اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد آی سی 34063 (DC 2 DC Converter)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : سوال در مورد آی سی 34063 (DC 2 DC Converter)

نوشته اصلی توسط sazhad
    سلام آروین جان،ممنون که جواب دادی،آروین جان شما چه مداری رو بستی؟میشه بذاری ببینم؟....سعی می کنم با فتوشاپ کم حجمش کنم.آروین راستی امروز مدارو دوباره را انداختم و همونطور که طراحش گفته 0.5 میلی متر فاصله هوایی گذاشتم،باورت نمی شه چی شد؟؟!!؟؟بازده مدار رفت بالا و شد %91 و صدای ویز ویزه ترانس هم به کل قطع شد.خیلی باحال شد. حالا می خوام ازش 30 ولت 5آمپر بگیرم.به نظرت می شه؟
    این ای سی برای توانهای کم طراحی شده . برای توان بالا تر باید از ترانزیستور استفاده کنی .
    30 ولت 5 آمپر! برای کجا لازمش داری؟ :twisted:

ولتاژ ورودیت چقدره؟

دیدگاه

سلام آروین،من تو کار کردن با اینترنت خیلی ضعف دارم،مثلا دوست دارم هرکی پیام می ده من بفهمم ولی نمی دونم چطوری؟...آقا من این 30 ولت 5 آمپر رو واسه شارژر باطری 6 سل لیتیوم پلیمر می خوام.ورودی هم 12 ولت ماشین.با sg3525 که خودت کار کردی می شه اینکارو کرد؟یه سوال دیگه.همین مداری که من ساختم رو اگه بجای سلف از ترانس استفاده می کردم چه فرقی داشت؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sazhad
        سلام آروین،من تو کار کردن با اینترنت خیلی ضعف دارم،مثلا دوست دارم هرکی پیام می ده من بفهمم ولی نمی دونم چطوری؟...آقا من این 30 ولت 5 آمپر رو واسه شارژر باطری 6 سل لیتیوم پلیمر می خوام.ورودی هم 12 ولت ماشین.با sg3525 که خودت کار کردی می شه اینکارو کرد؟یه سوال دیگه.همین مداری که من ساختم رو اگه بجای سلف از ترانس استفاده می کردم چه فرقی داشت؟
        ترانس رو وقتی میزارن که نیاز باشه مثلا ایزولاسیون لازم باشه یا نسبت افزایش و کاهش ولتاژ زیاد باشه...
        این چیزی که میخای بسازی یکم برای فلایک زیادیه بهتره از پوش پول استفاده کنی. و همون ای سی 3525.

دیدگاه

آروین ممنون از اینکه وقت میزاری و جواب می دی....آروین فکر کنم ایزولاسیون معمولا واسه ورودی برق شهر معنا پیدا می کنه و اینجا که من ورودی DC دارم نیازی به ایزولاسیون نباشه،آره؟
          و اینکه حتما با sg3525 کار می کنم و نتیجه رو بت می گم.
          بازم ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sazhad
            آروین ممنون از اینکه وقت میزاری و جواب می دی....آروین فکر کنم ایزولاسیون معمولا واسه ورودی برق شهر معنا پیدا می کنه و اینجا که من ورودی DC دارم نیازی به ایزولاسیون نباشه،آره؟
            و اینکه حتما با sg3525 کار می کنم و نتیجه رو بت می گم.
            بازم ممنون
            اگر نمیخای ایزولاسیون انجام بدی خوب بیخیال پوش پول بشو. بوست کارتو راه میندازه من تا 100 واتوش ساختم. با Uc3843

دیدگاه

سلام آروین،الان ساعت 5:15 صبحه،منم خواب بودم،می دونی چرا بیدار شدم؟بسکه خواب مدار DC to DC دبدم :icon_razz:
              باور کن من وقتی الکترونیک کار می کنم کلا از زندگی فارغ می شم،الانم دیگه تحمل نکردم،اومدم سوالامو بپرسم
              آروین ایرولاسیون واسم مهمه و اینکه ترجیح می دم پوش پول کار کنم.چون هم دستم تو توان خروچی بازتره و هم ایزولاسیون داره و هم تجربه توپیه...
              اما آروین تو مداری که من ساختم سلف رو گفته بود 56 میکروهانری و همونطور که تو pdf مدارش خوندی از تابوندن 21 دور سیم 0.5*10 بدست می آد.منم دقیقا همونو بستم البته 20 دور بستم چون دیگه واقعا جا نبود.خلاصه می خوام بگم که وقتی با سلف متری که خودم ساختم اندازش گرفتم مقدارش 350 میکروهانری بود oo:
              البته به نظره من اندازش منطقیه ،من کارم مخابراته و با سلف زیاد کار کردم واسه همین می گم.اینم لینک مدار سلف مترم که سلف رو تو فرکانس 500 کیلوهرتز اندازه می گیره
              http://iw1cgw.xoom.it/elettronica/lc%20meter/lc%20meter.htm
              حالا نظرت چیه؟چرا آخه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sazhad
                سلام آروین،الان ساعت 5:15 صبحه،منم خواب بودم،می دونی چرا بیدار شدم؟بسکه خواب مدار DC to DC دبدم :icon_razz:
                باور کن من وقتی الکترونیک کار می کنم کلا از زندگی فارغ می شم،الانم دیگه تحمل نکردم،اومدم سوالامو بپرسم
                آروین ایرولاسیون واسم مهمه و اینکه ترجیح می دم پوش پول کار کنم.چون هم دستم تو توان خروچی بازتره و هم ایزولاسیون داره و هم تجربه توپیه...
                اما آروین تو مداری که من ساختم سلف رو گفته بود 56 میکروهانری و همونطور که تو pdf مدارش خوندی از تابوندن 21 دور سیم 0.5*10 بدست می آد.منم دقیقا همونو بستم البته 20 دور بستم چون دیگه واقعا جا نبود.خلاصه می خوام بگم که وقتی با سلف متری که خودم ساختم اندازش گرفتم مقدارش 350 میکروهانری بود oo:
                البته به نظره من اندازش منطقیه ،من کارم مخابراته و با سلف زیاد کار کردم واسه همین می گم.اینم لینک مدار سلف مترم که سلف رو تو فرکانس 500 کیلوهرتز اندازه می گیره
                http://iw1cgw.xoom.it/elettronica/lc%20meter/lc%20meter.htm
                حالا نظرت چیه؟چرا آخه؟
                منو یاد اوایل یادگیری خودم میندازه کارات.
                این سلف متر رو کالیبره کردی؟. چقدر در اومد برات؟ من ترجیح میدم دستگاه اندازه گیری رو بخرم.
                56 میکرو رو چطوریمحاسبه کردی؟ شاید فاصله هوایی رو باید حساب کنی فلایبک اینطوریه بیشتر در میاد ولی با فاصله هوایی درست میشه.

دیدگاه

سلام آروین،من کلا واسه الکترونیک زیاد ذوق می کنم.حتی مامانم قراره واسه ترانزیستور mrf237 بره خواستگاری :icon_razz:
                  آروین من قبل از اینکه فاصله هوایی 0.5 میلی متر بدم سلف اندازه گرفتم،بد از فاصله هوایی اندازه نگرفتم.یعنی همین 0.5 میلی متر فاصله هوایی انقدر مقدار سلف کم می کنه که از 350 میکرو بشه 56 میکرو هانری؟؟؟؟
                  خود pdf مدار گفته که اگر 21 دور سیم 0.5 *10 رو دور هسته ETD29 ببندی مقدارش می شه 56 میکروهانری.اینم لینک مدار که خودتم تو صفحه 5 یبار گذاشتیش
                  http://www.pccar.ru/attachment.php?attachmentid=4201&d=1193657799
                  آروین من سلف دقت بالا دارم و با این سلف متره اندازه گرفتم.خیلی خوب کار می کنه.حتما بسازش.خازن هم تا حدود 800نانو فاراد اندازه می گیره.خیلی جالبه.چیزه خاصی هم نداره.یه Pic16f84a و یه LCD2*16 و opamp lm311 و یه رله 5 ولت و چنتا مقاومت و خازن و سلف...به نظرت چقدر در میاد؟

دیدگاه

خوب این فلابکه شما داری میسازی مدار بوست ارزون ترین حالته و نکته هایی هم داره که اگر رعایت نکنی هیچ وقت درست نمیشه.
                    الان داری اینو میسازی؟
                    با فاطله هوایی اندازه بگیر.آره عزیزم فاصله هوایی به صورت لگاریتمی اثر داره

دیدگاه

در ضمن جالبِ منایع تغذیه سویچینگ اینه که خازن خروجی کم میشه ظرفیتش این چرا اینقدر خازن گزاشته!!!!

دیدگاه

آروییییییییییییییییییییییییییییییننننننننننن :cry:
                        من تمام این مدت داشتم در مورد همین مدار بات حرف می زدم،همون که تو صفحه 20 هم بت گفتم که ساختمش و تو ساختش کلی از تجربیات دایی احمد و شما و ایمان ابطحی رو استفاده کردم و اینم لینک عکسای تستش بود که خودتم گفتی حجمش 18 مگه و زیاده و منم گفتم که با فتوشاپ حجمش کم می کنم...یادت اومددددددددددددد؟؟؟الان تو 4shared گذاشتمش و حجمشم کم کردم ببینش و لذت ببر http://www.4shared.com/zip/ssT_nLXx/New_folder.html?
                        آروین همین مدارو ساختم که واقعا مثه یه مرد کار می کنه.تو عکس می بینی از پاور کامپیوتر داره 13 آمپر می کشه چون ولتاژ پاور از 12 شده 9.2 ولت و اگر با باطری ماشین راش بندازم خیلی بهتر کار می کنه.خروجی هم که می بینی روی بار 3.8 اهم 5.2 آمپر تحویل می ده،من تا %95 بازده هم ازش گرفتم بسته به ورودیت داره که نباید کم بیاره....خیلی باش حال می کنم.اولین مدار SMPS ام بود.واسه همین می خوام بیشتر ازش یاد بگیرم و پوش پول رو هم تست کنم و واسه همین تو مسیر به کمکت نیاز دارم.
                        پس آروین تو می گی من الان با فاصله هوایی هم سلفو اندازه بگیرم و حدود 56 میکرو باید بشه،آره؟باشه امروز سعی می کنم تستش کنم.
                        آروین تو ورودیش کلی خازن گذاشته چون ولتاژ باطری ماشین نوسان زیاد داره،تو خروجی هم نسبت به 5 آمپر به نظر من زیاد خازن نذاشته،البته تو باز تجربت بیشتره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sazhad
                          آروییییییییییییییییییییییییییییییننننننننننن :cry:
                          من تمام این مدت داشتم در مورد همین مدار بات حرف می زدم،همون که تو صفحه 20 هم بت گفتم که ساختمش و تو ساختش کلی از تجربیات دایی احمد و شما و ایمان ابطحی رو استفاده کردم و اینم لینک عکسای تستش بود که خودتم گفتی حجمش 18 مگه و زیاده و منم گفتم که با فتوشاپ حجمش کم می کنم...یادت اومددددددددددددد؟؟؟الان تو 4shared گذاشتمش و حجمشم کم کردم ببینش و لذت ببر http://www.4shared.com/zip/ssT_nLXx/New_folder.html?
                          آروین همین مدارو ساختم که واقعا مثه یه مرد کار می کنه.تو عکس می بینی از پاور کامپیوتر داره 13 آمپر می کشه چون ولتاژ پاور از 12 شده 9.2 ولت و اگر با باطری ماشین راش بندازم خیلی بهتر کار می کنه.خروجی هم که می بینی روی بار 3.8 اهم 5.2 آمپر تحویل می ده،من تا %95 بازده هم ازش گرفتم بسته به ورودیت داره که نباید کم بیاره....خیلی باش حال می کنم.اولین مدار SMPS ام بود.واسه همین می خوام بیشتر ازش یاد بگیرم و پوش پول رو هم تست کنم و واسه همین تو مسیر به کمکت نیاز دارم.
                          پس آروین تو می گی من الان با فاصله هوایی هم سلفو اندازه بگیرم و حدود 56 میکرو باید بشه،آره؟باشه امروز سعی می کنم تستش کنم.
                          آروین تو ورودیش کلی خازن گذاشته چون ولتاژ باطری ماشین نوسان زیاد داره،تو خروجی هم نسبت به 5 آمپر به نظر من زیاد خازن نذاشته،البته تو باز تجربت بیشتره.
                          بازده خیلی خوبی گرفتی ازش!
                          باید انقدر فاصله هوایی رو زیاد کنی تا به 56 برسی. این سلف 56 میکرو برای همین مدار بوسته؟
                          چون فرکانس بالاس خازن کوچیک میشه ربطی به ریپل جریان 5 آمپر نداره

دیدگاه

آره آروین جان،این 56 میکروهانری واسه همین مداره که بستم،چرا نمی ری از تو 4shared فایلایی رو که گذاشتم دانلود کنی :sad:
                            دوباره لینکشو می زارم http://www.4shared.com/zip/ssT_nLXx/New_folder.html?
                            من دوست دارم ببینی و نظر بدی و اینکه اگه یکم وقت بذاری و pdf رو بخونی توش مدارشو می بینی که مقدار سلفش 56 میکروهانریه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sazhad
                              آره آروین جان،این 56 میکروهانری واسه همین مداره که بستم،چرا نمی ری از تو 4shared فایلایی رو که گذاشتم دانلود کنی :sad:
                              دوباره لینکشو می زارم http://www.4shared.com/zip/ssT_nLXx/New_folder.html?
                              من دوست دارم ببینی و نظر بدی و اینکه اگه یکم وقت بذاری و pdf رو بخونی توش مدارشو می بینی که مقدار سلفش 56 میکروهانریه.
                              همشو دیدم. اون فایلم کمی خوندم. کارت توی ساخت مدارش خیلی درست بود کیف کردم اون قسمت پشت مدار رو که دیدم فهمیدم نکات ریز مدار رو هم توش رعایت کردی. قسمتهای جریان بالا رو حسابی قلع خابونده بودی . البته یه کمی زیاد زدی ولی خوبه :mrgreen: بازده رو میبره بالا.

خوب برای پوش پول اگر میخای شروع کنی باید محاسبات هسته عوض بشه و برای فوروارد حساب بشه . الان میخای چیکار کنی؟

دیدگاه

:wow:بالاخره آروین نظر داد.هوراااااااااا.هوراااااااااااااا.هورااااااااا :biggrin:
                                آروین من متاسفانه یا خوشبختانه تو ساخت مدار خیلی وسواس به خرج می دم.دیوونه تمیزکاریم.ممنون که نظر دادی و به نکات ریز توجه کردی :nice:
                                آروین قبل از ساخت پوش پول اول باید سوالات و ابهامات ذهنم در مورد این مدار رو از بین ببرم.چنتا سوال اساسی تو ذهنم دارم.که باید ازت بپرسم بد بریم سراغ پوش پول.
                                1)فردا باید برم سراغ اندازه گیریه سلف و انگولک کردن سلف و کم و زیاد کردنه فاصله هوایی تا این ابهامی که تو مقدار سلف دارم از بین بره.
                                2)آروین من مدارو به باره 1 اهمی وصل کردم ولی ماسفتم(Irfz44) سوخت.مداره خاصی واسه محافظت از اتصال کوتاه باید بزارم؟یا کاره خاصی به ذهنت می رسه انجام بدم که دیگه نسوزه؟
                                3)تو ساخت سلفش گفته بود 21 دور،من 20 دور بستم چون دیگه جا نداشت.می خواستم ببینم این 1 دور کمتر بستن چه تاثیری رو عملکرد مدار من داشته؟به نظرت باعث افزایش جریان نشوده؟محاسباته بدست آوردن مقدار سلف چطوریه؟نمی خوام فقط گتره ای مدارو ببندم.می خوام بدونم چکار کردم.
                                4)آروین من کلا دوست دارم رو DC to DC کار کنم که ورودیم هم 12 ولت باطری ماشین باشه و به جای سلف ترانس استفاده کنم.مثلا همون که بت گفتم.12 به 30ولت 5 آمپر که می شه 150 وات که مرز بین فلای بک و پوش پوله.حسم می گه که می شه با فلای بک و ترانس ساختش و فعلا نرم سراغ پوش پول.نطره تو چیه؟
                                5)می خوام رو همین مداره که ساختم رو فیدبکش کار کنم و ولتاژ رو ببرم رو 30 ولت و سلف هم دستکاری کنم ببینم می شه ازش 30 ولت 5 آمپر گرفت یا نه.نظره تو چیه؟
                                آروین لطفا به همه سوالام با دقت جواب بده.منتظر می مونم.ممنونم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X