اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تعمیر برد پکیج دیواری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : تعمیر برد پکیج دیواری

نوشته اصلی توسط shahpoori نمایش پست ها
    اون خازن کوچیکه الکترولیتی نزدیک به آی سی ماسفت سویچینگ را عوض کن.ببین آی سی ماسفت سویچینگ داغ میکنه در حدی که دست را بسوزونه یا نه؟اصلا نباید دست را بسوزونه.یکمی گرم باید بشه.
    من مورد داشتم البته تو تلویزیون که این آی سی خراب شده بود ولی کار میکرد و ولتاژ هم درست میداد اما داغ میشد و پروتکت گرما میکرد و آی سی خاموش میشد و با تعویضش مشکل حل شد.
    این مورد خاموش روشن شدن پمپ ممکنه بخاطر وصل نبودن سنسورها باشه.مثلا سنسور فشار.
    بهتره بورد را به برق وصل کنی و بذاری بمونه تا خاموش بشه و عیبشو نشون بده.و ولتاژها را هم موقع خاموش شدنش چک کن.اگه ولتاژها درست باشند اونوقت شک میره به میکروکنترلر .اگه ای سی حافظه داشته باشه به اونم میشه شک کرد.
    با سلام وتشکر
    بورد اول را بررسی کردم بعد از چند ثانیه کارکردن ولتاژ تغذیه قطع میشد ولی آی سی ماسفت داغ نمی کرد ولی آی سی را با آی سی بورد دوم جابه جا کردم مشکل قطع و وصل تغذیه رفع شد ولی آی سی تعویضی روی بورددوم باعث قطع و وصل نمیشه. بورد از لحاظ قلع سردی هم مشکلی نداشت.
    مشکل قطع و وصل شدن رله پمپ هم در بورد دوم پا برجاست ولی در بورد اول اصلا این رله فعال نمیشه و کارکرد پمپ در پکیج تابع دمای آب است که اگر دما پایین بیاد وصل و با بالا رفتن دما قطع میشه. طبق عکس هم کنار میکرو دو آی سی 8 پایه قرار داره که نتونستم کد روی آی سی ها بخونم ولی احتمالا یکی از اونها آی سی حافظه است

دیدگاه

سلام
      مدل و برند پکیج را ذکر نمائید.
      با تشکر

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

سلام
      لطفا مدل وبرند پکیج ذکر گردد.
      با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saghie120 نمایش پست ها
        سلام
        با تشکر
        سلام دوست عزیز.
        عضویت شما در این انجمن رو تبریک میگم.
        آخرین پست این تاپیک مربوط به چن ماه قبله...ظاهرا مشکل صاحب تایپیک برطرف نشده و کلا بیخیال شده(البته این حدث منه)
        پیشاپیش سپاس.
        به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
        الکترونیک قدرت
        الکترونیک آنالوگ
        طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
        ---------------------BMCELEC@-------------------
        ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
        ---------------www.bmc-elec.com--------------
        ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saghie120 نمایش پست ها
          سلام
          مدل و برند پکیج را ذکر نمائید.
          با تشکر

سلام
          با تشکر
          سلام دوست عزیز این بردها مربوط به پکیج مرکوری بودند ولی از مدلشون اطلاع خاصی نداشتم .خوشحال میشم از تجربیاتتون در مورد تعمیر بردهای پکیج به خصوص ایران رادیاتور استفاده کنم

دیدگاه

با سلام
            دوستان اگر جزوه ای از نحوه عملکرد برد های پکیج دارند معرفی بفرمایید ممنون میشوم/
            با تشکر

دیدگاه

سلام
              بیشترین عیوب روی بوردهای پکیج، خرابی رله ها هست.
              در این مورد، به احتمال زیاد رله پمپ معیوب است.

دیدگاه

سلام دوستان
                چند مورد تجربه در مورد خطای J0 در پکیج های دیجیتال بوتان
                کد خطای J0 به معنی خرابی برد الکترونیک پکیج هست و همین علامت هایی رو داره که دوستمون داشتند یعنی ناگهان کل برق دستگاه قطع میشه و اگر دوشاخه رو قطع و وصل کنیم پکیج چند ساعت تا چند هفته بدون مشکل کار میکنه و دوباره خاموش میشه و این موضوع به تدریج بدتر میشه تا جایی که دیگه کلا روشن نشه. در پکیج های دیجیتال بوتان کد j0 رو نشون میده و انالوگ ها که طبیعتا چیزی نشون نمیده.

علت مشکل:
                خازنهای الکترولیت قسمت تغذیه به مرور زمان مایع شان تبخیر میشود و به تدریج ظرفیت شون از دست میدهند و بعد چند سال کار اوایل گهگاهی دستگاه خطای j0 میدهد ولی به مرور زمان بیشتر میشود تا جایی که کلا برق پشت پنل نرسد. دقت کنید که ظاهر خازن اصلا نشان نمیدهد یعنی لزومی ندارد که باد کرده باشد ولی اگر از مدار خارج کنید و ظرفیت را با مولتی متر اندازه بگیرید متوجه میشوید

رفع مشکل:
                معمولا خازنهای قسمت تغذیه که داغ میکنند دچار این مشکل میشوند. خصوصا خازن کوچکی کنار ای سی 8 پایه تغدیه.
                در تصویر زیر که برد پکیج بنسر بوتان هست کنار ای سی تغدیه VIPer 22A ، یک خازن 22u 63v قرار دارد که معمولا خراب میشود ظاهرش نشان نمیدهد ولی اگر مدار در حال کار باشد شدیدا داغ میشود. برای رفع عیب فقط کافیست خازن رو عوض کنید. ممکنه 63v در ایران موجود نباشد میتوانید از خازن با ولتاژ بالاتر استفاده کنید ولی نه ولتاژ پایین تر. مثلا خازن 22u 100v یا خازن 22u 160v قرار دهید ولی نباید 22u 50v بگذارید.
                90 درصد حل میشود اما اگر نشد خازن های اطراف مثل 22U400V و در نهایت IC هشت پایه تغذیه گزینه های بعدی هستند.

تعمیر تغذیه برد پکیج بوتان ، کد خطای جی صفر J0 بوتان ، خاموش شدن گهگاهی برق پکیج

دیدگاه

سلام دوستان کسی میدونه هزینه تعمیر بورد پکیج دیواری e c a چقدر میشه ممنون

دیدگاه

خواستم تشکر ویژه از اقای امیر2737 داشته باشم ، چند ماهه تعمیر کار از تعمیر پکیج عاجز بودن ،یه ماه هم هست برد در حال عیب یابی هست کسی نمیتونست ایرادش رو پیدا کنه ، نمایندگی برا تعویش بر 2میلیون تومان میخواست ، دیگه نا امید شده بودم ، که این پست رو دیدم چندتا خازن داشتم از شانسم با خازن ای سی تغذیه شبیه بود حتی لحیم هم نزدم پایه هاش رو لابه لای پایه هاش زدم مشکل بیش از 6 ماه حل شد.(البته پکیج من برند و مدلش فرق میکنه و ایراد شبیه بود و نکته مهم به مرور زمان بدتر شدنش بود) تشکر تشکر تشکر
                    نوشته اصلی توسط amir2737 نمایش پست ها
                    سلام دوستان
                    چند مورد تجربه در مورد خطای J0 در پکیج های دیجیتال بوتان
                    کد خطای J0 به معنی خرابی برد الکترونیک پکیج هست و همین علامت هایی رو داره که دوستمون داشتند یعنی ناگهان کل برق دستگاه قطع میشه و اگر دوشاخه رو قطع و وصل کنیم پکیج چند ساعت تا چند هفته بدون مشکل کار میکنه و دوباره خاموش میشه و این موضوع به تدریج بدتر میشه تا جایی که دیگه کلا روشن نشه. در پکیج های دیجیتال بوتان کد j0 رو نشون میده و انالوگ ها که طبیعتا چیزی نشون نمیده.

علت مشکل:
                    خازنهای الکترولیت قسمت تغذیه به مرور زمان مایع شان تبخیر میشود و به تدریج ظرفیت شون از دست میدهند و بعد چند سال کار اوایل گهگاهی دستگاه خطای j0 میدهد ولی به مرور زمان بیشتر میشود تا جایی که کلا برق پشت پنل نرسد. دقت کنید که ظاهر خازن اصلا نشان نمیدهد یعنی لزومی ندارد که باد کرده باشد ولی اگر از مدار خارج کنید و ظرفیت را با مولتی متر اندازه بگیرید متوجه میشوید

رفع مشکل:
                    معمولا خازنهای قسمت تغذیه که داغ میکنند دچار این مشکل میشوند. خصوصا خازن کوچکی کنار ای سی 8 پایه تغدیه.
                    در تصویر زیر که برد پکیج بنسر بوتان هست کنار ای سی تغدیه VIPer 22A ، یک خازن 22u 63v قرار دارد که معمولا خراب میشود ظاهرش نشان نمیدهد ولی اگر مدار در حال کار باشد شدیدا داغ میشود. برای رفع عیب فقط کافیست خازن رو عوض کنید. ممکنه 63v در ایران موجود نباشد میتوانید از خازن با ولتاژ بالاتر استفاده کنید ولی نه ولتاژ پایین تر. مثلا خازن 22u 100v یا خازن 22u 160v قرار دهید ولی نباید 22u 50v بگذارید.
                    90 درصد حل میشود اما اگر نشد خازن های اطراف مثل 22U400V و در نهایت IC هشت پایه تغذیه گزینه های بعدی هستند.

تعمیر تغذیه برد پکیج بوتان ، کد خطای جی صفر J0 بوتان ، خاموش شدن گهگاهی برق پکیج

دیدگاه

ممنونم . در واقع این خازن در مسیر فیدبک تغذیه سوییچینگ viper22a هست. با کم شدن ظرفیت خازن 22 میکرو فاراد(برای من به 17 میکروفاراد) ، ولتاژ ورودی روی رگولاتور شماره 7812 و همچنین 7805 به بیش از 55 ولت میرسه که برای اونه قابل تحمل نیست .این باعث میشه که خروجی ای سی 7805 که برای تغذیه میکروکنترلر stm8 فرستاده میشه به 3.5 ولت برسه . در این حالت پکیچ بنسر پرو ارور j0 میده .من یک خازن تقریبا هم ولتاژ(50 ولت) و با ظرفیت 10 میکرو با خازن 22 میکروفاراد موازی کردم . ورودی رگولاتور ها (7812 7805)به 23 ولت رسید و خروجی ایسی 7805 هم به 5 ولت تغییر یافت. خطا بطرف شد. (برای تست ولتاژ سر منفی ولتمتر رو روی هیت سینک 7812 و مثبت رو روی کاتد دیود بزرگ قرار بدید)

باز هم از دوستمون تشکر میکنم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saraghaz نمایش پست ها
                        با سلام خدمت اساتید ودوستان گرامیدوتا برد پکیج برای تعمیر گرفتم که هردو یک عیب دارند ولی مربوط به پکیج های مختلف هستند. هردو پکیج بعد از چند لحظه کار کردن خاموش می شود.تغذیه را بررسی کردم سالم است .تا به حال برد پکیج تعمیر نکردم در صورت امکان راهنمایی کنیدآیا برنامه میکرو کنترلر با مشکل مواجه شده
                        سلام منم تعمیرکار پکیج نیستم ولی در رفع نقص پکیج خودم تجربه ای داشتم که فکر میکنم بدرد خیلی ها بخوره. مدل پکیجم بوتان cv424s هست که ارور 29 میداد که به معنی نرسیدن برق به شیر گازه . توصیه همه سایت ها اینبود که باید بورد تعویض بشه ولی من سعی کردم که درستش کنم چون گاهی کار میکرد و بعد از مدتی ارور میداد. اول خواستم رله ها را عوض کنم یکی یکی عوضشون کردم و هربار برد رو نصب میکردم و از دستگاه تست میگرفتم ولی باز هم خطا باقی بود. نهایتا متوجه شدم که دو تا از رله ها کلا اضافی هستند و به سوکتی که خروجی نداشت وصل میشدن. تصمیم گرفتم تمام پایه های خازن ها و رله ها را مجدد قلع کاری کنم چون فکر کردم که کارکردن گاه به گاه برد ناشی از خرابی اتصالات است و خوشبختانه با کمال تعجب حدسم درست بود و پکیج مثل ساعت شروع به کار کرد و علامت آچار روی نمایش گر هم حذف شد. امیدوارم تجربه من بدرد شما هم بخوره

دیدگاه

سلام در خصوص نحوه تست برد پکیج کسی اطلاع داره ؟در واقع شبیه سازش مد نظرم هست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 55369k نمایش پست ها
                            سلام در خصوص نحوه تست برد پکیج کسی اطلاع داره ؟در واقع شبیه سازش مد نظرم هست
                            سلام،تا جایی که من میدونم،
                            بهتره برد اینجور دستگاه ها،روی خود دستگاه تست بشه.
                            ولی چند تا تست ساده که میتونه کار شما عزیز رو راه
                            بندازه:
                            ۱-تست رله،برای اینکار کافیه که
                            به دو سر سیم پیچ رله،برق ۱۲ ولت (با رعایت قطب ها چون
                            که سیم پیچ رله به آیسی درایور وصل شده)
                            بدیم و از اون ور هم اهم متر رو .حالت بازر میذاریم
                            و به پین های comوnoوصل می کنیم،باید با وصل کردن
                            جریان به سیم پیچ ،باید مولتی متر بوق بزنه و در صورت برداشتن
                            سیم ها از روی پایه سیم پیچ،باید بوق قطع بشه.
                            نکته:در این آزمایش باید
                            خیلی محتاط باشین،چون ممکنه یا اتفاقی به برد پکیجتون
                            یا به مولتی متر نازنینتون آسیب بزنین

۲-تست فندک(جرقه زن)الکتریکی:
                            این کار بسیار سادست فقط باید به نول مدار و خروجی رله
                            ای که به فندک می رود،برق ۲۲۰ ولت بدهیم و به محض اینکه
                            برق رو دادیم،باید بین سیم های خروجی فندک جرقه بزند.
                            هشدار ۱:
                            چون در این جا با برق ۲۲۰ ولت سرکار داریم،
                            بسیار مراقب باشین تا خدایی نکرده برق نگیردتون .

هشدار۲-:اگه تخصص چندانی در ضمینه الکترونیک
                            ندارین،بهتره این آزمایش رو انجام ندین چون ممکنه به بردتون
                            آسیب برسونین

۳-تست رگولاتور ها:بستگی به مدل پکیج،نوع رگولاتور
                            یا خطی (7805و7812) ویا سویچینگ(LM2576 5Vو
                            LM2576 ADJ) هستش .
                            ولی چیزی که معلومه،اینه که ولتاژ رگولاتور ها ۵ و ۱۲ ولته.
                            تست رگولاتور :خیلی ساده ،مولتی متر رو تو رنج
                            Dc 20ولت یا DC50ولت میذارین و پراب مشکی رو به
                            حرارت گیر یکی از رگولاتور ها و پراب قرمز رو هم به خازنی
                            که به خروجی رگولاتور متصل شده وصل میکنیم؛
                            اگه تو یکی از رگولاتور ها ۵ ولت و در دیگری12ولت نشان
                            داده شد،رگولاتور ها سالمن ولی در غیر اینصورت،یکی از
                            رگولاتور ها خرابن.
                            تست آیسی درایور رله (مثلا uln2003) :
                            مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
                            https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

مرسی برد من هم دقیقا همین ایراد رو پیدا کرد اولش ولوم تنظیم دما کار نمیکرد بعد خطای j0 داد بعد ارز اینکه دادم برای تعمیر نتونستن و گفتن باید برد جدید بگیری حالا برد جدید قیمتش 2و800 ولی خودم با راهنمایی شما خازن 22 میکرو فاراد رو در اوردم و دیدم ظرفیتش شده 0.3 میکرو فاراد و به جاش ی خازن 450 ولت با دمای 105 درجه انداختم و الان شکر خدا مثل ساعت داره کار میکنه ،خدا خیرت بده واسه کمکی که کردی

دیدگاه

Tny278 رو عوض کن خوب میشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X