اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

محاسبه جریان گیت Mosfet و IGBT

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : محاسبه جریان گیت Mosfet و IGBT

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی

1-دیودهای موازی با IGBT ( نه ماسفت ) وظیفه ی دیود هرزگرد رو دارن.
    2-خازن ها مربوط به اساس عملکرد مدار نیم پل هست ( Half Bridge )
    3- اگه منظورتون دیود D9 هست، اون دیود سری شده، برای یکسوسازی نیم موج هست.

اضافه شده در تاریخ :

دوست عزیز دیود d1 ,d2,d3چیکارن؟

خازن هاییکه در مدارات با عنوان energy storage capasitors هستند از چه جنسی و برای چه هدفی در مدار گذاشته میشن؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ghasemataee
      دوست عزیز دیود d1 ,d2,d3چیکارن؟

خازن هاییکه در مدارات با عنوان energy storage capasitors هستند از چه جنسی و برای چه هدفی در مدار گذاشته میشن؟
      D2 و D3 همون دیودهای هرزگرد هستن برای حفاظت از IGBT
      D1 هم همینطور( احتمال میدم برای برای حفاظت از منبع تغذیه)
      اون خازن ها مربوط به اصول کار مدار نیم پل هست. مختصر تحقیق کنین اطلاعات زیادی پیدا میکنین تو انجمن و تو اینترنت.

دیدگاه

سلام
        اقا یکی به من جواب بده چرا خروجی tc4420 با تغذیه 18 یا 12 در هر حالت در خروجی دیوتی سایکل 90 به بالا دارد من درخروجی یه مقاومت 1کیلو و یه بار 330 اهم یه بار هم هیچی به عنوان بار گذاشتم و در ضمن خروجی ولتاژ نصف هست یعنی 18 تغذیه خروجی 8 یا 9 ولت میده و با 12 ولت خروجی 6 میده این که واسه راه اندازی ماسفت یا ایجیبیتی کمه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ تو ir2110 هم همینطوری بود
        دارم دیوانه میشم ورودی هم 2.8 ولت میدم یعنی چی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ کسی میداند چرا اینطوری است

دیدگاه

دوستان جریان ثانویه ترانس پالس گیت رو چجوری میشه اندازه گرفت؟

اضافه شده در تاریخ :
          نوشته اصلی توسط highvoltage1371
          سلام
          اقا یکی به من جواب بده چرا خروجی tc4420 با تغذیه 18 یا 12 در هر حالت در خروجی دیوتی سایکل 90 به بالا دارد من درخروجی یه مقاومت 1کیلو و یه بار 330 اهم یه بار هم هیچی به عنوان بار گذاشتم و در ضمن خروجی ولتاژ نصف هست یعنی 18 تغذیه خروجی 8 یا 9 ولت میده و با 12 ولت خروجی 6 میده این که واسه راه اندازی ماسفت یا ایجیبیتی کمه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ تو ir2110 هم همینطوری بود
          دارم دیوانه میشم ورودی هم 2.8 ولت میدم یعنی چی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ کسی میداند چرا اینطوری است
          دوست عزیز مدار درایوتونو بزارید تا عزیزان ببینن.دارین یجا اشتباه می کنین

دیدگاه

اینم مداره که عین همین بستم فقط در خروجی یه بار مقاومت هست
            http://s6.picofile.com/file/8231572126/20160104_131613.jpg
            http://circuits.datasheetdir.com/65/TC4420-circuits.jpg

دیدگاه

سلام
              بهتره شکل موج خروجی رو با اسکوپ ببینید.
              من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

این پالس گیته که به گیت وصله:
                http://uupload.ir/files/n2i_pic_34_1.bmp

اینم شکل پالس سر درینه:

http://uupload.ir/files/llim_pic_34_2.bmp

ایا سوئیچ درست کار میکنه؟
                اگه بله چجوری میشه شکل موج خروجی رو تمیز تر کرد.اون پرش هارو حذف کرد.

دیدگاه

ی سوالی برام پیش اومده!
                  امکانش هست که خالی بار بودن یا بار لود خروجی یک igbt
                  تاثیری در روشن شدن کامل داشته باشه؟
                  و اینکه c,ies چه رابطه ای با qc داره?
                  هرچه سعی کنیم لایه های نرم افزاری زیاد کرده و از سخت افزار دور کنیم مشکلات(باگ ها) کمتر خواهد شد(امنیت بیشتری خواهید داشت)
                  بهترین جواب دهنده برای سوال شما، خود شما هستید البته بعد تلاش،پشتکار و مطالعه بیشتر
                  میدونی مشکل ما کجاست؟سرمایه و مغز ها رو نمیتونیم یکجا جمع کنیم...

تعدادی ماژول GPS GP5MX1513F1 با بالاتریت حساسیت -170db به قیمت خرید بفروش میرسد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط n340
                    ی سوالی برام پیش اومده!
                    امکانش هست که خالی بار بودن یا بار لود خروجی یک igbt
                    تاثیری در روشن شدن کامل داشته باشه؟
                    و اینکه c,ies چه رابطه ای با qc داره?
                    سلام
                    صددرصد داره.بار روی کلکتور(افزایش جریان کلکتور)باعث افزایش اثر میلر(بارخازنی گیت -کلکتور)شده و جریان بیشتری برای شارژ خازن گیت لازمه.
                    qc چی هست؟بارخازنی گیت؟
                    من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

با سلام خدمت دوستان
                      منم یه سوالی دارم.بابت راه اندازی ماسفت های Low Rdc
                      میخوام به جای رله از انها استفاده کنم..فرمان گیت ان هم از طریق میکرو میخوام بهش بدم.چه نکات و مواردی باید مد نظر داشته باشم
                      ممنون میشم جواب بدم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mostafa6369
                        با سلام خدمت دوستان
                        منم یه سوالی دارم.بابت راه اندازی ماسفت های Low Rdc
                        میخوام به جای رله از انها استفاده کنم..فرمان گیت ان هم از طریق میکرو میخوام بهش بدم.چه نکات و مواردی باید مد نظر داشته باشم
                        ممنون میشم جواب بدم
                        فقط اگه با اپتو کوپلر ببندی بهتره ،که میکرو از بخش قدرت ایزوله بشه که در موقع سوختن ماسفت میکرو به فنا نره.
                        الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shahpoori
                          فقط اگه با اپتو کوپلر ببندی بهتره ،که میکرو از بخش قدرت ایزوله بشه که در موقع سوختن ماسفت میکرو به فنا نره.
                          ممنون.
                          خوب اینو که رعایت میکنم.درمورد نحوه محاسبه مقاومت.سرعت سوئیچ و نکات عملی که باید در نظر گرفت منظورم بود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی

3- اگه منظورتون دیود D9 هست، اون دیود سری شده، برای یکسوسازی نیم موج هست.
                            سلام خدمت آقا شاهرخ عزیز ...
                            وظیفه D8 و D9 :
                            نوشته اصلی توسط Ebi SMPS
                            با سلام.حضور دوستان- یک نکته کوچک رو هم در نظر داشته باشید:همواره سرعت خاموش شدن یک Mosfet وIGBTباید بیشتر از سرعت روشن شدنش
                            باشه.دلیل اونهم کاهش dv/dt درهنگام روشن شدن وافزایش dv/dt درهنگام خاموش شدنه.درمجموع این عمل باعث کاهش تلفات سوئیچینگ در قطعه
                            میشود.بهمین دلیل مقاومت Ron خیلی بیشتر از مقاومتRoff (مقاومت+دیود موازی باRon)انتخاب میشود.
                            - اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَليِّکَ الفَرَج -
                            ارتباط با من : ir02x6
                            طراحی و ساخت انواع منابع تغذیه سوئیچینگ - SMPS Designer

دیدگاه

با سلام خدمت اساتید و بزرگواران.

اساتید سوئیچینگ سوال من اینه:

در مواردی که از ترانس پالس گیت برای درایو گیت ماسفت و ایزولاسیون استفاده میشه آیا جران درایو گیت از سوی اولیه تأمین میشه ؟یا باید توی ثانویه هم مداراتی قرار بگیرند؟ یعنی کل جریان راه اندازی گیت از اولیه میاد و تو ثانویه دیگه مداری نداریم و فقط همون دیود های زنر و مقاومت گیت برای محافظت و راه اندازی لازم هستن؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط عباس جبراییلی نمایش پست ها
                                دوست عزیز همانطور که خودتان حساب کرده اید مقاومت میشود 4 اهم اولا چون 4 اهم در رنج استاندارد نمیباشد مقدار 3.9 اهم را در نظر میگیریم-دوم اینکه جریانت محاسبه شده برای 1 ماسفت 3 امپر میباشد و این جریان پیک است یعنی در مدت زمان 77 نانو ثانیه چنین جریانی از خازنهای VCC کشیده میشود و توان مورد نیاز برای مقاومت 4 اهم برابر است(شارژودشارژ) ton+toff+tr+tf)xIxIxRxf); که کمتر از 0.1 وات میشود حال اگر 10 عدد پارالل شوند جریان پیک میشود 30 امپر مقدار متوسط این جریان میشود در حدود ton+toff+tr+tf)xIxF) ;که اگر فرکانس را مثلا 50 کیلو در نظر بگیریم در حدود 0.3 امپر میشود.واگر جریان مدار کنترل را هم مثلا 0.2 امپر در نظر بگیریم تغذیه مدار باید قابلیت جریان دهی مداوم حدود 0.5 امپر را داشته باشد. و اما ترانزیستورهای مدار درایور -در اینجا اگر دقت کنید متوجه میشوید که جریان پیک 30 امپر در زمان 77 نانو ثانیه اعمال میشود حال شما باید از روی منحنی ترانزیستورها که در ان جریانهای پیک با دیوتی سایکل نمایش داده شده است را نگاه کنید و ببینید که ایا قادر است چنان جریانی را تامین کند یا نه-دمای طراحی را نیز در بد ترین حالت حدود 80 درجه در نظر میگیریم و منحنی توان- دما را مد نظر قرار میدهیم.برای سادگی محاسبات بهتر است از نرم افزار orcad جهت شبیه سازی استفاده کنید که خیلی دقیق است.و در ان میتوانید مقدار توان ویا هر پارامتر دیگری را نیز محاسبه کرده و سپس شبیه سازی نمایید تا از حصول کار خود اطمینان یابید.من خودم تمامی مراحل را با ان شبیه سازی کرده و سپس طراحی و ساخت منمایم و نتایج ان با عمل خیلی مطابقت دارد.حتی محاسبات مربوط به هسته و.....در ظمن شما بمن بگو که از جه ترانزیستور و چه فرکانسی استفاده مینمایی تا محاسبه شود.تا یادم نرفته این را هم اضافه کنم که در مدار درایورتان همان مقاومت روی گیت کافی است و بهتر است مقاومتهای روی امیتر ها را بردارید.

سلام
                                ببخشید من متوجه فرمولتون نشدم چرا ؟
                                p=q.v.f
                                q=i.t
                                v=ir
                                f=1/t
                                با جایگزین در فرمول p=vi من دارم چرا فقط توان مقاومت رو در زمان روشن و خاموش شدن محاسبه میکنید؟؟؟من چندجا دیدم که تو یه زمان محاسبه میکنند یا روشن شدن یا خاموش شدن لطفا کمی بیشتر توضیح بدین اگه رفرنس خوبی میشناشید معرفی کنید و اینکه من روی یه hbridge با درایور irf2113 کار میکنم لطفا در مورد محاسبه مقدار مقاومت موازی با گیت سورس (pull down) که در این مدارا معمولا هستند توضیح بدید و علت قرار گرفتنشون
                                سپاس فراوان

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X