اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

برنامه و دیتابیس کاملا تشخیص ارقام دست نویس فارسی (HCR) با شبکه های عصبی MLP

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : برنامه و دیتابیس کاملا تشخیص ارقام دست نویس فارسی (HCR) با شبکه های عصبی MLP

با سلام
    آقایون (محمد نحوی و شهرام کبیری)
    از این موضوع که شما پی گیری میکنید خیلی خوشم آمده است
    ولی یه مشکل دارم
    من زیاد از این دستور هایی که تو پست ها تون میدید متوجه نمیشم
    اگه ممکنه یه مقدار بیشتر توضیح بدین
    و اگه راهنمایی دارین در مورد اینکه من هم این موضوع رو بهتر و بیشتر بفهمم ممنون میشم که منو راهنمایی کنید
    بازم ممنون و خسته نباشید

دیدگاه

پاسخ : برنامه و دیتابیس کاملا تشخیص ارقام دست نویس فارسی (HCR) با شبکه های عصبی MLP

سلام.
      دوست عزیز در قسمت دانلود ها در قسمت پایانامه ها پایانامه کاملی در این مورد هست.
      موفق باشید.
      شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ‌ي جهاد فيآ‌سبيلآ‌الله.
      هجرت، هجرت از سنگينيآ‌هاست و جاذبهآ‌هايي كه تو را به خاك ميآ‌چسباند.
      چكمهآ‌هايت را بپوش، رهآ‌توشهآ‌ات را بردار و هجرت كن.

دیدگاه

با سلام
        آقا محمد خیلی ممنون ولی قبلا اینو دانلود کرده بودم
        ولی هنوز مطالعه اش نکردم
        در اولین فرصت حتما مطالعه میکنمش
        ممنون

دیدگاه

با سلام به خدمت آقای مهندس نحوی
          مهندس من یه کمی نحوه محاسبه pca رو مطالعه کردم و یه مقداری در مورد چیزهایی که در مورد pca فهمیدم نوشتم و چون شما گفتید که آمار واحتمال پاس نکردید
          نوشته هامو به صورت pdfدر آوردم و براتون mail می کنم اگر فرصت کردید بخونید خوشحال میشم نظرتون رو بدونم
          باز هم ممنونم
          از طرف شهرام کبیری

دیدگاه

با سلام به آقای مهندس نحوی
            مهندس چند تا سوال درموردشبکه عصبی MLP داشتم اگر امکان داره در موردشون یکم توضیح بدید:
            سوالها در مورد قسمتی از پروژتونه که در اون از شبکه عصبیMLP استفاده کردید(در داخل حلقه while)
            1-چرا شرط حلقه while به این شکل نوشته شدهper<95||per==100 چرا per<95 علتش رو اگر ممکنه توضیح بدید
            2-چطور به این نتیجه رسیدید که می بایست شرط 0.5>(0)y رو قرار بدید 0.5رو چطور محاسبه کردید با آزمون و خطا یا با مشاهده مقدار خروجی شبکه یکم توضیح بدید
            3-چرا شمارنده حلقه for روتا 1610 قرار دادید منظورمc است چرا 1610اگر ممکنه علتش رو بگید.
            4-در داخل حلقهwhile وجود دستور Y0=sim(net0,Po)iضرورتی داره یا وجودش ضرورتی نداره و می شه حذفش کرد .
            مهندس اگر ممکنه نحوه ایجاد فایل EXEدر MATLAB رو در سایت جهت دانلود بگذارید یه نسخهPDFداخل سایت هست ولی من پس از دانلود وقتی که بازش می کنم از فونتش ایراد می گیره و نوشته هاش قابل خوندن نیست اگر براتون زحمتی نیست البته اگر به زحمت می یفتید لزومی نداره.
            راستی مهندس ایمیلم به دستتون رسید فایل PDF رو خوندید اگر به دستتون رسیده و خوندید خوشحال می شم نظرتون رودر موردش بدونم
            با تشکر از شما شهرام کبیری

دیدگاه

سلام.
              خوبی شهرام جان؟
              اولا تشکر که انقدر با دقت برنامه رو خوندی، انصافا لذت میبرم سوالاتت رو میخونم و پاسخ میدم. امیدوارم پاسخ هام مفید باشه.

1- چون ما 10 تا شبکه داریم که باید همشون با هم آموزش ببینن باید میزان یادگیری هموشون در یک سطح باشه، برای همین اینقدر شبکه رو آموزش میده تا میزان خطا کمتر از 5 درصد باشه، و مشکلی که شبکه های MLPآ‌ دارن اینه که بهش میگن over fitting که شبکه فقط همون داده های ترین رو خیلی خوب یاد میگیره و این خوب نیست برای همین گفتم اگه پاسخش 100 درصد درست بود دوباره عملیات رو تکرار کنه.

2-اون شرط رو نمیدونم مال کجاست ولی اگه درست خاطرم مونده باشه مال شرط خروجی سیمولنک شبکه هست، یه آستانه گیریه، گفتم مقادیر کمتر از 0.5 رو صفر فرض کن و مقادیر بیشتر از 0.5 رو یک فرض کن.

3- مثلا شبکه صفر، 800 تا عدد صفر بهش داده میشه که باید به ازای اینها مقدار 1 رو بده و به تعداد 900 تای دیگه از اعداد دیگه بهش داده میشه که به ازای اونها باید صفر بده،اون عدد 1610 از اینجا اومده.

4- بعد از آموزش شبکه، دوباره ورودی های ترین به شبکه داده میشه و ماتریس خروجی اون با ماتریس هدف T مقایسه میشه، و از روی اختلاف بین این دو ماتریس درصد آموزش شبکه به دست میاد.

در مورد ساخت فایل exeآ‌ اطلاعات بیشتری ندارم، سعی میکنم اون فایل رو دوباره پلود کنم امیدوارم کمکتون کنه.

----
              میلتون دستم رسید فوق العاده بود، انصافا عالی بود. اگه وقتش رو داشته باشید و یه مقدار واضح تر در مورد کواریانس توضیح بدید عالیه، من یه بار خوندم اون قسمت رو متوجه نشدم(البته من آمار هم پاس نکردم شاید مشکل همینه)، بازم میخونمش تکمیل که شد بذاریدش در سایت تا همه استفاده کنن .
              موفق باشید.

دیدگاه

با سلام به دوست بسیار خوبم آقای مهندس نحوی
                مهندس از پاسخهاتون بینهایت ممنونم بسیار عالی بود ولی من متوجه شدم که در مورد شبکه های عصبیMLP اطلاعاتم کمه و باید بیشتر مطالعه کنم
                تا به خوبی اون رو درک کنم مهندس بابت اظهار نظرتون در مورد PDF ی که براتون فرستادم خیلی خیلی متشکرم امیدوارم بتونم زحمات شما رو جبران کنم
                با نهایت تشکر از طرف شهرام
                همواره موفق باشید

دیدگاه

چند تا سوال داشتم اگر زحمتی نیست ممنون می شم مثل همیشه لطف کنید و پاسخ بدید
                  1-چه رابطه ای بین ورودیهای یک شبکه عصبی MLP (ابعاد ماتریس ورودی)با تعداد نرونهای لایه اول آن وجود داره
                  2-مجددا در مورد تعداد تکرار حلقه for داخل حلقه while شبکه عصبیMLPسوال داشتم مهندس بردار Y0 (مربوط به عدد صفر) خروجی شبکه MLP یک بردار
                  8000*1 می باشد که از ستون یک تا 800 آن مربوط به50 ستون اول ماتریسهای ضرایب PCAعدد صفر می باشد که ترانهاده شده است(با ضرایب PCA و میانگین ماتریس نمونه های اعداد صفر که باید خروجی شبکه عصبی به ازای آنها یک شود)و از ستون 801 تا 8000 آن (ماتریسP0)مربوط به ماتریس اعداد 1 تا 9 که البته ضرایبPCA و میانگین آنها مربوط به ماتریسهای نمونه های عدد صفر می باشدو خروجی شبکه MLP به ازای ورود آنها خروجی صفرباید بدهد در نتیجه باید بردارY0 که خروجی شبکه MLP به ازای بردارP0 است از یک تا 800 باید مقدار یک باشد(همانطور که شما در بردار T خروجی مورد انتظار شبکه(target) اعمای کرده اید)و از ستونهای 801 تا 8000 باید مقدار خروجی شبکه MLP صفر شود همانطور که شما بردار T را از خانه های 801 تا 8000 صفر کرده اید ولی شما شمارنده حلقه مربوط به ماتریس Y0 را فقط تا 1610 در نظر گرفته اید در حالیکه این ماتریس دارای ابعاد 8000*1 است پس حد استانه کمتر یا بیشتر از 0.5 بر روی بقیه اعداد ماتریس تاثیری ندارد اگر ممکن است بیشتر توضیح دهید
                  با تشکر از زحمات شما
                  شهرام

دیدگاه

سلام.
                    1- قانون خاصی نداره، تجربی هست باید چند تاش رو تست کنید ببینید کدوم بهتر جواب میده.
                    2-حق با شماست، من 4 ورژن از این برنامه رو دارم احتمالا زمانی که داشتم آموزش میدادم فراموش شده اون حلقه رو اصلاح کنم، شمارنده حلقه باید تا 8000 بره.
                    ممنون که گفتید برنامه رو اصلاح میکنم دوباره پلود میکنم. (البته این برنامه درست کار میکنه ها آموزشش هم صحیح هست، فقط قسمت آمار گیری نهایی اون که میگه شبکه چند درصد آموزش دیده، همه داده هارو در نظر نمیگیره)
                    موفق باشید.

دیدگاه

با سلام
                      آقای نحوی و کبیری
                      دیگه ادامه نمیدید

دیدگاه

سلام.
                        سوالی بود در خدمتم
                        موفق باشید.

دیدگاه

مهندس در مورد over fitting سوال داشتم .
                          مهندس در کتاب هوش محاسباتی (جلد اول)دکتر محمد باقر منهاج در صفحه 443 در مورد همین بحثی که شما راجب over fitting گفتید نوشته شده ولی
                          با نام overtraining مطرح شده می خواستم بدونم که با موضوع مورد نظر شما یکیه یا نه و اگر یکی هست در این کتاب نوشته شده که علت به وجود آمدن
                          overtraning اینست که تعداد نرون های مخفی بیش از حد لازم انتخاب شده است می خواستم نظرتون رو در این مورد بدونم با تشکر
                          شهرام

دیدگاه

با سلام به مهندس نحوی
                            مهندس اگر ممکنه خطوط 490 تا 515 پروزتون رو یه کمی توضیح بدید که برای تست شبکه های عصبی چرااز این روش استفاده کردید با تشکر از شما
                            شهرام

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shahram.ka
                              مهندس در مورد over fitting سوال داشتم .
                              مهندس در کتاب هوش محاسباتی (جلد اول)دکتر محمد باقر منهاج در صفحه 443 در مورد همین بحثی که شما راجب over fitting گفتید نوشته شده ولی
                              با نام overtraining مطرح شده می خواستم بدونم که با موضوع مورد نظر شما یکیه یا نه و اگر یکی هست در این کتاب نوشته شده که علت به وجود آمدن
                              overtraning اینست که تعداد نرون های مخفی بیش از حد لازم انتخاب شده است می خواستم نظرتون رو در این مورد بدونم با تشکر
                              شهرام
                              سلام.
                              من به اسم over fitting شنیدم. ولی مفهومش با overtraining دقیقا یکی هست. علتش هم دقیقا همونه، زمانی که تعداد نرون های لایه مخفی برای یه مسئله با پیچیدگی کم، زیاد میشه شبکه فقط داده های داده شده رو با دقت بالا یادمیگیره و به نویز حساس میشه که این خوب نیست.
                              موفق باشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shahram.ka
                                با سلام به مهندس نحوی
                                مهندس اگر ممکنه خطوط 490 تا 515 پروزتون رو یه کمی توضیح بدید که برای تست شبکه های عصبی چرااز این روش استفاده کردید با تشکر از شما
                                شهرام
                                سلام.
                                شهرام جان شرمنده، اگه امکان داره اون تیکه از برنامه رو کپی کن اینجا. فصل امتحانات هست فرصت نمیکنم توی برنامه بگردم اگه اینجا بذاری سریع تر میشه.
                                موفق باشید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X