اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چرا شرکت های اروپایی نسبت به شرکت های همتای ایرانی خود خیلی موفق تر هستند؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : چرا شرکت های اروپایی نسبت به شرکت های همتای ایرانی خود خیلی موفق تر هستند؟

سوال ساده: چرا اقتصاد ما 80 درصد مبتنی بر نفت است؟
    پاسخ من: شعور جمعی
    پاسخ شما؟
    سوال دوم
    سوال : چرا امریکا که نفت دارد مبتنی بر نفت نیست؟
    جواب من: اگر نفت هم تمام بشه باز هم فرقی نمیکنه برمیگردیم به همان دورانی که نفت نداشتیم یادتون میاد که .

دیدگاه

پاسخ : چرا شرکت های اروپایی نسبت به شرکت های همتای ایرانی خود خیلی موفق تر هستند؟

نوشته اصلی توسط kamy007 نمایش پست ها
      پاسخ شما؟
      البته درستش این است که بگوئیم 80 درصد تولید ناخالص ملی (GDP) ما، متکی به شرکت ها و سازمان های دولتی و شبه دولتی است. این یعنی، دولت خودش؛ بزرگترین دارنده ی ارز و همزمان، بزرگترین مصرف کننده ی ارز است. این یعنی ما در ایران، یک بخش خصوصی ضعیف، نحیف، شکننده و محدود داریم که توان رقابت با صنایع عظیم دولتی و رانت خوارها را ندارد (منظور، رانت سیاه و رانت سفید است).
      سوال : چرا اقتصاد آمریکا که نفت هم دارد، مبتنی بر نفت نیست؟
      در اقتصاد آمریکا، دولت متولی هیچ مرکز اقتصادی، تولیدی و یا تجاری نیست. بخش خصوصی واقعی، از ناو هواپیما بر و هواپیمای ضد رادار گرفته تا بانک، پست، مخابرات، فضاپیما، کشتی رانی، نیروگاه، سد، سکوی نفتی و ... را می سازد و یا بهره برداری می کند. همچنین سرمایه های بورس، در اختیار افراد دارای ایده های کارآفرینی است و اکوسیستم کسب و کار، مطلقا و کاملا در اختیار بخش خصوصی واقعی دانش بنیان و فن آوری محور است و دولت در این میان، تنها نقش تسهیل گر قوانین و شتاب دهنده را دارد. در واقع اقتصاد آمریکا مبتنی بر نوعی رانت به نام رانت شومپیتری است که یک نوع ویژه خواری مثبت و بسیار سازنده تلقی می شود.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس نوآور نمایش پست ها
        البته درستش این است که بگوئیم 80 درصد تولید ناخالص ملی (GDP) ما، متکی به شرکت ها و سازمان های دولتی و شبه دولتی است. این یعنی، دولت خودش؛ بزرگترین دارنده ی ارز و همزمان، بزرگترین مصرف کننده ی ارز است. این یعنی ما در ایران، یک بخش خصوصی ضعیف، نحیف، شکننده و محدود داریم که توان رقابت با صنایع عظیم دولتی و رانت خوارها را ندارد (منظور، رانت سیاه و رانت سفید است).
        موافقم.
        در اقتصاد کشور ما اصلا بخش خصوصی به معنای حقیقی وجود نداره. تمام صنایع و شرکتهای کوچک و بزرگ کشور، بصورت مستقیم یا غیر مستقیم دولتی هستن. علل مختلفی هم داره که مهمترین اونها سیاسی هستن.
        کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

علت اینکه ارز دست دولت و شرکتهای خصولتی و... هست باز هم همون تحریمها و عدم دسترسی خارجی ها به خرید از تولید کننده های خرده پا و کوچک ایرانه و همچنین مشکلات انتقال ارز به ایران! فقط شرکتهای دولتی و خاص که امکان انتقال ارز رو دارن میتونن جنسشون رو به بازار جهانی عرضه کنن! اونم با هزار مصیبت و از طریق امثال زنجانی و مه افرید و آقادزده ها و اقا زاده ها!
          شما تصور کنید یک بازار چند میلیارد نفری برای تولید کننده های خیلی دم دست و خرده پای ایرانی هم فراهم باشه مشابه اونایی که مازولهای ساده و خیلی دم دستی تولید میکنن تا تولید کننده های با گردش سرمایه ی بالا! همونطور که قبلا گفتم اگر بتونیم مثل بچه ی آدم با دنیا خرید و فروش کنیم! و فرشگاههای ایرانی مشابه علی اکسپرس و علی بابا و ای بی برای فروش محصولات ایرانی ها داشته باشیم! واقعا شما فکر میکنید درامد کسانی که تو این زمینه ها فعالیت میکنن چند برابر میشه؟!!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط voyager2020 نمایش پست ها
            همونطور که قبلا گفتم اگر بتونیم مثل بچه ی آدم با دنیا خرید و فروش کنیم! و فرشگاههای ایرانی مشابه علی اکسپرس و علی بابا و ای بی برای فروش محصولات ایرانی ها داشته باشیم! واقعا شما فکر میکنید درامد کسانی که تو این زمینه ها فعالیت میکنن چند برابر میشه؟!!!
            لایک لایک
            اصلا گور بابای ماژول . باورت میشه اگر فیلتر نبود و سیستم پستی و پولی قابل اعتمادی بود و آموزش زبان انگلیسی هم درد نداشت من با فروش چاقو زنجان سوهان قم گلاب کاشون و لیف گیاهی گیلان و ظروف سفالی همدان. تاجری بودم واسه خودم .
            اما با فروشگاه اینترنتی ایرانی یونجه هم بار ادم نمیکنن وقتی میخوای جهانی کار کنی باید با سایتهای جهانی کار کنی. ساده ترین قانون بازار میدونی چیه ؟ بهش میگن بده بستون . باید بدی تا بستونی. ادمی که میخواد خود کفا باشه باید بره جنگل زندگی کنه و با چخماخ نیمرو تخم کرکس بپزه

دیدگاه

لایک لایک
              اصلا گور بابای ماژول . باورت میشه اگر فیلتر نبود و سیستم پستی و پولی قابل اعتمادی بود و آموزش زبان انگلیسی هم درد نداشت من با فروش چاقو زنجان سوهان قم گلاب کاشون و لیف گیاهی گیلان و ظروف سفالی همدان. تاجری بودم واسه خودم .
              دقیقا منطور من همینه - شما فکر الان بچه دبیرستانی ها میتونستن درامد دلاری داشته باشن و از گاراژ خونشون همه یه کمپانی بالا اورده بودن! یعنی نبود یه سبزی فروشی که بتونه بشه سامسونگ از بین این جوونهای مستعد ایرانی یا بشه اپل و مایکروسافت!
              متاسفانه اونهایی که ایران و ایرانی رو تحریم خارجی و داخلی کردن دقیقا میدونن دارن چکار میکنن با این ملت!

دیدگاه

پاسخ شما؟
                سوال دوم
                جواب من: اگر نفت هم تمام بشه باز هم فرقی نمیکنه برمیگردیم به همان دورانی که نفت نداشتیم یادتون میاد که .
                با سلام:
                جواب : بیش ترین نفت آمریکا در ایالت تگزاس است. این ایالت تقریبا بزرگ تر از کل مساحت ایران است. چون استخراج نفت و هزینه های جانبی آن ( دست مزد مهندسان ، کارکنان و ...) آن قدر بالاست که بصرفه نمی باشد و وارد کردن نفت از کشور های دیگر، دقیقا به نفع آن هاست. در کشور آمریکا نفت دولتی نیست و تمام شرکت های نفتی ماننده شورن، تگزاکو، شل و ... در دست بخش خصوصی می باشد. ایران دارای75درصد منابع زیر زمینی ماننده نفت، گاز و معادن بزرگ طلا، مس ، سرب و ... می باشد تازه اوضاع و احوالمان این است، اما ژاپن جزیره ای است که از فعالیت آتشفشان ها بوجود آمده و تنها 4 درصد منابع زیر زمینی دارد اما بر اقتصاد دنیا حاکمند. چرا ؟؟؟ چون آن ها آقا زاده ندارند. !!!
                علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
                نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری نمایش پست ها
                  با سلام:
                  جواب : بیش ترین نفت آمریکا در ایالت تگزاس است. این ایالت تقریبا بزرگ تر از کل مساحت ایران است. چون استخراج نفت و هزینه های جانبی آن ( دست مزد مهندسان ، کارکنان و ...) آن قدر بالاست که بصرفه نمی باشد و وارد کردن نفت از کشور های دیگر، دقیقا به نفع آن هاست. در کشور آمریکا نفت دولتی نیست و تمام شرکت های نفتی ماننده شورن، تگزاکو، شل و ... در دست بخش خصوصی می باشد. ایران دارای75درصد منابع زیر زمینی ماننده نفت، گاز و معادن بزرگ طلا، مس ، سرب و ... می باشد تازه اوضاع و احوالمان این است،
                  دوست عزیز لطفا قبل از اینکه اطلاعاتی رو منتشر کنید در مورد صحت اونها حد اقل برای خودتون تحقیق کنید! الان دیگه با یه سرچ ساده میتونید بدست بیارید خیلی چیزها رو!
                  1-بیشترین نفت امریکا در تگزاس نیست!-در ویکی پدیا سرچ کنید ببینید
                  2-تگزاس حدود 670 هزار کیلومتر مربع است در حالی که ایران 1690 هزار کیلو متر مربع است! یعنی نزدیک یک سوم ایرانه! - رجوع کنید به ویکی پدیا
                  3-و اما مورد مهمتر در مورد استدلال شماست از یک طرف میفرمایید نفت امریکا دست شرکت خصوصیه و از یک طرف میفرمایید هزینه های برداشت نفت بالاست اونجا! این تناقض داره با منافع شرکتهای خصوصی! چون اونجا میدونید که ایران نیست و شرکتی که نتونه محصولش رو ارزانتر تولید کنه مطمئنا شکست میخوره! پس اینطوری نیست!
                  ارادتمند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط voyager2020 نمایش پست ها
                    دوست عزیز لطفا قبل از اینکه اطلاعاتی رو منتشر کنید در مورد صحت اونها حد اقل برای خودتون تحقیق کنید! الان دیگه با یه سرچ ساده میتونید بدست بیارید خیلی چیزها رو!
                    1-بیشترین نفت امریکا در تگزاس نیست!-در ویکی پدیا سرچ کنید ببینید
                    2-تگزاس حدود 670 هزار کیلومتر مربع است در حالی که ایران 1690 هزار کیلو متر مربع است! یعنی نزدیک یک سوم ایرانه! - رجوع کنید به ویکی پدیا
                    3-و اما مورد مهمتر در مورد استدلال شماست از یک طرف میفرمایید نفت امریکا دست شرکت خصوصیه و از یک طرف میفرمایید هزینه های برداشت نفت بالاست اونجا! این تناقض داره با منافع شرکتهای خصوصی! چون اونجا میدونید که ایران نیست و شرکتی که نتونه محصولش رو ارزانتر تولید کنه مطمئنا شکست میخوره! پس اینطوری نیست!
                    ارادتمند
                    با سلام:
                    من خودم در کشور آمریکا در ایالت تگزاس تحصیل کردم. این مورد که استخراج نفت به خاطرهزینه زیاد برای ما به صرفه نیست و واردات نفت معقول تر است چیزی بود که خودشان مطرح می کردند. فقط شرکت های خصوصی برای ایجاد رقابت سعی می کردند بنزین های وارداتی خود را چند سنت درگالن ارزان تر بفروشند تا مشتری بیش تری را جذب کنند. مثلا من که هر روز احتیاج به بنزین زدن خودرو ی خودم را داشتم قیمت روزانه بنزین را روی تابلو ورودی پمپ بنزین نگاه می کردم هر شرکتی که ارزان تر بود به آن جا مراجعه می کردم. چون قیمت بنزین ماننده ایران روزانه نرخ ثابتی نداشت. و ماننده قیمت سکه و طلای امروزه ایران بود. چون نفت ارزان فقط از خاور میانه وارد می شد و تغیرات قیمت نفت تعین کننده قیمت یک گالن بنزین در روز است. اگرشما به قیمت هر بشکه نفت در روز نگاه کنید، هر روزنرخ جدیدی دارد، پس شرکت های خصوصی وارد کننده هم باید نرخ جدیدی در هر روز با اختلاف قیمت کم ارائه کنند و زمینه رقابت را ایجاد کنند.
                    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
                    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

سلام
                      من با سوال خودم
                      میخوام بگم نفت نیست که بدبختمون کرده مثلا چاقو کسی رو قاتل نمیکنه ابزار هم کسی رو مهندس نمیکنه . اینکه میگن نفت مارو خراب کرده رو قبول ندارم.
                      اما میشه گفت نفت ......... ما را بیشتر کرده.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس نوآور نمایش پست ها
                        ...در چنین اقتصادی، وظیفه ی مدیران تنها این است که این ارزهای نفتی را در جامعه توزیع نامقارن کنند که این کار از طریق حدود 1300 نوع امضای طلایی توسط مدیران ما انجام می شود و خوب درجریان هستید که این کار، وظیفه ی بسیار لذت بخشی هم برای آنهاست...
                        بله، اساسا در همه ی دموکراسی ها در همه جای دنیا؛ همه ی دعوا و رقابتهای انتخاباتی و شور و شوق برای به دست آوردن دولت و کرسی های پارلمان، برای به دست آوردن همین 1300 امضای طلایی است، اگر چنین امتیازی نباشد که؛ کسب پست و مقام دولتی، اصلا دل انگیز و فرح بخش نیست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Freelancer نمایش پست ها
                          بله، اساسا در همه ی دموکراسی ها در همه جای دنیا؛ همه ی دعوا و رقابتهای انتخاباتی و شور و شوق برای به دست آوردن دولت و کرسی های پارلمان، برای به دست آوردن همین 1300 امضای طلایی است، اگر چنین امتیازی نباشد که؛ کسب پست و مقام دولتی، اصلا دل انگیز و فرح بخش نیست.
                          دو نکته رو نباید از نظر دور داشت:
                          اول اینکه امضاهای طلایی، معمولا مربوط به افراد پشت صحنه میشه که دیده نمیشن و بخاطر همین دیده نشدن میتونن قوانین جاری رو بای پس کنن، اصولا طلایی بودن امضاشون هم بخاطر همین فراقانونی بودن و دور زدن قوانین هست.
                          بنا بر این آدمهای ظاهرا مسئول و وزیر و وکیل عملا از این گردونه خارج هستن، مگه اینکه اونها هم در پشت پرده برای خودشون ساختار قانون شکنانه ای درست کرده باشن.
                          و باز اینکه امضاهای طلایی ماندگار هستن و با تعویض و رئیس جمهور و فلان وزیر و نماینده مجلس عوض نمیشن، و بالعکس هر کی که بیاد روی سن، باید روی ریلی که اونها میذارن حرکت کنه و حتی وزیر هم نمیتونه رو حرفشون حرفی بزنه. بنده خودم چند سال پیش در یه پروژه ی بسیار حیاتی با این افراد برخورد کردم و همون داستان موجب تعطیلی پروژه شد.
                          دوم اینکه اگه بنا به گفته ی شما در بقیه کشورهای دموکراتیک هم دعوا و رقابت سر بدست آوردن این امضاها بود که خب الان وضع اونها هم مثل ما بود!! در صورتیکه میبینیم اینطور نیست و تفاوتها بسیار زیاده.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده نمایش پست ها
                            ...امضاهای طلایی ماندگار هستن ...

بله، راه حل آن هم ساده است. کافیست قوانین شفاف بشوند و سازمان ها و ارگان ها، اطلاعاتشون رو با یک سیستم دولت الکترونیک،به یکدیگر انتقال بدهند. اما در عمل، مشکلاتی هست، مثلا این رو ببینید:

...
                            اگر در بقیه کشورهای دموکراتیک هم دعوا و رقابت سر بدست آوردن این امضاها بود که خب الان وضع اونها هم مثل ما بود!! در صورتیکه میبینیم اینطور نیست
                            درسته، فقط تفاوتش با ایران اینه که تعداد این گونه امضاها بسیار بسیار کمتر است، اما هست. مثلا تاثیر مافیای صنایع اسلحه سازی در آمریکا و مبالغی که بر هر دو حزب می دهند و یا مبالغی که معادن زغال سنگ یا خانواده ی سلطنتی عربستان به ترامپ می دهند را درنظر بگیرید.

دیدگاه

در مقام حرف بله، ساده ست. اما به وقت عمل بسیار سخته.
                              حداقل طی چهل سال گذشته علیرغم تمام شعارهای مبارزه با فساد مطلقا هیچ پیشرفتی در این زمینه نداشتیم.
                              چون صحنه گردانان اصلی بر حسب اتفاق! هیچ علاقه ای به اصلاح امور ندارن و اجازه ی اینکارو نمیدن.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X