اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اطلاعاتی راجب موتور براشلس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : اطلاعاتی راجب موتور براشلس

نوشته اصلی توسط مهران چمنی
    دوستم چند روز پیش یه اسیلوسکوپ استوک قدیمی خرید
    اینقد زرد بود حالم بد شد :mrgreen:
    گفتم چقد خریدی 50تومن؟
    گفت نببابا 50تومن بهت مولتی مترم نمیدن
    350هزار تومن خریده بود !!!
    چشام :mrgreen: دور هم چرخید
    مگه نوش چنده !!!
    یه مدل هم جدید دانشگامون آورده خیلی باحاله و کارمون رو خیلی آسون کرده
    آخه نمایشگرش LCD هست و همه چی رو روش نشون میده...پیک تا پیک بگیر تااااا عرض پالس و چیزای دیگه...لازمم نیست یه ساعت خودمون محاصبه کنیم. برام سوال شد که این مدل دیگه قیمتش چقدر میتونه باشه !!! حتما قیمتش سر به فلک میکشه یا در فلک چرخ و فلک میکشه
    من که دارم پول هام رو جمع میکنم یه اسکوپ بخرم به جای کامپیوتر و گوشی و ...
    نوشته اصلی توسط HI VOLTAGE
    آقا شهریار اگه فرصت کردید بی زحمت در مورد روشی که برای سنس استفاده کردید کمی توضیح بدید . ایا همون EMF هست یا ...
    و اینکه سنس کردن به چه صورت انجام میشه ؟ لطفا ساده توضیح دهید
    ممنون
    گفته بودم اینجا هست: http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=52169.0
    حتی فیلم راه اندازیش هم موجوده!فیلمش مال بچه های سایت هست

این یه نمونه موتور In runner هست A و B و C هم قطب های موتوره که به صورت سه سیم از موتور بیرون اومده

اون قطب هایی که گفتم اینجا به اسم U و V و W نامگذاری شده این شکل نشون میده که هر مرحله چجوری باید از قطب ها استفاده کنیم و جهت جریان و قطب رها شده برای قسمت سنس رو نشون میده که کلا 6 مرحله هست

این قسمت هم نشون میده که کلا موتور چجوری به میکروکنترلر وصل میشه و چطور باید برنامه نویسیش کرد(البته برای AVR هستش) اگه 8051 نداره یه مقایسه گر رو وصل کنید به ورودی وقفه اش و اون رو در وضعیت both edge بزارید
    توصیه منم اینه که حتی الامکان ماسفت هاتون با RDS بسیار پایین باشه چون جریان واقعا بالاست همین الآن من با 4905 و z44 مشکل پیدا کردم
    سنس هم توسط یه ولتاژ القایی به خاطر عبور آهنربا از کنار سیم پیچ به وجود میاد
    جلل الخالق :eek: یه کم ورق بزنید جالبه / من کلا سرچ کردنم افتضاحه ولی شانس یار بوده مفید به نظر میاد

http://home.solcon.nl/gjkool/brushlessNL3.html

من که فردا پروندم شما رو نمیدونم
    در مورد گشتاور / اگر فرض رو گرفتن شفت با دست بگیریم قدرتشون بگی نگی کمه ولی 2 سه تاشون پر قدرتن
    ولی از لحاظ سرعت و چرخیدن هیچ مشکلی ندارن و عالی کار میکنن / این بود که خواستم سیم پیچ کلفت تری بپیچم و خوبیش وزنشه که کوچیکتر و سبک تر از موتورهای شما به نظر میان /حالا نمیدونم چجوری باید حساب کنیم
    فکر کنم باید از تعریف گشتاور استفاده کنیم و خودمون تست کنیم ببینیم گشتاور موتور هامون چقدره
    که منم بلد نیستم :redface:

دیدگاه

های ولتاژ جان عجب سایتیه این که گذاشتی :surprised:
      طرف اومده موتور معمولی (سشوار و ارمیچر اسباب بازی) رو براشلس کرده :eek: :eek:
      البته فقط در مورد موتور ها گفته اسپید کنترل که ما روش بحث میکنیم رو اماده (JETI) استفاده کرده
      منم دارم اون درایو براشلس رو میسازم اخراشه دیگه :wow:
      فقط اگه دوست داشتی مدار درایو موتور هاتو بزار :redface:
      من که دارم پول هام رو جمع میکنم یه اسکوپ بخرم به جای کامپیوتر و گوشی و ...
      منم همین طور :cry: هم سن و سالای ما فکر و ذهنشون تو موبایلو و xbox و ps3 و این اشغالاست ما تو اسکوپ :cry2: خدا وکیلی میبینی!!

دیدگاه

8051 نداره یه مقایسه گر رو وصل کنید به ورودی وقفه اش و اون رو در وضعیت both edge بزارید
        توصیه منم اینه که حتی الامکان ماسفت هاتون با RDS بسیار پایین باشه چون جریان واقعا بالاست همین الآن من با 4905 و z44 مشکل پیدا کردم
        قربون دستت ممنون
        ولی
        مشکل اینجاست که من از میکرو نمیخوام استفاده کنم و دارم با IC های پیش پا افتاده کار میکنم
        شما برای ماسفت ها یک خازن 10 نانو به سورس درین وصل کن و نتیجه رو ببین / این مشکلی نیست که حل نشه یا پیچیده باشه
        اگر فقط با مثبت ها مشکل داری فعلا فقط واس اونا بذار / جوابشو بگو
        سنس هم توسط یه ولتاژ القایی به خاطر عبور آهنربا از کنار سیم پیچ به وجود میاد
        این چیزی بود که دنبالش بودم پس با اون روش در واقع ولتاژ برگشتی یا به عبارتی جریان تولید شده در سیم پیچ رو سنس میکنیم درسته ؟
        الان 4 تا خرووجی از این سیستم گرفتیم درسته یدونه جداگانه است اون چه کاره است ؟

تاپیکتون رو مرور کردم بیشتر به مسایل مربوط به میکرو و ماسفت پرداختید و جواب سوال هام پیدا نشد / و اینکه شما درک بهتری از عملکرد میکرو داری و من با میکرو کار نکردم و بلد میستم /پس بهتره در حاشیه بپرسم

اینکه برنامه مینویسید نوع موتور (ستاره یا مثلث و چند پل بودن روتور و استاتور ) هم تعریف شده است ؟ مثلا با یک موتور 9 یا 12 پل کار نمیکنه یا فرق نداره و با همه نوع موتور کار میکنه ؟؟

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : اطلاعاتی راجب موتور براشلس

قربون دستت ممنون
          ولی
          مشکل اینجاست که من از میکرو نمیخوام استفاده کنم و دارم با IC های پیش پا افتاده کار میکنم
          شما برای ماسفت ها یک خازن 10 نانو به سورس درین وصل کن و نتیجه رو ببین / این مشکلی نیست که حل نشه یا پیچیده باشه
          اگر فقط با مثبت ها مشکل داری فعلا فقط واس اونا بذار / جوابشو بگو این چیزی بود که دنبالش بودم پس با اون روش در واقع ولتاژ برگشتی یا به عبارتی جریان تولید شده در سیم پیچ رو سنس میکنیم درسته ؟
          الان 4 تا خرووجی از این سیستم گرفتیم درسته یدونه جداگانه است اون چه کاره است ؟

تاپیکتون رو مرور کردم بیشتر به مسایل مربوط به میکرو و ماسفت پرداختید و جواب سوال هام پیدا نشد / و اینکه شما درک بهتری از عملکرد میکرو داری و من با میکرو کار نکردم و بلد میستم /پس بهتره در حاشیه بپرسم

اینکه برنامه مینویسید نوع موتور (ستاره یا مثلث و چند پل بودن روتور و استاتور ) هم تعریف شده است ؟ مثلا با یک موتور 9 یا 12 پل کار نمیکنه یا فرق نداره و با همه نوع موتور کار میکنه ؟؟
          اون خروجی یه جوری یه میانگین از همه پایه هاست و یه سر ثابت مقایسه گر همینه
          نه!

دیدگاه

اون خروجی یه جوری یه میانگین از همه پایه هاست و یه سر ثابت مقایسه گر همینه
            نه!
            پس فقط کارش همینه و تو میکرو کار دیگه ای نمیکنه .دمت گرم
            میدونی چیزی که عجیبه اینه که چطور با میکرو با 6 تا مقاومت داره کارشو انجام میده من الان کلی مقاومت و خازن گذاشتم تا درست کار کنه . راستی چیزی که بهش برخورد کردم اینکه ممکنه دو تا مقاومت یک شکل باز ممکنه اشتباه عمل کنه و مجبور بشی یکی دیگه عوض کنی چرا ؟ چون مثلا همه 10 کیلو هستن یکی 9.8 کیلو است و .... در نتیجه باید با تلرانس پایین باشن

دیدگاه

پس فقط کارش همینه و تو میکرو کار دیگه ای نمیکنه .دمت گرم
              میدونی چیزی که عجیبه اینه که چطور با میکرو با 6 تا مقاومت داره کارشو انجام میده من الان کلی مقاومت و خازن گذاشتم تا درست کار کنه . راستی چیزی که بهش برخورد کردم اینکه ممکنه دو تا مقاومت یک شکل باز ممکنه اشتباه عمل کنه و مجبور بشی یکی دیگه عوض کنی چرا ؟ چون مثلا همه 10 کیلو هستن یکی 9.8 کیلو است و .... در نتیجه باید با تلرانس پایین باشن
              راجع به این هم بحث شد ولی مثل اینکه زیاد مهم نبود
              الآن هم توی راه اندازی مقایسه گر آنالوگ مشکل دارم!

دیدگاه

سلام خسته نباشید یه مورد فوری برام پیش امده میشه راهنمایی کنید.
                من تویه عمرم حتی موتور براشلس رو هم دستم نگرغته بودم حالا قرار چندتا موتور 900 وات با دور حدود 12000 دور رو برای روباتمون استفاده کنیم البته این 12000 دور رو با گیربکس به 300 دور قرار است بیاریم پایین. اما شک دارم که بشه ازیه موتور براشلس بشه در حالت باردار استفاده نمود و بشه از اون در یک روبات جنگجو استفاده کرد فک کنم این موتور ها فقط برای حالت بی باری و هواپیما .... طراحی شده نطر شما دوستان چیه؟؟ اگه مناسب نیس لطفا بگید من سریع دنبال یه موتور دیگه باشم. باتشکر.

دیدگاه

نه عزیز من فرقی نمیکنه / مگه اصطکاک با هوا بار نیست ؟ از 4 تا چرخ دنده و مکانیک انرژی بیشتر مصرف میکنه و ممکنه از موتور 10 امپر جریان بکشه
                  اتفاقا تو قایق و ماشین های مدل پر سرعت و پر قدرت هم استفاده میکنن شما کلمه RC رو کنار براشلس سرچ کن

دیدگاه

راجع به این هم بحث شد ولی مثل اینکه زیاد مهم نبود
                    الآن هم توی راه اندازی مقایسه گر آنالوگ مشکل دارم!
                    شما اگر مشکلتو دقیق بگی من قول دادم که کمک کنم تا حل بشه دیگه :smile:
                    این که بحث شد کار ندارم من فقط چیزی رو میگم که شخصا تو همین ضمینه تجربه کردم . همین الان این ازمایش جلومه و انقدر حساسیت تاثیر داره که میخوام مقاومتی اضافه و از حساسیت کل مدار کم کنم / در ضمن 1 راه ندارم که مطمئن باش انقدر هست که مشکلت حل بشه حالا اگر خواستی بگو تا راه بدم و به ترتیب تست کن

دیدگاه

عزیز من فرقی نمیکنه / مگه اصطکاک با هوا بار نیست ؟ از 4 تا چرخ دنده و مکانیک انرژی بیشتر مصرف میکنه و ممکنه از موتور 10 امپر جریان بکشه
                      اتفاقا تو قایق و ماشین های مدل پر سرعت و پر قدرت هم استفاده میکنن شما کلمه RC رو کنار براشلس سرچ کن
                      این سری از موتور ها بهتره واسه یه روبات جنگجو که همش زیر بار استفاده شه یا موتور ها دی سی سری و موازی؟؟

دیدگاه

رباط جتگجوشو نمیدونم ،فقط میدونم این موتور بیشتر به درد جاهایی میخوره که سرعت بالا و یا دقت بالا (مثل سی دی رایتر) نیازه
                        در ضمن راه اندازی این موتورها سخت و پیچیده است و نیاز به کنترلر و درایور داره

دیدگاه

این سری از موتور ها بهتره واسه یه روبات جنگجو که همش زیر بار استفاده شه یا موتور ها دی سی سری و موازی؟؟
                          از موتور سری استفاده کنید چون در برابر بار قدرت فوق العاده ای از خودش نشون میده.

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

انیمیشن عملکرد موتور براشلس

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X