اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

***سواله مهم در مورد ترانس ***

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ***سواله مهم در مورد ترانس ***

نوشته اصلی توسط hoef نمایش پست ها
    با سلام دوست عزیز ترانس از دو طرف کارنمیکند مگر آنکه دو سیم پیچ در دو قرقره متفاوت از هم پیچیده شده باشد گرنه اگر روی یک قرقره پیچیده شده باشد آنکه اول پیچیده شده است اولیه است و اینگونه ترانس در حالت معکوس درست جواب نمی دهد
    دلیل صحبت این دوستمون، به حداقل رسوندن شار پراکندگیه!
    و همچنین تأمین شار مغناطیس کنندگی هسته بر عهده سیم پیچ اولیه است!
    ...
    ( راستش رو بخواهید من خودم هم یه خورده شک کردم که بهتره سیم نازکتر رو پائین بپیچیم یا سیم اولیه رو؟! )
    ◙◙◙◙◙ میخوام به دوستان یه کتاب معرفی کنم! وقت کردید، بخونید - اسمش هست قرآن، سال نشر 10، نویسنده: خدا . ◙◙◙◙◙

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ubub نمایش پست ها
      دلیل صحبت این دوستمون، به حداقل رسوندن شار پراکندگیه!
      و همچنین تأمین شار مغناطیس کنندگی هسته بر عهده سیم پیچ اولیه است!
      ...
      ( راستش رو بخواهید من خودم هم یه خورده شک کردم که بهتره سیم نازکتر رو پائین بپیچیم یا سیم اولیه رو؟! )
      حالا سیم پیچ رو بیخیال شو من خودم 9کرتم
      کاره ما رو راه بنداز
      جواب من رو ندادید
      با توجه به صحبتهات پس یکی دو ولت اختلاف بوجود میاد که اونم تو برقهای بالای 110 تاثیر خواسی رو مصرف کننده نداره درسته؟!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Siavashxxxx نمایش پست ها
        ... با توجه به صحبتهات پس یکی دو ولت اختلاف بوجود میاد که اونم تو برقهای بالای 110 تاثیر خواسی رو مصرف کننده نداره درسته؟!
        من گفتم حدود یکی دو ولت برای سمت 12 ولت
        و حدود 10 تا 15 ولت برای سمت 220 ولت
        تغییر داری!
        البته با قدری چشم پوشی، باز هم مشکلی نداره، و کار میکنه!
        خصوصا اینکه سمت ثانویه جدیدت، سلکتور داری و میتونی ولتاژ خروجیت رو، روی 110 ولت تنظیم کنی!
        ...
        فقط به دوتا نکته توجه کن:
        1- اینکه به خاطر همون 10 تا 15 ولت ممکنه ترانست بیشتر داغ کنه! پس به تهویه بهتری نیاز داره!
        2- اینکه هرگز بیشتر از توان ترانست ازش بار نکشی، یعنی در واقع به خاطر همون 10 تا 15 ولت اختلاف یه مقدار هم از بار نامیت کمتر بکشی!
        ...
        راستی ترانس 110 رو واسه چی میخواهی؟!
        من یه دونه ترانس 220 به چهارتا 110 پر آمپر دارم، بندازم بهت!!
        ◙◙◙◙◙ میخوام به دوستان یه کتاب معرفی کنم! وقت کردید، بخونید - اسمش هست قرآن، سال نشر 10، نویسنده: خدا . ◙◙◙◙◙

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ubub نمایش پست ها
          من گفتم حدود یکی دو ولت برای سمت 12 ولت
          و حدود 10 تا 15 ولت برای سمت 220 ولت
          تغییر داری!
          البته با قدری چشم پوشی، باز هم مشکلی نداره، و کار میکنه!
          خصوصا اینکه سمت ثانویه جدیدت، سلکتور داری و میتونی ولتاژ خروجیت رو، روی 110 ولت تنظیم کنی!
          ...
          فقط به دوتا نکته توجه کن:
          1- اینکه به خاطر همون 10 تا 15 ولت ممکنه ترانست بیشتر داغ کنه! پس به تهویه بهتری نیاز داره!
          2- اینکه هرگز بیشتر از توان ترانست ازش بار نکشی، یعنی در واقع به خاطر همون 10 تا 15 ولت اختلاف یه مقدار هم از بار نامیت کمتر بکشی!
          ...
          راستی ترانس 110 رو واسه چی میخواهی؟!
          من یه دونه ترانس 220 به چهارتا 110 پر آمپر دارم، بندازم بهت!!

وقتی اینو دارم دیگه خب چرا بیام تو بندازی بهم به نظرت؟!
          این تهویه نداره اخه!!

دیدگاه

دوستان از کجــا میشه فهمید که چند کیلو هست این ترانـس؟!

دیدگاه

سلام، مگه روش 3000 وات ننوشته؟ 3 کیلو وات میشه دیگه
              توی کانال یوتیوب من قراراه طراحی انواع بردهای الکترونیکی مثل بردهای تک لایه، دو لایه یا به طور کلی بردهای چند لایه، بردهای مبتنی بر میکروکنترلر، بردهای صنعتی، بردهای الکترونیک قدرت و بردهای فرکانس بالارو یاد بگیریم.
              همینطور کدنویسی انواع میکروکنترلرهای 8 بینی مثل میکروکنترلرهای خانواده AVR-STM8، میکروکنترلرهای میبتی بر معماری ARM مثل STM32 و پردازنده های مخصوص اینترنت اشیاء مثل ESP32-ESP8266 و DSPها یاد میگیریم.
              https://www.youtube.com/@aKaReZa75​

دیدگاه

درود
                زیر سلکتور نوشته شده است!!!
                3000وات یا 3 کلیووات.....

دیدگاه

سلام
                  مهندس توی تئوری این موضوع که نسبت ولتاژ ثانویه به اولیه با تعداد دور ثانویه به اولیه متناسب هست درسته. اما برای ساخت یک ترانس پارامترهای دیگه ای هم مهم هستن مثل فرکانس، توان خروجی مورد انتظار جنس هسته و سیم اینها را که در نظر بگیریم یکی از دوستان به خوبی اشاره کرده بودن سیم پیچی که داخل پیچیده میشه و سیم پیچ بیرونی هم مهمه که باعث میشه بخشی از میدان مغناطیسی تولید شده از سیم پیچ ثانویه عبور نکنه و به همون نسبت تلفات داریم.
                  در کل این کاری که شما میخوای بکنی کار جالبی هست. انجامش بده و با ولت متر در حالت های مختلف ولتاژ دوسر خروجی را چک کن. با بار و بدون بار منظورم هست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hossein951ann نمایش پست ها
                    درود
                    نوشته اصلی توسط hossein951ann نمایش پست ها
                    درود
                    نه ننوشته اون دستگاه من نیست اخه اون روز بیرون بودم عکس نداشتم اون رو توی ایسام دیدم گذاشتن واسه فروش ماله منم شبیه همونه ولی بزرگتره یکم

این ماله منه

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط akaReza نمایش پست ها
                    سلام، مگه روش 3000 وات ننوشته؟ 3 کیلو وات میشه دیگه
                    اون ماله من نبود شبیهشه

اون ولت مترشم اسلوموشن شده بعد از 2روز که تو برقه اروم اروم میره رو 220 بعد 2روز ک از برق درش میارم اروم اروم میاد رو صفر

دیدگاه

منم گناه دارم جوابم رو بدید

دیدگاه

سلام.
                        برای محاسبه توان نامی، باید جریان نامی رو بدست بیاری، کاری که باید انجام بدی اینه که خروجی رو اتصال کوتاه کنی، جریان اتصال کوتاه رو بدست بیاری، حالا دیگه جریان نامی رو داری، در ولتاژ ضرب کنی یه حدودی از توان رو بدست میاری.اما اگه وات متر داشته باشی خیلی خوب میشه. اولیه رو به وات متر وصل کنی و ثانویه رو اتصال کنی خودش دیگه ضریب توان رو هم بدست میاره و توان نامی رو نشونت میده. در ضمن برای اینکه دستگاه اندازه گیریت آسیب نبینه میتونی جریان رو در سمت اولیه اندازه بگیری چون جریان کمتره، یا اگه تو سمت ثانویه اندازه گرفتی، ولتاژ رو 220 بزار.
                        توی کانال یوتیوب من قراراه طراحی انواع بردهای الکترونیکی مثل بردهای تک لایه، دو لایه یا به طور کلی بردهای چند لایه، بردهای مبتنی بر میکروکنترلر، بردهای صنعتی، بردهای الکترونیک قدرت و بردهای فرکانس بالارو یاد بگیریم.
                        همینطور کدنویسی انواع میکروکنترلرهای 8 بینی مثل میکروکنترلرهای خانواده AVR-STM8، میکروکنترلرهای میبتی بر معماری ARM مثل STM32 و پردازنده های مخصوص اینترنت اشیاء مثل ESP32-ESP8266 و DSPها یاد میگیریم.

دیدگاه

سلام.
                          برای محاسبه توان نامی، باید جریان نامی رو بدست بیاری، کاری که باید انجام بدی اینه که خروجی رو اتصال کوتاه کنی، جریان اتصال کوتاه رو بدست بیاری، حالا دیگه جریان نامی رو داری، در ولتاژ ضرب کنی یه حدودی از توان رو بدست میاری.اما اگه وات متر داشته باشی خیلی خوب میشه. اولیه رو به وات متر وصل کنی و ثانویه رو اتصال کنی خودش دیگه ضریب توان رو هم بدست میاره و توان نامی رو نشونت میده. در ضمن برای اینکه دستگاه اندازه گیریت آسیب نبینه میتونی جریان رو در سمت اولیه اندازه بگیری چون جریان کمتره، یا اگه تو سمت ثانویه اندازه گرفتی، ولتاژ رو 220 بزار.
                          خیلی گلی حاجی ولی زیادی تخصصی شد من یه تازه کاره داغونم بخدا اصلا بعضی از قسمتهای صحبتت انقدر سنگین بود حس میکنم دارم له میشم

یه دوتا سواله خیلی داغونم توی خصوصی ازت کردم همونجا یواشکی بهم جواب بده کسی نفهمه

سلام.
                          همینجور خیره شدم به ترانسه دارم فکر میکنم اولیش و ثانویش کجاش میتونه باشه ینی؟

دیدگاه

خیلی گلی حاجی ولی زیادی تخصصی شد من یه تازه کاره داغونم بخدا
                            اصلا بعضی از قسمتهای صحبتت انقدر سنگین بود حس میکنم دارم له میشم
                            الهی اون عدد که نوشته وات، حداکثر توانیه که میشه از ترانس کشید، که این حداکثر توان به معنی حداکثر جریانی که میشه از ترانس کشید، حالا شما اون عدد رو نداری، برای بدست آوردنش باید حداکثر جریان رو بدست بیاریم، حداکثر جریانم وقتیه که خروجی رو اتصال کوتاه کنی، پس اگه جریان اتصال کوتاه رو داشته باشیم، ولتاژ رو هم داریم پس حداکثر توان هم بدست میاد به اون ضریب توانم که گفتم فکر نکن.
                            یه دوتا سواله خیلی داغونم توی خصوصی ازت کردم همونجا یواشکی بهم جواب بده کسی نفهمه
                            اختیار درای، سوال سواله، اما داغونم نبود که
                            همینجور خیره شدم به ترانسه دارم فکر میکنم اولیش و ثانویش کجاش میتونه باشه ینی؟
                            اولیه میشه ورودی ترانس، ثانویه هم میشه خروجیش، اولیش جاییه که میزنیش به پریز، اما ثانویه ت چندتاس که با اون سلکتور که روشه انتخاب میکنی اما به هر حال ترمینال جلو دستکاه میشه ثانویه.

اینم یک نمونه واتمتر ساده تک فاز، خودم ازین دارم کار راه انداز و جمع و جوره ( لینک )
                            اما اون زمان که من گرفتم خیلی خوش قیمت بود...

دیدگاه

الهی اون عدد که نوشته وات، حداکثر توانیه که میشه از ترانس کشید، که این حداکثر توان به معنی حداکثر جریانی که میشه از ترانس کشید، حالا شما اون عدد رو نداری، برای بدست آوردنش باید حداکثر جریان رو بدست بیاریم، حداکثر جریانم وقتیه که خروجی رو اتصال کوتاه کنی، پس اگه جریان اتصال کوتاه رو داشته باشیم، ولتاژ رو هم داریم پس حداکثر توان هم بدست میاد به اون ضریب توانم که گفتم فکر نکن.اختیار درای، سوال سواله، اما داغونم نبود که اولیه میشه ورودی ترانس، ثانویه هم میشه خروجیش، اولیش جاییه که میزنیش به پریز، اما ثانویه ت چندتاس که با اون سلکتور که روشه انتخاب میکنی اما به هر حال ترمینال جلو دستکاه میشه ثانویه.دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپماینم یک نمونه واتمتر ساده تک فاز، خودم ازین دارم کار راه انداز و جمع و جوره ( لینک )اما اون زمان که من گرفتم خیلی خوش قیمت بود...
                              الهی من فدات شم این ترانسه خودش مگه چنده من برم یک میلیون و خورده ای (به سختی تونستم مبلغ رو بخونم) بدم وات متر براش البته جسارت نباشه ولی سلکتوره الان تو حالت معمول مربوط به ورودی دستگاه فکر کنم بعد الان ینی من اتصال کوتاه کنم اندازه بگیرم اتصال کوتاه ینی توی کوتاهترین اندازه ی که میشه مثبت و منفی به هم برسن؟ منفجر میشم که باز هنوز ترکشاش توی بدنم بعد حالا منفجرم نشم خب چجوری اندازه بگیرم مواتی متر رو وارد این اتصال کوتاه کنم خب میشه اتصال بلند ک

خداییش الهی فدای رشته ی خودم که کامپیوتره بشم منمن 100 سال دیگه هم بگذره هیچی از این الکترونیک نخواهم فهمید اخه وقتی ادم میخواد توضیح یچیز رو بخونه بدتر بیچاره میشه باید بره دنباله توضیح واسه اون توضیحه حالا این چه وضعشه اخه

دیدگاه

الهی من فدات شم این ترانسه خودش مگه چنده من برم یک میلیون و خورده ای (به سختی تونستم مبلغ رو بخونم) بدم وات متر براش البته جسارت نباشه ولی سلکتوره الان تو حالت معمول مربوط به ورودی دستگاه فکر کنم بعد الان ینی من اتصال کوتاه کنم اندازه بگیرم اتصال کوتاه ینی توی کوتاهترین اندازه ی که میشه مثبت و منفی به هم برسن؟ منفجر میشم که باز هنوز ترکشاش توی بدنم بعد حالا منفجرم نشم خب چجوری اندازه بگیرم مواتی متر رو وارد این اتصال کوتاه کنم خب میشه اتصال بلند ک
                                دیگه منم منظورم نبود بری تهیه کنی، فقط خواستم نشونت بدم، این الآن قیمتش کمه، چون فقط توان رو تو حالت تکفاز با یک رنج پایین اندازه میگیره، اگه دستگاه های آنالیز توان سه فاز رو ببینی که ...
                                خداییش الهی فدای رشته ی خودم که کامپیوتره بشم منمن 100 سال دیگه هم بگذره هیچی از این الکترونیک نخواهم فهمید اخه وقتی ادم میخواد توضیح یچیز رو بخونه بدتر بیچاره میشه باید بره دنباله توضیح واسه اون توضیحه حالا این چه وضعشه اخه
                                برق همینطوریه حالا اگه مسائل پایه رو هم ندونی دیگه بدتر تر میشه، ولی شما هم فکر نکنم دیگه خیلی از الکترونیک پرت باشه رشتتون، احتمالا یه مبانی ای پاس کردین به هر حال.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X