اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ماشین با کار دائم(تولید برق)لطفا جواب بدین...

Collapse
این موضوع بسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ماشین با کار دائم(تولید برق)لطفا جواب بدین...

نوشته اصلی توسط behnam-soft
    جناب مانیان شما که ماشاالله اینقدر از لحاظ علمی درمرتبه بالایی قرار دارین و همیشه می تونین عیب های
    دیگران رو در بیارین ولنگی کار رو پیدا کنین بهتره که اینجا نمونین چون واقعا استعداد هاتون به هدر میره.مثلا میتونین برین سازمان ناسا
    و به محققان برجسته اونجا بگین که جاذبه ی صفر چه تاثیری بر استخوان های فضانوردان داره چون الان توش فعلا موندن .
    شما به من بگو حالا که اینقدر به خودتون مغرور هستین تا به حال چه اختراع یا حرکت علمی در جهت رفاه نسل بشر کردین؟
    شما که توانایی این رو دارین که لنگ زدن هارو برطرف کنین چه حرکتی کردین تا حالا؟
    من در اینجا قصد دارم که سطح اطلاعات خودمو بالا ببرم چون معتقدم دست بالای دست بسیاره...
    و با شجاعت اعتراف می کنم که اطلاعاتم در هیچ زمینه ای کامل نیست و همیشه راه برای پیشرفت بازه.
    به گفته ی بزرگان دین غرور باعث شکست آدمها میشه و باید ازش پرهیز کرد.چون ممکنه که خودمون رو در زمینه ای خدای اون بدونیم و به دنبال کشف نکته های
    جدید نریم.لذا بهتره که در آینه نگاهی به خودمون کنیم و عیب هامون رو برطرف کنیم...
    البته من از بیان این حرف ها خدای نکرده قصد توهین به فرد خاصی رو ندارم و برای نظرات دیگران هم ارزش قائلم.
    با سلام
    واقعا نوشته من از سر غرور و یا اینکه خدایی نکرده خودم را بالاتر ببینم نبود و انشاالله هم هیچ وقت نخواهد بود. من از غرور به خدا پناه میآ‌برم و امیدوارم دچار آن نشوم. کوچیک همه دوستان و بچهآ‌های خوب اینجا هم هستم.
    بازهم میآ‌گویم امکان ساخت این دستگاه منطقا وجود ندارد شاید هم همین -یقین به عدم امکان ساخت چنین دستگاهی- باعث شده است که نوشتهآ‌های من توهین آمیز به نظر برسد. در مورد لنگی هم واقعا قصدم این نبود که خودم را دانشمند معرفی کنم. من حدود ۱۱ سال پیش هنگامی که سوم راهنمایی میآ‌رفتم کتاب بسیار جالبی خواندهآ‌ام به نام «سرگرمیآ‌های فیزیک» اثر یاکوو پرلمان روسی. این کتاب چندین قسمت دارد که به بررسی موضوع محرک دائمی و معرفی آن پرداخته است. چندین مثال هم آورده که به عنوان محرک دائمی پیشنهاد شده بودند و دلایل کار نکردن هر یک را نیز توضیح داده است. البته استدلال اصلی که نمیآ‌توان این دستگاه را هیچگاه ساخت به قدری محکم، جدی و مانند روز مشخص است که دیگر نیازی به این گونه توجیهآ‌ها نمیآ‌ماند ولی بازهم هر کدام را جداگانه توضیح داده است.
    حالا هر دستگاهی که به عنوان محرک دائمی معرفی شود در صورت ساخته شدن قطعا کار نخواهد کرد ولی قبل از ساخت و به روی نقشه، حتما میآ‌توان توضیح مشخصی برای اینکه چرا این دستگاه کار نخواهد کرد ارائه کرد.
    به عنوان مثال همان طرحی که دوستمان هم معرفی کردند در نگاه اول مشخص است که ایراد دارد به خصوص قسمت سیمآ‌پیچ چون اولا درست کردن یک میدان متغیر نیازمند صرف انرژی است. ثانیا در آن مثال نیاز است که یک سیمآ‌پیچ روشن شود و یک میدان ناشی از یک آهنربای دائمی را خنثی کند. همین خنثی کردن در عمل به علت ولتاژ معکوسی که به علت مخالفت با تغییر میدان القا میآ‌شود، نیاز به مصرف انرژی دارد.

من قسمتی از کتاب را برای شما اینجا قرار میآ‌دهم:
    فصل سوم/ حرکت دورانی صفحه ۶۴
    کوشش بیهوده برای ساختن محرک دائمی عده زیادی را خاک سیاه نشانده است. من کارگری را میآ‌شناختم که تمام دستمزد و اندوخته خویش را برای ساختن مدل محرک دائمی خرج کرده و در نتیجه کارش به گدایی کشیده بود. او قربانی ایده غیر عملی خود شده بود. همیشه گرسته و بدون لباس مناسب بود و از همه خواهش میآ‌کرد برای ساختن آخرین مدلی که بدون شک حرکت خواهد کرد به وی پول بدهند. آدم دلش میآ‌سوخت که این شخص فقط و فقط در نتیجه خوب ندانستن اصول اولیه فیزیک به آنهمه محرومیت دچار شده بود. {این قسمت کمی امیدوار کننده است } جالب است که اگر کوشش برای ساختن محرک دائمی همشه بیآ‌نتیجه مانده، ولی بر عکس، درک عمیق عدم امکان آن بارها موجب کشفآ‌های سودمندی شده است.
    .....

* در زمانی که محصل دبیرستان بودم فردی به مدرسه با دستگاهی بزرگ به مدرسه ما مراجعه کرده بود و مدعی شده بود که محرک دائمی است و اگر به او کمی کمک شود و بتواند دستگاه را کمی بهبود دهد حتما دستگاه او کار خواهد کرد و مشکل انرژی بشر را حل خواهد کرد. واقعا اگر قبلآ‌تر کسی آن طرف را قانع کردهآ‌ بود که این دستگاه امکان ساخت ندارد هرگز بنده خدا این هم وقت و پول هزینه نمیآ‌کرد برای چیزی که هیچگاه محقق نخواهد شد.

* اطلاعات بیشتر درباره درباره نویسنده کتاب: http://en.wikipedia.org/wiki/Yakov_I._Perelman
    * دانلود نسخته الکترونیکی و مجانی کتاب سرگمیآ‌های فیزیک به زبان انگلیسی: http://www.archive.org/details/physicsforentert035428mbp

بازهم از دوستان behnam-soft و saeed bagherani اگز باعث دلخوری شدهآ‌ام غذر خواهی میآ‌کنم.

من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

کتاب جالبیه حتما میخونمش ....ممنون مانیان

دیدگاه

نوشته اصلی توسط manian

من حدود ۱۱ سال پیش هنگامی که سوم راهنمایی میآ‌رفتم کتاب بسیار جالبی خواندهآ‌ام به نام «سرگرمیآ‌های فیزیک» اثر یاکوو پرلمان روسی. این کتاب چندین قسمت دارد که به بررسی موضوع محرک دائمی و معرفی آن پرداخته است. چندین مثال هم آورده که به عنوان محرک دائمی پیشنهاد شده بودند و دلایل کار نکردن هر یک را نیز توضیح داده است. البته استدلال اصلی که نمیآ‌توان این دستگاه را هیچگاه ساخت به قدری محکم، جدی و مانند روز مشخص است که دیگر نیازی به این گونه توجیهآ‌ها نمیآ‌ماند ولی بازهم هر کدام را جداگانه توضیح داده است.
        حالا هر دستگاهی که به عنوان محرک دائمی معرفی شود در صورت ساخته شدن قطعا کار نخواهد کرد ولی قبل از ساخت و به روی نقشه، حتما میآ‌توان توضیح مشخصی برای اینکه چرا این دستگاه کار نخواهد کرد ارائه کرد.
        به عنوان مثال همان طرحی که دوستمان هم معرفی کردند در نگاه اول مشخص است که ایراد دارد به خصوص قسمت سیمآ‌پیچ چون اولا درست کردن یک میدان متغیر نیازمند صرف انرژی است. ثانیا در آن مثال نیاز است که یک سیمآ‌پیچ روشن شود و یک میدان ناشی از یک آهنربای دائمی را خنثی کند. همین خنثی کردن در عمل به علت ولتاژ معکوسی که به علت مخالفت با تغییر میدان القا میآ‌شود، نیاز به مصرف انرژی دارد.

کوشش بیهوده برای ساختن محرک دائمی عده زیادی را خاک سیاه نشانده است. من کارگری را میآ‌شناختم که تمام دستمزد و اندوخته خویش را برای ساختن مدل محرک دائمی خرج کرده و در نتیجه کارش به گدایی کشیده بود. او قربانی ایده غیر عملی خود شده بود. همیشه گرسته و بدون لباس مناسب بود و از همه خواهش میآ‌کرد برای ساختن آخرین مدلی که بدون شک حرکت خواهد کرد به وی پول بدهند. آدم دلش میآ‌سوخت که این شخص فقط و فقط در نتیجه خوب ندانستن اصول اولیه فیزیک به آنهمه محرومیت دچار شده بود. {این قسمت کمی امیدوار کننده است } جالب است که اگر کوشش برای ساختن محرک دائمی همشه بیآ‌نتیجه مانده، ولی بر عکس، درک عمیق عدم امکان آن بارها موجب کشفآ‌های سودمندی شده است.
        .....

سلام خدمت کلیه دوستان.
        کتاب خوبی که معرفی کردین رو مطالعه کردم.کتاب خوبی بود و مطالب خوبی هم داشت.
        البته من زبانم در اون حد نیست که بتونم متن ها رو کامل معنا کنم اما از روی اشکال کشیده شده در کتاب
        کاملا معلوم بود که این دستگاه ها به هیچ وجه کار نمی کنن.در ضمن خیلی هم پیچیده هستن.
        اما طرح من اینقدرساده هستش که اگر نمونه اولیه ش رو ببینین از زور سادگی خندتون خواهد گرفت.
        طبق این ماکتی که من ساختم دستگاه بدون هیچ مشکلی کار خواهد کرد.اما لازم به ذکر که این فعلا
        ماکت هست نه نمونه واقعی و من در حال تهیه کردن قطعاتش(بهتره از واژه قطعه استفاده کنم)هستم
        و به محض آماده شدن عکسش رو در سایت قرار می دم.دوست من من که با شما دشمن نیستم و
        خدای نکرده قصد توهین کردن هم ندارم.من از حرفهای شما این برداشت رو کردم که ...
        قابل ذکر هست که من اطلاعات زیادی از این تاپیک گرفتم که مدیون شما دوستان عزیز هستم.
        و امید است که باز هم با راهنمای مفیدتون منو در ساخت این دستگاه یاری کنین...
        و در پایان هم باید بگم که از این که وقت میذارین و حرف های غیر ممکن منو می خونین و پاسخ میدین ممنونم.
        برای شنا کردن به سمت مخالف رودخانه قدرت و جرات لازم است . وگرنه هر ماهی مرده ای هم می تواند از طرف موافق جريان آب حرکت کند ...

دیدگاه

سلام خدمت کلیه دوستان.
          یه سوال دارم که اگر کسی اطلاعات دقیق داره منو راهنمایی کنه.
          اگر دو تا آهن ربا رو در مجاورت هم دیگه قرار بدیم بطوری که میدان هاشون به هم اثر داشته باشن آیا با گذشت زمان از نیروی میدان مغناطیسی آهن رباها کم میشه؟ و در کل ممکنه که یک آهن ربا با گذشت زمان میدان خودش رو از دست بده؟(البته با استناد به قانون پایستگی)
          برای شنا کردن به سمت مخالف رودخانه قدرت و جرات لازم است . وگرنه هر ماهی مرده ای هم می تواند از طرف موافق جريان آب حرکت کند ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط behnam-soft
            سلام خدمت کلیه دوستان.
            یه سوال دارم که اگر کسی اطلاعات دقیق داره منو راهنمایی کنه.
            اگر دو تا آهن ربا رو در مجاورت هم دیگه قرار بدیم بطوری که میدان هاشون به هم اثر داشته باشن آیا با گذشت زمان از نیروی میدان مغناطیسی آهن رباها کم میشه؟ و در کل ممکنه که یک آهن ربا با گذشت زمان میدان خودش رو از دست بده؟(البته با استناد به قانون پایستگی)
            با سلام
            اگر عوامل خارجی آهنرباآ‌ها را تحت تاثیر قرار ندهند و شکل و فرم آنها را عوض نکنند (مثلا گرمای محیط کم کم باعث چرخیدن بعضی از دو قطبیآ‌ها در آهنرباآ‌ها شوند) میدان با گذشت زمان تغییر نمیآ‌کند.
            من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

سلام خدمت کلیه دوستان.
              دیروز با استاد فیزیک الکتریسیته و مغناطیسمون صحبت کردم و گفت که اگر دو تا آهن ربا به هم نیرو وارد کنن(منظورم میدان هاشون هست)با
              گذشت زمان ممکنه که ذره هایی که باعث میدانش میشن جهتشون برگرده و به همین دلیل آهن ربا قدرت خودشو از دست بده.
              اما اگر دقت کرده باشین گفت که فقط جهتشون بر میگرده یعنی ذره ها منظم سر جاشون مثلا انتهای آهنربای میله ای قرار نمیگیرن
              اما اشاره ای به اینکه این ذره ها خاصیتشون رو از دست میدن نکرد !!!پس آهن ربا میدانشو هیچ وقت از دست نمیده بلکه ذره های سازنده میدانش
              جا به جا میشه. یعنی اگر ما بعد از مدتی بتونیم اون ذره هارو دوباره برگردونیم سر جاشون از نیروی آهن ربا چیزی کم نمیشه درسته؟
              سوالم از دوستان اینه که اگر ما آهن ربای سومی هم مثلا در کنار آهن ربای سمت چپ بذاریم میتونیم از جابه جا شدن اون ذره ها جلو گیری کنیم؟
              یعنی اون 2 تا آهنربا تا ابد کنار هم باشن و بهم نیرو وارد کنن بدون اینکه ذره هاشون جابه جا وباعث تضعیف میدان بشه؟

دیدگاه

سوالم از دوستان اینه که اگر ما آهن ربای سومی هم مثلا در کنار آهن ربای سمت چپ بذاریم میتونیم از جابه جا شدن اون ذره ها جلو گیری کنیم؟
                یعنی اون 2 تا آهنربا تا ابد کنار هم باشن و بهم نیرو وارد کنن بدون اینکه ذره هاشون جابه جا وباعث تضعیف میدان بشه؟
                خوب آهنربای سوم هم همین بلا سرش میاد دیگه!

اما اگر دقت کرده باشین گفت که فقط جهتشون بر میگرده یعنی ذره ها منظم سر جاشون مثلا انتهای آهنربای میله ای قرار نمیگیرن
                اما اشاره ای به اینکه این ذره ها خاصیتشون رو از دست میدن نکرد !!!
                خوب یه تیکه آهن هم پره از این دوقطبی ها ( همون ذرات شما ) که نا منظم هستند و می تونن با یه میدان مغناطیسی خارجی موقتاً منظم بشن و آهن خاصیت مغناطیسی پیدا کنه. یا مثلاً فولاد که مدت بیشتری این خاصیت رو حفظ میکنه و ... خاصیت مغناطیسی این دو قطبی ها نه به وجود میاد و نه از بین میره. فقط منظم یا نامنظم میشه

دیدگاه

رفقای عزیز ! من کل این تاپیک رو نخوندم نمی دونم سوالی که می پرسم اینجا مطرح شده یا نه .

سوالم اینه : آیا زمین که با سرعت 30 کیلومتر بر ثانیه به دور خورشید می چرخه یک محرک دائمی نیست ؟ ( چون شتابش صفره ) اگه هست این سامانه چطوری داره کار می کنه ؟ یعنی انرژی اولیه از کجا اومده ؟ اگه خورشید سر منشا این انرژیه هر روز از انرژی اون داره کاسته می شه پس چرا سرعت زمین حتی به اندازه یک اپسیلون هم تغییر نمی کنه ؟

(شرمنده بسوزه پدر بی سوادی .... )
                  آسمان بار امانت نتوانست کشید قرعه کار به نام من دیوانه ردند
                  سلطانی دو عالم باشد از آن آن کس سلطان بیامدست و درویش رفته باشد

دیدگاه

به این سادگی نیست که شما میگین
                    اولا اونی که از انرژی خورشید کاسته میشه ربطی به جاذبه ش نداره....
                    هم انرژی ش در حال تغییر هست و هم جرمش ولی بازهٔ این تغییرات بسیار زیاد هست فعلا هم تغییری رخ نداده ...توجه کنید سوختش کم میشه نه لزوما انرژیش ....
                    سر منشاء بخش بزرگی از انرژی های حرکتی در مقیاس کهکشانی، انفجار بزرگ Big Bang بوده و چهان ما فعلا از پس اون انفجار فکر میکنم ۱۵ میلیارد سالی هست که داره منبسط میشه.....

ضمنا ۵ ملیارد سال دیگه خورشید نابود میشه پس این حرکت دائمی نیست منشا این حرکت همون جاذبه و بحثهای فضا-زمانی هست که اینم از بیگ بنگ نشآت میگیره.....درسته مقیاسش خیلی گندهآ‌س ولی حرکت دائمی نیست این چرخش نتیجهٔ انرژی هست که از ابتدای کیهان داره جهان ما رو شکل میده
                    دو کتاب عالی در مورد جهان که واسه هر کسی واجب هست (الان اکثر مردم ما مثل موقعی که فکر نمیکردند زمین گرد هست میمونند یعنی از آخرین ورژنهای جهان نه به تعبیر فیزیکی بلکه احالت ساده و کلیش هم گاه نیستند.):
                    تاریخچهٔ زمان
                    جهان در پوست گردو
                    هردو از استیفن هاوکینگ (قیمت هر دوش هم رو هم ۶ تومن نمیشه)
                    البته واسه این جواب سوالاتون باید با تحقیق جواب دارد و یکمی دقیق تر صحبت بشه(همینطور خود سوال باید مستندتر باشه) ولی من واسه یه مدت فعال نیستم امیدوارم دوستان دیگه بتونن جواب دقیقتری به شما بدن

دیدگاه

همه اینا درسته . منظور من اینه که طی این 15 میلیارد آیا سرعت زمین به دور خورشید همواره 30 کیلومتر برثانیه بوده ؟ یعنی این سرعت تغییر نکرده ؟ اگه تغییری نکرده باشه فکر نمی کنید که بشه از اون به عنوان یک محرک دائمی یاد کنیم ؟ چون اگه قرار بود دائمی نباشه حتما به مرور زمان تغییراتی درش رخ می داد موافق هستید ؟

دیدگاه

میگم الان یه کمی غیر فعال هستم :twisted: ولی دقیقا نمیدونم که آیا طی این سالها (که کل جهان ۱۵ ملیارد سال داره نه منظومهٔ شمسی) بهرحال شاید ۵ ملیارد ... ولی دقیقا نمیدونم بعد از تشکیل منظومهٔ شمسی و پایدار شدنش این تغییر کرده یا نه در چه حد بوده این تغییرات دقیقا نمیدونم ولی فکر میکنم که خود زمین یه انحراف کوچکی در مدارش داره که بعد از مدتی درازی اگر در نظرش بگیرین یه شکل مارپیچ (سه بعدی در صفحهٔ فعلی) حرکت میکنه و از این صفحه خارج میشه یه همچین چیزی ولی خوب فعلا اینطور فرض کنیم:
                        زمین برای مثلا ۵ ملیارد سال است که به طور ثابت به دور خورشید میچرخد خوب حالا آیا این یک ماشین کار دائمی است خیر:
                        چون الان زمین به عنوان یک شی داره وضع اولیهٔ خودش رو حفظ میکنه مراجعه کنید به قانون های نیوتن....ثابت بودن حرکت زمین و خنثی شدن نیزوی گریز از مرکز با جاذبه و در نظر گرفتن این شرایط به معنی عدم وجود کار هست.
                        ضمن اینکه این ماشین (زمین) به خورشید و جاذبهٔ اون (یا انحنای فضا زمان خورشید به تعبیر نسبیت عام) وابسته است و همونطور که گفتم این انرژی یه جوری به بیگ بنگ ربط پیدا میکنه
                        شما وقتی راجع به ماشین کار دائم صحبت میکنید باید دقیق سیستم و محیط رو مشخص کنید.
                        مثلا بادبان خورشیدی که آزمایشش توی همین تاپیک بحث شد و شامل پره ای هست که در شیشهٔ خلا میچرخه (تا وقتی که نور بهش میتابه به خاطر تکانهٔ فوتونها و اختلاف انرژی در طرف تیره و روشن) میچرخه و تا وقتی خورشید هست (۵ ملیارد سال) میچرخه ولی این ماشین کار دائم نیست.
                        میشه ماشینی رو فرض کرد که با نیروهائی اتمی ملیونها سال کار کنه ولی این تعریف ماشین کار دائم نیست فرقش اینه که بازهٔ کار این ماشین خیلی زیاد هست ولی دائم نیست....

دیدگاه

راستی فکر کنم سال پیش بود که سفینهٔ وایجر از منظومهٔ شمسی خارج شد و وارد دنیای دیگر شد که مدت درازی طول خواهد کشید تا دوباره به یه آبادی برسه البته یه کمربند اجرام هم روبروش هست ولی این سفینه حداقل برای ملیونها سال به سفر خودش ادامه میده بدون اینکه انرژی مصرف کنه....آیا این سفینه یه ماشین کار دائمی است؟
                          جواب اینه مگه این سفینهٔ در حال حرکت در فضای لایتنهای کاری هم انجام میده :mrgreen:
                          در مورد زمین هم همینطور است به خصوص اگه اون مدل انحنای فضا-زمان رو در نظر بگیرین متوجه میشین که این جرخش طبیعی هست و ناشی از انرژی خارجی نیست (از دید نسبیتی) ولی اینکه چی باعث شده کهکشان راه شیری و خورشید و زمین و ... در حال حرکت شتابدار باشند....بیگ بنگ
                          البته این حرکت شتابدار نسبت به مرکز فرضی عالم سنجیده میشه و حرکت زمین نسبت به خورشید ممکنه شتابدار نباشه (البته شتاب مداری)

دیدگاه

اینم وضعیت خورشید هست که فعلا ۵ ملیارد سال از عمرش میگذره و ۷۳ درصد هیدورژن و ۲۵ درصد هلیم داره یعنی هنوز حدود ۷۳ درصد سوختش مونده
                            بهرحال کار یعنی نیرو ضرب در جابه جائی و حرکتی که شتابدار نیست (باید مرجع دستگاه و سیستم رو هم دقت کنید) کاری انجام نمیده که ماشین کار دائم خونده بشه
                            حیف که باید واسه دو سه هفته ای احتمالا کمتر به فروم سر بزنم :angry: وگرنه خیلی بحث جالبی هست خود این خورشید توی ویکی پدیا نوشته که سرعتش رو اندازه گرفتن هم سرعتش خطیش نسبت به حرکت به دور مرکز کهکشان که حدود ۲۵۰ کیلومتر بر ثانیه هست و هم سرعتش نسبت به مادهٔ تاریک که در واقع سرعت نسبت به دور شدن از ون مرکز فرضی عالم هست که حدود ۳۵۰ کیلومتر بر ثانیه است و هر سال کهکشانی هم حدود ۲۲۰-۲۵۰ ملیون سال ناقابل هست....
                            ما که خیلی کیف کردیم :biggrin: ولی فعلا فرصت نیست.... :cry2:
                            موفق باشید امیدوارم جواب سوالاتون رو بگیرید

دیدگاه

نتیجه ای که من از این بحث گرفتم اینه که اگه یک نیروی بزرگ خارجی در مسیر خلاف جهت حرکت زمین ، به زمین وارد بشه و حرکت اون رو نسبت به اجرام دور و برش مثل مریخ متوقف کنه ، تا ابد زمین نسبت به اجرام دور و برش متوقف باقی می مونه . و اگه یک نیروی بزرگ خارجی به زمین وارد بشه و اون رو وادار به حرکت کنه ، تا ابد به حرکتش ادامه می ده .

اما چرا با وجود برخورد شهاب سنگ های عظیم باز هم تغییری در وضعیت حرکت زمین ایجاد نشده ؟ می دونیم که دوتا جرم به هم نیرو وارد می کنند پس چرا ماه و زمین یک دیگر رو جذب نمی کنند ؟ اصلا قضیه این مدار چیه ؟ اگه واقع برآیند نیروها صفر باشه مدار چه معنایی داره ؟

وایجر فکر کنم 2 سال پیش بود که پس از 16 سال از سامانه خورشیدی خارج شد وبه اندازه 26 سال دیگه (از تاریخ خروج ) سوخت داره . ولی چون در فضا برآیند نیروهای وارد بر اون تقریبا صفر داره می شه می تونه موتورش رو خاموش کنه و به حرکتش ادامه بده .

دیدگاه

توی مکانیک نیوتنی قانون اینرسی میگه که هر جسمی تمایل دارد حالت خود را حفظ کند. (یعنی اگر ایستاده یا حالتی که با سرعت ثابت حرکت میکند (شتاب صفر))
                                فقط در اثر نیرو است که شتاب میگیرد
                                شتاب هم کمیتی برداری است و فقط کمیت نیست تغییر جهت هم شتاب محسوب میشه

اینکه مدار چرا هست...توجه کنید که دو نیرو وجود داره یکی نیروی گریز ار مرکز که در واقع همون قانون اینرسی هست یعنی سیاره به عنوان مثلا دوست داره مستقیم بره (در هر لحظه مماس بر دایره) از طرفی جاذبه مسیر اون رو تغییر میده ..........نتیجه: یه مدارمیبشه
                                در واقع در حرکت زمین به دور خورشید یکجور تعادل وجود داره و زمین هم یه مسیر بیضوی رو دور خورشید طی میکنه و در جاهائی که قطر بیضی کم هست سرعتش بیشتر میشه ... خلاصه یه جور تعادل هست که به راحتی از نوشتن یه معادلهٔ مکانیکی بدست میاد (یعنی معادلهٔ مسیر بیضوی)
                                ماه هم همینه

در مسئلهٔ برخورد شهاب سنگ به زمین شما باید اثر تکانه رو در نظر بگیرین وقتی یه پشه به یه ماشین در حال حرکت برخورد کنه .. ماشین تغییر جهت نمیده :mrgreen:

سفینه ها در جائی که جاذبه وجود نداره در واقع مثل یک سنگی که پرتاب شده به حرکت خودش ادامه میده موتور اینا بیشتر واسه تغییر جهت به کار میره...انرژی اولیه رو هم با موشکهائی که سرعت رو باید به حد فرار از جاذبهٔ زمین برسونن تامین میشه..گاهی هم سفینه ها از خاصیت قلاب سنگ استفاده میکنن یعنی میرن دور یه سیاره مثلا ناهید و مثل قلاب سنگ میچرخن بعد در اون سرعت لازم به سمت مریخ رهنمون میشن...(قلاب سنگ...فلاخن هم میگن دقیقا مثل اینه)...البته مطالب زیادی درین مورد هست....
                                بهرحال بحث مفصلی هست ...
                                موفق باشید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X