اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تفاوت 10 خازن موازی شده 100uf با یک خازن 1000uf (سری و موازی کردن خازن )

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : تفاوت 10 خازن موازی شده 100uf با یک خازن 1000uf (سری و موازی کردن خازن )

نوشته اصلی توسط امیر حیدری
    جناب محمد شاهی عزیز در مورد مدلینگی که فرمودین میشه لطف کنین یه مداری رسم کنید ( ببخشید زحمته :redface: )
    به نظر من اون سلف موازی و خازن موازی در دو مدار هم هست ولی در مدار دوم چیز هایی اضافه میشه
    جناب حیدری عزیز منظورم این بود :biggrin:.خواهش میکنم :mrgreen: در واقع میخواستم بگم که عکس دوم سلف سری هم وجود داره ولی عکس اول هیچ سلف سری با بار وجود نداره :mrgreen: طرفیت خازن شکل اول هم برابر با مجموع خازن های شکل دوم هست که تعداشون هم بینهایت هست. مقاومت هارو هم نکشیدم که شلوغ نشه
    لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

پاسخ : تفاوت 10 خازن موازی شده 100uf با یک خازن 1000uf (سری &#

با سلام خدمت دوستان عزیز
      اتفاقی این موضوع رو دیدم
      یه سوالی داشتم که به موضوع تاپیک مربوط میشه
      یه مدتی هستش روی یک موضوعی کار می کنم که به ساختار خازن ربط پیدا میکنه
      موضوع بر می گرده به یه سری خازن های که توی شبکه قدرت استفاده میشه
      میشه از دوستان بپرسم به لحاظ مدلینگ این دو نا مدار با هم چه فرق دارن؟؟؟

قابل ذکر ظرفیت خازن ها برابره
      مننون از لطفتون
      من از چیزای تعوری سر در نمیارم :eek:

پی نوشت :
      فک میکردم این تاپیک خیلی مسغره بی معنی و خنده دار باشه ولی اطلاعات جالبی در اون نوشته شده !
      [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

با سلام و تشکر از نظرات دوستان عزیز
        جناب بنیامین پور با سوالات شما دقیقا می تونه باعث نزدیک شدن به جواب بشه، اتفاقا این یکی از روش های تحلیل مدارات هست که پاسخ فرکانسی مدار از فرکانس های پایین تا بالا بررسی بشه و یا مدار رو نزدیک به فرکانس های تشدید بررسی کرد و ...
        مسلما با مدلینگ صحیح میشه ب این سوالات هم پاسخ منطقی داد.
        جناب رحیمی موضوعی رو هم که شما ایجاد کردین به اندازه چند گرایش تخصصی رشته برق در موردش هست ( با تشکر از شما) :nerd:
        جناب محمد شاهی عزیز خیلی ممنون بابت جوابتون که منم با این مدلینگ موافقم اما این شروع تحلیل هستش
        دو تا سوال :
        - به این نکته فکر کردین که نحوه اتصال پایه به صفحات چقدر می تونه بر روی نحوه شارش جریان و بر میزان چگالی جریان بر روی صفحه تاثیر گذار باشه ؟
        جناب محمد شاهی خازن اول با خازن دوم به لحاظ ساختاری هیچ فرقی ندارن فقط تفاوتش در نحوه اتصال پایه های خازنه!
        همچنین در این خازن عملکرد به صورت موازی هست ولی عبور جریان صفحات بر آیندی از جریان شارژ خازن و جریان لود هستش...
        - مقداراندکتانس سری خازن چقدر هست و مقدارش چه طور می تونه حساب بشه ؟
        قابل ذکر اینکه این خازن شبکس و تحت ولتاژ و جریان شبکه های توزیع قرار می گیره و هارمونک های فرکانسی شبکه هم بر روی رفتارش تاثیر گذاره...
        قابل ذکر اینکه بچه های الکترونیک صنعتی کار باید با خازن های فرکانس بالای چند پایه بر خورده باشن ...
        من خودم خازن 50 آمپری دارم که توی دیتاشیتش از هر صفحه سه پایه از نقاط مختلف یه صفحه گرفته شده.
        جناب منتظری شما استاد هستین شکسته نفسی نکنید

ممنون از همه شما :nerd:
        هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
        بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

ایا خازن ها محدودیت دفعات شارژ و دشارژ دارن ؟
          علت کم شدن ظرفیت واقعی خازن ها نسبت به ظرفیت نامی (یا گدشت عمر خازن ) چیه ؟
          ترکیدن خازن (الکترولیتی ) و دود اون چه زیان هایی به بدن داره ؟!! :redface:
          [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

با سلام و تشکر از نظرات دوستان عزیز
            جناب بنیامین پور با سوالات شما دقیقا می تونه باعث نزدیک شدن به جواب بشه، اتفاقا این یکی از روش های تحلیل مدارات هست که پاسخ فرکانسی مدار از فرکانس های پایین تا بالا بررسی بشه و یا مدار رو نزدیک به فرکانس های تشدید بررسی کرد و ...
            مسلما با مدلینگ صحیح میشه ب این سوالات هم پاسخ منطقی داد.
            جناب رحیمی موضوعی رو هم که شما ایجاد کردین به اندازه چند گرایش تخصصی رشته برق در موردش هست ( با تشکر از شما) :nerd:
            جناب محمد شاهی عزیز خیلی ممنون بابت جوابتون که منم با این مدلینگ موافقم اما این شروع تحلیل هستش
            دو تا سوال :
            - به این نکته فکر کردین که نحوه اتصال پایه به صفحات چقدر می تونه بر روی نحوه شارش جریان و بر میزان چگالی جریان بر روی صفحه تاثیر گذار باشه ؟
            جناب محمد شاهی خازن اول با خازن دوم به لحاظ ساختاری هیچ فرقی ندارن فقط تفاوتش در نحوه اتصال پایه های خازنه!
            همچنین در این خازن عملکرد به صورت موازی هست ولی عبور جریان صفحات بر آیندی از جریان شارژ خازن و جریان لود هستش...
            - مقداراندکتانس سری خازن چقدر هست و مقدارش چه طور می تونه حساب بشه ؟
            قابل ذکر اینکه این خازن شبکس و تحت ولتاژ و جریان شبکه های توزیع قرار می گیره و هارمونک های فرکانسی شبکه هم بر روی رفتارش تاثیر گذاره...
            قابل ذکر اینکه بچه های الکترونیک صنعتی کار باید با خازن های فرکانس بالای چند پایه بر خورده باشن ...
            من خودم خازن 50 آمپری دارم که توی دیتاشیتش از هر صفحه سه پایه از نقاط مختلف یه صفحه گرفته شده.
            جناب منتظری شما استاد هستین شکسته نفسی نکنید

ممنون از همه شما :nerd:
            با تشکر از جناب حیدری عزیز ....
            حتما می دونید تو بحث الکترومغناطیس و شارش بارها اگر از یک صفحه پهن از یک نقطه ی خاص باری رو به صفحه اعمال کنیم ، در تمام نقاط صفحه شارش بار یکی نخواهد بود .... به عبارتی هر چه قدر از مسیر متناظر با نقطه ی اعمال بار (در مسیر مستقیم جریان ) دور بشیم شارش بارها به نحوی کاهش پیدا می کنه .... اینجا هم در بحث خازن همین اتفاق می افته .... به این ترتیب که یک خازن دارای صفحات پهن تر و ضریب الکترولیت پایین تر در مقایسه با خازنی با صفحات کوچکتر و ضریب الکترولیت بالاتر (که ظرفیتشون باهم برابر بشه ) دارای تفاوتهای خاصی هستند ... یعنی اگر چیدمان پایه ها در خازن اول مناسب نباشه شارش بارها درتمام اقصی نقاط صفحه یکسان نمی شه و .... بنابراین باید در خازنهای با صفحات پهن (به منظور استفاده در جریان های بالا مثل کوره ) پایه های اتصال از نقاط مختلفی گرفته شوند و در مجموع در یک نقطه باهم موازی شوند ..... حتی اگر بحث فرکانسی در میان نباشد .....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حامد رحیمی
              ایا خازن ها محدودیت دفعات شارژ و دشارژ دارن ؟
              علت کم شدن ظرفیت واقعی خازن ها نسبت به ظرفیت نامی (یا گدشت عمر خازن ) چیه ؟
              ترکیدن خازن (الکترولیتی ) و دود اون چه زیان هایی به بدن داره ؟!! :redface:
              محدودیتی بابت تعداد دفعات شارژ و دشارژ فکر نکنم داشته باشن
              این الکترولیتی ها یه عایق مرطوب دارن که وقتی ولتاژ میدی به شکل اکسید بین دو صفحه رو خوب عایق می کنه و وقتی بر عکس وصل کنی این گاز الکی بوجود میاد تا جایی که خازن منفجر بشه . یه بار مثل یه گلوله این روکش فلزیش شلیک شد و ار بقل موهای کنار دستیم رد شد و تمام موهاش سیخ شده بود دودش هم فکر نکنم سمی باشه
              http://en.wikipedia.org/wiki/Electrolytic_capacitor

اینم موادش :

---------------------------------------------
              جناب حیدری سوالاتی که می پرسید خیلی سخت هست واقعا و من جواب عادی ای در سطح خودم دارم اما در حضور اساتید نمی تونم خوب نظر بدم . هر چند رشته من الکترونیک هست و با شبکه برق اصلا آشنا نیستم و بچه های قدرت بهتر این چیزا رو می فهمن
              من هر جا بتونم کمک کنم اصلا دریغ نمی کنم و در خدمتم :mrgreen:

sigpic

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X