اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چطور با IC های DSP کار کنیم؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چطور با IC های DSP کار کنیم؟

با سلام
    سایتتان بسیار جالب و آموزنده است امیدوارم همیشه موفق باشید.

من چند تا سئوال در باره پردازش تصویر با IC DSP ها دارم اگر برای دوستان میسر باشد به آنها جواب بدهند.

1) آیا این IC ها از خانواده همان FPGA ها هستند یا یکسری آی سی جدید هستند؟
    2) این آی سی ها پردازنده پروسسوری اند که نیاز به قطعات دیگری دارند یا مشابه میکروکنترلرها هستند که نیاز به RAM , ROM و ... ندارند؟
    3) زبان برنامه نویسی این آی سی ها چیست ؟
    4) آیا از طریق کامپیوتر و برد پروگرامر برنامه ریزی می شوند؟ در صورتی که جواب مثبت است آیا ساخت پروگرامر این آی سی ها مشکل می باشد یا اینکه باید آنرا از بازار تهیه نمود؟
    5) نام چند نمونه از این آیسی ها را که در بازارهای ایران (خیابان جمهوری) موجود می باشد را برای من بنویسید؟
    6) برای شروع کار در این زمینه چه منابع یا کتابهایی را پیشنهاد می کنید؟
    7) در مورد DSP هایی که در برنامه MATLAB وجود دارد کمی توضیح دهید و این که چه استفاده ای از این قسمت برنامه متلب می توان نمود؟
    8) DSP PIC ها چه آیسی هایی هستند؟
    9) خروجی این آی سی ها به چه صورت می توان استفاده نمود؟ و آیا می توان خروجی این آی سی ها را مستقیما به میکرو کنترلرها متصل نمود یا نیاز به مبدلهایی هست؟
    10) برای پردازش تصویر بوسیله دوربین از چه دوربینی معمولا استفاده می شود( برای موارد مبتدی ، متوسط و حرفه ای چه دوربینهای بیشتر استفاده می شود)؟
    11) برای کار کردن با DSP از چه دوربینی استفاده نمایم؟ آیا DSP ها امکاناتی دارند که از دوربین آنالوگ استفاده نمود؟

ببخشید که تعداد سئوالاتم زیاد است ولی به نظر ماینها سئوالاتی باشند که برای شروع برای هر فردی ممکن است بوجود بیایند.

پاسخ : چطور با IC های DSP کار کنیم؟

سلام. من هم کار نکردم فقط اطلاعاتی دارم و هر سوالی که بلد باشم رو پاسخ میدم.

1- نه. البته مدل های مختلف داره کلا DSP ها به خاطر کارهای بلادرنگ طراحی شده اند. شرکت های مختلف هم دارم من شنیدم که به جز تگزاس اینسترومت شرکتی که PIC میزنه یه سری پردازنده های بلادرنگ یا همون DSP هم میزنه.

2- اینها یه کامپیوتر هستن. با همه چیز فقط خیلی خیلی سریعند. یعنی توی کارهای از یک مادربرد معمولی خیلی سریعترند چون مختص اون کار طراحی شدن.

3-هر کدوم زبان خاصی دارن ولی من systemC رو شنیدم. کلا باید به دیتاشیت مراجعه کنی.

4- اطلاعی ندارم.

5- توی سایت ti.com مال شرکت تگزاس اینستورمنت هست. دقیقا نمیدونم چه مدل های توی ایران هست. دوستان دیگه کمک کنن.

6-اطلاعی ندارم. فقط یه پایانامه توی همین بخش ها هست در مورد DSP ها تگزاس این... شاید مفید باشه.

7- اطلاعی ندارم فقط سرچ کردم دیدم مال Ti توش هست.

8-بالا توضیح دادم فرقش اینکه که پردازشش بلادرگ هست.

9-اطلاعی ندارم.

10- یک سری دوربین های صنعتی هست ولی من فکر میکنم بستگی به کاربرد داره. توی صنعت دوربینی هست به نام CCD اگه اشتباه نکنم.

11-اطلاعی ندارم.

ببخشید که کمک زیادی از دستم بر نیومد. انشالله دوستان دیگه تکمیلش و تصحیح میکنن.
    موفق باشید.
    شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ‌ي جهاد فيآ‌سبيلآ‌الله.
    هجرت، هجرت از سنگينيآ‌هاست و جاذبهآ‌هايي كه تو را به خاك ميآ‌چسباند.
    چكمهآ‌هايت را بپوش، رهآ‌توشهآ‌ات را بردار و هجرت كن.

دیدگاه

با سلام

من به تازگی در این سایت عضو شدم و به این محیط علمی که بوجود آوردید واقعا علاقه مند شدم و
      از اینکه به این سرعت به سئوالات من پاسخ دادید واقعا متشکرم چون اکثرا سایتهای دیگر به این سرعت به سئوالات پاسخ نمی دهند یا اصلا توجهی به آنها ندارند.
      امیدوارم موفق باشید.
      در ضمن پاسخها بسیار مفید و گیرا بودند و امیدوارم بقیه سوالات هم به کمک دیگران جواب داده شوند.

دیدگاه

سلام
        من مدتیه که روی پردازنده های DSP تحقیق می کنم . مهمترین تولیدکننده های آن شرکت Texas Instrument و Analog Devices هستند. برنامه نویسی با ++C/C انجام می شه. کامپایلر Code Composer studio مربوط به شرکت Texas و کامپایلر ++VisualDSP مربوط به Analog است. من تونستم که VisualDSp رو از سایت Analog دانلود کنم و کرکش رو هم گرفتم قدری روش کار کردم ، جالب بود ولی هنوز موفق به دریافت Code Composer نشدم. برای اطلاعات بیشتر می تونید به لینک های زیر مراجعه کنید. یا اگر مایلید اطلاعات بیشتری داشته باشید برام پیغام بذارید.

www.analog.com/processor
        www.ti.com
        :job:
        صبح است ساقيا قدحي پر شراب كن دور فلك درنگ ندارد شتاب كن

دیدگاه

سلام. خوبی دوست عزیز؟
          خیلی ممنون از اطلاعات خوبت. امیدوارم به همین صورت کارتون رو ادامه بدید.
          آیا نرم افزاری برای شبیه سازی کد های نوشته شده برای DSP ها وجود داره؟ مثل پروتئوسی چیزی؟
          موفق باشید.
          شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ‌ي جهاد فيآ‌سبيلآ‌الله.
          هجرت، هجرت از سنگينيآ‌هاست و جاذبهآ‌هايي كه تو را به خاك ميآ‌چسباند.
          چكمهآ‌هايت را بپوش، رهآ‌توشهآ‌ات را بردار و هجرت كن.

دیدگاه

با سلام و تبریک سال نو

نوشته اصلی توسط mpkahroba
            سلام
            من مدتیه که روی پردازنده های DSP تحقیق می کنم . مهمترین تولیدکننده های آن شرکت Texas Instrument و Analog Devices هستند. برنامه نویسی با ++C/C انجام می شه. کامپایلر Code Composer studio مربوط به شرکت Texas و کامپایلر ++VisualDSP مربوط به Analog است. من تونستم که VisualDSp رو از سایت Analog دانلود کنم و کرکش رو هم گرفتم قدری روش کار کردم ، جالب بود ولی هنوز موفق به دریافت Code Composer نشدم. برای اطلاعات بیشتر می تونید به لینک های زیر مراجعه کنید. یا اگر مایلید اطلاعات بیشتری داشته باشید برام پیغام بذارید.

www.analog.com/processor
            www.ti.com
            :job:
            دوست عزیر مرا از کمکتان بسیار متشکرم . در صورتی که ممکن است مرا بیشتر راهنمایی کنید که اصولا این پردازنده ها بر چه مبنایی کار می کنند و آیا برای کار با این پردازنده ها باید بوردی مانند مادر بورد کامپیوترهای خودمان اماده کنم یا اینکه کار ساده تر از این است . و همچنین میکرو کنترلرهای شرکت میکروچیپ که کار پردازش تصویر انجام می دهند چگونه می باشند آیا کار کردن با اینها ساده تر است؟ و ...

متشکرم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X