اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

خرابی رنگ در تلویزیون شهاب 21 اینچ CRT

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

خرابی رنگ در تلویزیون شهاب 21 اینچ CRT

عزیزان اساتید و مجرب های سایت و دوستان:
    ما یک تلویزیون شهاب 2102 CC با شاسی P54SA05 داریم که احتمالا مربوط به دوره فتحعلیشاه قاجار باشد. بدلیل تصویر خیلی خوب اون و اینکه تابحال بعد از بیست و سه سال حتی یکبار هم خراب نشده بود اونو به موزه نداده بودم.گاه گاهی به عنوان تی وی یدک استفاده میشد.
    اما در طول بازی های جام جهانی ، یکماهی سنگین زیر فشار کار رفت و شروع کرد به تولید خطهایی در بالای صفحه و مقداری پرش تصویر اما بالاخره کار ما رو راه انداخت طفلک!!!
    چند روز پیش اولین آثار خط سفید افقی پر رنگ شروع به آمدن و رفتن کرد و گاهی تصویر را قطع میکرد تا اینکه یکدفعه تلویزیون بینوا مرد و یک بوی سوختگی هم از اون بلند شد.
    من که کمی هم از علوم دنیوی کهرباییه از نوجوانی بلد بودم :rolleyes: بازش کردم. فیوز خوشبختانه سالم بود :job: .
    لخت شدیم زدیم به دل ورتیکال؟؟ و خازن های اطراف اون را عوض کردم (100 میکرو 160 ولت ، 1000 میکرو 25 ولت، 47 میکرو 50 ولت، که دومی کاملا خودش را خیس کرده بود :eek: و سومی از شدت بالج کردن ارتفاعش 30% زیاد شده بود!!! :surprised.
    خلاصه سه چهار تایی هم لحیم سردی همان اطراف دیدم که درست کردم .زدم به برق و روشن شد و تصویر و صدا اومد و خبری از خط افقی سفید هم دیگه نبود.
    حالا تنها مشکلی که باقیمانده است این که تصویر، رنگ های قرمز و سبز را دارد اما بنظرم میاد آبی وجود ندارد و کلا یک پس زمینه زرد در تصویر هست . شاید مشکل از برد RGB معروفی هست که این مهندسین الکترونیک دائم میگن و من هم هیج وقت نفهمیدم چی به چیه. :redface:
    در پست قبلی هم درخواست کردم اگر کسی نقشه این تی وی را دارد التفات کند که کسی ما رو تحویل نگرفت!!! :angry:
    حالا اگه ممکن هست اساتید و مجربان و دوستان راهنمایی بفرمایند این عیب رو چگونه رفع کنم. قبلا از توجه شما تشکر فراوان دارم. <>

پاسخ : خرابی رنگ در تلویزیون شهاب 21 اینچ CRT

سلام
    با این تفاسیری که میگید مال عهده فتهعلیشاه هستش احتمالا لامپ رفته لا لا.
    لامپو ی شارژی بزن

دیدگاه

ی نفر جان, عزیز دل برادر،
      ممنون که وقت گذاشتی و خوندی و پاسخ هم دادید. دستت درد نکنه.
      لامپ یکدفعه خراب میشه یا تدریجی؟ آخه تا قبل این ماجرا ، لامپ سالم بود.
      در هر حال هم، من نه تعمیر گاه و لوازم مربوطه را دارم و نه روش شارژ کردن لامپ را میدونم؟
      چیز دیگری به نظرت نمیرسد که چک کنم؟
      باز هم قدردان پاسخت هستم.

دیدگاه

اولین کاری که باید انجام بدی :1-رنگهای لامپو تست کن ببین 3رنگو داری؟(اگه اطلاع نداری بگو تا راهنماییت کنم چطور)
        2-مقاومتها و دیود زنر های روی برد RGB چک شود
        3-ی لحیم کاری قسمت ای سی جنگل انجام بده و حتما با تینر همه بردو خوب بشور(ببین اگه مقاومت فیوزی دورو ور ای سی جنگل هست چک شود)

دیدگاه

ی نفر جان،
          ممنون از لطف و راهنمائیت.
          میرم که قسمت های 2 و 3 را که گفتی انجام بدم ولی چون کم تجربه هستم قطعا کمی طول میکشه تا نتیجه را خدمتت عرض کنم.
          اما در مورد قسمت 1 ، رنگ های لامپ، اطلاعاتی ندارم و روشی بلد نیستم. فقط این را میدانم که تصویر پخش شده کلا زمینه زرد دارد و رنگهای قرمز و سبز هم در جای خود بدرستی نمایش داده میشود اما هیچ اثری از رنگ آبی در تصویر ها نیست. در ضمن وقتی با کنترل مثلا تنظیم صدا یا رنگ میکنم و نشانگرها روی صفحه ظاهر میشوند در یک قسمت سه رنگ سبز و قرمز و آبی بخوبی حاضر هستند. پس خواهشا" راهنمایی لازم برای بند اول خودتان را هم مرحمت بفرمایید تا انجام دهم.ممنون

دیدگاه

واسه تست رنگ لامپ اول ی سیمی به منفی(همون سیمی که توسط فنر دور لامپ کشیده)بعد سر دیگر سیم رو به پشت برد rgbچندین حرف مثل b,g,r (سبزو ابیو قرمز) میزنید (البته تک تک باید بزنید)وقتی سیمو به مثلا به g میزنید باید رنگ لامپ قرمز شه و به همین ترتیب واه اون دو رنگ دیگه.

دیدگاه

ی نفر جان ، فدات شم،
              اطاعت امر کردم و سیمی که فرمودید را اتصال دادم. به g زدم صفحه کاملا سبز شد. به R زدم صفحه کاملا قرمز شد. به B زدم صفحه کاملا آبی شد .
              موارد بند 2 را هم انجام دادم. در روی برد RGB هیچ دیود زنری نبود. اصلا دیود ندارد. مقاومت ها را چک کردم که همه سالم بودند.
              مشغول انجام موارد بند 3 شما هستم.

دیدگاه

اگه تمام کارهایی رو که گفتم انجام دادید به نتیجه نرسیدید از این دو حالت دیگه خارج نیست
                1- ای سی جنگل مشکل داره
                2-سوکت ار جی بی که به لامپ تصویر وصله سولفاته شده
                معمولا اگر سوکت مورد داشته باشه ی صدایی تولید میکنه و گه گاهی تصویر خوب میشه باز خراب میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ی نفر
                  اگه تمام کارهایی رو که گفتم انجام دادید به نتیجه نرسیدید از این دو حالت دیگه خارج نیست
                  1- ای سی جنگل مشکل داره
                  2-سوکت ار جی بی که به لامپ تصویر وصله سولفاته شده
                  معمولا اگر سوکت مورد داشته باشه ی صدایی تولید میکنه و گه گاهی تصویر خوب میشه باز خراب میشه
                  ممنون از اینکه تجارب خودتون رو در اختیار ما میزارید.
                  یه سوال ؟ برد RGB همون بردیه که پشت لامپه؟
                  آیسیه جنگل چیه؟ راه تشخیصش؟ کارش؟
                  الکترونیک آنالوگ
                  طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
                  ---------------------BMCELEC@-------------------
                  ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
                  ---------------www.bmc-elec.com--------------
                  ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

یه نفر جان ،
                    ممنون از همه راهنمایی ها و همکاری مهربانانه ات. محبت گنجی است که هر کسی موفق به یافتنش نمیشود.
                    من کماکان به کار بر روی این تلویزیونم در آرامش ادامه میدم و کماکان بدنبال نقشه آن خواهم گشت تا عیب قطعی اصلی را پیدا کنم و اگر موفق شدم نتیجه را حتما اینجا خواهم گذاشت تا دیگران هم استفاده کنند.

دیدگاه

امیدوارم موفق شید :agree:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X