اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در مطالعه درس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مشکل در مطالعه درس

نوشته اصلی توسط sh449
    سلام دوستان من از همه شما تشکر می کنم
    ولی مشکل من یکم حادتر از این چیزهاست من تو شروع کردن مطالعه مشکل دارم وهمین طور که گفتم زود از درس خوندن خسته میشم. اگه دوستان لطف کنن و مثل آقای طبیبی پاک و aliarab و خانم آناهیتا روش مطالعه و مخصوصا ساعتهایی که برای مطالعه صرف می کنن شرح بدن ممنون میشم .
    ضمنا آقای حاجی زاده توصیه تون فوق العاده است و جای تامل داره !
    :mrgreen:
    سلام

دوست عزیز احتمالا شما نمی تونید موقع مطالعه اون چیزائی رو باعث بهم خوردن تمرکز میشند رو حذف بکنی
    خوب از خودت سوال بکن ببین هر دفعه بنویس که چیا باعث میشه خسته بشی
    1- محیط نا مناسب
    2- پایه درسی قوی که برای اون درس نیاز داری
    3- استاد مزخرف که باعث دلزدگی ات میشند
    4- ساعت نا مناسب

بهترین روشی که معمولا برای همه کار سازه اینکه مفید مطالعه بکنی
    البته این بستگی داره به این که می خوای واسه پاس کردن بخونی یا نه یاد گرفتن

من برای یادگیری اگه ببینم کتابی اذیتم می کنه همونطورئی که گفتم می بینم دلیل اش اینه که برای اون کتاب نیاز به پیش نیاز دارم یا...............

بهتر اول حجم کمی رو برای مطالعه انتخاب بکنی مثلا چند صفحه
    اول بخون
    کجاها رو خوب عناوین و............. یعنی توی اون صفحات گردش بکن

بعدش سعی کن با دقت کم کم بخونی مثلا هر یه پارگراف بعد که اون تعدادی که مد نظرتو تموم کردی

بیا یه بارمطالب مهم و مفهومی رو علامت بزن اگه نکته ای به نظرت رسید همونجا با مداد یاداش بکن اگه سوال واست پیش اومد اونو بنویس تا بعدا روش فک بکنی

در نهایت خلاصه نویسی بکن

اگه تمرینی هست حتما حلش اش بکن

تا جائی که می تونی مطلب رو بگرد خلاصه نویسی هاتو مرور بکن

البته این روش خودمه به شما هم توصیه اش نمی کنم ازش در مدت کم خوب نتیجه گرفتم

دیدگاه

به نظرم برای اینکه زود خسته نشین این روش کارساز باشه
      اولا تعیین کنین که یک مبحث رو قراره کامل بخونین و تا نخوندین قرار نیست جزوه یا کتابتون بسته بشه و شما از خوندن دست بکشین
      بعد از اینکه این شرط و تعیین کردین نوبته اینه که یه دور بی دقت از روی مطلب سریع بخونین تا فقط بفهمین هدفش چیه و کلا چی می خواد بگه ! ( گفتم سریع و بی دقت اما اگه شما اینو امتحان کنین می بینین که مواقعی که قرار می ذارین بی دقت بخونین خودبخود می شه با دقت ترین مطالعه عمرتون !!! نمی دونم چرا اما دقیقا همینجوریه! حتما یکبار امتحان کنین تا خودتون ببینین!)
      بعد از اینکه یه دور سریع خوندین و اصل مطلب اومد دستتون ، نوبت مطالعه با دقت و با تجزیه و تحلیل همون بخش می رسه. که اینم با توجه به اون چیزی که گفتم وقت زیادی نمی گیره (اگه بدون مطالعه قبلی بخواین با دقت و مکث زیاد بخونین و از جزء به کل برسین زودتر ممکنه خسته و زده بشین و مطلبو رها کنین ! چون مطالعه با دقت ، وقت زیادی ازتون می گیره و خودبخود حوصلتونو سر می بره)

بعد از این مراحل هم در صورتی که وقت کافی داشتین تمرین حل کنین!

راستی ، یک کاره مفید دیگه هم اینه که تعیین کنین بعد از اینکه این مبحثی که قرار گذاشته بودم و خوندم و اگه به خوبی پیش رفت به مدت 15 دقیقه یا نیم ساعت " فلان کار" و انجام می دم ( "فلان کار" هم جزو کاراییه که شما بهش خیلی علاقه دارین و بیشتر وقتتون و بجز درس خوندن مایلین روش بذارین!)

این روش مطالعه من بود و دقیقا اطلاع ندارم و مطمئن نیستم برای همه کارسازه یا نه!
      بهرحال امیدوارم براتون مفید باشه. :smile:

من آن گلبرگ مغرورم که می میرم ز بی آبی ولی با خفت و خواری پی شبنم نمی گردم.

دیدگاه

این روشی که خانم آناهیتا گفتند و دیگر دوستان هم به نحوی به آن اشاره کردند بهترین روش هست اما در مورد من جواب نداد. اصولا ادم تنبلی هستم و عادت دارم درس را یه بار بیشتر نخونم وقتی یه بار بی دقت می خوندم هرکاری میکردم نمی تونستم یه دور دیگه بخونم و نتیجش هم نمره ی 10و 12 بود.
        اما روشی که انتخاب کردم و فوق العاده خوب جواب می ده این هست که درس را فقط یه دور می خونم اما با دقت
        هر صفحه ای که می خونم یک عالمه سوال برام پیش می یاد که همشونو می نویسم و سعی می کنم در صفحات بعد به اونها جواب بدم و هر چند صفحه ای که می خونم به عقب بر می گردم و یه مرور کوچولو می کنم خیلی وقت نمی گیره البته مطالب مهم یا فرمول ها را هم حتما می نویسم . اصلا بدون نت برداری نمی شه بعد که تمام شد . اگه حالشو داشته باشم یه دور جزوه یا کتاب را ورق می زنم یا نت هام را می خونم . اصولا نت ها را در راه دانشگاه می خونم .
        راستی اگه قرار باشه تمرینی حل بشه در بین مطالعه حل می کنم. این روش وقت گیر هست اما روش خوبیه . لااقل اگه وقت نیاوردید بقیه مطالب را بخونید خیالتون راحته از همین ها که خوندید نمره می یارید

دیدگاه

سلام
          البته روش هایی که دوستان گفتن تقریبا همشون علمی و آزمایش شده هستن و خیلی ها هم جواب گرفتن
          ولی در مورد خود من هیچ کدوم جواب نداده!
          روشی که من استفاده می کنم و به شما هم پیشنهاد می کنم که امتحان کنی ، روش ضربتی هست ( خودم واسش اسم گذاشتم بعدا قراره تو محافل علمی مطرح بشه :mrgreen: )
          بشین با خودت دودو تا چار تا کن ، ببین برای اینکه همه مطالب درسی بتونی پوشش بدی و یکی دو بار هم مرور کنی ، چقدر در روز زمان لازم داری. بعدش یه برنامه واسه خودت بنویس و تعیین کن که هر روز چه درس هایی رو می خوای مطالعه کنی ... (تجربه میگه نباید بیشتر از 2 تا بشه ، چون خودش باعث کاهش سطح تمرکز حواس میشه) .... فرض کنیم برای هر روز 6 ساعت در نظر گرفتی ( سعی کن از ساعات قبل از ظهر حتماً استفاده کنی ) وقتی خواستی شروع کنی به درس خوندن ، با خودت قرار بذار که هر جوری شده 3 ساعت اول رو بدون وقفه درس بخونی و به چیز جز درس فکر نکنی ... فکر کن می خوای اراده خودت رو امتحان کنی ... اولش خیلی سخته ولی به مرور که زوری با مطالب درگیر شدی ، میبینی که کم کم خودت هم به ادامه راغب میشی و از یاد گرفتن مطالب لذت می بری ... 3 ساعت اول که تموم شد ، حد اکثر ربع ساعت استراحت کن و برو سراغ 3 ساعت بعدی ... می تونی برای ایجاد انگیزه به این فکر کنی که بعد از گذشت این 6 ساعت احساس خیلی خوبی پیدا می کنی و از عملکرد خودت احساس رضایت داری که این خودش خیلی مهمه و انگیزه تو رو برای ادامه ، دو چندان می کنه ... شاید بعدا به این نتیجه برسی که مطالبی رو که قبلاً شاید ظرف یک هفته می خوندی ، حالا در مدت 6 ساعت خوندی ... عالیه نه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا حاجی زاده

سلام

دوست عزیز احتمالا شما نمی تونید موقع مطالعه اون چیزائی رو باعث بهم خوردن تمرکز میشند رو حذف بکنی
            1- محیط نا مناسب
            4- ساعت نا مناسب

من برای یادگیری اگه ببینم کتابی اذیتم می کنه همونطورئی که گفتم می بینم دلیل اش اینه که برای اون کتاب نیاز به پیش نیاز دارم یا...............

اول بخون

بعدش سعی کن با دقت کم کم بخونی مثلا هر یه پارگراف بعد که اون تعدادی که مد نظرتو تموم کردی

بیا یه بارمطالب مهم و مفهومی رو علامت بزن اگه نکته ای به نظرت رسید همونجا با مداد یاداش بکن اگه سوال واست پیش اومد اونو بنویس تا بعدا روش فک بکنی

در نهایت خلاصه نویسی بکن

اگه مثلا شب امتحان باشه شما چی کار میکنید
            حالا هم فکر کنید شب امتحانه

دیدگاه

مشکل درسی

سلام دوستان عزیز.

آقا من موقع درس خوندن اصلا تمرکز ندارم و نمیتونم تمرکز بگیرم تا کتابو باز میکنم خوابم میگیره .
              اگه کسی روشی برای من داره لطف کنه بگه خوشحال میشم.

با آرزوی سلامتی و شادکامی برای همه .
              شادباشید.
              در نگاه آنان که پرواز نمیدانند هرچقدر اوج بگیری کوچکتر خواهی شد.

بی پا در فنا راه رفتن..........

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مرتضی
                آقا من موقع درس خوندن اصلا تمرکز ندارم و نمیتونم تمرکز بگیرم تا کتابو باز میکنم خوابم میگیره .
                شما کجا درس میخونین ؟ روی زمین ... پشت میز ... تو رخت خواب .... ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mnaji67

سلام

1- محیط نا مناسب
                  4- ساعت نا مناسب

اول بخون

در نهایت خلاصه نویسی بکن

اگه مثلا شب امتحان باشه شما چی کار میکنید
                  حالا هم فکر کنید شب امتحانه
                  [/quote]

برای شب امتحان هیچ کاری نمی کنم
                  فقط بلا چند تا ورقه اون استاد رو حتما گیر میارم
                  جوابشو می نویسم و فقط به اونا نگاه می کنم همین :mrgreen:

دیدگاه

به نظرم هرجا باشی هر طور درس می خونی فقط یه چیز مهمه اون نحوه فکرتون در مورد اون درسه
                    اگه فکر کنی درسی که میخونی سخته و برات خسته کننده است نمی تونی یاد بگیری
                    باید قبل درس خوندن یه کم اعتماد به نفس و غرور داشته باشی

دیدگاه

کاملاً با نظر mnaji67 جان مواقم :biggrin:
                      " مانند دریا باش که هر گاه کسی سنگی بر تو پرتاب کرد سنگ غرق شود نه تو متلاتم شوی "

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X