اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

صدای پاور کامپیوتر و منفجر شدن خازن ها

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

صدای پاور کامپیوتر و منفجر شدن خازن ها

سلام به اساتید محترم.
    دوتا پاور کامپیوتر دارم یکیشون رو خازن های خروجی رو عوض کردم درست شد ولی صدای خاصی میداد{صدای ویزز}نبود
    بعد از مدتی زدمش تو برق و یهو خازن منفی 12 ولتش ترکید(این خازن رو عوض نکرده بودم}
    عوضش کردم زدم به برق دوباره همون صدا رو میده بیشتر از2ثانیه نمیزارم تو برق باشه چون دوباره میره روی هوا
    پاور دومی هم ماسفتش رو عوض کردم (با یه شماره ی دیگه)درست شد ولی ماسفت خیلی داغ میکرد و بعد از 50 دقیقه یه ترانزیستور 945 کوچیک روبروی ماسفت ترکید
    وقتی عوض کردم بازم ترکید .ماسفت رو عوض کردم اون ترانزیستور هم عوض کردم زدم به برق ایندفعه هم ترانزیستور ترکید و هم فیوز خونه پرید
    کسی از دوستان هست راهنمایی کنه؟پاور اول رو همه دیود ها ومقاومتها رو بجز ایسی ها تست کردم سالمه فقط نمیدونم اون صدا دقیقا از کدوم قطعه هست

پاسخ : صدای پاور کامپیوتر و منفجر شدن خازن ها

زمانی خازن میترکه که ولتاژ ac بهش میرسه و این باعث داغ شدنش میشه و نهایتا میترکه
    احتمال زیاد قطعات یکسو کننده درست کار نمیکنند یا بعضی هاشون سوختند
    قطعات رو عوض کن و هر قطعه ای رو دقیقا مثل همون جاش بزار
    بعد پاور رو چند ثانیه به برق متصل کن بعدش در بیار و قطعات مختلف رو دست بزن ببین داغ شدن یا نه اگه تو این چند ثانیه داغ شدن بازم یه جای کار می لنگه

شما تمرکزتون رو دیود ها باشه . . .
    آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

درود. با این وضع ترکیدن پیشنهاد میکنم از این پاور بگذرید تا خسارت بیشتری نزده . تعمیرات مسیر متفاوتی از دانش الکترونیک هست .
      اگر برای تعمیر اصرار دارید ، ابتدا باید و حتما یک لامپ سری درست کنید ، تعمیر سوییچینگ بدون لامپ سری فقط و فقط خسارت میزنه و قطعات هم گران قیمت هستند .
      بعد کمی در مورد ساختار کلی پاور مطالعه کنید .
      سپس شروع به تست قطعات کنید ، با مولتی متر توی برد بچرخید و قطعه قطعه پیش برید .
      به هیچ وجه قبل از بررسی قطعات ، سوییچینگ رو به برق مستقیم وصل نکنید و تنها راه تست شما استفاده از لامپ سری باشه .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Masood Ashoori نمایش پست ها
        درود. با این وضع ترکیدن پیشنهاد میکنم از این پاور بگذرید تا خسارت بیشتری نزده . تعمیرات مسیر متفاوتی از دانش الکترونیک هست .
        اگر برای تعمیر اصرار دارید ، ابتدا باید و حتما یک لامپ سری درست کنید ، تعمیر سوییچینگ بدون لامپ سری فقط و فقط خسارت میزنه و قطعات هم گران قیمت هستند .
        به هیچ وجه قبل از بررسی قطعات ، سوییچینگ رو به برق مستقیم وصل نکنید و تنها راه تست شما استفاده از لامپ سری باشه .
        سلام تشکر لامپ سری تو مدار هست دیود ها ی پل سالمه دیود های زنر و خروجی هم سالمه مقاومت ها هم سالمه خازن های خروجی تعویض شد
        ولتاژ پل دیود 300ولت.
        دیود های شاتکی و ترانزیستور ها هم تست شد
        سیم سبزو مشکی به هم میخوره استارت میزنه فن هم میچرخه ولی یه صدایی میده صداش از یکی از ترانس های کوچیک توی مدار هست.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط rezamajdi نمایش پست ها
        زمانی خازن میترکه که ولتاژ ac بهش میرسه و این باعث داغ شدنش میشه و نهایتا میترکه
        احتمال زیاد قطعات یکسو کننده درست کار نمیکنند یا بعضی هاشون سوختند
        قطعات رو عوض کن و هر قطعه ای رو دقیقا مثل همون جاش بزار
        بعد پاور رو چند ثانیه به برق متصل کن بعدش در بیار و قطعات مختلف رو دست بزن ببین داغ شدن یا نه اگه تو این چند ثانیه داغ شدن بازم یه جای کار می لنگه

شما تمرکزتون رو دیود ها باشه . . .
        استارت میزنه توی خروجی 5ولت استند بای هم دارم پل دیودم سالمه دیود های خروجی سالمه
        یا ایسی خرابه یا چوک های مدار

نوشته اصلی توسط Blue Ice
        سلام امید رضا
        خودت خوبی ؟؟ باکیت نشد ؟؟
        خیییییلی مراقب خودت باش !! من واقعا نگرانت شدم رفیق ...
        ترکید ...ترکید...هرچی بود پوکید..همش که پوکید
        اصلا ولش کن !!
        سلام قربان شما.
        همه چی رو که نمیشه ول کرد اخه از این پاور ها زیاد دارم
        چندتاشو تعمیر کردم دو سه تا خرابو تجزیه کردم این دوتا ترو تمیز مونده

دیدگاه

هنگام جایگزین کردن ماسفت ها سعی کنید دقیقا مشابه جایگزین کنید. معادل سازی زیاد جواب خوبی نمیده چون فرکانس و ولتاژ و جریان خروجی و ... همه موثرند.

دیدگاه

آی سی کنترلر سویئینگ اگه خراب بشه به موقع نمیتونه ماسفت رو روشن و خاموش کنه و ماسفت میسوزه، همینطور نمیتونه فیدبک درستی بگیره باعث میشه دائما ولتاژ خازن زیاد بشه و خازن بترکه
            رفقا مهم نیست چطوری بازی می کنید؛ اگه شروع نکنید، قطعا بازنده هستید.

دیدگاه

سلام دوباره.
              الان تقریبا کار درست شده و پاور روشن میشه و کار میکنه ولتاژ های خروجی هم درست هستند.
              منتها صدای بری میده وقتی هم بار بهش وصل کردم صدا دوبرابرشد و لامپی که با پاور سری کرده بودم روشن شد .
              چوک های پاور دیگه رو میشه باهاشون عوض کرد؟
              صداش ترسناکه اصن یکم روشن بمونه فکر نکنم سالم بمونه.
              فیلم میگیرم و لینکشو میفرستم

اینم لینک فیلم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Masood Ashoori نمایش پست ها
                مهندس یکی از چوک ها صدا میده با مال یه پاور دیگه میشه عوضش کنم؟

دیدگاه

اقایون مهندسا به هر حال دستتون دردنکنه
                  ترانسشو عوض کردم بهتر شد.

دیدگاه

سلام دوستان
                    برای من یک اتفاقی افتاد از اون اتفاق هم درس گرفتم!!
                    گفتم شاید بدرد شما هم بخوره
                    یک پاوری داشتم خروجی 12ولت17ولت میداد و خروجی 5ولت 11ولت
                    خیلی درگیرش شدم همون روز مشکل رو داخل پاور فهمیدم
                    اونم خازن ها بود دوتا خازن ها رو عوض کردم خروجی 12و5میداد

نوشته اصلی توسط omidreza_elec نمایش پست ها
                    مهندس یکی از چوک ها صدا میده با مال یه پاور دیگه میشه عوضش کنم؟

نوشته اصلی توسط omidreza_elec نمایش پست ها
                    سلام به اساتید محترم.
                    دوتا پاور کامپیوتر دارم یکیشون رو خازن های خروجی رو عوض کردم درست شد ولی صدای خاصی میداد{صدای ویزز}نبود
                    بعد از مدتی زدمش تو برق و یهو خازن منفی 12 ولتش ترکید(این خازن رو عوض نکرده بودم}
                    عوضش کردم زدم به برق دوباره همون صدا رو میده بیشتر از2ثانیه نمیزارم تو برق باشه چون دوباره میره روی هوا
                    پاور دومی هم ماسفتش رو عوض کردم (با یه شماره ی دیگه)درست شد ولی ماسفت خیلی داغ میکرد و بعد از 50 دقیقه یه ترانزیستور 945 کوچیک روبروی ماسفت ترکید
                    وقتی عوض کردم بازم ترکید .ماسفت رو عوض کردم اون ترانزیستور هم عوض کردم زدم به برق ایندفعه هم ترانزیستور ترکید و هم فیوز خونه پرید
                    کسی از دوستان هست راهنمایی کنه؟پاور اول رو همه دیود ها ومقاومتها رو بجز ایسی ها تست کردم سالمه فقط نمیدونم اون صدا دقیقا از کدوم قطعه هست
                    NTC
                    یک نکته ای هم عرض کنم اگه بخواید پاور را تست کنید حتما وسط سیم یک لامپ100وات باشه درغیر این صورت قطعات بیشتری میسوزه

دیدگاه

سلام مهندس، برادر منم تقریبا باهمچین مشکلی برخورد کردم، با این تفاوت که هنوز دیود ها،
                      ترانزیستور ها و مقاومت هارو تست نزدم... اما یه خازن تو برد ترکیده 330میکرو16ولت
                      یه خازن هم کمی باد کرده 2200 میکرو 10ولت
                      اول اینکه شما تونستی اون پاور رو روبه راه کنی؟ یا بیخیالش شدی؟
                      دوم اینکه اگه درست شد و اطلاعاتــــــِ بیشتری در دست دارید با من در تلگرام شیر
                      کنید [MENTION=297]meisam[/MENTION]_4774 ممنونم مهندس

دیدگاه

ماسفتِ کنار دیود پل و ترانزیستور، دیود زنر و یکی دوتا مقاومت تو همون قسمت یعنی کنار دیود های پل سوختن حاجی، البته ماسفت رو تست نزدم ببینم سالمه یانه

دیدگاه

سلام دوستان من یگ پاور دارم دکمه پشتش تغییر وضعیت 230 و 115 قرمز رنگ داره
                          برای روشن شدن پاور باید روی 230 باشه؟؟!! درسته>؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط jafar0023 نمایش پست ها
                            سلام دوستان من یگ پاور دارم دکمه پشتش تغییر وضعیت 230 و 115 قرمز رنگ داره
                            برای روشن شدن پاور باید روی 230 باشه؟؟!! درسته>؟؟
                            سلام،بله باید روی ۲۳۰ باشه،
                            البته یه وقت تو حالت ۱۱۵ نذارینش ها!!!
                            چون تو همین انجمن خوب خودمون کلی آدم هستن
                            که میگن اشتباهی حالت پاور یا منبع تغذیشون رو تو
                            ۱۱۰ ولت گذاشتن و منبع تغذیشون متاسفانه سوخته.
                            اینو به خاطر این گفتم که یه وقت شما هم دچار این
                            مشکلات نشین
                            مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
                            https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

سلام
                              من یه پاور داشتم صدا میداد و خروجیش خیلی کم بود از بس ازدم تو برق مشکلا پیدا کنم یه خازنا ترکید پس مشکل از اونجا بود بعد از کمی گشتن یه دیود شاتکیا نشتی داشته بود خلاصه فاتحه کلی خازن و دو تا ای سی را خونده بود آخش نشد

کلیدی کا رو پاورا هس برا دو زرابر کردن ولتاژ ورودیه اگه رو ۱۱۰ ولت باشه دو برابر میشه ۲۲۰ حالا اگه رو ۱۱۰ باشه بزنی تو برق ۲۲۰ میشه ۴۴۰ یعنی ۴۰ ولت از سه فاز بیشتر و فاتحه کل اولیه را باید خوند حتی خازنا چون خازنا رو ۴۰۰ ولته بد روش حدود ۶۲۲ ولت میوفته

راسی یه پاور دارم دیود زنرش سوخته زنر های معمول مثل ۵.۶ ۱۲ و.. را امتحان کردم ماسفت داغ می کرد فقط رو ولتاژ های مختلف کم و زیاد داشت چیکار کنم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X