اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شارژ باتریهای یون لیتیومی.

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شارژ باتریهای یون لیتیومی.

سلام.
    نحوه صحیح شارژ باتری های لیتیومی چطوری هست؟
    مدار خاصی میخاد؟
    ممنون میشم کمکم کنید.
    قیمت شارژرهاش چنده؟

پاسخ : شارژ باتریهای یون لیتیومی.

باید میزان جریان باطری کی می خوای شارژ کنی بگی میتونی از بیرون آماده شو بخری چند وقت پیش من یک نمونه دیجیتالشو پشت ویترین یه موبایل فروشی دیدم از نوع ارزون قیمتشم هست از تو ده تا اگه شانس بیاری یکیش درست کار میکنه این که به چه میزان شارژ بشه رابطه مستقیمی با جریان مدار و باطری داره باید بدونی چند ساعت زمان لازمه برای باطری یکم سخته بهترین راه اینه که اگه ی گوشی داری که ال سی دیش شکسته یا بلایی سرش امده برای شارژ باطری استفاده کنی که اینم کار استانداردی نیست .چون خودمم این کا رو کردم اینم ی پیشنهاد بود .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سلمانی
      سلام.
      نحوه صحیح شارژ باتری های لیتیومی چطوری هست؟
      ولتاژ نامی: 3.7V
      ولتاژ فول شارژ: 4.2V
      حداکثر ولتاژ شارژ : 4.3V(در ولتاژ های بالاتر خطر آتشسوزی و انفجار وجود دارد)
      میزان شارژ باقیمانده: به نمودار شارژ به ولتاژ باطری مراجعه شود.
      جریان شارژ: حدود 0.3C (در جریانهای بالاتر خطر آتشسوزی و انفجار وجود دارد)
      اطلاعات تکمیلی در وب موجود میباشد. :read:
      امام حسين(عليه السلام) فرمودند: کسي که از تو انتقاد ميکند تو را دوست دارد و کسي که با تو دشمني دارد، از تو تعريف و تمجيد ميکند.
      از پاسخ به سوالات انجمن به صورت خصوصی معذورم.

دیدگاه

MAX1555 حله
        بقیش با خودتون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ariane
          MAX1555 حله
          بقیش با خودتون
          6500 گرونه بد فرم

دیدگاه

6500 گرونه !
            عزیزم باتری لیتیومی شارژ میکنه ها ! نه باتری اسیدی ! :eek:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ariane
              6500 گرونه !
              عزیزم باتری لیتیومی شارژ میکنه ها ! نه باتری اسیدی ! :eek:
              برای single cell و جریان شارژ حدود 300 میلی آمپر گرونه جدای از اینکه هیچ سیگنال کنترلی بغیر از power ok نداره
              مثلا نشانگر شارژ شدن کامل باتری چون اصلا charge termination نداره
              http://datasheets.maximintegrated.com/en/ds/MAX1551-MAX1555.pdf
              http://www.maximintegrated.com/datasheet/index.mvp/id/4002

دیدگاه

سلام از کجا آی سی max1555 را بخرم؟ :question:

دیدگاه

معمولی جوان و SMD پایا داره.
                  امام حسين(عليه السلام) فرمودند: کسي که از تو انتقاد ميکند تو را دوست دارد و کسي که با تو دشمني دارد، از تو تعريف و تمجيد ميکند.

دیدگاه

دوستان یک سوال هم من بپرسم
                    این مشخصات ولتاژ و جریانی برای شارژ که ذکر کردید برای همه باتری ها یکسانه؟
                    مثلا من اگر بخوام یک شارژر برای باتری های نوکیا بسازم رنج 800 تا 1200 mah اونموقع چه مدار و IC پیشنهاد میکنید که مطمئن باشه(نزنه باتری رو منفجر کنه!!)
                    با سپاس قبلی
                    اونچيزي که در دانشگاه ياد ميگيريد، "الفبايي" هست براي نوشتن يک "رمان" !!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط بابابرقـی
                      دوستان یک سوال هم من بپرسم
                      این مشخصات ولتاژ و جریانی برای شارژ که ذکر کردید برای همه باتری ها یکسانه؟
                      مثلا من اگر بخوام یک شارژر برای باتری های نوکیا بسازم رنج 800 تا 1200 mah اونموقع چه مدار و IC پیشنهاد میکنید که مطمئن باشه(نزنه باتری رو منفجر کنه!!)
                      با سپاس قبلی
                      هر آی سی آنالوگ یا دیجیتالی که ولتاژ دقیق 4.2V /0.3C به ازای هر سلول و دقت 1% بده کارتو راه میندازه.پیشنهاد میکنم از سوچینگـ(بدلیل تلفات حرارتی و توان کم و دقت بالا و حجم کم) استفاده کنید.
                      تمام این اعداد و ارقام درمدل- نوع و شرایط مختلف باطری فرق میکنن.
                      از من میشنوید باطری ها رو بیش از 40% یعنی تا 3.8V دشارژ نکنید.
                      اگر میخاین در اثر بالا رفتن جریان شارژ در زمان شارژ باطری خیلی دشارژ شده به باطری و شارژر آسیب نرسه با جریان ثابت تا 3.8V شارژ بعد از اون با ولتاژ رگوله ادامه بدید تا فول بشه.و برای باطری های مختلف میتونید از کلید سلکتور برای انتخاب جریان و ولتاژ های مختلف شارژ استفاده کنید البته وقتی که شارژر رو برای موبایل میسازین نه برای شارژ مستقیم باطری ولتاژهای مختلف نیاز میشه.
                      برای همه گوشیا ولتاژ%10+-/ 5.5V جواب میده و شما بهتره مواقب جریان شارژ باشید که خیلی بالا نره چون باعث گرم و خراب شدن باطری میشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط student2011
                        هر آی سی آنالوگ یا دیجیتالی که ولتاژ دقیق 4.2V /0.3C به ازای هر سلول و دقت 1% بده کارتو راه میندازه.پیشنهاد میکنم از سوچینگـ(بدلیل تلفات حرارتی و توان کم و دقت بالا و حجم کم) استفاده کنید.
                        تمام این اعداد و ارقام درمدل- نوع و شرایط مختلف باطری فرق میکنن.
                        از من میشنوید باطری ها رو بیش از 40% یعنی تا 3.8V دشارژ نکنید.
                        اگر میخاین در اثر بالا رفتن جریان شارژ در زمان شارژ باطری خیلی دشارژ شده به باطری و شارژر آسیب نرسه با جریان ثابت تا 3.8V شارژ بعد از اون با ولتاژ رگوله ادامه بدید تا فول بشه.و برای باطری های مختلف میتونید از کلید سلکتور برای انتخاب جریان و ولتاژ های مختلف شارژ استفاده کنید البته وقتی که شارژر رو برای موبایل میسازین نه برای شارژ مستقیم باطری ولتاژهای مختلف نیاز میشه.
                        برای همه گوشیا ولتاژ%10+-/ 5.5V جواب میده و شما بهتره مواقب جریان شارژ باشید که خیلی بالا نره چون باعث گرم و خراب شدن باطری میشه.
                        ممنون جناب student2011 عزیز
                        پس اینطور که یکم پیچیده میشه قضیه؟
                        ببینید فرض کنید من نیاز به مدار شارژی دارم و یک مدل باتری رو هم در نظر گرفتم مثلا باطری نوکیا 3.7v و 1100mah
                        اونطور که متوجه شدم اگر باتری درست شارژ نشه(ولتاژ بالاتر برای شارژ داده بشه) احتمال منفجر شدن و آسیب دیدن دستگاه هم هست، بیشتر برای همین محتاطم.
                        حالا من میخوام باتری نوکیا 3.7v و 1100mah رو شارژ کنم، تضمینی هم نیست کاربر نکات مربوط به شارژ رو رعایت کنه، یعنی ممکنه باتری کامل دشارژ بشه، 14-15ساعت زیر شارژ بمونه، یا اصلا باتری بی کیفیت بذاره زیرشارژ! این ها چطور تضمین میشن؟
                        آیا IC خاصی هست که خودش این موارد رو در نظر بگیره؟
                        و سوال دیگه این که بعضی جاها دیدم که بعضی شارژرها دمای باتری رو هم مانیتور میکنن، خود باتری همچین قابلیتی داره؟(چون بعضضی مدل های باتری نوکیا 3پین دارند)

دیدگاه

سلام
                          1.هیچ پیچیدگی ای وجود نداره مگه خودت بخای!!اگر بخش به بخش طراحی کنی میبینی هیچی نداره.(کنترل ولتاژ-جریان-دما-زمان-نوع باطری)
                          2.چرا باید ولتاژ بالا داده بشه؟دیگه زیادی دارید رو کلمه انفجار باطری حساسیت نشون میدید.من در طول عمرم به جز چند باطری باد کرده و نشتی دار و یکی که در اثر شارژ بیش از حد سوخت چیز دیگه ای ندیدم.
                          3.قرار هم نیست تضمینی باشه.این وضیفه شمای سازنده هست که باید همه جوانب و شرایط رو در نظر بگیری.14-15 ساعتم بمونه هیچی نمیشه مگر شارژر مشکل داشته باشه.
                          4.باطری بی کیفیت هم هیچ کاریش نمیشه کرد جز سنس دمای اون که جلوی انفجار یا آتشسوزی رو بگیره.
                          5.آی سی های خاص این کار هم فراوونه ولی نه در ایران و باید قیمت تمام شده رو هم در نظر بگیری که بالا در میاد.
                          6.اگر اشتباه نکنم پین سوم باطری مربوط به سنسور دمای داخلی باطری میشه که میتونی از اون استفاده کنی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط student2011
                            سلام
                            1.هیچ پیچیدگی ای وجود نداره مگه خودت بخای!!اگر بخش به بخش طراحی کنی میبینی هیچی نداره.(کنترل ولتاژ-جریان-دما-زمان-نوع باطری)
                            2.چرا باید ولتاژ بالا داده بشه؟دیگه زیادی دارید رو کلمه انفجار باطری حساسیت نشون میدید.من در طول عمرم به جز چند باطری باد کرده و نشتی دار و یکی که در اثر شارژ بیش از حد سوخت چیز دیگه ای ندیدم.
                            3.قرار هم نیست تضمینی باشه.این وضیفه شمای سازنده هست که باید همه جوانب و شرایط رو در نظر بگیری.14-15 ساعتم بمونه هیچی نمیشه مگر شارژر مشکل داشته باشه.
                            4.باطری بی کیفیت هم هیچ کاریش نمیشه کرد جز سنس دمای اون که جلوی انفجار یا آتشسوزی رو بگیره.
                            5.آی سی های خاص این کار هم فراوونه ولی نه در ایران و باید قیمت تمام شده رو هم در نظر بگیری که بالا در میاد.
                            6.اگر اشتباه نکنم پین سوم باطری مربوط به سنسور دمای داخلی باطری میشه که میتونی از اون استفاده کنی.
                            سلام
                            خیلی ممنون بابت جوابای خوبتون
                            بله شما درست میفرمایید، من کلا یکم زیادی محتاطم و همه جوانب داشته و نداشته رو در نظر میگیرم! (که البته ظاهرا کمی افراط میکنم )
                            پس با این تفاسیری که فرمودین اگر امکانش هست یک مدار شارژر مناسب (که خودش جوانب کار رو در نظر باشه باشه!) که خودتون به کار بردید و حداقل یک سالی ازش جواب گرفتید رو معرفی کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط بابابرقـی
                              اگر امکانش هست یک مدار شارژر مناسب (که خودش جوانب کار رو در نظر باشه باشه!) که خودتون به کار بردید و حداقل یک سالی ازش جواب گرفتید رو معرفی کنید.
                              یه مدار شارژر ساده برای باطری بکاپ و تغذیه ساعت دیجیتال:
                              یه شارژر موبایل(آدابتور) بردار (مال من سامسونگ 5.4V میداد) با دو تا دیود شاتکی ولتاژشو به 4.3V برسون و مستقیما به باطری نوکیا وصل کن و باطری رو هم مستقیما به مصرف کننده وصل کن.
                              من با این روش با 16000 هزار یه ساعت با باطری بکاپ با نگهداری زمان تا حدود هفت ساعت ساختم و دائم هم به شارژر وصله و بدون وقفه کار میکنه.
                              در اینجا شارژر وظیفه تغذیه مصرف کننده رو هم داره به جز شارژ باطری.
                              ولی اگه منظورت یه شارژر تکمیله که خودم ساخته باشم و ازش استفاده کنم باید بگم من برای شارژ باطری چون کارم طوری هستش که باید بتونم همه نوع باطری در ولتاژ ها و جریان و انواع مختلف رو شارژ کنم دستی عمل میکنم و از این خرجا نمیکنم چون به تغذیه سوچینگ با خروجی های مختلف و مدار کنترلر- برنامه نویسی و وقت نیازه که من ندارم.
                              ولی اگر مدار خاصی مدنظرتون هست میتونم هرجا خواستید کمک کنم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X