوئیچینگ 0-30 ولت و 0تا 10 امپر

با سلام خدمت همه دوستان و بزرگواران
    دوستان چندوقتی هست که دنبال یک مدار منبع تغذیه سوئیچینگ متغیر با جریان بالا (برای ما مبتدی ها ساخت یک مدار با توان فوق العاده پائین نسبت به توان های چندکیلوواتی جریان بالاتر از 5 هم خیلی مفید و قوی است)
    کلی تو اینترنت و سایت های مختلف سرچ کردم و حتی تاپیک های زیادی هم تو همین انجمن دیدم در همین رابطه و کلی هم اطلاعات به دست اوردم و مطلب جدید یادگرفتم از توپولوژی های مختلف و نحوه کارشون اما نتوانستم خودم دست به طراحی و محاسبه مقادیر ظرفیت خازن مقدارهای سلف و مقاومت و استفاده از چه نوع ترانزیستوری به عنوان عنصر سوئیچر مدار البته نحوه محاسبه و اموزششون روهم خوندم و تا حد بسیار بالایی متوجه شدم که چیکار باید بکنم و از چه توپولوژی ای استفاده کنم و... درکل مورد مطلوب رو نتونستم پیدا کنم.
    درخواست کمک دارم و چند تاسوال :
    1 مشکل اساسی من درک مبدل های acبه dc است که چطور برای سوئیچینگ با توپولوژی ای به طور مثال باک که مدارای خوبی که حتی بالاتر از 10 امپر و ولتاژ بالاتر از 30 با محدودکننده جریان و ...... ساخته شدن چطور ولتاژ بدون ترانس از برق شهر 220 کاهش پیدا میکنه و با dc گردنش( که با یکسوساز خب راحت میشه DC اش کرد) به ورودی مدار کاهنده ولتاژ با توپولوژی باک میرسه و ایا ب طور مثال برای همین توپولوژی باک که آیسی های سری LM257X ویا .... که کاهنده نامیده میشن اینجور مدارا م با استفاده از ایسی و یا حالا بدون ایسی توسط سویچر قوی با ماسفت و آپ امپ چطور میشه بدون ترانس ولتاژ رو برای ورودی این مدارات که 30 الی 55 و یا کمی بیشتر هست کاهش داد که جریان ب صورت مستقیم از برق شهر گرفته بشه که خب با ولتاژ 220 درورودی به جریان خیلی کمی نیاز هست تا درخروجی جریان قابل توجهی گرفت چون ترانس هم تلفات زیادتری داره و هم جریان بالا خیلی حجیم و سنگین و تقریبا غیرعملیه و بیهوده
    2 توپولوژی مد نظر خودم با توجه به دانش اندکی که دوستان مطالب گذاشتین و من متوجه شدم برای این کار بهتر از باک و فلایبک / فوروارد یا هاف بریج یا نیم پل هست اگر هم اشتباه گفتم اساتید لطفا بگن و ممنون میشم اصلاحش کنن اولا ولتاژ بالاتر از 30 ولت اتفاقا خوبه ولی برای شروع برای من همون 30 ولت هم کافیه ولی بیشتر تا مثلا 60 ولت بود هم که چه بهتر جریان هم همون 10 امپر عالیه حالا چه توپولوژی ای بهترین گزینه هست برای کار من ممنون میشم کمک کنین
    3 من مداری میخاستم ک بتونم 0 تا 100 اش رو خودم محاسبه مقادیرشو بکنم و تا طراحی و به عمل برسونمش منتهی شرایطتش جور نشد البته میگم مطالب داخل انجمن برای اموزش محاسبه سلف و .... رو هم خوندم ولی متاسفانه از دست من خارجه استادان در این زمینه لطف کنن ب من کمک کنن و مدار پیشنهادیشون رو اگه میشه اینجا بزارن که واقعا برای من دغدغه ای شده چند ماهه و دوست داشتم این مدار واقعا قوی و بدون مشکل باشه که خیلی ساده هم نباشه چون مدارای این مدلی زیاد هستش ولی همون طور ک عرض کردم میخاستم متفاوت باشه با قطعات اورجینال قوی نه اینکه صرفا چیزی باشه خیلی راحت و جمو جور و ساده
    درکل ممنون میشم اگر که این مطلبو خوندید به بنده کمک کنین که یه منبع خیلی خوب درست کنم که محدود کننده جریان و محافظ اتصال کوتاه هم داشته باشه مخصوصا محدودکننده . اگر کسی لطف کنه دستی رو کاغذ هم شده بکشه و عکس بگیره ممنون میشم
    جدیدترین ویرایش توسط kingalireza; ۱۷:۳۳ ۱۳۹۶/۱۲/۰۱.

پاسخ : سوال در مورد ساخت منبع تغذیه سوئیچینگ 0-30 ولت و 0تا 10 امپر

سلام ، به نظر من بهترین توپولوژی فوروارد 2 سوئیچ و هف بریج هست ...
    نقشه های عمومی رو میتونید از اینترنت به دست بیارید ، شما استارت کار رو بزنید هر جا به مشکلی خوردید ، مطرح کنید
    - اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَليِّکَ الفَرَج -
    ارتباط با من : ir02x6
    طراحی و ساخت انواع منابع تغذیه سوئیچینگ - SMPS Designer

دیدگاه

خب مشکل توپولوژِی حل شد ولی مشکل اصلی من ورودی مداره ک دیسی میخان و با توجه به سوئیچینگ بودن مدار نباید ترانس بزرگی درمدار باشه اما من نمیتونم درک کنم که مثلا مدارباکی با مشخصات خروجی 30 40 50 ولت متغیر از صفر و جریان بالا مثل 10 امپر چگونه بدون ترانس از 220 برق شهر که acهم هست ورودی این مدار که نیاز به 30 یا 40 50 ولت با جریان ده امپر رو نیاز داره تامین میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kingalireza نمایش پست ها
        خب مشکل توپولوژِی حل شد ولی مشکل اصلی من ورودی مداره ک دیسی میخان و با توجه به سوئیچینگ بودن مدار نباید ترانس بزرگی درمدار باشه اما من نمیتونم درک کنم که مثلا مدارباکی با مشخصات خروجی 30 40 50 ولت متغیر از صفر و جریان بالا مثل 10 امپر چگونه بدون ترانس از 220 برق شهر که acهم هست ورودی این مدار که نیاز به 30 یا 40 50 ولت با جریان ده امپر رو نیاز داره تامین میشه
        بدون ترانس میشه اما خیلی دردسر داره
        یه ترانس دوبل 35 ولت میدی بیرون برات میپیچن بعد با پل دیود 20 آمپر به بالا با یه خازن 50 ولت 2200 نانو فاراد خروجی هر پل دیود میذاری
        بعد از این مقاومت ها که شبیه به ولوم هستند از بیرون میگیرید(مثل ولوم بینهایت نیست تق تق جامیوفته معمولا از 3 تا 35 بیرون بگردی پیدا میشه)
        بعد خروجی ولوم رو به یک سیم بعد منفی رو همه به منفی پل دیود
        موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X