اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شروع برای یادگیری پردازش تصویر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : الگوریتم پیاده سازی تابع fspecial

نوشته اصلی توسط _ مهدی _
    با سلام ....

من میخواستم بدونم الگوریتمی که تابع fspecial برای فیلتر log یا فیلتر گوسی یا ..... اعمال میکنه چیه ؟؟!!! :cry2: :( من فقط مال laplacian و average رو میدونم ....:(
    سلام ....

تقریبا تمام الگوریتم ها داخل خود هلپ بود من درست ندیم ..ولی یه سوال مثلا در زیر از این تابع برای فیلتر گوسی استفاده میکنه با توجه به این که مقادیر سیگما و n و n معلوم هست .. اما نمیدونم این مخرج چه جوری محاسبه میشه ؟؟ منظورم اون دوتا سیگمایی که تو مخرج هست ....

مصادیق اظهار محبت به همسر
    بررسی مسائل جنسی در زندگی زناشویی(فایل صوتی)
    ویژگی های خانواده سالم - مصادیق احترام (فایل صوتی)
    اثر قصه گویی برای کودکان

دیدگاه

مفهوم فیلتر در حوزه دیجیتال

نوشته اصلی توسط _ مهدی _
      سلام.... :smile:
      اصلا مفهموم فیلتر اون هم تو حوزه دیجیتال چیه !!!! اخه تو

انالوگ مشخصه !!!
      من امروز یه سایت در زمینه پردازش تصویر دیدم که مطالبش ساده و روان هست یه توضیحی درباره مفهوم فیلتر توش بود میزامش ... این هم لینک سایت .....

http://www.aisthinktank.com/tutorial/dip/dipIntro.aspx

یه سر هم به این جا بزنید !!! :mrgreen: در واقع از این لینک زیر سایت بالا رو دیدم ....

http://www.mojsazan.com/forum/forumdisplay.php?fid=108

فیلتر کردن تصویر
      در کل پیکسل های تصویر را به دوسته می توان تقسیم کرد: 1) پیکسل های تیز و 2) پیکسل های آرام. به عنوان مثال شکل زیر را در نظر بگیرید:

پیکسل های زیر ناحیه های قرمز در این تصویر را در دسته پیکسل های تیز قرار می دهیم. پیکسل هایی از تصویر را که اختلاف شدت روشنایی آنها ( مقدار پیکسل ) با پیکسل های همسایه خود زیاد باشند، پیکسل های تیز می نامیم. پیکسل های تیز معمولا یا نشان دهنده لبه های اشیای موجود در تصویر هستند یا نشان دهنده نویزهای یک تصویر هستند و در حالت کلی می توان گفت که جزئیات تصویر با استفاده از پیکسل های تیز استخراج می شوند. به عنوان مثال، تصاویری که هنگام شب توسط موبایل یا یک وب کم گرفته می شوند، دارای نویز معروف فلفل-نمکی هستند. تصویر زیر گویای این مطلب است:

در مقابل پیکسل های تیز، پیکسل های آرام تصویر قرار دارند ( ناحیه های زیر دایره آبی رنگ در مثال فوق ). پیکسل هایی از تصویر که اختلاف شدت روشنایی آنها با پیکسل های همجوار خود کم است، پیکسل های آرام تصویر می نامیم. حال با توجه به این مطالب به شرح فیلتر کردن تصویر می پردازیم. در حوزه مکانی فیلترها به دسته تقسیم می شوند: 1) فیلترهای آرام کننده 2)فیلترهای تیزکننده
      فیلترهای آرام کننده با اعمال تغییر در شدت روشنایی پیکسل های تیز تصویر موجب تولید تصاویر آرام تری می شود. همچنین این فیلترها تاثیر چندانی بر روی پیکسل های آرام تصویر نمی گذارند. آرام شدن تصویر بدین معنی است که بخشی از جزئیات تصویر از بین می رود. به عنوان مثال اعمال یک فیلتر آرام کننده بر روی یک تصویر نویزدار موجب کاهش شدت نویزها خواهد شد. یک مثال کاربردی ساده از فیلتر های آرام کننده را می توان حذف چین و چروک ها از تصاویر صورت بیان کرد . تصاویر زیر گویای این مطلب هستند.اولی تصویر اصلی دومی بعد از اعمال فیلتر ارام کننده هست ..یا همون نرم کننده !!

تصویر اصلی

تصویر بعد از اعمال فیلتر نرم کننده

ساده ترین فیلترهای آرام کننده تصویر فیلترهای میانگین هستند. یک فیلتر میانگین m*n، ماسکی است که مقدار هریک از عناصر آن برابر با عدد 1/(m.n) است. به عبارت دیگر مقدار هر پیکسل در تصویر خروجی برابر است با میانگین مقدار شدت روشنایی پیکسل جاری و پیکسل های همسایه پیکسل جاری. برای آرام کردن تصویر فوق از یک فیلتر میانگین 3*3 استفاده کرده ایم که هریک از عناصر این فیلتر دارای مقداری برابر با 1/9 هستند. سپس با استفاده از کانولوشن این فیلتر را بر وی تصویر بالا اعمال کرده و تصویر پایین را تولید کرده ایم. برخلاف فیلترهای آرام کننده، فیلترهای تیز کننده با اعمال تغییر بر روی پیکسل های آرام تصویر موجب استحراج جزئیات بیشتری از تصویر می شوند. در برخی موارد می بینیم که تصویر داری حالتی بلور مانند است ( جزئیات نمایان نیستند) . در چنین مواردی برای حذف خاصیت بلوری، از فیلترهای تیز کننده تصویر استفاده می کنیم:

تصویر اصلی

تصویر تیز شده

در شکل فوق برای افزایش جزئیات تصویر و به دست آوردن تصویر واضح تر، فیلتر تیز کننده ای را بر روی تصویر بالا یی اعمال کرده و تصویر پایینی را تولید کرده ایم..

اثر قصه گویی برای کودکان

دیدگاه

مفهوم فیلترهای پایین گذر و بالا گذر

با سلام ..... :smile:

این هم از همون سایت اولی که پست قبل گفتم هست ....خیلی خوب گفته دلم نیومد نزارمش !!!! :mrgreen:

فقط یه قسمتش هست .....

فیلترهای آرام کننده حوزه مکانی

برای انجام تبدیلات در هر دو حوزه مکانی از فیلترها استفاده می کنیم .فیلترها در به دو دسته تقسیم می شوند:

فیلترهای پایین گذر ( Low Pass Filter ) :
        که با عبور از پیکسل های با فرکانس کم ، بر روی پیکسل های با فرکانس بالا تغییرات ایجاد می کنند.

فیلترهای بالاگذر ( High Pass Filter ) : که با عبور از پیکسل های با فرکانس بالا ، بر روی پیکسل های با فرکانس پایین تغییرات ایجاد می کنند.

پیکسل فرکانس پایین پیکسلی است که اختلاف شدت روشنایی آن پیکسل با پیکسل های همسایه اش کم باشد ( نقاط آرام تصویر ). در مقابل پیکسل فرکانس بالا پیکسلی است که اختلاف شدت روشنایی آن پیکسل با پیکسل های همسایه اش زیاد باشد ( لبه ها و نویزها ).

با توجه به مطالب فوق می توان نتیجه گرفت که نتیجه اعمال فیلترهای پایین گذر ، تصویری آرام خواهد بود ( لبه ها و نویزها تا حدودی آرام می شوند )و با اعمال فیلتر بالاگذر نیز تصویری با جزئیات بیشتر به دست می آید. شکل زیر تصویری را پس از اعمال فیلتر پایین گذر و بالا گذر نشان می دهد :

تصویر اصلی

[center]تصویر آرام شده (اعمال فیلتر پایین گذر )

تصویر تیز شده(اعمال فیلتر بالا گذر )
        اثر قصه گویی برای کودکان

دیدگاه

مشتق و پییدا کردن لبه های تصویر

من میخواستم بدونم مفهوم مشتق در حوزه دیجیتال چیه ؟؟!! :( توی کتابی که میخونم گفته برای پیدا کردن لبه های تصویر باید مکان هایی رو پیدا کنیم که شدت در اون جا سریع تغییر کنه که برای یافتن این مقادیر باید دو کار رو انجام بدیم مکانهایی رو پیدا کنیم که بزرگی مشتق مرتبه اول شدت از یه حدی بزرگتر باشه و مکانهایی که مشتق دوم شدت دارای تقاطع صفر باشه ...

حالا اصلا مشتق تو حوزه گسسته چی تعریف میشه ؟؟؟!! مثلا تو پیوسته در واقع تانژانت زاویه ای هست که خط مماس با محور x میسازه ... حالا تو گسسته چیه !!! :cry2:
          اثر قصه گویی برای کودکان

دیدگاه

پاسخ : شروع برای یادگیری پردازش تصویر

سلام،

من کلی تو سایتها گشتم ولی نتونستم پاسخ سوالاتم رو دقیقا بگیرم. شما میتونید کمکم کنید لطفا؟ :angry:
            من یه وبکم به لپ تاپ وصل کردم و با برنامه درایور وبکم تصویر گرفتم. یه تصویر خوب بهم داد. بعد خواستم اینکار رو به صورت مستقیم با مطلب انجام بدم (فریم بخونم) وقتی تصویر رو خوندم دیگه اون کیفیت رو نداشت و به صورت قرمز بود. میدونید علتش چیه و چطور رفع میشه؟
            علاوه براین این وبکم ال ای دی هایی داره برای تنظیم نور. میخوام ببینم میشه این نور رو از طریق مطلب روشن و خاموش کرد؟
            و آیا میشه با مطلب کاری کرد که فقط وقتی جسمی جلوی وبکم هست وبکم روشن بشه و عکس بگیره؟

با تشکر...

دیدگاه

سلام

آبا کتابی در زمینه پردازشش تصویر به کمک زبان سی هم موجود هست؟

دیدگاه

سلام دوست عزیز شما برای تشخیص پلاک خودرو کتاب پردازش تصوی در متلب عبدالرحمن حیدری را بخری چون اولا این پروژه را توی لیست پروژه هاش انجام داده هم بهترین کتاب پردازش تصویر عملی فارسی است که من تا حالا دیدم دنبال دانلودش هم نباش که اصلا نیست ولی اگه تو گوگل خرید اینترنتی بزنی راهت پیدا میکنی قیمتش زمانی که من خریدمش 6500 بود.
                موفق باشی :nerd:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط skyzare

من میخواستم بدونم مفهوم مشتق در حوزه دیجیتال چیه ؟؟!! :( توی کتابی که میخونم گفته برای پیدا کردن لبه های تصویر باید مکان هایی رو پیدا کنیم که شدت در اون جا سریع تغییر کنه که برای یافتن این مقادیر باید دو کار رو انجام بدیم مکانهایی رو پیدا کنیم که بزرگی مشتق مرتبه اول شدت از یه حدی بزرگتر باشه و مکانهایی که مشتق دوم شدت دارای تقاطع صفر باشه ...

حالا اصلا مشتق تو حوزه گسسته چی تعریف میشه ؟؟؟!! مثلا تو پیوسته در واقع تانژانت زاویه ای هست که خط مماس با محور x میسازه ... حالا تو گسسته چیه !!! :cry2:
                  سلام

اگه هنوز جواب سوالاتون رو نگرفتید ،فکر میکنم مشتق در حوزه دیجیتال kernel sobel باید باشه.
                  فقر ، شب را " بي غذا " سر كردن نيست ................ فقر ، روز را " بي انديشه" سر كردن است

دیدگاه

منظورتون از kernel sobel چیه؟

منم همین سوال دوستمون رو دارم :read:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alamdar_313
                      منظورتون از kernel sobel چیه؟

منم همین سوال دوستمون رو دارم :read:
                      فیلتر هست که لبه گیری میکنه. درواقع فرکانس های بالای تصویر رو به عنوان لبه دیتکت میکنه.
                      فقر ، شب را " بي غذا " سر كردن نيست ................ فقر ، روز را " بي انديشه" سر كردن است

دیدگاه

ببینید

این فیلتر سوبل رو روی تصویر gray scale انجام میده اون تابع cany درسته؟

خب حالا ما هیستوگرام تصویر خاکستری رو اگر در نظر بگیریم محور x اون 0 تا 255 داره که درصد روشنایی میشه ، و از اون ور هم محور y تعداد نقاط با اون ضریب روشنایی رو نشون میده

احتمالا این مشتقی که دوستمون گفته باید روی منحنی که از این هیستوگرام به دست میاد گرفته بشه دیگه؟ درسته؟

حالا چطوریشو من نمیدونم؟

شایدم اصلا ربطی به هیستوگرام نداره ؟ اگر نداره پس از چی مشتق میگیره؟

دیدگاه

میشه تصاویری که پ می کنید و اکثرا باز نمیشه رو درست کنید.

ممنون
                          همواره يادمان باشد:
                          1-مردان بزرگ اراده مي کنند و مردان کوچک آرزو
                          2-افراد بزرگ، هميشه به دنبال ايده هاي بزرگند و افراد کوچک به دنبال افراد بزرگ
                          3-هميشه سعي کن آنقدر کامل باشي که بزرگترين تنبيه تو براي ديگران گرفتن خودت از آنها باشد.

دیدگاه

سلام-بعضی از عکسها حذف شدند لطفا رسیدگی کنید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X