اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تفاوت lm317 معمولی با نوع قابلمه ای ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : تفاوت lm317 معمولی با نوع قابلمه ای ؟

همه میگن میکروها هنگ میکنن ؟!

یعنی دنیای امروز که از لوازم خانگی تا ابزارآلات تا وسایل نقلیه و خطوط تولید و تجهیزات پزشکی و تسلیحات تا فضاپیماها و هر چیزی فکرش رو بکنید داره توسط این میکروها کنترل میشه طبق تعریف همه ( که نمیدونم دقیقا کی هستن ) باید روزی چند میلیارد بار از هم بپاشه !

ضمنا دیجیتال الزاما به معنی میکرو نیست

منظورم اینه رگولاتور متغیر با این رنج ولتاژ و جریان معمولا بعنوان منبع تغذیه آزمایشگاهی ، شارژر انواع باتری و اینجور کاربردها استفاده میشه .
    اینه که فقط یدونه ولوم داشته باشی باهاش ولتاژ رو تغییر بدی ولی کنترلی روی جریان و نمایش و بقیه پیش نیازهاش نباشه عملا کاربرد خاصی فکر نمیکنم داشته باشه .

یعنی از اینطرف دنبال رگولاتور uldo باشیم ریپل خروجیمون بیاد زیر ۲۰ میلی ولتی که رگولاتور سوییچینگ میده .
    از اونطرف اصل ولتاژ معلوم نباشه دقیقا چقدره یه جورایی نقض غرضه .
    مثل اینه بلبرینگهای چرخ ماشین شکسته باشن و رینگ هاش کج باشه بریم دنبال بهترین لاستیک با بیشترین چسبندگی و عملکرد نرم بگردیم
    جدیدترین ویرایش توسط Amie.s.m; ۰۶:۳۲ ۱۴۰۱/۱۰/۲۰.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amie.s.m نمایش پست ها
      همه میگن میکروها هنگ میکنن ؟!

یعنی دنیای امروز که از لوازم خانگی تا ابزارآلات تا وسایل نقلیه و خطوط تولید و تجهیزات پزشکی و تسلیحات تا فضاپیماها و هر چیزی فکرش رو بکنید داره توسط این میکروها کنترل میشه طبق تعریف همه ( که نمیدونم دقیقا کی هستن ) باید روزی چند میلیارد بار از هم بپاشه !

ضمنا دیجیتال الزاما به معنی میکرو نیست

منظورم اینه رگولاتور متغیر با این رنج ولتاژ و جریان معمولا بعنوان منبع تغذیه آزمایشگاهی ، شارژر انواع باتری و اینجور کاربردها استفاده میشه .
      اینه که فقط یدونه ولوم داشته باشی باهاش ولتاژ رو تغییر بدی ولی کنترلی روی جریان و نمایش و بقیه پیش نیازهاش نباشه عملا کاربرد خاصی فکر نمیکنم داشته باشه .

یعنی از اینطرف دنبال رگولاتور uldo باشیم ریپل خروجیمون بیاد زیر ۲۰ میلی ولتی که رگولاتور سوییچینگ میده .
      از اونطرف اصل ولتاژ معلوم نباشه دقیقا چقدره یه جورایی نقض غرضه .
      مثل اینه بلبرینگهای چرخ ماشین شکسته باشن و رینگ هاش کج باشه بریم دنبال بهترین لاستیک با بیشترین چسبندگی و عملکرد نرم بگردیم
      منظورم از میکروها یی که هنگ میکنن، avr ها بود مثل atmega32 دیپ،البته چنتا از دوستام میگفتن خودم تجربه در این زمینه ندارم.و باز همون دوستان میگفتن میکرو کنترلر همرده pic از این اتمگاها بهتره.
      خب منظورت از دیجیتال آنالوگ چی بود؟
      میخوام یه رگولاتور سوئیچینگ بذارم،پشتش یه رگولاتور خطی و کلا دوتا دلوم داشته باشه،یک ولوم برای ولتاژ و یک ولوم برای جریان؟ میخوام یاد بگیرم که با یک ولوم چجوری هم ولتاژ رگولاتور خروجی رگولاتور سوئیچینگ را کنترل کنم هم رگولاتور خطی؟
      نمایش جریان ولتاژ لازمم نیست،خروجی با مولتی متر اندازه میگیرم
      جدیدترین ویرایش توسط invlover; ۰۹:۳۳ ۱۴۰۱/۱۰/۲۰.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fmicro نمایش پست ها
        این سری xl که معرفی کردید از نوع smd است نوع dip آن در بازار وجود نداره ؟
        Xl4016 دیپ هست، آیسی باک
        ماسفت هم داخل خودشه
        آی سی رگولاتور متغیر XL4016-E1 - EC_201_05A001_12826 - رگولاتورهای معمولی (DIP) - Wide 8V to 40V Input Voltage Range Output Adjustable from 1.25V to 36V Maximum Duty Cycle 100% Minimum Drop Out 0.3V Fixed 180KHz Switching Frequency 8A Constant Output Curr
        جدیدترین ویرایش توسط invlover; ۱۳:۴۳ ۱۴۰۱/۱۰/۲۰.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط invlover نمایش پست ها
          منظورم از میکروها یی که هنگ میکنن، avr ها بود مثل atmega32 دیپ،البته چنتا از دوستام میگفتن خودم تجربه در این زمینه ندارم.و باز همون دوستان میگفتن میکرو کنترلر همرده pic از این اتمگاها بهتره.
          میخوام یه رگولاتور سوئیچینگ بذارم،پشتش یه رگولاتور خطی و کلا دوتا دلوم داشته باشه،یک ولوم برای ولتاژ و یک ولوم برای جریان؟ میخوام یاد بگیرم که با یک ولوم چجوری هم ولتاژ رگولاتور خروجی رگولاتور سوئیچینگ را کنترل کنم هم رگولاتور خطی؟
          با درود
          من یه اشاره کوچیک راجب هنگ میکرو کنم حالا مثلا ای وی ار
          یک ایسی قلابی
          دو برنامه نویسی ضعیف
          سه ادیتور کرک شده
          چهار مدریت نکردن نویز و اشکالات مدار چاپی

کلا به همه ها شک کن .. همه ها شامل عضنفر هم میشه

دیدگاه

این طرح تنظیم خروجیش اتوماتیکه

پتانسیومتر برای استفاده اولیه و کالیبراسیون استفاده میشه باید طوری تنظیمش کنید که خروجی بین ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی ولت کمتر از ورودی باشه .

بقیه کار رو خود مدار اتوماتیک تنظیم میکنه ( هر چقدر ورودی باشه خروجی باندازه تنظیم اولیه ازش پایینتر,ه )

در مورد جریان متغیر توی اون یکی تاپیک مبسوط توضیح دادم . مدار تنظیم جریان روی رگولاتور سوییچینگ سوار میشه .

طبق تجربه هم نمایشگر جریان ( با رزولوشن ۱ تا ۱۰ میلی آمپر ) هم نمایشگر ولتاژ ( با رزولوشن ۱۰ میلی ولت یا بهتر ) حداقل پیش نیازهای منبع تغذیه متغیره .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amie.s.m نمایش پست ها
              این طرح تنظیم خروجیش اتوماتیکه

پتانسیومتر برای استفاده اولیه و کالیبراسیون استفاده میشه باید طوری تنظیمش کنید که خروجی بین ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی ولت کمتر از ورودی باشه .

بقیه کار رو خود مدار اتوماتیک تنظیم میکنه ( هر چقدر ورودی باشه خروجی باندازه تنظیم اولیه ازش پایینتر,ه )

در مورد جریان متغیر توی اون یکی تاپیک مبسوط توضیح دادم . مدار تنظیم جریان روی رگولاتور سوییچینگ سوار میشه .

طبق تجربه هم نمایشگر جریان ( با رزولوشن ۱ تا ۱۰ میلی آمپر ) هم نمایشگر ولتاژ ( با رزولوشن ۱۰ میلی ولت یا بهتر ) حداقل پیش نیازهای منبع تغذیه متغیره .
              بی زحمت لینک اون یکی تاپیکی که میگی رو بذار
              من یه مشکلی دارم برای کنترل جریان سوییچینگها، اون هم مقاومت شنت هست، از نو*ع سیمی هاش که فقط یه سیم ساده صاف هست شبیه سیم المنت سخت گیر میاد،بخوام مقاومت آجری بذارم جاش میگم شاید اثر سلفیش زیاد باشه به خاطر فرکانس َسوییچینگ و بر مدار و دقتش تاثیر منفی داشته باشه، برای مقاومت شنت این نوع مدارها چی پیشنهاد میدی؟
              جدیدترین ویرایش توسط invlover; ۰۹:۱۶ ۱۴۰۱/۱۰/۲۱.

دیدگاه

من یه مشکلی دارم برای کنترل جریان سوییچینگها، اون هم مقاومت شنت هست، از نو*ع سیمی هاش که فقط یه سیم ساده صاف هست شبیه سیم المنت سخت گیر میاد،بخوام مقاومت آجری بذارم جاش میگم شاید اثر سلفیش زیاد باشه به خاطر فرکانس َسوییچینگ و بر مدار و دقتش تاثیر منفی داشته باشه، برای مقاومت شنت این نوع مدارها چی پیشنهاد میدی؟
                با سلام به شمادوست گرامی......
                خاصیت سلفی مقاومت* سیمی..پیچیده شده....درمحدوده HF ..
                و در مقاومتهای نیم وات در محدوده VHF نمایان می*شود....
                ودر فرکانسهای زیر 1MHZ .خاصیت سلفی آنچنانی ندارند .که کار
                دستگاه مختل شود ..فرکانس کار منابع تغذیه سوئیچینگ معمولا
                زیر 500KHZ..و بندرت به 1MHZ بر سد... در این شرایط نباید نگران
                اثر ثانویه قطعات بود ...مگر در مواقعی که در دیتاشیت قطعه از
                طرف شرکت سازنده بیان شده باشد .......
                موفق باشید ..

دیدگاه

همونطور که دوستمون توضیح دادن خاصیت سلفی مقاومتهای معمولی توی حوزه فرکانس سوییچینگ تا حدود زیادی قابل صرفنظره .

ولی کلا مقاومتهای شنت دقیق اوردر میلی اهمی از نوع اس ام دی استفاده میشن ( بسته به نیاز به شکل تکی یا چندتایی سری موازی )

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X