اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ارائه پیشنهاد بررای نوشتن نرم افزار های الکترونیکی و درسی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ارائه پیشنهاد بررای نوشتن نرم افزار های الکترونیکی و درسی

نوشته اصلی توسط pencil نمایش پست ها
    منظورم اینه به جای نرم افزارهای محاسباتی روی نرم افزارهایی که مفاهیم رو آموزش میدن کار کنید بهتره.
    صحیح- میشه یه مثال هم بزنید؟

نوشته اصلی توسط خلبان نمایش پست ها
    والا کامپایلر برای کامپایل برنامه های میکروکنترلر از نوع arm ،pic و avr
    و نبود کرک مناسب همیشه مشکل همه بچه ها برای برنامه نویسی بوده
    برا میکروهای مختلف، قطعا باید کامپایلرهای رایگان و خوبی باشه، مثلا برا میکروهای شرکت میکروچیپ، AS7 موجود هستش که خیلی هم خوبه.
    قبلا یه کوچولو در این باره تحقیق کردم - اینو ببین

میشه از مجموعه کامپایلر گنو ( GCC = GNU Compiler Collection ) استفاده کرد - یه سری کامند داره - مثل ماژول های سری SIM؛ مثلا سند Using the GNU Compiler Collection For gcc version 9.1.0 حددو 1000 صفحس - کلی کامند و توضیحاتش -
    مخصوص C / مخصوص CPP / مخصوص AVR / مخصوص ARM / مخصوص دیباگ / مخصوص پروگرام / و...
    قشنگ دسته بندی شده کامند هاش، فقط باید ازشون استفاده کنی ولی خب وقتی IDE های رایگان و خوبی وجود داره چرا ....

نوشته اصلی توسط saati.sms نمایش پست ها
    برنامه برای شبیه سازی برنامه هایی که برای پردازنده پایه کتاب مانو نوشته شده اند.
    اینو یکم بیشتر توضیح میدید.
    جدیدترین ویرایش توسط md3848; ۱۱:۵۵ ۱۳۹۸/۰۶/۰۹.
    اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

اگه دوس دارید سریع به جواب برسید :
    1) قبل از پرسیدن سوال، بسرچید.
    2) سوالاتون رو با جزئیات کامل مطرح کنید.

دیدگاه

حذف شود./....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط md3848 نمایش پست ها
        .
        سلام
        مثلا نرم افزارهایی که کار با پوزیشن های ترانزیستور یا ماسفت را نشان میدهند و بصورت گرافیکی طریقه کار رو هم توضیح میده هم قابلیت محاسباتی داره و علاوه بر جنبه محاسباتی جنبه آموزشی دارند، یا نرم افزار هایی که برای 555 نوشته شده ....
        رفقا مهم نیست چطوری بازی می کنید؛ اگه شروع نکنید، قطعا بازنده هستید.

دیدگاه

برا میکروهای مختلف، قطعا باید کامپایلرهای رایگان و خوبی باشه، مثلا برا میکروهای شرکت میکروچیپ، AS7 موجود هستش که خیلی هم خوبه.
          قبلا یه کوچولو در این باره تحقیق کردم - اینو ببین

میشه از مجموعه کامپایلر گنو ( GCC = GNU Compiler Collection ) استفاده کرد - یه سری کامند داره - مثل ماژول های سری SIM؛ مثلا سند Using the GNU Compiler Collection For gcc version 9.1.0 حددو 1000 صفحس - کلی کامند و توضیحاتش -
          مخصوص C / مخصوص CPP / مخصوص AVR / مخصوص ARM / مخصوص دیباگ / مخصوص پروگرام / و...
          قشنگ دسته بندی شده کامند هاش، فقط باید ازشون استفاده کنی ولی خب وقتی IDE های رایگان و خوبی وجود داره چرا ....

اینو یکم بیشتر توضیح میدید.
          پردازنده کتاب مانو :
          توی کتاب معماری کامپیوتر مانو در فصل های اول به معرفی قطعات دیجیتال میپردازه و شروع به طراحی ALU میکنه . بعدش که ALU طراحی شد یک پردازنده خیلی ساده رو توضیح میده. این که حافظه چه جوری کار میکنه ، دستورات اسمبلی چه جوری اجرا میشن (fetch کردن و....) بعد میاد وقفه رو توضیح میده . در ادامه کتاب میاد قسمت کنترلی پردازنده رو با روش میکروپروگرم توضیح میده و بعدش میره سراغ پایپ لاین و.....
          همین طور که اقای pencil گفتن مفاهیم خوبی (فرایند اجرای دستورات در میکرو و نحوه کار کردن پایپ لاین و مشکلاتی که به پایپ لاین به وجود میاره و....) رو یاد میده.

دیدگاه

پردازنده کتاب مانو :
            توی کتاب معماری کامپیوتر مانو در فصل های اول به معرفی قطعات دیجیتال میپردازه و شروع به طراحی ALU میکنه . بعدش که ALU طراحی شد یک پردازنده خیلی ساده رو توضیح میده. این که حافظه چه جوری کار میکنه ، دستورات اسمبلی چه جوری اجرا میشن (fetch کردن و....) بعد میاد وقفه رو توضیح میده . در ادامه کتاب میاد قسمت کنترلی پردازنده رو با روش میکروپروگرم توضیح میده و بعدش میره سراغ پایپ لاین و.....
            همین طور که اقای pencil گفتن مفاهیم خوبی (فرایند اجرای دستورات در میکرو و نحوه کار کردن پایپ لاین و مشکلاتی که به پایپ لاین به وجود میاره و....) رو یاد میده.
            موریس مانو رو میگی؟ خدا من میگم این مانو چیه - میکروکنترلره چیزیه
            خب این بحث برا شروع خوبه - خودم هم علاقه مندم بهش - یه مبحث از این کتاب معماری بگو تا شروع کنیم. ( از کتاب مدار منطقیش شروع کنیم بهتر نی؟ )

دیدگاه

موریس مانو رو میگی؟ خدا من میگم این مانو چیه - میکروکنترلره چیزیه
              خب این بحث برا شروع خوبه - خودم هم علاقه مندم بهش - یه مبحث از این کتاب معماری بگو تا شروع کنیم. ( از کتاب مدار منطقیش شروع کنیم بهتر نی؟ )
              اره همون موریس مانو منظورم هست.
              خوب اگر میخواهید از مدار منطقی شروع کنید باید از جدول کارنو برای ساده سازی توابع شروع کنید( قسمت هایی که قبل جدول کارنو هست با اسلاید هایی که متحرک هستند همه میتونن یاد بگیرن و چیزی نیست که بخواهید براش برنامه بنویسید .) بعدش با همون جدول کارنو باید توابع رو به شکل جمع حاصل ضرب ها و ضرب حاصل جمع ها به دست بیارید . و در ادامه مدار منطقی ش رو رسم کنید .(نکته ای که در مورد جدول کارنو هست اینه که برای تعداد متغیر های زیاد محاسبات دستی ش خیلی سخته. نرم افزار اندرویدی ش هم که من دیدم فکر کنم حداکثر با چهار متغیر این کار رو انجام میداد.(دقیق یادم نیست. ولی تعداد متغیر های زیاد رو نمیتونست.) پس اگر بتونید با الگوریتمی تعداد متغیر های بیشتری رو ساده کنید به نظرم یک قدم رو به جلو هست.)
              بعدش به نظرم باید برید سراغ شبیه سازی مداراتی که با المان های دیجیتال طراحی میشن.(مثلا همون ALU یا چیزای ساده مثل جمع کننده - ضرب کننده - انواع شمارنده ها و....) البته فکر کنم سخت بشه چون باید یه محیط گرافیکی باشه که کاربر با المان هایی که در اختیارش قرار میدید مدار رو رسم کنه و نتیجه رو ببینه (چیزی شبیه پروتیوس )
              بعدش هم میتونید برید روی مدار های ترتیبی و ترکیبی و....

البته این ها همش یه پیشنهاد بود .
              اگر خودتون تنها بخواهید کار کنید . با توجه به این که خودتون روی برنامه نویسی و میکرو و دیجیتال مسلط هستید باز کار خیلی مشکل و وقت گیر و اعصاب خورد کنی هست . (مثلا قسمت شبیه سازی مدارات دیجیتال باید یه ورژن خیلی ساده تر از پروتیوس باشه که کار خیلی مشکلی هست.)

در مورد اینکه از معماری کامپیوتر شروع کنید یا دیجیتالش :
              دیجیتالش که همون طور گفتم به دلیل محیط گرافیکی ش سخت هست ولی معماری کامپیوترش تهش این هست که یه محیط متنی برای کاربر اماده میکنید که کدش رو داخل اون بنویسه و کامپایل کنه (البته از دید کاربر) از دید شما که برنامه نویس برنامه باشید کاری نداره (سخت هست ولی خیلی سخت نیست.)
              ولی در کل اگر بتونید از دیجیتال 1 شروع کنید و پیش برید نظم وانسجام بهتری دارید.(اینم بستگی به وقت و هزینه ای که میکنید بستگی داره.)
              موفق باشید.
              جدیدترین ویرایش توسط saati.sms; ۱۴:۲۶ ۱۳۹۸/۰۶/۰۹.

دیدگاه

فعلا برم سراغ جدول کارنو و بحث ساده سازی - نتیجه رو اینجا اعلام میکنم.

دیدگاه

الان جدول کارنو کاربردی هم داره هنوز؟

دیدگاه

نمیدونمممممممم - چی بگم - یکم گیج شدم حقیقتا.

دیدگاه

الان جدول کارنو کاربردی هم داره هنوز؟
                      با عرض سلام.
                      از اول قرار بر این بود که این نرم افزار ها ساده باشن و برای مدرسه و دانشجو ها مورد استفاده قرار بگیرن.
                      ولی خوب همون طور که گفتم تا چهار تا و حداکثر با 5 متغیر روی کاغذ قابل حل (ساده ) هست. ولی فرض کنید یک سیستم دیجیتال دارید که می خواهید مهندسی معکوسش بکنید و تعداد پارامتر ها زیاد باشن اون موقع هست که کارنو کمک میکنه.(یا هر الگوریتم دیگه که تابع رو ساده میکنه.)
                      اگر اشتباه میکنم لطفا اصلاحش کنید.
                      با تشکر.

دیدگاه

سلام.
                        روی یه چیزی مثل فتو مث (photo math) کارکن.بنظرم یه برنامه همه منظوره است ولی هرجوری فکر میکنم الگوریتم اون خیلی پیچیده است.
                        یا یک برنامه ای مثل (electrodroid) که واقعا کمک کننده است ولی ساده تر از بالایی هست شامل فرمول های برق و انواع سوکت ها و کلی چیز بدرد بخوره ولی پولی هست..

دیدگاه

با عرض سلام.
                          از اول قرار بر این بود که این نرم افزار ها ساده باشن و برای مدرسه و دانشجو ها مورد استفاده قرار بگیرن.
                          ولی خوب همون طور که گفتم تا چهار تا و حداکثر با 5 متغیر روی کاغذ قابل حل (ساده ) هست. ولی فرض کنید یک سیستم دیجیتال دارید که می خواهید مهندسی معکوسش بکنید و تعداد پارامتر ها زیاد باشن اون موقع هست که کارنو کمک میکنه.(یا هر الگوریتم دیگه که تابع رو ساده میکنه.)
                          اگر اشتباه میکنم لطفا اصلاحش کنید.
                          با تشکر.
                          حق با شماست

دیدگاه

حق با شماست
                            البته حرف شما رو قبول دارم . خود من مدت زیادی نیست که عضو این انجمن شدم . بعضی از تاپیک ها رو میبینم که یک سری افراد اومدن یه مبحثی رو شروع به اموزش کردن و باقی دوستان هم اومدن کمک کردن . که نمیدونم به چه علتی ناگهان رها شده و دیگه کسی ادامه نداده . اگر بشه راجع به این جور موضوعاتی کار کرد یا حتی موضوعات قبلی رو ادامه داد به نظرم هم برای جامعه مهندسین و طالبان علم بهتره و هم این که اتفاق مثبت تر و بهتری میافته.
                            این که ادم (اونم تنهایی )وقتش رو بزار روی اینکه چیز هایی رو که اهمیت کمتری(بالاخره اون کسی که علاقه به درس و علم داره هر طور شده مباحثی رو که در بالا بهش اشاره کردم میره و یادمیگیره حالا با یکم سختی که به نظرم نتیجه اش بهتر خواهد بود . چون در کنار اون خیلی چیز های دیگه هم یاد میگیره.--- اون کسی هم که دنبال علمش نیست و میخواد درس رو پاس کنه بره بالاخره با هر روشی شده پاس میکنه.) نسبت به موضوعات دیگه دارن به نظرم ظلم به خودش هست. البته اگر برای افزایش تسلط برنامه نویسی خودش باشه خیلی خوبه. چون هم خودش سود میبره و هم دیگران.
                            مثلا راجع به موضوعات درسی مدرسه (مثلا دبیرستان) اگر بخوان نرم افزاری درست کنن خوبه. ولی امکانش خیلی کمه که یک نفر کامپیوتر روشن بکنه و برای این که ببینه یه مسیله رو درست حل کرده یا نه از نرم افزار استفاده کنه و به اینترنت وصل نباشه و داخل فضای اینترنت یه گشتی نزنه که باعث میشه هم وقتش از بین بره و هم تمرکزش و نهایتا اینده اش .( خود منم همین جوری بودم. ولی حالا کمی عاقل تر شدم.)
                            به نظرم اقای md3848 با توجه به ین که خودشون یه سایت خیلی خوبی در زمینه میکروکنترلر ها دارید بیاد در خصوص انواع دیگه میکروکنترلر ها یا حتی تکمیل اون مباحث بپردازید .یا در همین انجمن بیاد روی مباحث جدید یا مبحثی که کمتر کار شده کار کنید .(حالا هر کسی در یک زمینه ای مهارت داره.) مثلا برای چند نمونه از مباحث زیر هیچ جا مباحث اموزشی خوبی وجود نداره :
                            1- اموزش پردازنده های DSP (حتی موضوعات مطرح شده در این زمینه خیلی خیلی کم پاسخ داده میشه.)
                            2- طراحی منابع تغذیه سوییچینگ
                            3- طراحی انواع اینورتر و کانورتر
                            مثلا برای مباحث فوق برای این که طرف بخواد شروع بکنه باید خیلی خیلی تلاش بکنه و وقتش رو پای مقدمات قضیه از دست بده و نا امید بشه. ولی اگر اموزش های خوبی باشه که مقدمات رو اموزش بده قطعا تاثیر زیادی در پیشرفت دانشجو و نهایتا جامعه داره.
                            و خیلی از مباحث مختلف در گرایش های الکترونیک ، مهندسی پزشکی ، قدرت ، مخابرات و حتی مکانیک و... هستند که نیاز به اموزش داره و متاسفانه نه توی دانشگاه به کسی یاد میدن نه بیرون. حتی خیلی افرادی که مهارت دارن یک کلاس میزارن و همه ی فن کار(البته نباید هم همش رو گفت ولی باید تا حد خوبی گفت که طرف حداقل تسلط بر موضوع رو پیدا کنه.) رو یاد نمیدن و به فکر سودجویی هستن.
                            و الان یکی از مشکلات این هست که افراد فقط در صورتی که به مشکل برخورد کنن میان سوالشون رو در انجمن میپرسن . ولی بهتر اینه که وقتی مشکل رفع شد بیان نتیجه اش رو بگن. که هم اگر کسی به مشکل مشابه برخورد کرد مشکلش حل بشه و هم سطح انجمن بیاد بالاتر.
                            میدونم حرف هام خیلی طولانی شد. شاید جای این حرف ها هم داخل این تاپیک نبود .
                            در هر صورت معذرت میخوام.
                            موفق و پاینده باشید.

دیدگاه

دانلود کنید : http://s4.picofile.com/file/83718611...oject.exe.html
                              منتظر نظرات مشکلات پیشنهادات و.. درباره برنامه فوق هستم.
                              dot net 4.7.2 رو باید نصب داشته باشید.

Click image for larger version

Name:	Untitled.jpg
Views:	1
Size:	21.2 کیلو بایت
ID:	1125371
                              جدیدترین ویرایش توسط md3848; ۱۸:۱۵ ۱۳۹۸/۰۶/۱۸.

دیدگاه

سلام استاد دمیرچیلو میشه لطف کنید ادرس ایمیلتون رو بدید
                                چندتا سوال الکترونیک دارم
                                درواقع یک پروژه ای رو در اینترنت دیدم که در اون پروژه از(st7735) lcd tft 1.8
                                استفاده کرده بود من وسایل رو خریدم وراه اندازی کردم اما چون میخاستم lcdبزرگتر باشه یه 2.8اینچی شو خریدم حالا چون کدهای پروزه بر اساس st7735نوشته شده بود به مشکل برخوردم
                                میخاستم ببینم میشه براتون ارسالش کنم یا راهنماییم کنید درستش کنم
                                ممنون میشم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X