اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ترمز دینامیکی (Dynamic brake resistor) در موتور های AC

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ترمز دینامیکی (Dynamic brake resistor) در موتور های AC

سلام به همه دوستان

در اکثر درایوها، مقاومتی تحت عنوان Dynamic brake resistor رو می شه به مدار اضافه کرد که عمل ترمز گیری موتور رو انجام میده. ( من از درایو های ساخت شرکت LG استفاده می کنم)

موقع کم شدن سرعت، موتور تبدیل به ژنراتور شده و انرژی برگشتی رو در خازن هایی که در داخل درایو ها هستند ذخیره و ما بقی رو در این مقاومت (DB resistor ) تلف می کنه.

در کاتالوگ درایو ها اطلاعاتی در این مورد آورده شده ولی اگه از دوستان کسی هستش که این نوع ترمز ها رو تجربه کرده، نحوه عملکرد این مقاومت ها و همچنین نحوه محاسبه توان و اهم آنها به چه شکلی هستش؟ معایب این نوع ترمزها چی میتونه باشه؟ (تئوری و عملی)

هر آبروي كه اندوختم ز دانش و دين
    نثار خاك ره آن نگار خواهم كرد. (حافظ)

پاسخ : ترمز دینامیکی (Dynamic brake resistor) در موتور های AC

نوشته اصلی توسط kavire82
    سلام به همه دوستان

در اکثر درایوهای سیستمی تحت عنوان Dynamic brake resistor وجود داره که عمل ترمز گیری موتور رو انجام میده. ( من از درایو های ساخت شرکت LG استفاده می کنم)
    در کاتالوگ خود درایو ها اطلاعاتی در این مورد آورده شده ولی اگه از دوستان کسی هستش که این نوع ترمز ها رو تجربه کرده، نحوه عملکرد این مقاومت ها و همچنین نحوه محاسبه توان و اهم آنها به چه شکلی هستش؟ معایب این نوع ترمزها چی میتونه باشه؟ (تئوری و عملی)
    می شه این کاتالوگ رو اینجا بزاری
    :bye

دیدگاه

از لینک زیر میتونید کاتالوگ رو دریافت کنید.

http://eng.lsis.biz/product/product/file_download.asp?download_id=667&intFile=1&am p;refer_product=detail_down_view.asp&catlev3_i d=17

دیدگاه

بالاخره بعد از مطالعه کامل کاتالوگ، در صفحه 99 مقادیر توان و اهم مقاومت دینامیکی رو پیدا کردم.

ولی هنوز در مورد نحوه عملکرد این نوع ترمز مشکل دارم و همچنان منتظر یاری سبزتان هستم. :question:

دیدگاه

باسلام.در بعضی اینورترها مدار Brake داخل اینورترطراحی شده وشما فقط مقاومت خروجی رو نصب میکنیدودر بعضی از اونها فقط خروجی +و _ خازن در
          دسترس قرار داده شده .مدار داخلی اونها هم شامل یک IGBT ویک مقایسه کننده ولتاژ ویک درایور بروش PWM برای راه اندازی IGBTهست.
          موفق باشید.
          من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

با سلام خدمت دوستان .
            من یک موتور 4 کیلو واتی دارم از روش ترمز مقاومتی مشکلم حل نشد ( خیلی کنده ) پولم هم به موتور سروو نمی رسه . :NO:
            میشه در حالی که موتور در حالت مثلا چپ گرده یک دفعه راست گردش کرد و تا ایستاد تا دور برگرده تغذیه را قطع کرد ! موتور نمیره رو هوا ؟ oo:

دیدگاه

برای محاسبه داشتن یک ترمز خوب باید اطلاعات زیر رو حتماً داشته باشی
              1 - نوع موتور و نوع اتصالات (ستاره یا مثلث)
              2- مقاومت اهمی سیم پیچ هر فاز
              3- مدت زمانی که موتور به سرعت صفر می رسه
              4- مدت زمانی که می خوای موتور رو به سرعت صفر برسونی
              5- اگه برات ممکنه نوع بار رو مشخص کنی (منظورم بیشتر اینرسی باره مثلا توی موتوری مه داره یک فن رو می چرخونه اینرسی بسیار کمه ولی همین موتور در حال چرخوندن یک نورد باشه اینرسی خیلی بالایی داره )

یکی از روشهای خوب برای ترمز کردن اتصال جریان مستقیم به سیم پیجهاست من توی 2-3 تا موتور امتحان کردم خوب جواب میده به شرطی که موتورت زیاد روشن و خاموش نشه و در ضمن اینرسی بالایی هم نداشته باشه
              اگه بار روی موتور خیلی سنگینه بهتره از ترمز مکانیکی استفاده کنی (حدود 300-400 تومن هزینه داره) ولی خیالت راته

اگه اطلاعات بیشتری بزاری بهتر میشه راهنمایی کرد
              موفق باشی
              اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

سلام
                بالاخره با بستن یک مقاومت 300 اهم 300 وات روی درایو و تنظیماتی که روی پارامتر های درایو انجام دادم تونستم عمل ترمز گیری یک موتور 2.2 کیلو وات رو انجام بدم.
                قبلاٌ از ترمز های مگنتی برای ترمز استفاده می کردم که از معایب او این بود که لنت های ترمز بعد مدتی از بین می رفتن. همچنین بعلت اینکه سرعت موتور کم نمی شد و عمل ترمز گیری با اینرسی بالای موتور انجام می شد شفتی که به موتور وصل بود می شکست. ولی با ترمز مقاومتی، ابتدا درایو، سرعت موتور رو در مدتی که تعیین می کنم کم می کنه و بعد هم برای قفل شدن روتور تر مز مگنتی وارد عمل می شه که به این ترتیب لنت ترمز هم از بین نمی ره.
                ولی با همه اینها در مورد تئوری این نوع ترمز گیری و کم شدن سرعت موتور و نقش مقاومت ترمزی مشکل دارم؟؟؟؟؟؟

دیدگاه

باسلام.دوست عزیز به این نکته توجه داشته باشید که مقاومت عمل ترمزگیری رو انجام نمیده.بلکه خود اینورتر باتنظیم پارامترها(Stop modeC-Brake)
                  درزمان کاهش سرعت موتور وبمحض ایستادن اون با اعمال ولتاژDC بر روی سیم پیچ های موتور عمل ترمز مغناطیسی رو انجام میده.نقش مقاومت
                  خروجی شکستن ولتاژهای برگشتی از موتور به خازنهادرلحظه کاهش سرعته.
                  موفق باشید.
                  من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

اگه امکانش باشه در مورد اعمال ولتاإ¾ژ dc بر سیم پیچهای موتور و چگونگی عمل ترمز گیری یه ذره بیشتر توضیح بدین؟

چطور ولتاژ dc باعث ترمز گیری موتور ac می شه.

با تشکر

دیدگاه

باسلام.باتنظیم پارامتر بر روی اینورتر (درصورتی که این قابلیت روداشته باشه) میتوان این عمل ترمزگیری رو انجام داد.دراین حالت اینورتربلافاصله پس از Stop کردن
                      موتور 2 سطح ولتاژDC رو ازخروجی های U و W باسر وسط V به موتور اعمال میکنه.مدت زمان وقدرت ترمزگیری در 2پارامتر جداگانه قابل تنظیمه.در ضمن درحالتی
                      که زمان Deceleration کم نباشه نیازی به مقاومت خروجی نیست.
                      موفق باشید.

دیدگاه

میشه یه کم بیشتر این جمله رو باز تر بکنید
                        دراین حالت اینورتربلافاصله پس از Stop کردن
                        موتور 2 سطح ولتاژDC رو ازخروجی های U و W باسر وسط V به موتور اعمال میکنه
                        چرا ولتاژ DC ؟؟؟
                        چیزی که به ذهن من می رسه اینه که برای عمل ترمز باید جای دو فاز اعمالی به موتور عوض بشه تا موتور شروع به چرخش در جهت عکس کنه و لحظه ای که سرعت داره به صفر میرسه ولتاژ قطع بشه. حالا بحث ولتاژ برگشتی و شکستن اون تو مقاومت هم برام گنگ هستش.

از راهنمایی هاتون خیلی ممنون و متشکرم.

دیدگاه

باسلام.بااعمال ولتاژdcشما میتونید تاهرزمانی که بخواهید موتور رو درحالت ترمز مغناطیسی نگه دارید.در حالیکه با روش جابجایی فاز وبرعکس کردن دور
                          موتور اولا احتمال آسیب رسیدن به موتور زیاده. دومابا این روش فقط موتور میتونه stopکنه ودرحالت ترمز باقی نمی مونه.با توجه به اینکه پارامتر Deceleration Time
                          رو میتوان تا حد 1/. ثانیه کم کرد پس نیازی به انتخاب اون روش برای ایستاندن موتور نیست.(درحالت Ramp to Stop).
                          موفق باشید.

دیدگاه

مفهوم اینکه تزریق ولتاژ DC باعث ترمز موتور AC می شه چیه؟؟؟؟ ( یعنی اینکه چه اتفاقی تو موتور میافته)
                            این نوع ترمز مغناطیسی که من تو عمل دارم اون رو می بینم به چه شکلی بوجود میاد. موتور دقیقا تو مدت زمانی که من تو درایو براش تعریف می کنم عمل ترمز گیری رو انجام میده و خیلی هم عالیه و اصلا هم کند نیست. مشکل من تو تئوری این قضیه است که چطور . . . ؟؟؟؟ :eek:

از اینکه وقتتون رو صرف پاسخ دادن می کنید خیلی ممنونم .

دیدگاه

باسلام.این عمل باعث ایجاد قطبهای غیر هم نام مغناطیسی (اهنربا)درون موتور شده ودرنتیجه باعث جذب روتورداخلی میشود.
                              موفق باشید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X