اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یهو IGBT میسوزه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : یهو IGBT میسوزه

نوشته اصلی توسط counter
    سلام دایی
    ذوب که نه icon_razz شرمندش نکن. فقط التهابیه. 750 درجه. هر کاری کردم دمای کوری رو نتونستم رد کنم. هنوز هم نمیدونم راه حل چیه. شما میتونید راهنماییم کنید؟
    التهابی واسه چی دایی ؟ 750 درجه هم شد دما آخه . این عکسی که گذاشتی مربوط به چیه . کوره خودته یا از تو اینترنت پیدا کردی ؟

به هر حال واسه ساختن کوره القایی باید از توپولوژی فول بریج استفاده کنی . این اولا . دوما آخه تو می خوای چی ذوب کنی ؟ اگه می خوای پیچ و مهره ذوب کنی که با MJE13009 یا BUV48 که دوتا ترانزیستور BJT اند هم میشه اما اگه چیزای بزرگتر می خوای ذوب کنی اونوقت برو سراغ BUP314 . تازه با این سنگ آهنم میشه ذوب کرد . سیمپیچت چیه ؟ قطرش چیه ؟ چند دوره ؟ شعاعش چه قدره ؟ بیشتر کوره القایی ها که کار نمی کنه ایرادش از نحوه سیم پیچیه مثلا تو توان 3 کیلووات میندازی سر سیمپیچت اما حتی نمی تونه یه میخ رو ذوب کنه در حالی که با 3 کیلووات توان باید بتونی یه وزنه 2.5 کیلوگرمی رو به راحتی ذوب کنی . . کوره القایی رو با AVR نبند که کار نمی کنه . تو وقتی یه فلز می ذاری تو سیم پیچ کورت ، کوره باید بتونه دقیقا رو فرکانس رزونانس قرار بگیره واین هم با AVR نمی شه چون 8 بیتیه مگه اینکه بری سراغ 16 یا 32 بیتی ها مثلا ARM خوبه ...

حالا درست به دایی بگو چی کا کردی ؟
    سلام دایی جون
    دست رو دلم نذار که خین خینه. اون عکس هم برای همین کوره خودمه.

الان سیر تا پیاز رو برات میگم:

این عکس پایان کار :

این داخل جعبه. خازن های قرمز خازن های مدار تانک و آبی بزرگه هم خازن تغذیه. اون هم پک IGBT که 100 آمپره :icon_razz:

ولتاژ خازن و فرمان IGBT پایینی:
    پ

ولتاژ خازن و فرمان IGBT بالایی:

ولتاژ سلف و خازن :

ولتاژ خازن و VCC :

ولتاژ خازن و کل بار LC (سلف و خازن. همون خروجی IGBT ها)

ولتاژ دو سر خازن و خروجی مدار آشکار ساز شیب :

در تمام شکل موجها volt dive = 100V و timeDive = 10us

مقدار خازن مدار تانک 8uF و مقدار سلف نامعلوم :icon_razz: (بین 3 تا 7 میکرو هانری. دستگاه دقیق ندارم. تازه بدون قطعه کار).
    مقدار خازن مدار تغذیه 1500uF و ولتاژ ورودی 110 ولت.
    مقدار جریان در حالت کار :
    28 آمپر تا دمای 700
    22 آمپر تا دمای 750. گاهی کمتر از این(20 یا حتی 18).

تئوری عملکرد:
    میکرو ابتدا خازن تانک رو با روشن کردن S2 کاملا دشارژ میکنه. بعد از اون :
    S1 روشن میشه و منتظر میشیم تا مدار آشکار ساز صعود و نزول، نزولی بودن رو گزارش کنه. در همان لحظه S1 خاموش میشه و بعد از 10 میکرو ثانیه S2 رو روشن می کنیم(در این زمان جریان از دیود D1 عبور می بنده). بعد از روشن کردن S2 منتظر شیب صعودی میشیم به محض دیدن شیب صعودی S2 خاموش شده و بعد از 10 میکرو ثانیه S1 رو روشن می کنیم و ....
    زمان 10 میکرو ثانیه رو با اسکوپ بدست آوردم :
    در زمانی که S1 روشن است، 10us طول میکشه تا Vc از Vcc کمتر بشه( تو شکل معلومه) و در زمانی هم که S2 روشنه همینطور 10us طول میکشه تا Vc از صفر بیشتر بشه.

کویل هم به قطر داخلی 10 سانتی متر و با لوله مسی نمره10 پیچیده شده. تقریبا 10 دوره.

سرت رو درد آوردم دایی جان. فرکانس هم که رو شکل ها معلومه 20KHz.
    بت در بغل و به سجده پیشانی ما کافر زده خنده بر مسلمانی ما
    اسلام به ذات خود ندارد عیبی هر عیب که هست در این مسلمانی ماست

دیدگاه

درایورت چیه ؟ 2113 یا ...

این شکل موجا رو تو چه شرایطی گرفتی ؟ یعنی داخل سیم پیچت باید یه قطعه فلز گذاشته باشی بعد این شکل موجا رو بت بده . چرا این قد PW پالسای اعمالیت رو کم گرفتی ؟ واسه DEAD TIME ؟ PW رو باید ببری نزدیک 50% دایی .

3 میکرو هانری با 8 میکرو فاراد فرکانس رزونانسش می شه 34 کیلو هرتز
      7 میکرو هانری با 8 میکرو فاراد فرکانس رزونانسش می شه 21کیلوهرتز .

حالا چه جوریاست که فرکانست 20 کیلوهرتزه ؟ این فرکانس باید قابل تغییر باشه اونم با STEP های بسیار ریز در حد 100 هرتز . یعنی یه سینتی سایزر بسیار دقیق . با AVR نمی شه دایی .
      اصلا بگو بینم با AVR درایو کردی یا من دارم چرت و پرت می گم ؟

یه چیز خیلی مهم . تو سلف خالیت یه سی تو مایه های 3 تا 7 میکرو هانریه حالا وقتی یه فلز توش بذاری این ظرفیت خیلی زیاد تر می شه و فرکانس رزونانست رو باید خیلی بیاری پایین تر یعنی زیر 20 کیلو که واسه ذوب کردن فلز اصلا مناسب نیست . فک کنم واسه همینه که جواب نگرفتی .

گوش کن ببین دایی چی میگه : خازن های 8 میکرو رو کمش کن بشه 1 میکرو . تازه خازن 1 میکروی آمپر بالا و ولتاژ بالا با ESR بسیار پایین تو بازار هست اما یکم گرونه و تو هم که وضت خوبه . بجای AVR از سینتی سایزر با دقت زیاد تو محدوده 30 تا 100 کیلو هرتز با استپ 100 هرتز حالا یوخده اینور اونور استفاده کن . برو ببینم چه می کنه این بازی کن ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط counter
        درایورت چیه ؟ 2113 یا ...

این شکل موجا رو تو چه شرایطی گرفتی ؟ یعنی داخل سیم پیچت باید یه قطعه فلز گذاشته باشی بعد این شکل موجا رو بت بده . چرا این قد PW پالسای اعمالیت رو کم گرفتی ؟ واسه DEAD TIME ؟ PW رو باید ببری نزدیک 50% دایی .

3 میکرو هانری با 8 میکرو فاراد فرکانس رزونانسش می شه 34 کیلو هرتز
        7 میکرو هانری با 8 میکرو فاراد فرکانس رزونانسش می شه 21کیلوهرتز .

حالا چه جوریاست که فرکانست 20 کیلوهرتزه ؟ این فرکانس باید قابل تغییر باشه اونم با STEP های بسیار ریز در حد 100 هرتز . یعنی یه سینتی سایزر بسیار دقیق . با AVR نمی شه دایی .
        اصلا بگو بینم با AVR درایو کردی یا من دارم چرت و پرت می گم ؟

یه چیز خیلی مهم . تو سلف خالیت یه سی تو مایه های 3 تا 7 میکرو هانریه حالا وقتی یه فلز توش بذاری این ظرفیت خیلی زیاد تر می شه و فرکانس رزونانست رو باید خیلی بیاری پایین تر یعنی زیر 20 کیلو که واسه ذوب کردن فلز اصلا مناسب نیست . فک کنم واسه همینه که جواب نگرفتی .

گوش کن ببین دایی چی میگه : خازن های 8 میکرو رو کمش کن بشه 1 میکرو . تازه خازن 1 میکروی آمپر بالا و ولتاژ بالا با ESR بسیار پایین تو بازار هست اما یکم گرونه و تو هم که وضت خوبه . بجای AVR از سینتی سایزر با دقت زیاد تو محدوده 30 تا 100 کیلو هرتز با استپ 100 هرتز حالا یوخده اینور اونور استفاده کن . برو ببینم چه می کنه این بازی کن ...
        سلام دایی
        با avr کار میکنم.
        منظورت اینه که یه اسیلاتور معمولی بذارم؟ این که خیلی بد جواب میده(یه 30 هزار تومنی این روش به من ضرر زده). الان این سلف و خازن رو ببین چه عاشقانه 180 درجه با هم اختلاف فاز دارن، خوب این چشه؟ من فرکانس رزونانس رو اینطور پیدا کردم که یه فرکانس 1 کیلو گذاشتم رو IGBT ها و بعد نشستم شکل موج دو سر خازن رو دیدم. اینطوری بود:

1. بعد من این موج های سینوسی رو دیدم که 20 کیلو هرتز فرکانس داشتن، مگه این فرکانس رزونانس نیست؟
        2. حالا گذشته از اون، رسیدن به فرکانس رزونانس خطری نیست؟ اگه دقیقا مدار رزونانس کنه IGBT ها اوف نمیشن؟
        3. بعدش من یه سوالی داشتم که قبلا پرسیدم. الان تو شکل موجها معلومه که من 450Vpp دو سر خازن ها دارم. فرکانس هم که 20 کیلو و خازن 8 میکرو میشه 450 آمپر پیک تا پیک. این اصلا قابل باور نیست.
        4. تو فرکانس رزونانس این شکل موجها باید چه جوری بشن که الان نیستن؟
        5. این پله ای که تو ولتاژ سلف افتاده طبیعیه؟ قابل قبوله؟
        6. شما چطوری میگید که با BUP314 جواب میشه گرفت؟ تو چه ولتاژ تغذیه ای؟ این IGBT شوخیه. زرتی میسوزه.

دیدگاه

راستی دایی
          این پکی که خریدم شماتیک داخلیش اینه :

منظور از RTC چیه؟

دیدگاه

آمو الک دایی .

اولا که RTC مخفف Real Time Control هست . Real time clock نه ها ....
            پکت هم که Half Bridge و از این حرفا ....

منظورت اینه که یه اسیلاتور معمولی بذارم؟ این که خیلی بد جواب میده(یه 30 هزار تومنی این روش به من ضرر زده).
            آخه دایی من کی گفتم اسیلاتور معمولی . تو سینتی سایزر رو می گی اسیلاتور معمولی ....
            بذار یکم بهتر بگم . تو باید خروجی یه سینتی سایزر با محدوده فرکانسی 30 تا 100 کیلو هرتز و Step در حدود 100 هرتز رو بدی به یک FPGA . حالا باید تو Fpga مداری طراحی کنی که این پالس رو بگیره و به دوتا پالس با اختلاف 180 تبدیل کنه . تموم شد ؟ نه دیگه قسمت مهمش اینه که Dead Time رو باید با FPGA درست کنی . یعنی باس از پالس خروجی سینتی سایزر دوتا پالس با اختلاف 180 درجه و Duty Cycle در حدود 45% درست کنی حالا این باس بدی به IR2113 و اون هم بده به IGBT . تموم شد ؟ نه دیگه . اگه این کار رو بکنی به محض اینکه سینتی سایزر میاد روی فرکانس نزدیک به دقیق رزونانس قرار می گیره 2113 دود میشه می ره هوا . حالا اون 1500 تومن به درک igbt هات به فاک عظما می ره . پس باس درایور half bridge رو خودت زحمتشو بکشی و بسازی . زیادم سخت نیست .

نزدیک بودن و دور بودن از فرکانس رزونانس ، دمای مورد نظر رو تامین می کنه . ولی چون کوره تو در دمای 750 گیر می کنه دلیلش فاصله نسبتا زیاد از فرکانس رزونانس هم می تونه باشه . علاوه بر دلایل قبلی ...

. بعد من این موج های سینوسی رو دیدم که 20 کیلو هرتز فرکانس داشتن، مگه این فرکانس رزونانس نیست؟
            ممکنه فرکانس های نه چندان نزدیک به رزونانس باشه . درسته که در Fr شکل موجها سینوسیه اما این دلیل نمیشه چون تو THD و اعوجاجات هامونیکی رو با چشم نمی تونی ببینی بنابراین ممکنه فاصله زیادی از رزونانس داشته باشی اما موجات سینوسی باشه و از این حرفا ....

. حالا گذشته از اون، رسیدن به فرکانس رزونانس خطری نیست؟ اگه دقیقا مدار رزونانس کنه IGBT ها اوف نمیشن؟
            علاوه بر سلف اصلیت یه سلف توروییدی قوی با اندوکتانس پایین هم باید باهاش سری کنی . خطریه خیلی هم خطریه . اولا هیت سینک مناسب باید بذاری . دوما از درایورت باید خیلی مطمئن باشی . 2113 یا آیسی های مشابه به درد این کار نمی خوره . سوما این خازنایی که تو گذاشتی واسه این کار اسباب بازیه دایی . گفتم خازنهای 12 کیلو ولت به بالا آمپر بالا با ESR بسیار پایین ببند . یه سی دیگه اون لوله مسی مسخره رو با سیم متولی نمره 4 عوض کن . اون بجای اینکه فلز ذوب کنه خودشو ذوب می کنه .

. بعدش من یه سوالی داشتم که قبلا پرسیدم. الان تو شکل موجها معلومه که من 450Vpp دو سر خازن ها دارم. فرکانس هم که 20 کیلو و خازن 8 میکرو میشه 450 آمپر پیک تا پیک. این اصلا قابل باور نیست.
            خب تو این حالت امپدانس خازنت 1 اهم میشه . و اگه واقعا 450 ولت پیک تا پیک روش داری باید همین میزان آمپر رو هم بکشه . اما به نظر من داری اشتباه می کنی . یا اسکوپت داره چرت و پرت بت تحویل می ده . چون تو این جریان و این فرکانس باید راحت یه وزنه هالتز 20 کیلویی رو ذوب کرد ...

. تو فرکانس رزونانس این شکل موجها باید چه جوری بشن که الان نیستن؟
            سینوسی کامل با THD زیر 1 .

. این پله ای که تو ولتاژ سلف افتاده طبیعیه؟ قابل قبوله؟
            تا حدودی آره اما باید تمیز تر از این حرفا باشه . بر می گرده به مقوله Gate Ringing .

. شما چطوری میگید که با BUP314 جواب میشه گرفت؟ تو چه ولتاژ تغذیه ای؟ این IGBT شوخیه. زرتی میسوزه.
            میشه چون دایی بت میگه . شک نکن . حالا چون شک کردی یه استغفار بکن بینم چی کار می کنه این بازی کن ....

دیدگاه

دایی یه نکته
              1. این سینتی رو با چی مچ کنم. دنبال ماکزیمم جریان بگرده یا ... منظورم اینه که چی رو بهش فیدبک کنم؟
              2.من هموم اول که 2113 رو دیدم خندم گرفت. خیلی چرته. از دیاگرام توش معلومه که درایور IGBT کشیه من بهش اعتماد ندارم. من اومدم یه ترانس با 4 تا خروجی مجزا پیچیدم که 2 تاش 16 ولت بود. بعد هر کدوم رو DC کردم و دادم به درایور 7667 و بعدش هم فرمان رو با 6n137 بهش دادم ... خیالت از درایور راحت.
              3.
              علاوه بر سلف اصلیت یه سلف توروییدی قوی با اندوکتانس پایین هم باید باهاش سری کنی . خطریه خیلی هم خطریه . اولا هیت سینک مناسب باید بذاری . دوما از درایورت باید خیلی مطمئن باشی . 2113 یا آیسی های مشابه به درد این کار نمی خوره . سوما این خازنایی که تو گذاشتی واسه این کار اسباب بازیه دایی . گفتم خازنهای 12 کیلو ولت به بالا آمپر بالا با ESR بسیار پایین ببند . یه سی دیگه اون لوله مسی مسخره رو با سیم متولی نمره 4 عوض کن . اون بجای اینکه فلز ذوب کنه خودشو ذوب می کنه .
              هیت سینک برای IGBT دیگه؟ اونی که تو عکسه خوبه؟
              این خازن ها رو از کجا بخرم؟ جمهوری یا لاله زار؟ مزنه قیمت دستته؟ بهشون چی بگم؟ (به فروشنده ها این جملات رو بگم هنگ میکنن)
              سیم متولی همون سیم نسوزه؟ چیه؟ بگم متولی حالیشونه دیگه؟
              سلف توروییدی چیه؟ به چه درد میخوره؟

من اون دستگاه رو تحویل دادم، طرف خیلی عجله داشت به همین راضی شد. آخرش درست نفهمیدم میخواست چیکار. فکر کنم پروژه دانشگاهش بود. میخوام خودم یه 2 کیلو آهن رو ذوب کنم همین طوری دور هم باشیم. چقدر بودجه میخواد؟ (دیگه اسپانسر ندارم :mrgreen: باید از جیب خرج کنم)

دایی شد 5-6 تا نکته :mrgreen:

دیدگاه

1. این سینتی رو با چی مچ کنم. دنبال ماکزیمم جریان بگرده یا ... منظورم اینه که چی رو بهش فیدبک کنم؟
                ببین دایی یه تورویید OR20 بگیر با سیم نمره 4 یه دور و باسیم تلفن هم 5 دور بپیچ دورش . سیم کلفته رو با سلفت سری کن و از سیم تلفن خروجی بگیر . آفرین منظورم همون CT یه .
                تا اینجا جریان رو می تونی سنس کنی . حالا از خروجی سلف کورت با یه تقسیم ولتاژ یه نمونه ولتاژ بگیر . پس تا اینجا هم جریان و هم ولتاژ رو گرفتی . حالا هر دو تاشون بده به LF256 .چون فرکانست بالاست lm324 به درد نمی خوره . خب تا الان تقویتشون کردی حالا بده به اشمیت تیریگر تا هر دوتاشون به پالس با دامنه و Duty Cycle یکسان تبدیل شن حالا یکیشو بده به int0 و بعدیشو بده به int1 از AVR . . تو فرکانس رزونانس اختلاف فاز ولتاژ و جریان صفره . حالا سینتی سایزر میاد فرکانس رو تغییر می ده و هرجا که اختلاف فاز ولتاژ و جریان صفر شد باید به AVR بگی که فرمان Stop شدن فرکانس رو به سینتی سایزر صادر کنه . ....

هیت سینک برای IGBT دیگه؟ اونی که تو عکسه خوبه؟
                آره . اما تو اون عکس هیت سینکا زیاد معلوم نیست .

این خازن ها رو از کجا بخرم؟ جمهوری یا لاله زار؟ مزنه قیمت دستته؟ بهشون چی بگم؟ (به فروشنده ها این جملات رو بگم هنگ میکنن)
                فاراد . همکف امجد .

سیم متولی همون سیم نسوزه؟ چیه؟ بگم متولی حالیشونه دیگه؟
                سیم ترانس جوش کاری . از لاله زار . (نمره 4 )

سلف توروییدی چیه؟ به چه درد میخوره؟
                بالا گفتم .

من اون دستگاه رو تحویل دادم، طرف خیلی عجله داشت به همین راضی شد. آخرش درست نفهمیدم میخواست چیکار. فکر کنم پروژه دانشگاهش بود. میخوام خودم یه 2 کیلو آهن رو ذوب کنم همین طوری دور هم باشیم. چقدر بودجه میخواد؟ (دیگه اسپانسر ندارم icon_mrgreen باید از جیب خرج کنم)
                2 کیلو آهن نمی دونم چون تا حالا نکردم . اما یادمه با BUV48 که در مقایسه با BUP314 خیلی خیلی ضعیفتره (چون اصلا Bjt یه ) فنر دیسک و صفحه ماشین رو ذوب کردم جوری که به آب تبدیل شد و ریخت روی سیمپیچ کوره و لاک نسوزشو از بین برد .

دیدگاه

دایی فردا شاید برم خرید
                  چند تا سوال:
                  سیم نمره 4 که میگی منظور قطرشه یا سطح مقطعش؟
                  فروشگاه فاراد خیلی وقته تعطیل کرده.
                  این سیمه اسمش اشتباه تایپ نشده؟ سیم متولی یا مفتولی؟ نرم پیش یارو ضایع بشه.
                  این کوره ای که دیسک باهاش ذوب کردی، چقدر جریان میکشید؟ به چه تغذیه ای وصل بود؟ فرکانسش؟ مدت زمانی که طول کشید ذوب کنه؟
                  خیلی ممنون که هی جواب میدی

دیدگاه

سیم نمره 4 که میگی منظور قطرشه یا سطح مقطعش؟
                    آره دایی اشتب تایپ زدم همون مفتولیه . البت اگه بری لاله زار بگی سیم نمره 4 عایق نسوز خودشون می فهمن . فقط برو پاساژ ولی عصر که اگه گفتی 1 متر می خوام بت بدن . چون لاله زاریا سیمو خورد نمی دن .

فروشگاه فاراد خیلی وقته تعطیل کرده.
                    نه بابا ؟ اونم پیچید به بازی ؟

این سیمه اسمش اشتباه تایپ نشده؟ سیم متولی یا مفتولی؟ نرم پیش یارو ضایع بشه.
                    آره دایی همون مفتولی بوده .

این کوره ای که دیسک باهاش ذوب کردی، چقدر جریان میکشید؟ به چه تغذیه ای وصل بود؟ فرکانسش؟ مدت زمانی که طول کشید ذوب کنه؟
                    خود دیسک ماشین نه ها . فنرش . یه سی تو مایه های 20 تا 30 ثانیه کامل ذوب شد و ریخت روی سیم پیچ کوره ام شانس آوردم زود از برق کشیدم چون ترانزیستورام می رفت . چون من با تابلو بار 6 کیلو وات سری کرده بودم نفهمیدم چند آمپر کشید ولی حدسی فک کنم 10 آمپری از برق شهر کشید راستی دایی 220 ولت بود . دارم یکی دیگه می سازم عکسشو با ذوب کردن یه پیچ گوشتی بذارم اینجا . اگه عمری باشد البت .

فرکانسش 60 تا 100 کیلو هرتز متغیر بود .

دیدگاه

سلام دایی
                      امروز رفتم سیم خریدم و یکم خرت و پرت. این هفته مدار درایور و ... رو دوباره مونتاژ میکنم و ایندفعه از راهی که گفته بودی میرم.
                      اینم عکس و اندازه های کویل:

دیدگاه

سلام به همه دوستان خسته نباشین ووقت همتون بخیر
                        راستش من می خوام بوسیله میکرو atmega 16و ir 2113و mosfet برق 12 dc رو به 12ac بتبدیل کنم و بعد انو با ترانس افزایش دهنده به 220 acتبدیل کنم و حالا دنبال یه مداری میگردم و یا اینکه اساتید یه مقاله ای کتابی سایتی چیزی رو معرفی کنند و یا زحمت عنوان کردن اینکه من باید برنامه میکرو رو بر چه منطقی و چطور بنویسم
                        خلاصه اینکه برای تبدیل 12 dcبه 12ac به چه نکاتی باید توجه کنم و یه توضیحی از نحوه عمل کرد ir2113و چطور راه اندازی اون بوسیله میکرو خیلی زیاد اطلاعات می خوام نه ؟ به هر حال پیشاپیش از همه شما عزیزان ممنون هستم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X