اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مسئله ی عجیب در خصوص مقاومت های توان بالا

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مسئله ی عجیب در خصوص مقاومت های توان بالا

نوشته اصلی توسط علی تحیری نمایش پست ها
    با سلام:
    دو مدار با شکل شماره 1 و دو آزمایش کردم و نتیجه کار همان بود. سر مقاومتیکه به قطب مثبت وصل می شود گرم تر است. اندازه گیری با ترمو متر دیجیتال،که بصورت سریع و لحظه بلکه نه با تاخیر نشان می داد. همان طور که در شکل مشخص است ، از سه مقاومت با توان 20 وات و 50 اهم ساخت کارخانه DALE آمریکا که دارای هیت سینک آلومینیومی زرد رنگ است استفاده کردم. جریان عبوری در هر 3 مقاومت مساوی600 میلی آمپر می باشد.با عوض کردن سر مقاومت ها بین قطب مثبت و منفی هیچ تغیر حاصل نشد و فقط سر مقاومت های متصل به قطب مثبت گرم تر بود. در شکل یک گرمای نقطه A به نقطه C بیش تر و در شکل دو، گرمای نقطه A نسبت به نقطه B بیش تر و گرمای نقطه Bنسبت به نقطه C بیش تر.!!!
    سلام خدمت استاد گرامی

ابتدا با تشکر از زحمت و تلاش شما برای این آزمایش ، سوالی که این جا مطرح میشه این که چه دلیلی وجود داره که چنین اختلاف دمایی بین دو نقطه بوجود میاد ؟؟؟
    آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rezamajdi نمایش پست ها
      سلام خدمت استاد گرامی

ابتدا با تشکر از زحمت و تلاش شما برای این آزمایش ، سوالی که این جا مطرح میشه این که چه دلیلی وجود داره که چنین اختلاف دمایی بین دو نقطه بوجود میاد ؟؟؟
      با سلام:
      طبق چندی آزمایش با مقاومت های پر وات گوناگون والمنت ها به این نتیجه رسیدم که با اعمال ولتاژ ثابت داده شده به دو سر یک مقاومت، و جریان سری ثابت عبوری از داخل آن مقاومت، هر نقطه ازیک مقاومت ( مقاومت سیمی ماننده المنت ها و مقامت آجری پر وات) که ولتاژ بیش تری نسبت به خط منفی دارد، توان مصرفی آن نطقه هر چه بیش تر باشد آن نقطه طبق آزمایش گرمای بیش تری توسطترم متر دیجیتال نشان داده می شود و به عبارت دیگر گرما بصورت یک سان پخش نمی شود. و با بر عکس بستن مقاومت به خط مثبت و منفی فرقی نمی کند
      علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
      نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

سلام به دوستان و اساتید گرامی

با توجه به آزمایش هایی که جناب تحیری انجام دادند و نتیجه رو گزارش دادند،
        سوالی که این جا مطرح میشه این که چه دلیلی وجود داره که هنگام شارش جریان در یک مقاومت
        چنین اختلاف دمایی بین دو نقطه مثبت و منفی بوجود میاد ؟؟؟

دیدگاه

سلام . عذر خواهی فراوان میکنم بابت تاخیر در ارائه نتایج
          من یک المنت 750وات 220 خریدم و به همون نحوی که خریدم به ولتاژ 12.32 ولت وصل کردم و با دست که لمس کردم مثبت گرم تر از منفی بود و چون دماسنج نداشتم با دست تفاوتشون رو نگاه کردم
          طول کل المنت 60 سانت بود و من دو پنج سانت اول و آخر را توسط ولت سنج اندازه گرفتم و یک پنچ سانت وسط را هم اندازه گرفتم که ولتاژ ها به این صورت بود
          پنج سانت اول :پراب قرمز به بالا ترین قسمت المنت که به مثبت وصل است و پراب مشکی به 5 سانت پایین تر از آن نقطه و ولتاژ برابر با 1.4 ولت اندازه گیری شد
          پنج سانت دوم : برعکس پنج سانت اول " پراب مشکی به پایین ترین نقطه المنت که نزدیک منفی بود و پراب قرمز 5 سانت بالا تر از آن و ولتاژ برابر 0.6 ولت اندازه گیری شد
          پنج سانت وسط : 30 سانت وسط + 2.5 سانت به طرفین و ولتاژ برابر با 0.9 ولت اندازه گیری شد
          از وسط به طرفین هم اندازه گیری کردم و 30 سانت سمت مثبت ولتاژ 6.66 و 30 سانت سمت منفی 5.64 ولت بود و المنت بصورت یک نواخت بود و دستکاری نشده بود
          اگر بخواهیم آمپراژ در کل مسیر رو یک اندازه فرض کنیم پس تلفات در اول این المنت بیشتر از قسمت انتهایی اون هست و این دلیل گرم شدن بیشتر سمت مثبت است
          این مشکل رو تجربه کردم
          یا اینکه از نزدیک دیدم و دارم نظر میدم
          بعضی ها به اشتباه فکر میکنن من تعمیر کارم و دارم راه حل میگم

دیدگاه

عجب موضوع جالبی شده!!!
            پس اگه واقعا طبق گفته دوستان این همه اختلاف باشه که کل قضایای مقاومتها و "پتانسیومترها"(سیمی و...) و کارکردش کلا زیر سوال میره!
            حالا تفاوت دمایی در قسمتهای مختلف یه المان مقاومتی مثلا سیمی رو میشه یجورایی توجیه کرد ولی اختلاف پتانسیلهای متفاوت در سرتاسر المان رو نمیشه قبول کرد
            مطمئن نیستم ولی شایددلیل اینکه یک طرف یک مقاومت بیشتر گرم میشه یکسری مسائل فیزیکی مثل "شارش گرما از سمت منفی به مثبت "باشه که در اصول کار ترموکوپلها و بیشتر از اون در نیمه هادی ها وجود داره و از این قضیه واسه ساخت المان های خنک کننده(مثل همینا که طو فروشگاه هم هست) استفاده میشه که ممکنه همچین اثری هم به مقدار خیلی کم در المنت از لحاظ ساختاری وجود داشته باشه که در توان و حرارت بالا مشخصتر میشه. (توان تلف شده در سراسر المان یکسان ولی گرما به یک سمت هدایت میشه).

بهش میگن اثر "peliter" که هم در هادی ها و هم نیمه هادی ها وجود میاد این اختلاف دمایی

پس الان میمونه این تفاوت در مقدار اختلاف پتانسیل در قسمتهای مختلف اون هم در این حد! غیر منطقیه!!!

خوب...الان که المنت یا مقاومت توان بالا دم دست ندارم
            برم یکی پیدا کنم آزمایش کنم
            فعلا دوستان

دیدگاه

نوشته اصلی توسط maziar ashouri نمایش پست ها
              سلام . عذر خواهی فراوان میکنم بابت تاخیر در ارائه نتایج
              من یک المنت 750وات 220 خریدم و به همون نحوی که خریدم به ولتاژ 12.32 ولت وصل کردم و با دست که لمس کردم مثبت گرم تر از منفی بود و چون دماسنج نداشتم با دست تفاوتشون رو نگاه کردم
              طول کل المنت 60 سانت بود و من دو پنج سانت اول و آخر را توسط ولت سنج اندازه گرفتم و یک پنچ سانت وسط را هم اندازه گرفتم که ولتاژ ها به این صورت بود
              پنج سانت اول :پراب قرمز به بالا ترین قسمت المنت که به مثبت وصل است و پراب مشکی به 5 سانت پایین تر از آن نقطه و ولتاژ برابر با 1.4 ولت اندازه گیری شد
              پنج سانت دوم : برعکس پنج سانت اول " پراب مشکی به پایین ترین نقطه المنت که نزدیک منفی بود و پراب قرمز 5 سانت بالا تر از آن و ولتاژ برابر 0.6 ولت اندازه گیری شد
              پنج سانت وسط : 30 سانت وسط + 2.5 سانت به طرفین و ولتاژ برابر با 0.9 ولت اندازه گیری شد
              از وسط به طرفین هم اندازه گیری کردم و 30 سانت سمت مثبت ولتاژ 6.66 و 30 سانت سمت منفی 5.64 ولت بود و المنت بصورت یک نواخت بود و دستکاری نشده بود
              اگر بخواهیم آمپراژ در کل مسیر رو یک اندازه فرض کنیم پس تلفات در اول این المنت بیشتر از قسمت انتهایی اون هست و این دلیل گرم شدن بیشتر سمت مثبت است
              عجب ازمایش جالب و عجیبی
              کاش جای مثبت و منفی رو هم عوض میکردید
              و مقاومت اون قسمت های ۵ سانتی رو هم اندازه میگرفتید

یه مطلبی ب ذهنم رسید ک نمیدونم درسته یا نه یا اگه تاثیر داره چقدر تاثیر داره .. فقط نخندین
              الکترونها از قطب منفی به مثبت حرکت میکنن و بالاخره ماده س و میتونه انرژی جذب کنه و با اینکه حرکت فیزیکیش کنده ولی حرکت داره و انرژی گرمایی که جذب کرده با خودش میبره و در راه میتونه به اطرفش منتقل کنه ... !!!
              جدیدترین ویرایش توسط afceaglee2013; ۱۷:۴۲ ۱۳۹۷/۰۹/۲۵.
              زندگی پر ز وجود است ولی ..
              ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط afceaglee2013 نمایش پست ها
                عجب ازمایش جالب و عجیبی
                کاش جای مثبت و منفی رو هم عوض میکردید
                و مقاومت اون قسمت های ۵ سانتی رو هم اندازه میگرفتید

یه مطلبی ب ذهنم رسید ک نمیدونم درسته یا نه یا اگه تاثیر داره چقدر تاثیر داره .. فقط نخندین
                الکترونها از قطب منفی به مثبت حرکت میکنن و بالاخره ماده س و میتونه انرژی جذب کنه و با اینکه حرکت فیزیکیش کنده ولی حرکت داره و انرژی گرمایی که جذب کرده با خودش میبره و در راه میتونه به اطرفش منتقل کنه ... !!!
                با سلام:
                آن آزمایش عجیبی که شما مشاهده کردید، سوال یکی از کاربران این سایت بود که گفته بود چرا همیشه در مقاومت های پر وات ، سمت مقاومتی که به قطب مثبت وصل می شود، گرم تر است. !!!شاید در وحله اول این سوال خنده دار و مسخره بیاید، اما در آزمایش عملی که من هم انجام دادم حرف آن دوست عزیز درست بود. !!! با تعویض قطب های مثبت و منفی باز هم نتیجه آن آزمایش یک بود. از یک ترمو متر دیجیتال بسیار دقیق برای این آزمایش استفاده کردم . من دقیقا گفته آن دوست کنجکاو را تائید می کنم، چون نتیجه عملی آن آزمایش را مشاهده کردم. اگر هرکس باور نمی کند با یک المنت همین آزمایش را تکرار کند و نتیجه را اعلام کند.

دیدگاه

با سلام:
                  آن آزمایش عجیبی که شما مشاهده کردید، سوال یکی از کاربران این سایت بود که گفته بود چرا همیشه در مقاومت های پر وات ، سمت مقاومتی که به قطب مثبت وصل می شود، گرم تر است. !!!شاید در وحله اول این سوال خنده دار و مسخره بیاید، اما در آزمایش عملی که من هم انجام دادم حرف آن دوست عزیز درست بود. !!! با تعویض قطب های مثبت و منفی باز هم نتیجه آن آزمایش یک بود. از یک ترمو متر دیجیتال بسیار دقیق برای این آزمایش استفاده کردم . من دقیقا گفته آن دوست کنجکاو را تائید می کنم، چون نتیجه عملی آن آزمایش را مشاهده کردم. اگر هرکس باور نمی کند با یک المنت همین آزمایش را تکرار کند و نتیجه را اعلام کند.
                  آقای تحیری ، ما شما را به عنوان آزمایشگر خبره قبول داریم و حتما شما اون اختلاف دما رو مشاهده کردین

الان من یک احتمال میدم
                  ممکنه این موضوع فقط در مقاومت های آجری (پروات) وجود داشته باشه
                  چونکه داشتم یک مقاله از سایت آنالوگ دات کام میخوندم که درباره مقاومت های دقیق (یک درصد و دقیق تر) بود و
                  توصیه هایی در باره نحوه استفاده از آنها در مدارات با دقت بالا داشت

نوشته بود :
                  با توجه به اینکه عبور جریان از مقاومت، باعث تغییر دمای اون میشه و با تغییر دمای مقاومت ، مقدار اون تغییر میکنه و
                  مقدار جدید ممکنه دیگه اون دقت یک درصد رو نداشته باشه ،(اگر جریان به اندازه کافی بالا باشه)
                  به همبن دلیل برخی از افراد ممکنه مایل باشند از یک فن استفاده کنند تا دمای مقاومت های دقیقشون زیاد بالا نره و از تولورانسشون خارج نشه
                  و هشدار داده بود که دقت کنید جهت باد فن ، حتما باید عمود بر مقاومتها باشه و نه در راستای مقاومت ها !
                  چونکه اگر جهت باد در راستای مقاومت باشه ، یک طرف مقاومت خنک تر از طرف دیگه اش میشه
                  و با توجه به اینکه سیمهای متصل شده به دو طرف مقاومت ، از جنس خود مقاومت نیستند ، ما یک تاثیر ترموکوپلی خواهیم داشت که
                  برای مقاومت های معمولی (یک درصد) تقریبا 42 میکرو ولت بر هر درجه سانتیگراد خواهد بود که
                  با ولتاژ دو سر مقاومت جمع یا کسر خواهد شد (بسته به جهت جریان در مقاومت وجهت باد)

پس باید دقت کرد که جریان هوا حتما بصورت عمود بر مقاومت باشد تا دو سر آن یک دما داشته باشند و از آن اثر ترموکوپلی آن احتراز شود !!!!!!

حالا فکر میکنید اگر همه مقاومت ها در هنگام گذر جریان از آنها ، یک طرفشان گرمتر از طرف دیگر بشود ، این توصیه های نکته سنجانه اصلا معنی خواهد داشت ؟
                  دقت کنید که این مقاله در سایت آنالوگ دات کام منتشر شده که خودش طراح و سازنده آپ امپ های دقیق است (احتمالا تولیدات دیگری هم دارد)
                  پس نمیتوان گفت که صرفا یک نکته تئوری را بیان میکنند ،
                  اگر این پدیده بطور کلی در همه مقاومتها وجود داشت ، حتما آنها با این موضوع برخورد میکردند و تاثیر آن را شرح میدادند

من تصورم اینست که احتمالا این موضوع صرفا در مقاومتهای آجری وجود دارد که دقتشان معمولا خیلی کم است و قرار است
                  خیلی هم داغ شوند و این گونه مسائل در آنها ، اصلا حائز اهمیت نیست

تا نظر دوستان فرهیخته عزیز چه باشد
                  لینک اصل مقاله
                  جدیدترین ویرایش توسط x935418; ۱۲:۱۶ ۱۳۹۷/۰۹/۲۶.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط x935418 نمایش پست ها
                    آقای تحیری ، ما شما را به عنوان آزمایشگر خبره قبول داریم و حتما شما اون اختلاف دما رو مشاهده کردین

الان من یک احتمال میدم
                    ممکنه این موضوع فقط در مقاومت های آجری (پروات) وجود داشته باشه
                    چونکه داشتم یک مقاله از سایت آنالوگ دات کام میخوندم که درباره مقاومت های دقیق (یک درصد و دقیق تر) بود و
                    توصیه هایی در باره نحوه استفاده از آنها در مدارات با دقت بالا داشت

نوشته بود :
                    با توجه به اینکه عبور جریان از مقاومت، باعث تغییر دمای اون میشه و با تغییر دمای مقاومت ، مقدار اون تغییر میکنه و
                    مقدار جدید ممکنه دیگه اون دقت یک درصد رو نداشته باشه ،(اگر جریان به اندازه کافی بالا باشه)
                    به همبن دلیل برخی از افراد ممکنه مایل باشند از یک فن استفاده کنند تا دمای مقاومت های دقیقشون زیاد بالا نره و از تولورانسشون خارج نشه
                    و هشدار داده بود که دقت کنید جهت باد فن ، حتما باید عمود بر مقاومتها باشه و نه در راستای مقاومت ها !
                    چونکه اگر جهت باد در راستای مقاومت باشه ، یک طرف مقاومت خنک تر از طرف دیگه اش میشه
                    و با توجه به اینکه سیمهای متصل شده به دو طرف مقاومت ، از جنس خود مقاومت نیستند ، ما یک تاثیر ترموکوپلی خواهیم داشت که
                    برای مقاومت های معمولی (یک درصد) تقریبا 42 میکرو ولت بر هر درجه سانتیگراد خواهد بود که
                    با ولتاژ دو سر مقاومت جمع یا کسر خواهد شد (بسته به جهت جریان در مقاومت وجهت باد)

پس باید دقت کرد که جریان هوا حتما بصورت عمود بر مقاومت باشد تا دو سر آن یک دما داشته باشند و از آن اثر ترموکوپلی آن احتراز شود !!!!!!

حالا فکر میکنید اگر همه مقاومت ها در هنگام گذر جریان از آنها ، یک طرفشان گرمتر از طرف دیگر بشود ، این توصیه های نکته سنجانه اصلا معنی خواهد داشت ؟
                    دقت کنید که این مقاله در سایت آنالوگ دات کام منتشر شده که خودش طراح و سازنده آپ امپ های دقیق است (احتمالا تولیدات دیگری هم دارد)
                    پس نمیتوان گفت که صرفا یک نکته تئوری را بیان میکنند ،
                    اگر این پدیده بطور کلی در همه مقاومتها وجود داشت ، حتما آنها با این موضوع برخورد میکردند و تاثیر آن را شرح میدادند

من تصورم اینست که احتمالا این موضوع صرفا در مقاومتهای آجری وجود دارد که دقتشان معمولا خیلی کم است و قرار است
                    خیلی هم داغ شوند و این گونه مسائل در آنها ، اصلا حائز اهمیت نیست

تا نظر دوستان فرهیخته عزیز چه باشد
                    لینک اصل مقاله
                    https://wiki.analog.com/university/c...-lab-resistors
                    باسلام:
                    و عرض تشکر از شما بابت تحقیق در این مورد. خوب است سایر کاربران عزیز هم بعد از تحقیق در مورد یک مسئله قضاوت کنند و بی دلی چیزی را منکر نشوند. خداوند در سوره حجرات آیه 6 می فرماید، ای کسانی که ایمان آوردید تا زمانی که تحقیق نکنید، تصدیق نکنید، نکند که خبر فاسق قومی را بهم ریزد.
                    من این مورد را با مقاومت های آجری و سیم المنت های مختلفی آزمایش نمودم و سیم هایدوسر المنت را بطور مستقیم به ترمینال های مثبت و منفی یک منبع تغذیه وصل کردم و حتی بر عکس جهت جریان وقطب های سیم المنت. این مورد فقط و فقط در قطب مثبت اتفاق می افتد!!!.
                    در مورد گرم شدن مقاومت ها غیر المنتی و و یا سیمی تغییر مقاومت ها در اثر حرارت بله درست می باشد. در مقاومت های نظامی که باید بالا ترین دقت را در حرارت و برودت داشته باشند، یک کد رنگی در انتهای مقاومت ها وجود دارند بنام FAILER RATE که نشان دهنده کار این مقاومت در هزار ساعت یا عددی دیگر می باشد. بعد از این مدت دیگر تغیرات مقاومتی داریم . این مقاومت ها بسیار گران و از نوع اکسید فیلم می باشند. برای تست مقاومت های کوچک تر که آیا یک طرفشان بیش از طرف دیگر گرم می شود، احتیاج به ترمو متر هایی دارد که بین 1/10 الی 1/00 درجه سانتی گراد را نشان دهد تا مطمئن شد. زیرا مقدار حرارت کم و فاصله بین دو سیم کوتاه می باشد. اگر کسی چنین ابزاری دارد آزمایش کند و نتیجه را برای دوستان اعلام کند. در ضمن ازشما کاربر گرامی در تهیه و تحقیق این مورد تشکر و قدر دانی می نمایم. با آرزوی موفقیت برای شما.

دیدگاه

Re: پاسخ : مسئله ی عجیب در خصوص مقاومت های توان بالا

باسلام:
                      و عرض تشکر از شما بابت تحقیق در این مورد. خوب است سایر کاربران عزیز هم بعد از تحقیق در مورد یک مسئله قضاوت کنند و بی دلی چیزی را منکر نشوند. خداوند در سوره حجرات آیه 6 می فرماید، ای کسانی که ایمان آوردید تا زمانی که تحقیق نکنید، تصدیق نکنید، نکند که خبر فاسق قومی را بهم ریزد.
                      من این مورد را با مقاومت های آجری و سیم المنت های مختلفی آزمایش نمودم و سیم هایدوسر المنت را بطور مستقیم به ترمینال های مثبت و منفی یک منبع تغذیه وصل کردم و حتی بر عکس جهت جریان وقطب های سیم المنت. این مورد فقط و فقط در قطب مثبت اتفاق می افتد!!!.
                      در مورد گرم شدن مقاومت ها غیر المنتی و و یا سیمی تغییر مقاومت ها در اثر حرارت بله درست می باشد. در مقاومت های نظامی که باید بالا ترین دقت را در حرارت و برودت داشته باشند، یک کد رنگی در انتهای مقاومت ها وجود دارند بنام FAILER RATE که نشان دهنده کار این مقاومت در هزار ساعت یا عددی دیگر می باشد. بعد از این مدت دیگر تغیرات مقاومتی داریم . این مقاومت ها بسیار گران و از نوع اکسید فیلم می باشند. برای تست مقاومت های کوچک تر که آیا یک طرفشان بیش از طرف دیگر گرم می شود، احتیاج به ترمو متر هایی دارد که بین 1/10 الی 1/00 درجه سانتی گراد را نشان دهد تا مطمئن شد. زیرا مقدار حرارت کم و فاصله بین دو سیم کوتاه می باشد. اگر کسی چنین ابزاری دارد آزمایش کند و نتیجه را برای دوستان اعلام کند. در ضمن ازشما کاربر گرامی در تهیه و تحقیق این مورد تشکر و قدر دانی می نمایم. با آرزوی موفقیت برای شما.
                      سلام

با تشکر از همه دوستان و اساتید خصوصا جناب تحیری که در این تاپیک شرکت فعال داشتند
                      مطلب خوبی رو پیشنهاد دادید این که در خصوص مقاومت های با توان کمتر در صورت امکان دوستان با یه ترمومتر دقیق تست کنند و ببینند آیا این اختلاف دمای قطب مثبت و منفی هنگام اعمال توان به مقاومت وجود داره یا نه ؟؟
                      با تشکر

دیدگاه

پاسخ : Re: پاسخ : مسئله ی عجیب در خصوص مقاومت های توان بالا

نوشته اصلی توسط rezamajdi نمایش پست ها
                        سلام

با تشکر از همه دوستان و اساتید خصوصا جناب تحیری که در این تاپیک شرکت فعال داشتند
                        مطلب خوبی رو پیشنهاد دادید این که در خصوص مقاومت های با توان کمتر در صورت امکان دوستان با یه ترمومتر دقیق تست کنند و ببینند آیا این اختلاف دمای قطب مثبت و منفی هنگام اعمال توان به مقاومت وجود داره یا نه ؟؟
                        با تشکر
                        با سلام:
                        و تشکر ازشما. انشا ا... سایر دوستان با تهیه وسیله آزمایشگاهی مناسب با هم کای و همیاری هم دیگر بتوانیم، گامی مثبت در ارتقای علمی این مرز و بوم داشته باشیم.

دیدگاه

پاسخ : Re: پاسخ : مسئله ی عجیب در خصوص مقاومت های توان بالا

با سلام:
                          و تشکر ازشما. انشا ا... سایر دوستان با تهیه وسیله آزمایشگاهی مناسب با هم کای و همیاری هم دیگر بتوانیم، گامی مثبت در ارتقای علمی این مرز و بوم داشته باشیم.

گاهی غصه ها ما را می گدازند تا مثل طلا خالص شویم

استاد بزرگ ، جناب علی تحیری

فضای علمی این انجمن بهانه ای بود برای آموختن از شما
                          این تاپیک به یاد ماندنی هم بیشتر از قبل شخصیت علمی شما رو برای علم طلبان که شاگردان شما هستند معرفی کرد

دقیقا دارم به آخرین حرف شما در این تاپیک فکر میکنم این که چه زیبا دوستان خودتون که دنباله رو شما هستند رو به تهیه وسایل علمی آزمایشگاهی تشویق کردید با این آرزو که بتونیم در راستای
                          ارتقای علمی این مرز و بوم گامی برداریم ...

و چه زیبا حس وطن دوستی رو در حوزه ی علم و دانش به همه ما نشون دادید
                          راه با ارزش و مقدسی رو که شروع کرده بودید ادامه خواهیم داد بلکه شاید بتوانیم در راستای آرزوی شما که ارتقای علمی کشور هست گامی برداریم

آرزومندیم روح پرفتوحشان با صالحین و مقدسین محشور شود.
                          از درگاه خداوند متعال برای ایشان رحمت الهی و برای عموم بازماندگان صبر و اجر مسئلت داریم.

روحشان شاد

یادشان گرامی
                          جدیدترین ویرایش توسط rezamajdi; ۲۲:۳۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲۰.

دیدگاه

جهتی که الکتریسیته حرکت میکنه محل بتف ورود الکترون معمولا گرم تر از نقطه خروج الکترون هست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Arashzob نمایش پست ها
                              جهتی که الکتریسیته حرکت میکنه محل بتف ورود الکترون معمولا گرم تر از نقطه خروج الکترون هست
                              ولی اینجا آزمایش کردن و اعلام کردن سمت مثبت گرمتره

دیدگاه

سلام،اول یه تسلیت میگم به همگی به خاطر فوت استاد بزرگ آقای علی تحیری.
                                بعد هم میریم سراغ علت این که چرا یک طرف مقاومت های وات
                                بالا بیشتر گرم میشه،

https://s17.picofile.com/file/842550...3679078503.png

خب همونطور که تو تصویر مشخصه،یه طرف هسته مقاومت آجری
                                ،سیم پیچ کروم نیکلیش فشرده تر از حد مجاز هست،همونطور که میدونین،
                                هر چقدر سیم پیچ فشرده تر باشه ،اونجا گرمای بیشتری تولید میشه.
                                این یه علت مهم هست که البته تو مقاومت های کربنی هم صدق میکنه(
                                توزیع نا برابر کربن در نقاط مختلف مقاومت).
                                علت های بعدی هم که دوستان تو صفحات قبل گفتن،مربوط به
                                جهت قرار گیری مقاومت و جریان هوایی هست که از روی مقاومت
                                عبور میکنه.
                                موفق باشید.
                                مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
                                https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X