اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار محدود کننده ولتاژ 2.5 ولت و جریان 200 میلی آمپر؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مدار محدود کننده ولتاژ 2.5 ولت و جریان 200 میلی آمپر؟

سلام و ممنون برای توضیحات خوبتون .....
    تازه افتاد برادر مصطفی .....
    این یک زوج ترانزیستور دارلیگنتونه که قدیما میخوندیم....
    با تخلیه جریان ولتاژ دو سر باتری را کاهش میدهیم
    مقاومتهای 1 درصد هم برای استانه ولتاژ هست....
    پس خازن با همان ولتاژ سری شارژ میشه و جریان هم از مدار شارژ دریافت میکنه....
    اگر خازنی ولتاژش از مثلا 2.7 بالاتر رفت .... با تخلیه جریان ولتاژ را تا ولتاژ هدف پایین میاره...
    خوب دیگه با مدلهای آماده آن فرقی نداره فقط در مدلهای صنعتی یک LED قرار داده شده که
    در زمان تخلیه جریان و کنترل ولتاژ خازن.... روشن میشه....
    من فکر میکردم آن LED ها مربوط به بخش شارژر مدار است و
    وظیفه نمایش میزان شارژ خازن را بر عهده داره و این بردها شارژر هم است......
    پ.ن: خوب مصطفی جان چرا یک ترانزیستور بهتر به مدار اضافه نمی کنید اگر فکر میکنید مناسب نیست ....
    فکر نکنم در قیمت تفاوت آنچنایی ایجاد کند....
    بی زحمت یک شماتیک دیگر اگر زحمتی نیست طراحی کنید که هم یک LED ایندیکیتور قرمز برای آن قرار دهید و هم
    یک ترانزیستور با توان بالاتر.... البته مگر تا چند میلی آمپر میتواند تخلیه داشته باشد.... فکر نکنم داعما خازن افزایش ولتاژ داشته باشد
    نظر شما چیست؟ !
    در مورد نویز هم نظرتان چیست؟ مشکل ساز است؟ اگر مثلا ولتاژ را روی 2.5 قرار دهیم... تا چه اندازه تاثیر میگذارد....؟؟! میتواند
    مثلا ولتاژ را روی 2.7 قرار دهیم بر اثر عوامل محیطی مانند رطوبت....
    مثلا چند دهم ولت افزایش داشته باشیم؟ البته انگار خازنها تا 3 ولت تحمل دارند...

-----------------اضافه شد------------------

راستی یک سوال :
    نظر شما این است که باید از مقاومتهای SMD به جای دیپ استفاده شود (بر اساس شماتیک).......؟!
    بی زحمت توان مقاومتها را نیز بفرمایید (ممکن هم است گفته باشید و من خوب پستها را نخوانده باشم)
    مقاومت 180 کیلو و 100 کیلو در مدار ADJ یک درصد هستند... مقامت 150 که باید معمولی باشد... چند وات به
    نظرتان قرار دهیم.... کلا هر نکته ای هست بفرمایید....
    ببخشید.... خیلی مزاحمت براتون درست کردم.... بینهایت ممنون و متشکرم

جدیدترین ویرایش توسط sina1359; ۱۹:۴۸ ۱۳۹۸/۰۶/۰۸.
    آموزش ساخت دستگاه برف ساز خانگی : https://www.eca.ir/forums/thread55009.html
    مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
    _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359 نمایش پست ها
      سلام و ممنون برای توضیحات خوبتون .....
      تازه افتاد برادر مصطفی .....
      این یک زوج ترانزیستور دارلیگنتونه که قدیما میخوندیم....
      با تخلیه جریان ولتاژ دو سر باتری را کاهش میدهیم
      مقاومتهای 1 درصد هم برای استانه ولتاژ هست....
      پس خازن با همان ولتاژ سری شارژ میشه و جریان هم از مدار شارژ دریافت میکنه....
      اگر خازنی ولتاژش از مثلا 2.7 بالاتر رفت .... با تخلیه جریان ولتاژ را تا ولتاژ هدف پایین میاره...
      خوب دیگه با مدلهای آماده آن فرقی نداره فقط در مدلهای صنعتی یک LED قرار داده شده که
      در زمان تخلیه جریان و کنترل ولتاژ خازن.... روشن میشه....
      من فکر میکردم آن LED ها مربوط به بخش شارژر مدار است و
      وظیفه نمایش میزان شارژ خازن را بر عهده داره و این بردها شارژر هم است......
      پ.ن: خوب مصطفی جان چرا یک ترانزیستور بهتر به مدار اضافه نمی کنید اگر فکر میکنید مناسب نیست ....
      فکر نکنم در قیمت تفاوت آنچنایی ایجاد کند....
      بی زحمت یک شماتیک دیگر اگر زحمتی نیست طراحی کنید که هم یک LED ایندیکیتور قرمز برای آن قرار دهید و هم
      یک ترانزیستور با توان بالاتر.... البته مگر تا چند میلی آمپر میتواند تخلیه داشته باشد.... فکر نکنم داعما خازن افزایش ولتاژ داشته باشد
      نظر شما چیست؟ !
      در مورد نویز هم نظرتان چیست؟ مشکل ساز است؟ اگر مثلا ولتاژ را روی 2.5 قرار دهیم... تا چه اندازه تاثیر میگذارد....؟؟! میتواند
      مثلا ولتاژ را روی 2.7 قرار دهیم بر اثر عوامل محیطی مانند رطوبت....
      مثلا چند دهم ولت افزایش داشته باشیم؟ البته انگار خازنها تا 3 ولت تحمل دارند...

-----------------اضافه شد------------------

راستی یک سوال :
      نظر شما این است که باید از مقاومتهای SMD به جای دیپ استفاده شود (بر اساس شماتیک).......؟!
      بی زحمت توان مقاومتها را نیز بفرمایید (ممکن هم است گفته باشید و من خوب پستها را نخوانده باشم)
      مقاومت 180 کیلو و 100 کیلو در مدار ADJ یک درصد هستند... مقامت 150 که باید معمولی باشد... چند وات به
      نظرتان قرار دهیم.... کلا هر نکته ای هست بفرمایید....
      ببخشید.... خیلی مزاحمت براتون درست کردم.... بینهایت ممنون و متشکرم

به روی چشم، منتها الان در سفر هستم، انشالله برگشتم حتما یه مقداری جون دار تر میسازیم حالا یکمی هم گرون تر هم شد اشکالی نداره
      سایز مقاومت SMD نشان دهنده توان آن و مشخصات آن هست مقاومت 1206 توانی برابر250 میلی وات و مقاومت با سایز 2010 توانی برابر 750 میلی وات داره و چون RLOAD هست دقتش اهمیتی نداره، مابقی مقاومت ها هم چون جریان ناچیزی ازشون میگذره مقاومت 50 میلی واتی هم براشون بزارید (سایز 201) مشکلی پیش نمیاد!
      رفقا مهم نیست چطوری بازی می کنید؛ اگه شروع نکنید، قطعا بازنده هستید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pencil نمایش پست ها
        به روی چشم، منتها الان در سفر هستم، انشالله برگشتم حتما یه مقداری جون دار تر میسازیم حالا یکمی هم گرون تر هم شد اشکالی نداره
        سایز مقاومت SMD نشان دهنده توان آن و مشخصات آن هست مقاومت 1206 توانی برابر250 میلی وات و مقاومت با سایز 2010 توانی برابر 750 میلی وات داره و چون RLOAD هست دقتش اهمیتی نداره، مابقی مقاومت ها هم چون جریان ناچیزی ازشون میگذره مقاومت 50 میلی واتی هم براشون بزارید (سایز 201) مشکلی پیش نمیاد!
        سلام و خسته نباشید.... سفر خوش.....
        ببخشید وقتتونو گرفتم .... راستش را بخواهید من و بیشتر بچه های قدیمی بیشتر دیپ کار هستیم
        تا SMD... زیاد به توانهای مختلف و سایزهای SMD وارد نیستم.....
        مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
        _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359 نمایش پست ها
          سلام و خسته نباشید.... سفر خوش.....
          ببخشید وقتتونو گرفتم .... راستش را بخواهید من و بیشتر بچه های قدیمی بیشتر دیپ کار هستیم
          تا SMD... زیاد به توانهای مختلف و سایزهای SMD وارد نیستم.....
          آقا سینا من از سال 87 تو انجمن هستم
          منتها این حساب دومم هست، حساب اولم رو سر یه موضوع کاملا بیهوده سال 90 91 بن کردن...
          مشکلی نداره DIP و SMD فرقی ندارن آنچنان فقط نصبش و کیفیت SMD راحت تر و بهتره.
          رفقا مهم نیست چطوری بازی می کنید؛ اگه شروع نکنید، قطعا بازنده هستید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pencil نمایش پست ها
            آقا سینا من از سال 87 تو انجمن هستم
            منتها این حساب دومم هست، حساب اولم رو سر یه موضوع کاملا بیهوده سال 90 91 بن کردن...
            مشکلی نداره DIP و SMD فرقی ندارن آنچنان فقط نصبش و کیفیت SMD راحت تر و بهتره.
            سلام
            پس مصطفی خان شما هم قدیمی هستید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X