اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کسی تو این فروم مخترع هست ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : کسی تو این فروم مخترع هست ؟

دوستان من هم مخترع هستم . سیستمی که ساختم سیستم ویبره یا همون سایلنت روی تلفنهای ثابت هست یعنی می تونید تلفن ثابت رو بذارید رو " ویبره " :mrgreen: برای همین هم بعنوان مخترع برتر کشور ازم تقدیر شد . :biggrin:
    آسمان بار امانت نتوانست کشید قرعه کار به نام من دیوانه ردند
    سلطانی دو عالم باشد از آن آن کس سلطان بیامدست و درویش رفته باشد

دیدگاه

با سلام
      دوستان امیدوارم که از این نوشته من کسی ناراحت نشه.

به نظر من اختراع به معنی متداول و یا بهتر بگم این بحثآ‌ها برای ثبت اختراع به نوعی فقط نگرانی از دست دادن منفعت مادی است. به عبارت دیگر حرص برای بدست آوردن مال است. توضیح بیشتری میآ‌دهم. البته اینجا بگم من مخالف روشآ‌هایی برای جلوآ‌گیری از کپی کاری دیگران از دستاورد کسی نیستم ولی مخالف محدود کردن دیگران در ساخت دستگاهی که عملکرد مشابه داره هستم.

ببنید برای ثبت اختراع و یا یک نو آوری چندین حالت میآ‌تونه وجود داشته باشه:
      ۱- شما یک سیستمی پیدا کردهآ‌اید که خیلی ساده است و فقط ابتکاری است. در این حالت شما باید خیلی نگران ثبت آن باشید چون اگر دیگران بفهمند میآ‌توانند بدون هیچ هزینه خاصی از این ایدهآ‌ شما در کارشان استفاده کنند بدون اینکه به شما پولی پرداخت کنند. پس این شما رو نگران میآ‌کنه. و شما اختراع خودتون رو تا ثبت درست درمون نشه اعلام نمیآ‌کنید و خلق الله از این ابتکار محروم میآ‌مانند.

۲- ممکن است اختراع شما خیلی پیشرفته باشه و زمان خیلی زیادی برای طراحی و ساخت آن صرف شده باشه، در این حالت هم شما نباید خیلی نگران باشید چون دیگران هم به همان اندازه زمان نیاز دارند که کار شما بسازند. پس شما به این فکر میآ‌افتید که باید این اختراع ثبت بشه که دیگران حتی اگر مراحل طراحی را مثل شما طی کنند حق استفاده از این سیستم را نداشته باشند. یکی دیگر از نگرانیآ‌های شما به عنوان مخترع این است که ممکن است، شرکتآ‌های بزرگ بخواهند همین سیستم شما را طراحی کنند در این حالت شما خیلی نگران میآ‌شوید چون خروجی کار آنها معمولا بهتر و سریعآ‌تر است. در این حالت به کمک قوانین ثبت اختراع (اگر خیلی سفت و سخت باشد و دیگران حتی حق از نو ساختن این سیستم را نداشته باشند) مصرف کننده بد بخت مجبور است از محصول فقط یک شرکت (که ممکن است کیفیت پایینی هم داشته باشد) استفاده کند چون دیگر شرکتآ‌ها حق ندارند شروع به طراحی همان محصول کنند.

۳- این طرح شما خیلی سود آور است (مانند کسی که روش تولید صنعتی آلمینیوم رو کشف کرده است). در این حالت اصلا چرا میآ‌خواهید اختراع خودتون رو ثبت واعلام کنید خودتون بروید و تولید کنید فقط باید دقت فراوان کنید که دیگران از روش شما گاهی پیدا نکنند.

در مجموع تنها مشکلات متوجه مصرف کننده و یا طرف حساب این اختراع خواهد بود چون یا از این نوآوری شما محروم خواهد بود (به علت نگرانی شما از لو رفت طرحتان) و یا در بدترین حالت مجبور است که این نو آوری را به صورت کاملا انحصاری از یک شرکت تهیه کند (در حالی که ممکن است دیگر تولیید کنندهآ‌ها توان ساخت دستگاهآ‌های به مراتب به بهتری داشته باشند).

باز هم میآ‌گم من مخالف ثبت یک اختراع نیستم ولی نباید ثبت یک اختراع باعث بشه که دیگران نتوانند همان کار را انجام دهند البته منظور من کپی کاری نیست یعنی مثلا شما یک محصول تولید کردهآ‌اید با یک شکل و کارایی مشخص حالا یک شرکت بیاد عین همون رو درست کنه به صورتی که مشتری رو به شک بندازه که اینآ‌ها یکی هستند (مثل کار چینیآ‌ها). ولی اینکه یه شرکت دیگه نتونه یک محصول تولید کنه که همون کارایی رو داشته باشه این به نظرم غیر قابل قبوله.

منتظر نظرات دوستان هستم.

من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

خیلی از حرفاتون درست بود. از اونجایی که شما لینوکس رو دوست دارید، می خواید تو اختراعات هم اپن سورس کار بشه :biggrin:
        اگه یه شرکت بزرگ واقعا می خواد یه کالای به ثبت رسیده ( اختراع ) رو با کیفیت بهتر تولید کنه، فکر کنم اون شرکت بزرگ پول خرید امتیازش رو داشته باشه، حالا انحصاری یا نه با خودشونه و قیمتی که توافق می کنن.
        پس آدم زحمت بکشه و آخرش پولش تو جیب کسی دیگه بره. اینکه دیگران محروم می مونن، اینطور نیست. این همه وسایل وجود داره، اکثرا هم مخترعان نیستند که تولید انبوه می کنند ، بلکه کارخانجات بزرگ با خرید امتیازش اون رو تولید و روانه بازار می کنند و سودی بزرگ نسیب کارخانه دار می شه ، هم مردم محروم نمی شن و هم مخترع بی چاره سرش کلاه نمی ره.
        خلاصه پس مخترع چطوری می تونه درآمد داشته باشه؟ همه که سرمایه تولید انبوه رو ندارن. سرمایه ای که خدا به اونا داده ، فکرشونه.
        منتظر جوابتون هستم.
        کنکوری 90 ديروز،آ‌دانشجو مهندسي نرم افزار پلي تكنيك امروز!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط وحید
          خیلی از حرفاتون درست بود. از اونجایی که شما لینوکس رو دوست دارید، می خواید تو اختراعات هم اپن سورس کار بشه :biggrin:
          اگه یه شرکت بزرگ واقعا می خواد یه کالای به ثبت رسیده ( اختراع ) رو با کیفیت بهتر تولید کنه، فکر کنم اون شرکت بزرگ پول خرید امتیازش رو داشته باشه، حالا انحصاری یا نه با خودشونه و قیمتی که توافق می کنن.
          پس آدم زحمت بکشه و آخرش پولش تو جیب کسی دیگه بره. اینکه دیگران محروم می مونن، اینطور نیست. این همه وسایل وجود داره، اکثرا هم مخترعان نیستند که تولید انبوه می کنند ، بلکه کارخانجات بزرگ با خرید امتیازش اون رو تولید و روانه بازار می کنند و سودی بزرگ نسیب کارخانه دار می شه ، هم مردم محروم نمی شن و هم مخترع بی چاره سرش کلاه نمی ره.
          با سلام
          متشکر از توجه شما. بیبینید به نظر من باید بین یک طرح با توجیه فنی اقتصادی و یک طرح اختراعی و یا صرفا نوآورانه تفاوت گذاشت. یک طرح که توجیه فنی و مالی دارد به نوعی میآ‌تواند راه خود را برای رسیدن به ارزش افزوده پیدا کند. حتی لازم به ثبت این طرح نیز نیست چون شاید مطرح کردن آن باعث آسیب دیدن آن شود. در حالی که برای یک طرح که فقط نوآوری دارد شما باید به دنبال ثبت آن برای از بین بردن نگرانی خود باشید.

نوشته اصلی توسط وحید
          خلاصه پس مخترع چطوری می تونه درآمد داشته باشه؟ همه که سرمایه تولید انبوه رو ندارن. سرمایه ای که خدا به اونا داده ، فکرشونه.
          به نکته خوبی اشاره کردید. به نظر این حقیر یک فرد مخترع که نوآوری داشته است نباید به صرف این نوآوری توقع کسب درآمد داشته باشد.
          البته من منکر موانع مختلفی که در کشور ما جلوی این افراد قرار دارد نیستم ولی متاسفانه دوستان ما خیلی وقتآ‌ها موضوع رو خیلی سادهآ‌انگارانه میآ‌بینند. اگر یک نوآوری إ¾۱ واحد ارزش داشته باشد تولید ثروت از این نوآوری ۱۰۰۰ واحد ارزش دارد. به همین صورت هم پیچیدگی آن چندین برابر میآ‌شود. وقتی کسی توان نوشتن توجیه فنی اقتصادی برای طرح خود را نداشته باشد، نمیآ‌تواند توقع درامد از آن داشته باشد. این موضوع که من مانیان یک طرح خیلی نوآورانه را که به ذهنم رسیده، بگیرم دستم برم یک شرکت و آنها نیز با علاقه فراوان از من برای انجام آن دعوت کنند خیلی ساده انگارانه به نظر میآ‌رسه!
          کلا صحبت من اینه که دوستان به جای آنکه خیلی سعی در ثبت کار خودش بکنند به نظرم بیشتر انرژی خود را برای تجاری کردن طرح خودشان انجام دهند. علاوه بر این شما باید به عنوان مخترع بتوانید برای کار خود یک توجیه فنی اقتصادی خیلی کامل و جذاب طراحی کنید. این طرح باید بر مبنای بررسی بازار، تخمین هزینهآ‌های تولید، برجسته کردن فواید این طرح برای سرمایه گذار و ... باشد. با وجود همچنی طرحی شما میآ‌توانید امیدوار به ایجاد ثروت باشید.
          همچنین اگر طرح شما به شکلی باشد که اگر دیگران از آن خبردار شوند، طرح هوا میآ‌شود، شک نکنید که طرح شما هوا خواهد شد. به هر حال روشآ‌های فراوانی برای کپی کردن کار شما وجود خواهد داشت (علاوه بر این به احتمال قوی خود طرح هم، خیلی جدی نیست)
          من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

من هم می دونم که یک مخترع نباید هدف نهاییش از یه اختراع کسب درآمد باشه، اما اینکه یکی از اهدافش باشه، به نظر من نه اینکه ارزش کار رو می آره پایین، بلکه ارزشش رو از نظر اقتصادی می بره بالا.
            خوب شما می گید امکان کپی زیاده.خوب برای جلوگیری از کپی برداری ، باید اون رو ثبت کرد. تا اینجاش نظرمون یکیه. فرض کنید من یه اختراعی رو ثبت کردم و تولید هم می کنم در سطح کارگاهی. بعد برای اینکه یه شرکت بتونه اون رو تولید کنه، می گم مثلا انحصاری 100 میلیون - غیر انحصاری 10 میلیون. در مورد انحصاری ، هیچ کسی بدون اجازه شما نمی تونه تولید کنه ، ولی در حالت غیر انحصاری که تو قرار داد باید ذکر بشه، کسای دیگه هم می تونن با پرداخت 10 میلیون ، محصول رو به صورت انبوه تولید کنن.
            ولی اینکه بیایم بذاریم ، همه کپی کنن ، شدیدا مخالفم.
            یه مثال می زنم. تو ایران که قانون کپی رایت سی دی حالا نمی دونم داخلی یا خارجی رعایت نمی شه، یه گروه 10 نفری پس از 1 سال یه نرم افزار بازی رایانه ای می سازن. بعد 1000 تا سی دی می زنن. یکی میاد اینو مثلا 5 هزار تومن خرید می کنه، می زنه 10000 تا می فروشه 2 هزار تومن. پس با این قیمت کسی نمی آد اصل رو خرید کنه. برای این انگیزه به وجود نمی آد که کارهای ابتکاری انجام بشه، چون می دونن همین که اومد بازار ، یکی یه دونه رو به چندین هزار برابر تبدیل می کنه و سازنده از کارش و زحمتی که کشیده ، پشیمون می شه که ای کاش تولیدش نمی کرد.
            نمی دونم نظر شما چیه.

دیدگاه

با سلام
              نوشته اصلی توسط وحید
              من هم می دونم که یک مخترع نباید هدف نهاییش از یه اختراع کسب درآمد باشه، اما اینکه یکی از اهدافش باشه، به نظر من نه اینکه ارزش کار رو می آره پایین، بلکه ارزشش رو از نظر اقتصادی می بره بالا.
              صد در صد همین طوره اصلا به نظرم اگر یک نوآوری سود و فاید مشخصی نداشته باشه (که این سود معمولا اقتصادی است) معمولا میآ‌شه گفت خیلی جدی نیست. تازه همونآ‌طور که گفتم یک نوآوری ۱ واحد ارزش داره ولی وقتی تولید ارزش افزوده کرد اون موقع ۱۰۰۰ واحد ارزش داره و باید از صاحبش قدردانی کرد.

نوشته اصلی توسط وحید
              ولی اینکه بیایم بذاریم ، همه کپی کنن ، شدیدا مخالفم.
              یه مثال می زنم. تو ایران که قانون کپی رایت سی دی حالا نمی دونم داخلی یا خارجی رعایت نمی شه، یه گروه 10 نفری پس از 1 سال یه نرم افزار بازی رایانه ای می سازن. بعد 1000 تا سی دی می زنن. یکی میاد اینو مثلا 5 هزار تومن خرید می کنه، می زنه 10000 تا می فروشه 2 هزار تومن. پس با این قیمت کسی نمی آد اصل رو خرید کنه. برای این انگیزه به وجود نمی آد که کارهای ابتکاری انجام بشه، چون می دونن همین که اومد بازار ، یکی یه دونه رو به چندین هزار برابر تبدیل می کنه و سازنده از کارش و زحمتی که کشیده ، پشیمون می شه که ای کاش تولیدش نمی کرد.
              نمی دونم نظر شما چیه.
              صد در صد باید قوانینی وجود داشته باشه از تولیدات افراد حمایت کنه. اجرای قانون کپی رایت یکی از آرزوآ‌های ما است چون اون وقت نرمآ‌افزار میآ‌تونه توی ایران رشد کنه علاوه بر این خلق الله اون وقت هست که ارزش نرمآ‌افزارهای آزاد رو متوجه میآ‌شوند. ولی خوب این قوانین نباید باعث از بین رفتن حقوق دیگران بشه. حالا شاید درباره ثبت اختراع یکم شرایط فرق بکنه.
              من برای اینکه منظور خودم رو برسونم یک مثال میآ‌زنم:
              فرض کنید مانیان به عنوان یک مخترع ( ) این ایده به ذهنش رسیده «یک دزدگیر ماشین که صاحب ماشین را از شکل نشستنش بر روی صندلی تشخیص بده (pattern نشستن رو پردازش کنه :biggrin!» حالا چندین حالت وجود داره.

۱. مانیان چون برای اولین بار داره این ایدهآ‌ رو میده دوست داره بره ثبتش کنه که کسی دیگری نتونه این کار رو بکنه! خوب این به نظرم خیلی مسخره و غیر قابل قبوله چون این ویژگی به فرض در نشستن راننده هست حالا به صرف اینکه مانیان اولین بار بهش اشاره کرده من نتونم همین کار رو بکنم! خوب من هم میآ‌تونم برم پترن زیر راننده رو نگاه کنم و همین کار رو بکنم چه دلیلی داره که محدود بشم.

۲. اون ایده خیلی خام بود و قابل اجرا نبود ولی مانیان میرآ‌ه روش چندین سال کار میآ‌کنه و روشآ‌های خیلی ابتکاری برای پیادهآ‌سازی آن پیدا میآ‌کنه. ولی حالا نگرانه که کسی هم مثل خودش وقت بزاره به این روش دست پیدا میآ‌کنه به همین علت میآ‌ره روشش رو ثبت کنه که کسی نتونه این پیادهآ‌سازی رو انجام بده خوب این هم به نظرم خیلی غیر منطقی است، اگر مانیان خیلی نگرانِ چند سال تحقیقاتش هست خوب برای ثبت کردنش عمومیآ‌اش نکنه. اصلا حالا که روشش رو مطرح کرده دیگه ذهن من طراح به یک عنوان شکل پیدا کرده و همین راه حل رو به صورت معمول ارائه میآ‌ده. ولی اگر مانیان روشش رو اعلام نکرد ولی بر مبنای اون میآ‌خواهد یک دستگاه بسازد اگر من طراح برم دزدی تکنولوژی بکنم خوب این که معلومه یه جور دزدی هست و پیگرد داره. ولی حالا به فرض مانیان دستگاهش در بازار هست، اینکه من به عنوان یک شرکت بیام یه چیزی دقیقا مثل دستگاه مانیان درست کنم که مشتری به اشتباه بیفته (کپی کنم) خوب این هم پیگرد باید داشته باشه. ولی اگر بیام عملکرد دستگاه مانیان رو پیادهآ‌سازی کنم و یا حتی مهندسی معکوس کنم و یک محصول جدید درست کنم آیا باید محدود بشم! چه دلیلی وجود داره که محدود بشم؟
              علاوه بر این اگر مانیان کارش به شکلی باشه که یه مهندس با دونستن عملکردش راحت میآ‌تونه پیادهآ‌سازیش کنه، نباید توقع داشته باشه که با ثبت کردنش جلوی این کار رو بگیره. علاوه بر این اگر چندین سال کار پشت سر این دستگاه باشه خوب مشخصه که که مانیان از رقبا چند سال جلوتره و اگر به R&D ادامه بده میآ‌تونه این فاصله رو حفظ بکنه ولی اگر بخواهد با ثبت جلوی کم شدن این فاصله رو بگیره نباید شک بکنه که حتی اگر قوانین ثبت هم وجود داشته باشه رقبا روشی برای دور زدن پیاده خواهند کرد.

دیدگاه

خوب اگه یکی می خواد بسازه ولی محدود می شه، و مثلا به گفته شما اگه کسی عملکردش رو بدونه، می تونه راحت بسازه، پس فکر کنم اینقدر بتونه با کمی تکمیلش بکنه و با نام دیگه ای اون رو ثبت کنه. قبول هم می کنن.
                پس مشکل محدود شدن نیست. مشکلی که همه می رن ثبت می کنن ، این نیست که کسی دیگه ای نتونه بسازه، به این خاطره که طرفی که می خواد بسازه، امتیازش رو خریداری کنه، حداقل به اندازه ایده ای که داده.

دیدگاه

اینقدر گفتین که ما رو هم به هوس انداختین. :biggrin:
                  اساسی پایه شدم برم دنبالش ببینیم میشه چیزی ثبت کرد ؟!
                  ما که چرت و پرت زیاد ساختیم، شاید یکیش ...
                  :nice:
                  دانلود کتاب رایگان ARM به زبان فارسی :

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=74049.0

دیدگاه

سلام
                    اولللللللل از لحن ( شاید ) تندم معذرت می خوام ، منظور بدی ندارم. به کسی هم نمی خوام توهین کنم. تو اینجور مباحث دست خودم نیست!
                    start:
                    اوه ، این مبحث مورد علاقه من کجا بود تا حالا ندیده بودمش!
                    خلاصه یه پیشنهاد بهتون کنم :
                    بیخیال شین.
                    فایده نداره ، یعنی تو ایران فایده نداره . وقتی طرف میاد دوش حمومو کج میکنه بعد ثبتش میکنه ، وقتی یه سامانه ( چرت ) یه بار ثبت میشه بعد هر بخشش ( جزء ) جدا جدا دوباره ( 60 بار ) ثبت میشه، وقتی میری اختراتو ثبت کنی ، مثل سگ حار هار باهات رفتار میکنن ، وقتی برای دفاع طرحت ، باید اونو حالی یه دیپلم انسانی ( توهین نیستا ) کنی تا ثبت بشه و ...........
                    شما بگین فایده داره؟
                    0.001 درصد اختراعات ایران بار علمی دارن ( منبع خودم ) . خودشونم قبول دارنا ، مگر نه دوباره چیزی به اسم تاییدیه علمی از خودشون در نمی آوردن.
                    این که میگن ثبت جهانی میشه هم پوچهههههههههههه.
                    از پارسال ملوم نیست با کدوم جهنم دره ای صحبت کردن که مثلا عضو ثبت جهانی شن ، ولی روز دفاع دقت کنین ، یارو تو گوگل سرچ میکنه ببینه چیزی درباره طرحت در میاره :angry: :angry: :NO:
                    :cry2:
                    چهار سال پیش که اولیشو ثبت کردم ، بنده خدا انقدر سرش شلوغ بود که یادش رفت دستگاهمو نگاه کنه :sad: .
                    امسال طرحی رو از جیب خودم اجرا کردم که سود ( خفنی ) برا کشور داشت ( به نظر خودم ، چون معادلشو از اینور اونور کش میرفتن با هزار منت ) . اما موقع دفاع طرف ( مثل خری که به پلاستیک نگاه میکنه ) بهم گفت من نمی فهمم ، استعلام میزنم به یه مرجع علمی ( دانشگاه ) .
                    خلاصه رفتیم دانشکده برق ، 1 ماه دووندن ، 69 تا استاد نظر دادن ، طرحو با کلههههههههه کوبیدن زمین. :cry2:
                    خدا خیرشون نده.
                    از من نصیحت دوستانه :
                    1- سمت ثبت اگر حوصله و وقت زیادی داشتین برین.
                    2- سمت جشنواره خوارزمی اگر از طرحتون سیر شدین برین.

فقطططططط تجارییییییییی. ( البته دارم الکی میگما ، تا حالا یه طرح تجاری هم شروع نکردم :redface: )
                    end
                    مشغول در اين دنياي آکل و ماکول .......

دیدگاه

محمد جان حرف دل ما رو گفتی.( ولی به قول خودت یه کم تند)
                      یه دفعه با یکی تو ثبت هم صحبت شدم می گفت برای ازدواجش لازم داره ( !!؟!) . یکی برای کلاس شرکتش یکی برای تبلیغات محصولش ... و یکی برای مساله حق کپی رایت ( که قربونش برم چقدرم موثره).
                      خلاصه این که امیدوارم بچه های ثبت تا هفته دیگه اینجا رو نخونن آخه یکی دیگه رو هم باید بپیچونم :mrgreen:

دیدگاه

د آخه واسه همون تجاری میگم دیگه. پس فکر کردی واسه چی میگم :biggrin:
                        کلاس که داره
                        خیلی جاها، جلوی خیلی از افراد دیگه اعتبار میبخشه بهت (اکثرا از همون دیپلمه های انسانی :biggrin
                        راحت تر تجاری میشه خوب تا اینکه مثل غریبه بری پیش یکی بگی بیا اینو بخر !!

راستی اگه تونستی در مورد طرحت توضیح مختصری بده که چی بوده ؟ اینا نمیدونستن چیه ، اونا هم ردش کردن oo:
                        جالبه ها

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حامد جعفری
                          می گفت برای ازدواجش لازم داره ( !!؟!)
                          وایییییییییییییییی ، حامد جان این یکی خیلی باحال بود. شمارشو نگرفتی یه زنگ بزنیم تشکر کنیم ( اسباب قلیان ( نه قلیان ) درونی )
                          elecMicro عزیز ، از قدیم گفتن آقای خودت باش .....
                          بابا جان ، اینجا هیچکی رو طرحت سرمایه گذاری نمیکنه . فکر کردی یه کارخونه دار حاضر میشه برای طرحت ، کارخونشو بهم بریزه؟
                          مگر اینکه طرحت جوری باشه که با کمترین هزینه ممکن ( 1000 تومن ) سود هنگفتی عایدش کنه!
                          پس تنها راهی که برات میمونه اینه که یا سرمایه داشته باشی ، یا با وامی چیزی ، خودت تولید انبوه کنی . در این صورتم که اون گواهینامه ثبت اختراعت به درد لب تاقچه ؟ میخوره.
                          در مورد طرحم هم شرمنده ، چون فلن وقت نشده و ولش کردم و رو هواست نمیتونم چیزی بگم.
                          اگه خدا یه فک ( چانه و اجزای مربوطه ) همچین پرقدرت عطا کنه انشاء الله یه جایی بندش میکنم.
                          راستی اون نقطه ابهامه !
                          تو ثبت نفهمیدن چیه ، دانشگاه هم که به قول خودشون فهمیدن ، کلاس گذاشتن و در حد پارالمپیک جواب دادن.
                          ولی خداییش نفهمیدم هنوز چه سودی داشت براشون ، دانشجوی خودشونو ضایع کنن! :angry:
                          مشغول در اين دنياي آکل و ماکول .......

دیدگاه

منم منظورم این نبود . کارخونه دار ؟!؟!!
                            نه
                            میگم اگه خودت بخوای بسازی بالاخره باید بفروشیش دیگه، یا یکی رو بتونی راضی کنی که اینی که ساختی توپه ...
                            و گرنه که هیچ چی.
                            خوب کسی ، یا شرکتی یا کارخونه ای چیزی بخواد بخردش، باید بدونه طرفش مطمئنه، یا کارش درسته، یا شرکتی که داره
                            معتبره، یا ...

خوب خورده خورده راه میفته دیگه.

البته همممون کم و بیش میدونیم و نمیدونیم که تو ایران عزیز ما سود توی تولید و فروشش نیست !!! (یعنی در حد صفر)
                            بلکه باید یک شرکت دلال بازی، یا همون پیمانکاری، یا ... راه بندازی تا یه چیزی از توش در بیاد !!

با این وجود اینا همش جهت اعتبار بخشیدنه.
                            یعنی خیلی بهتره از اینکه کلی چیزای (بعضا خوب) ساخته باشی و
                            کسی ندونه.
                            بیشتر تو چشم میاد.

دیدگاه

سلام منم یک خاطره بگم

حدود 2 سال پیش اومدم تمام ایده هایی که داشتم رو جمع آوری کردم که بسازم و جشنواره شرکت بدم ، البته یکی از همون اول به من گفت پسر ققط به فکر پول باش و اختراع اینها رو بزار دم کوزه چون اینجا نمی فهمن چیه ؟ افسردگی میگیری

وقتی فارق التحصیل شدم تو فرجه که داشتم واسه کنکور 3 ماه روزی سیزده چهارده ساعت کار میکردم و بالاخره دستگاه رو ساختمش و وقت هم گرفتم که برم برای اینکه طرحم رو در جایی به اسم پژوهشکده معرفی کنم و نهایتا با راهنمایی اونها به جشنواره بفرستم ، من ساده 90 برگ کاعذ آماده کردم با کلی اعتماد به نفس رفتم اونجا ، دیدیم که بنده خدا که باید طرح من رو ببینه آشنا از کار در اومد از زمان دبیرستان ( آزمایشگاه الکترونیک کار میکرد )
                              صفحه اول رو جلوی بنده خدا گزاشتم ( قسمتی از شماتیک ولی به صورت گرافیکی ) اون گفت که تو مدارت پروگرام استفاده ( طرف نمی دونست میکرو چیه ) منم گفتم آره ، برگ کاغذ رو گذاشت کنار گفت خوب حالا چند ترم فارغ التحصیل شدی !
                              سرتون رو درد نیارم من هر جوری که می خواستم طرح رو معرفی کنم ، اون بنده خدا بحث رو عوض میکرد نهایتا چند تا فرم داد که برم پر کنم
                              و شماره من رو گرفت و تا حالا هم بهم کسی زنگ نزده

چیزی که اشک من و در میاره اینه که در حالی که داشتیم با هم بحث میکردیم دو تا پسر بچه رسیدند میخواستند مدار حشره کش محمود بخت آور رو بسازند ان بزرگوار حرف من رو نیم کاره گذاشت و رفت که با اون ها کیت مونتاز کنه منم بدون خداحافظی اومدم بیرون و دیگه هم نرفتم :angry:

یک چیزهایی به من میگفت که !
                              میگفت که اگه خوارزمی رتبه نیاری ، حداقل استانی رو رتبه میاری ، ولی اگر استانی هم رتبه نیاوردی اشکال نداره ما میفرستیمت مسابقات خارجی اونجا کسب مقام کنی

نتیجه اخلاقی : نداره :sad:

دیدگاه

آقایون - هرکی میگه فقط تجاری واقعا راست میگه. به حرفش گوش کنین

1- دنبال ثبت نباشین چون اصلا ده شایی ارزش نداره. یه چیزایی برای ثبت میارن و ثبت میکنن که واقعا آدم خجالت میکشه بگه من مخترع هستم ، چون با اونا هم رده میشه.

طرف دستگاه اختراع کرده که مثلا شما یه سیم کارت تو آیفون خونه میزاری ، یه دونه هم تو یه موبایل اینترنت دار. بعد هردوشونو اینترنتش رو فعال میکنی که اگه کسی زنگ خونتو زد بتونی عکسش رو رو موبایلت ببینی. آخه این ایده احمقانه به ذهن اونایی که آیفون تصویری ساختن نرسیده. آخه اختراع اینقدر غیر کاربردی.
                                یکی دیگه اومده بود ماشین حساب سخنگو ثبت کنه. من خودم چینیشو تو قشم دیدم.
                                یا اینکه یکی دیگه رو تو تلوزیون نشون داد با کلی بوق و کرنا که یه چیزی ساخته که اگه کمربند ایمنی نبندی ماشین روشن نمیشه. بعد وقتی نشونش داد دیدیم یه تیکه سیم با کلی چسب برق بسته به کمربند ایمنیش که اگه بسته نشه سوییچ کار نکنه! یعنی اینقدر هم شعور نداشت که یه رله به لامپ کمربند داخل داشبورد وصل کنه که اینهمه چسب برق دور کمربندش نزنه.
                                اینیکی رو دیگه چی بگم. طرف اومده یه سنسور حرارت رو به یه ترانزیستور و یه رله وصل کرده که اگه ماشین آتیش گرفت روش آب بپاشه! اونم رو بنزین :eek: !

کودوم شما میخواین با اینا هم قطار بشین ؟ شرط میبندم تمام اعضای این سایت اگه برن ثبت هر کودوم چند تا اختراع ثبت میکنن. هر تاپیک این فاروم خودش یه اختراعه.
                                من دیگه هیچ چیزی ثبت نمیکنم.

2- اگه دنبال تجاری سازی هستین بهترین راه اینه که برین اختراعتون رو به یه شرکت تولید کننده که دستش تو کار باشه بفروشین. فکر اسمشم نکنین.
                                اگه پول دارین خودتون دنبالشو بگیرین اما اگه ندارین بفروشینش تا حداقل یه پولی برای تحقیقات بعدیتون دستتون بیاد.
                                به اینم فکر نکنین که دولت حمایت میکنه . هیچ کمکی در کار نیست.
                                من طرح خودمو بردم صنایع، قسمت ماشین سازی و نیرو محرکه (اون طرف پل کریمخان). کف کردن. کلی تعریف و آفرین و ... . پنجاه ملیون بدون بهره برام تصویب شد.
                                بعد معرفیم کردن به بخش اعطای تسهیلات نمومه سازی (این طرف پل کریمخان). بازم کلی آفرین و ...
                                بعد معرفیم کردن به آقای مهندس ........ برای بررسی.
                                طرف میگه : از اونجایی که دولت نمیخواد ریسک کنه رو طرحی که ممکنه شکست بخوره، تو باید:
                                1- سند خونه شش دانگ آزاد بزاری.
                                2- پول تو 4 مرحله داده میشه .
                                3- حد اکثر بیست میلیون میدیم
                                4- باید ریز چیزایی رو که میخوای مصرف کنی به ما بدی ما هم روی قیمتی که خودمون داریم پول بدیم. اگه تو بازار بیشتر باشه دیگه به خودت مربوط میشه
                                5- باید یه مشتری برای طرحت پیدا کنی که تعهد بده اگه موفقیت آمیز بود اونو با قیمت مشخص میخره. (آخه کی رو یه طرح تو هوا که ممکنه یکی دو سال ساخت و تحقیقش طول بکشه تعهد میده! اصلا به آدم میخندن. میگن اول باید ببینیمش چیه بعد. اونم تا دوسال دیگه که مرده کی زنده (خوب راست میگن بنده های خدا))
                                6- برای هر بازدید اگه خارج تهران باشه پول بلیط هواپیما و هتل و غذا و ... رو باید بدی
                                7- فقط پول دستگاههای ساختنی به تو داده میشه ، اگه مثلا یه اکسترودر برای دستگاهت نیاز داشته باشی باید پولشو خودت بدی.
                                8- بازپرداخت پول 2 ساله (ماهیانه بالای میلیون)
                                9- باید تعهد بدی اگه طرح شکست بخوره پولو با بهره 27 درصد پس میدی.

اگه هرکودوم از آقایون صنایع تو این فاروم عضو هستن و تو یکی از حرفهای بالا شک دارن بگن تا من اسم آقای مهندس ......... رو اعلام کنم.

آره عزیزم . این یعنی حمایت از علم تو ایران.
                                کودوم شما حاضرین با این شرایط تسهیلات نمونه سازی بگیرین؟
                                اینه که میگم اگه پول ندارین طرحو ثبت نکرده بفروشین. اگه از اختراعتون نمیذارن لذت ببرین حداقل از پولش لذت ببرین.
                                استفاده راحت از رپیدشیر و مگاپلود و سایر سرورها
                                http://rapidbaz.com/from/26877

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X