اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کاربرد ایسی RSC-4x در پردازش صدا

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کاربرد ایسی RSC-4x در پردازش صدا

سلام دوستان
    کسی میتونه در مورد کاربد این ایسی توضیحی بده ؟ فکر کنم یه نوع میکرو کنترلر مخصوص پردازش صدا باشه کسی میتونه در مورد امکانات داخلیش توضیح مختصر بده ممنون
    http://www.sensoryinc.com/products/RSC-4x_series.html
    مثلا audio wakeup چیه؟؟
    ممون

پاسخ : کاربرد ایسی RSC-4x در پردازش صدا

سلام

audio wakeup در واقع مشخص میکنه که دیگه سکوت نیست تا آی سی شروع به نمونه برداری صدا و تشخیص کلمه کنه!

این آی سی میاد در زمان بیان یک کلمه توسط کاربر در لحظه های متوالی از فرکانس صوت دریافتی نمونه می گیره و ذخیره میکنه! حالا اگه شخص دوباره همون کلمه رو بیان کنه میکرو میاد مقادیر فرکانس دریافتی رو با اونایی که ذخیره کرده مقایسه می کنه و در واقع کلمات رو تطابق میده ! اگه تطابق داشتن یعنی شما همون کلمه ای که براش یه سری وظایف تایین شده رو گفتید!!!!

یه مثال:
    من میخوام وقتی به ربات میگم "برو" شروع به حرکت کنه!

وقتی شروع به گفتن کلمه می کنم میکرو شروع به نمونه برداری میکنه! و مثلا در هر 10 میلی ثانیه مقدار فرکانس صوت دریافتی رو اندازه میگیره و ذخیره میکنه! حالا مقادیر رو بصورت ذهنی اینطور فرض می کنیم :
    100-210-540-216-412-890-320-158-740
    خود مقادیر برای ما مهم نیستند (چون حنجره هر شخص فرکانس خاصی تولید می کنه بعضی ها صدای کلفت و بعضی صدای نازک دارند!) بلکه نمودار تغییرات این فرکانس ها هویت کلمه رو مشخص می کنن!!!
    حالا مثلا همون کلمه رو یه مرد صدا کلفت بیان کنه!!که طبیعتا فرکانس صداش پایین تره :
    50-105-270-108-206-445-160-78-370
    همونطور که مشاهده می فرمایین مقادیر برگرفته از صدای من و مرد صدا کلفت متناسب اند! و در هر نمونه فرکانس صداش دقیقا نصف فرکانس صدای منه! ولی نمودار همون تغییرات رو داره!

من چند ماهه دارم رو این موضوع کار میکنم و با LPC1768 میتونم فعلا 27 کلمه رو از هم تشخیص بدم! وقتی طرحم کامل شد برنامه رو به عنوان یه کتابخونه و شماتیک و تحلیل پروژه رو به طور کامل در انجمن قرار میدم!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
    X