اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت یک اسیلوسکپ دیجیتال با نمایشگر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ساخت یک اسیلوسکپ دیجیتال با نمایشگر

:agree:اگه کسی در مورد پینهای کابل مانیتور یکم اطالاعات بیشتری ارائه کنه ممنون میشم. مثلا من با دو تا 555 دوتا اسیلاتور ساختم. یکی با فرکانس 31 کیلو هرتز و دیوتی سایکل 88% که به پایه HSY و یکی با فرکانس 60 هرتز با دیوتی سایکل 95% که به پایه VSY وصل کردم. پایه های RGB رو هم به سه تا ولوم وصل کردم که ولتاژ 0 تا 0.7 ولت رو برای این پایه ها ایجاد میکرد. اما هیچ تغییری در صفحه مانیتور ندیدم جز اینکه مانیتور از حالت standby خارج می شد. انتظار داشتم تا با تخییر ولتاز پایه های RGB رنگ صفحه تغییر کنه اما نشد. فکر کنم باید RGB رو به یه سیگنال با فرکانس بخصوصی وصل کرد. اگه کسی در این زمینه کاری کرده یا تجربه ای داره ممنون میشم که اینجا بزاره. :redface:

دیدگاه

با سلام
      و تشکر از توجه شما به این تاپیک خاک خورده
      من فکر میآ‌کنم سیگنال VSY شما درست نباشد (و عملا امکان درست کردن آن با 555 بعیده). چون این سیگنال فرکانسش ۶۰ هرتزه ولی دیوتی سایکل آن را اشتباه در نظر گرفتهآ‌اید چون دیوتی آن چیزی در حدود 99.6 است که ساخت آن با تراشهآ‌ای مانند 555 سخت و غیر ممکن است. به نظرم شما باید با میکرویی چیزی این سیگنال را درست کنید.
      در مورد سیگنالآ‌های رنگ هم مشکلی نباید وجود داشته باشد.
      اعداد زمانآ‌بندی را از اینجاها چک کردم:
      http://www.tkk.fi/Misc/Electronics/faq/vga2rgb/calc.html
      http://www.epanorama.net/documents/pc/vga_timing.html
      من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

manian تشکر. این سایتها رو دیدم. خیلی هم خوب بود. مخصوصا اولیش. چیزی که هست اینه که علاوه بر فرکانسهای همزمانی افقی و عمودی یه Pixel clock frequency یا clock frequency هم وجود داره. این فرکانس مربوط به چیه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahmood58
          manian تشکر. این سایتها رو دیدم. خیلی هم خوب بود. مخصوصا اولیش. چیزی که هست اینه که علاوه بر فرکانسهای همزمانی افقی و عمودی یه Pixel clock frequency یا clock frequency هم وجود داره. این فرکانس مربوط به چیه؟
          با سلام
          این همان فرکانسی است که سیگنالآ‌های رنگ باید روی خط R G B قرار گیرند. در این شکل تست شما مشکلی وجود ندارد شما این سیگنالآ‌ها را با پتانسومتر درست میآ‌کنید.
          من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

با سلام
            این همان فرکانسی است که سیگنالآ‌های رنگ باید روی خط R G B قرار گیرند. در این شکل تست شما مشکلی وجود ندارد شما این سیگنالآ‌ها را با پتانسومتر درست میآ‌کنید.
            یعنی سیگنالهای RGB فقط یک ولتاژ DC نیست؟ منظورتون اینه که سیگنالهای RGB باید با این فرکانس به پینهای مربوطه اعمال بشه؟ و برای تغییر شدت رنگ، دامنه این فرکانسها بین صفر تا 0.7 ولت تغییر کنه؟

دیدگاه

یعنی سیگنالهای RGB فقط یک ولتاژ DC نیست؟ منظورتون اینه که سیگنالهای RGB باید با این فرکانس به پینهای مربوطه اعمال بشه؟ و برای تغییر شدت رنگ، دامنه این فرکانسها بین صفر تا 0.7 ولت تغییر کنه؟
              با سلام
              بله اگر بخواهید پیکسلآ‌های با رنگآ‌ها متفاوت و کنار هم را مشخص کنید باید با فرکانس ذکر شده سیگنالآ‌های RGB را بین ۰ و ۰/۷ ست کنید ولی در مثال شما نیازی نیست چون رنگآ‌های شما ثابت است و برای پیکسلآ‌های مجاور تغییر نمیآ‌کند پس نیازی نیست با فرکانس مذکور آنآ‌ها عوض کنید. علاوه بر این سیگنال برای پیکسلآ‌های مختلف پشت سر هم است یعنی اگر به فرض مونیتور شما یک رنگ ثابت را نشان دهد، اگر سیگنالآ‌های RGB را به اسیلوسکپ متصل کنید، یک سیگنال ثابت خواهید دید (البته من حدس میآ‌زنم این جور باشد ولی ممکن است در انتهای خط و یا انتهای صفحه این سیگنالآ‌ها عوض شوند)

دیدگاه

با درود. manian جان از شما کمال تشکر رو دارم که به بنده عنایت دارید و سوالاتم منو بی پاسخ نمی ذارید. :applause: :job:
                فرمودید:
                بله اگر بخواهید پیکسلآ‌های با رنگآ‌ها متفاوت و کنار هم را مشخص کنید باید با فرکانس ذکر شده سیگنالآ‌های RGB را بین ۰ و ۰/۷ ست کنید ولی در مثال شما نیازی نیست چون رنگآ‌های شما ثابت است و برای پیکسلآ‌های مجاور تغییر نمیآ‌کند پس نیازی نیست با فرکانس مذکور آنآ‌ها عوض کنید.
                من تو این مساله کمی شک دارم و دیر میگیرم. :angry:
                من نهایتا سیگناهای RGB رو با فرکانس به پینهای RGB اعمال کنم یا فقط یه سیگنال DC به این پینها وصل کنم کافیه؟ راستی، شما اسیلاتوری سراغ دارید که بشه برای این منظور ازش استفاده کنم؟ بازم ممنونم.

دیدگاه

من تو این مساله کمی شک دارم و دیر میگیرم. :angry:
                  من نهایتا سیگناهای RGB رو با فرکانس به پینهای RGB اعمال کنم یا فقط یه سیگنال DC به این پینها وصل کنم کافیه؟ راستی، شما اسیلاتوری سراغ دارید که بشه برای این منظور ازش استفاده کنم؟ بازم ممنونم.
                  با سلام
                  بله در مثال شما به صورت DC اعمال کنید. سیگنالآ‌های VS و HS را نیز به نظرم بهتر است با میکرو درست کنید چون با میکرو خیلی دقیق و راحت میآ‌توانید سیگنالآ‌های مورد نظرتون رو درست کنید. علاوه بر این با یک جستجو در گوگل چندین پروژه که VGA را با AVR راهآ‌اندازی میآ‌کند را پیدا خواهید کرد.
                  به عنوان مثال: http://www.serasidis.gr/circuits/AVR_VGA/avr_vga.htm

دیدگاه

با سلام
                    مثل اینکه خسته شدید و دیگه ادامه نمیدین
                    من یه فکری دارم که میشه با هزینه ای حدود 20 الی 30 تومن تلویزیون(حتی سیاه سفید) رو به اسکوپ تبدیل کرد کمی هم خودم روش کار کردم و به یه جاهایی هم رسیدم مثلا سینوسی رو تونستم ببینم و فکر کنم میشه موجهای دیگه رو هم توش دیدحتی میشه موج رو باز و بسته کرد به هر حال اگه تمایل به ادامه داشتین میتونیم با هم کمک کنیم و کاری کنیم که هر مهندس برقی بتونه با حداکثر 40 تومن یه اسکوپ داشته باشه فقط به من یه میل بزن تا بدونم واقعا میخای

دیدگاه

سلام دایی سلام
                      پروژه خیلی خوبیه و همه دوستان سایت می خوان انجامش بدن
                      بهتره یه تاپیک مستقل ایجاد کنی و مدارتو بگذاری تا تحلیل و بررسی بشه و بهترین نتیجه حاصل بشه.
                      با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                        سلام دایی سلام
                        پروژه خیلی خوبیه و همه دوستان سایت می خوان انجامش بدن
                        بهتره یه تاپیک مستقل ایجاد کنی و مدارتو بگذاری تا تحلیل و بررسی بشه و بهترین نتیجه حاصل بشه.
                        با درود به شما دوست عزیز و بقیه اساتیدی که به این موضوع علاقمندن و این تاپیک رو دنبال میکنن.
                        یه چند وقتی خیلی سرم شلوغ بود و نتونستم به این سایت پر محتوا سر بزنم. باید بگم که واقعا این سایت رو دوست دارم و دلم براش تنگ شده بود
                        راستش من فرکانسهای HS و VS رو با میکرو با همون دیوتی سایکی که دوست عزیزمون manian گفتن ساختم و به مونیتور اعمال کردم اما همچنان مشکل
                        قبل کما کان پابرجاست. اگه دوستان میتونن یه نقشه عملی یا یه روش عملی برای اعمال سیگنال RGB ارائه بدن خیلی عالی میشه. مساله خیلی ساده
                        به نظر میرسه ولی متاسفانه تا حالا موفق نبودم. منتظر همفکری همه اساتید گرامی هستم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X