اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد آی سی 34063 (DC 2 DC Converter)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : سوال در مورد آی سی 34063 (DC 2 DC Converter)

بچه ها من دوباره دیشب هوس کردم برم سراق اون مدار 34063 خودم

آقا ما هر کاری کردیم این 16 ولت 24 ولت نشد که نشد 20 ولتش کردم ولی بازم ترانزیستور داغ میشد.! دیگه خسته شدم ترانزیستور رو در اوردمو بدون ترانزیستور همون 1.5 آمپری که خیر سرش گفته میتونم برات تامین کنم اونم بدون ترانزیستور اون جوری بستمش ولی حالا یه اتفاق جدید افتاد خود آی سی داغ میکنه این یعنی چی؟ در ضمن 2 بارم دستم سوخید :cry:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ebi SMPS
      باسلام. دوست عزیز بهتر بود مدار ساخته شده بر روی باطری ماشین رو ابتدا با بار مقاومتی تست میکردی بعد با تلویزیون.
      در ضمن اگر تلویزیون شما رنگی بوده باشه طبیعی که روشن وخاموش بشه.چرا؟ به جهت اینکه در داخل تلویزیونهای رنگی مداری قرار داده شده بنامEGAUSSING
      شبیه همین مدار هم در داخل مانیتور شما وجود داره که براحتی میتونید از منو اون رو پیدا کنید.عملکرد این مدار برای عمل مغناطیس زدایی از اطراف لامپ تصویره.
      بدین نحو که یک سیم پیچ دور لامپ تصویربا یک PTC روی برداصلی سری شده ودوسر اون هم به تغذیه AC وصل شده .بمحض روشن شدن تلویزیون جریان لحظه ای
      شدیدی ازسیم پیچ عبور میکنه(AC) وبدلیل وجود PTC (افزایش مقاومت) از کار میافته.شاید این دلیل اصلی بوده باشه.
      درضمن وقتی اکثر پاورهای کامپیوتر رو باز میکنم در قسمت 12 ولت یک دیود 3آمپری قرار داره! .توان خروجی یک پاور به هسته فریت داخلیش بستگی داره نه برچسب
      خارجیش.
      بااضافه کردن یک 5ولت کمکی نمی تونید مشکل رو رفع کنید.بجهت اینکه مدار UVLO از یک طرف به تغذیه آیسی واز یک طرف به 5 ولت و ازطرف دیگرهم به گیت خروجی
      وصل شده تا کارش رو درست انجام بده.
      با همه اینها شما باز تست کن ما هم تامیتونیم ایده میدهیم.
      موفق باشید.
      سلام
      آره تلویزیون رنگی لامپیه ، اما ورودیش از 19 تا 30 ولت DC هستش...
      شاید مشکل همین باشه که شما میگید. اما خوب این را چیکارش کنید؟
      راستی با IRF540 هم چک کردم، فرقی نکرد. فقط 550 تومن گذاشت رو دستم :angry:

چی چی را شما تست کن ما ایده میدیم، من که از این مدار نا امید شدم...

نوشته اصلی توسط ahmadmn

:angry:
      آخه چرا آدمو تحریک می کنی با این وقت کم بشینه از این چیزا درست کنه
      قربونت عزیز ، راستش میخوام یه اینورتر معمولی بسازم و خروجی را DC کنم. یه مدار هم پیدا کردم با 10 تا 3055 که مشکل جریان نداشته باشه. :mrgreen:
      چه بد بختی ها که ما سر این پروژه نکشیدیم :angry: :angry:
      از چارلی چاپلین پرسیدند خوشبخنی چیست ؟
      گفت : فاصله این بد بختی تا بد بختی دیگر !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
        بچه ها من دوباره دیشب هوس کردم برم سراق اون مدار 34063 خودم

آقا ما هر کاری کردیم این 16 ولت 24 ولت نشد که نشد 20 ولتش کردم ولی بازم ترانزیستور داغ میشد.! دیگه خسته شدم ترانزیستور رو در اوردمو بدون ترانزیستور همون 1.5 آمپری که خیر سرش گفته میتونم برات تامین کنم اونم بدون ترانزیستور اون جوری بستمش ولی حالا یه اتفاق جدید افتاد خود آی سی داغ میکنه این یعنی چی؟ در ضمن 2 بارم دستم سوخید :cry:
        آروین گل پسر
        MC34063 می تونی 1.5 آمپر سوئیچ کنه. این معنیش این نیست که 1.5 آمپر تو خروجی داشته باشید. معمولا جریان خروجی نصف جریان سوئیچه.
        داغ شدن هم ترس نداره. مگه تابحال 7805 داغ ندیدی؟ هر قطعه ای که توان تلف می کنه داغ میشه. تو سوئیچینگ از نظر تئوری توان در سوئیچ تلف نمیشه اما در عمل ما سوئیچ ایده آل نداریم. داخل این آی سی یه ترانزیستور bjt هست که وقتی 1.5 آمپر ازش عبور کنه یک ولت یا حتی بیشتر دو سرش افت ولتاژ داریم. واین میشه 1.5 وات تلفات. تلفات دیگه تاخیر در روشن و خاموش شدنه که bjt ها تاخیر زیادی دارند. پس دست کم 1.5 وات هم تلفات سوئیچینگ داریم. همین 3 وات کافیه تا یه آی سی 8 پایه ی پلاستیکی داغ داغ بشه اما تا 150 درجه سانتیگراد نرسه نمی سوزه.
        خود من از MC34063 واسه کارهای بیشتر 0.5 آمپر استفاده نکردم
        با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn

آروین گل پسر
          MC34063 می تونی 1.5 آمپر سوئیچ کنه. این معنیش این نیست که 1.5 آمپر تو خروجی داشته باشید. معمولا جریان خروجی نصف جریان سوئیچه.
          داغ شدن هم ترس نداره. مگه تابحال 7805 داغ ندیدی؟ هر قطعه ای که توان تلف می کنه داغ میشه. تو سوئیچینگ از نظر تئوری توان در سوئیچ تلف نمیشه اما در عمل ما سوئیچ ایده آل نداریم. داخل این آی سی یه ترانزیستور bjt هست که وقتی 1.5 آمپر ازش عبور کنه یک ولت یا حتی بیشتر دو سرش افت ولتاژ داریم. واین میشه 1.5 وات تلفات. تلفات دیگه تاخیر در روشن و خاموش شدنه که bjt ها تاخیر زیادی دارند. پس دست کم 1.5 وات هم تلفات سوئیچینگ داریم. همین 3 وات کافیه تا یه آی سی 8 پایه ی پلاستیکی داغ داغ بشه اما تا 150 درجه سانتیگراد نرسه نمی سوزه.
          خود من از MC34063 واسه کارهای بیشتر 0.5 آمپر استفاده نکردم
          احمد خان

آخه باری روش نبود! برای چی داغ میکرد؟ چرا 7805 داغ شده 1 دونه دارم همیشه توی خونمونه(همون هواشناسیه)

این ای سی رو خیلی توی فروم های خارجی توصیه نمیکنن!

تازه ریپلشم روی اسکپ جونم که دیدم دیگه از مدارات سیچینگ بدم اومده ولی من باید روی این 12 به 24 ولت رو کم کنم باید بسازمش ای سی بهتر چیه؟

دیدگاه

پس چرا اینی که من دارم داغ نمی کنه!؟ بارهم روش هست! oo:

مدار بهتر همونه که نقششو اینجا گذاشتم uc3843 با یه ماسفت. چون سوئیچ بیرون آی سی قرار گرفته دستمون بازه. تحلیل اسپایسش هم هست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
              پس چرا اینی که من دارم داغ نمی کنه!؟ بارهم روش هست! oo:

مدار بهتر همونه که نقششو اینجا گذاشتم uc3843 با یه ماسفت. چون سوئیچ بیرون آی سی قرار گرفته دستمون بازه. تحلیل اسپایسش هم هست.

پس این ای سی سر کاریه!

اون مداری که گذاشتی مال تبدیل برق شهر اونم 110 ولت به 12+ 5+ 12- بود من فقط میخام یه ولتاژ 24 ولت داشته باشم

راستی فرکانس کاری این آیسیه قابل تنظیمه؟؟؟ اگه اینطوره ببینم میشه با 500Khz راش بندازیم که ریپلمون تقریبا" محو بشه؟ :icon_razz: یا من دارم اشتباه میکنم؟

دیدگاه

اینو ببین جالبه یه آدابتور 19 ولت 5 آمپری برای ماشین با همین ای سی! :eek:

http://www.pccar.ru/attachment.php?attachmentid=4201&d=1193657799

چیزی که برام جالبه اون سلفشه این چه سلفیه؟ :eek:

دیدگاه

انگار اصلا تاپیک رو نخوندی آروین جان
                  این همون مداریه که ایمان ساخت و جواب نگرفت دیگه. این مدت داریم رو همین مدار حرف میزنیم.
                  اون مداری هم که من گذاشتم و حالا غیبش زده oo: ولتاژ 12 رو به 24 تبدیل می کنه.

دیدگاه

باسلام.
                    این هم یک مدار با محاسبات که از ایسی ( TL494 (KA7500 استفاده شده. از شرکت www.fairchild.com
                    یک نفر بنشینه همین مدار رو برای 24 ولت بسازه (البته با محاسباتش ) ببینیم باز هم میتونه کار نکنه!
                    موفق باشید.
                    من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

ببخشید یادم رفت لینک رو قراربدم!
                      http://rapidshare.com/files/185621450/AN-9013.pdf.html
                      من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

سلام

اینو ببین جالبه یه آدابتور 19 ولت 5 آمپری برای ماشین با همین ای سی! icon_eek

چیزی که برام جالبه اون سلفشه این چه سلفیه؟
                        آقا احمد درست می فرماند ، این همون مداره که من ساختم، حتی PCB اش را هم ساختم ، اما دیروز قطعاتش را با قلع کش کندم و بوردش را انداختم دور :angry: :angry:
                        در مورد سلفش هم که زیاد بحث شده ، سلفش EE ، با فاصله هوایی 0.5 میلی متر هستش که 10 رشته 0.5 میلی متری را بعد از موازی کردن 21 دور دورش تابونده ، من همین سلف را با هسته EI هم به همین روش و هم با سیم شماره 1 ساختم اما مدار کار نکرد. یعنی زیر بار من کار نکرد...

باسلام.
                        این هم یک مدار با محاسبات که از ایسی ( TL494 (KA7500 استفاده شده. از شرکت www.fairchild.com
                        یک نفر بنشینه همین مدار رو برای 24 ولت بسازه (البته با محاسباتش ) ببینیم باز هم میتونه کار نکنه!
                        موفق باشید.
                        ابی جان ، دیتاشیت این آی سی را ببین :
                        Supply Voltage = VCC = 42 V
                        Collector Supply Voltage = VC= 42 V
                        Output Current = IO = 250 mA

oo: :eek:

راستی در مورد جریان لحظه ای که گفتی ، من توی خروجی مدار 2 تا خازن 2200 میکرو با یه خازن 4700 میکرو گذاشته بودم ، یعنی این 9100 میکرو نمی تونه جوابگوی این جریان لحظه ای باشه؟!!!... :surprised:
                        از چارلی چاپلین پرسیدند خوشبخنی چیست ؟
                        گفت : فاصله این بد بختی تا بد بختی دیگر !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                          اینو ببین جالبه یه آدابتور 19 ولت 5 آمپری برای ماشین با همین ای سی! :eek:

چیزی که برام جالبه اون سلفشه این چه سلفیه؟ :eek:
                          یعنی چی این چه سلفیه ؟ اگه به سیمش گیر دادی به این مدل سیم می گن Litz Wire ( سیم لیتز ) . از چندلایه سیم لاکی یعنی عایق شده تشکیل شده که به منظور پایین آوردن اثر پوسته ای ( Skin Effect ) و همچنین proximity effect استفاده می شه . در واقع تعداد زیادی سیم نازک هست که هر کدوم با یک لایه فیلمی از هم ایزوله می شه .
                          آسمان بار امانت نتوانست کشید قرعه کار به نام من دیوانه ردند
                          سلطانی دو عالم باشد از آن آن کس سلطان بیامدست و درویش رفته باشد

دیدگاه

در مورد سلفش هم که زیاد بحث شده ، سلفش EE ، با فاصله هوایی 0.5 میلی متر هستش که 10 رشته 0.5 میلی متری را بعد از موازی کردن 21 دور دورش تابونده ، من همین سلف را با هسته EI هم به همین روش و هم با سیم شماره 1 ساختم اما مدار کار نکرد. یعنی زیر بار من کار نکرد...
                            100 مدل هسته EE و EI داریم شما رو چه هسته ای بستی شمارش چیه ؟ . همین 56 میکرو هانری رو داد ؟

راستی در مورد جریان لحظه ای که گفتی ، من توی خروجی مدار 2 تا خازن 2200 میکرو با یه خازن 4700 میکرو گذاشته بودم ، یعنی این 9100 میکرو نمی تونه جوابگوی این جریان لحظه ای باشه؟!!!... icon_surprised
                            شما برای حذف این جریانهای لحظه ای از خازنهای Low ESR باید استفاده کنی .
                            آسمان بار امانت نتوانست کشید قرعه کار به نام من دیوانه ردند
                            سلطانی دو عالم باشد از آن آن کس سلطان بیامدست و درویش رفته باشد

دیدگاه

پس با این حساب یه جمع بندی بکنیم همه این آس یس ها بدرد نخوردن!؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                                پس با این حساب یه جمع بندی بکنیم همه این آس یس ها بدرد نخوردن!؟
                                مازندرانی ها یه ضرب المثل دارن که میگه: "کشتر بانه خوننه هسه"
                                یعنی هر کی شب جاشو خیس میکنه تقصیرشو میندازه گردن هندونه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X