اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

PWM با جریان زیاد (حرفه ای ها لطفا کمک کنند)(حل نشده)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : PWM با جریان زیاد (حرفه ای ها لطفا کمک کنند)(حل نشده)

این جریان با وجود فرکانس کاری ما که 500 هرتز ه بازم صادقه ؟و اگه این جریان تامین نشه چی میشه ؟
    بله 500 بار در ثانه باید این جریان جاری بشه. خوب موسفتت نصفه روشن میشه و اون امپدانسی که توی دیتا شیتش نوشته بین drain , source ایجاد نمیشه و داغ میکنه موسفتت پایین با فرمول نوشتم و یبار توضیح دادم oo:

ببینید تو مدار من ولتاژ 12 ولتمون با یه مقاومت آجری 15 کیلو 10 وات از 300 ولت تامین شده ، چون اونجایی که این مدار کاربرد داره نمیشه از ترانس استفاده کرد ، چون تو لحظه اول ولتاژمون 30 ولت بیشتر نیست و مدار روشن نمیشه ، حالا شما میگید من باید تو خروجی حداقل تو [glow=red,2,300]10 میلی ثانیه [/glow]جریان 2.5 آمپر را داشته باشم :surprised: به نظر شما اگه از اون 4420 استفاده کنم میتونه جریان لازم را از اون مقاومت آجری بکشه ؟اگه نمیتونه با یه خازن موازی با ولتاژ 12 ولت میشه حلش کرد ؟ مقدار خازن باید چقدر باشه ؟
    ببین من فکر کنم تغذیه مدارت مشکل داره کلا! بلدی از رگولاتور زنر و تغویت کننده با ترانزیستور استفاده کنی؟ زیاد بزرگ نمیشه مدارش!؟
    من کی گفتم توی 10 میلی ثانیه! من گفتم توی 50 نانو ثانیه یعنی 0.00000005 ثانیه
    فرمولش اینطوریه:
    (I*F*(Ton+Trise

(0.000000021+0.000000029)*500*2.5 = 0.0000625
    جریانی که مدام نیاز داری 62 میکرو آمپره که باید مدار شما جواب بده البته فکر کنم 20ma میتونی جریان بکشی ازش درسته؟
    خازن که حتما" نیاز داری البته خیلی نزدیک به ای سی موسفت دایورت یا مداری که بالا گذاشتم...
    مقدارشم زیر 1ufآ‌باید باشه ترجیحا یه 100n هم باهاش موازی کن...

یعنی یه مقاومت 1/4 وات میتونه جریان 2.5 آمپر رو رد کنه و نسوزه تو اون زمان ؟
    این فرمول توان مقاومتت رو بدست میاره:
    Time On+Time rise + Time off+ Time Fall)*I*I*R*F)

حالا تو دیتا شیت موسفتی که شما گفتی میریم و مقادیر رو نگا میکنیم
    (0.000000021+0.000000029+0.000000020+0.000000021)* 2.5*2.5*4.8*500=0.001365W
    بس 1/8 وات هم کار شما رو راه میندازه نگران نباش :nice:

ممنون که به سوالاتم جواب میدید.
    قابل شما رو نداره

دیدگاه

اقا خیلی عالی بود دیگه از این کاملتر نمیشه :applause:
      ببین من فکر کنم تغذیه مدارت مشکل داره کلا! بلدی از رگولاتور زنر و تغویت کننده با ترانزیستور استفاده کنی؟ زیاد بزرگ نمیشه مدارش!؟
      منظورتون این مداره ؟

به نظر شما میشه از 300 ولت باهاش 15 ولت گرفت ؟بعدشم اگه ولتاژ اولیه حدود 40 ولت DC باشه بازم همون 15 ولت را میده ؟ oo:

من کی گفتم توی 10 میلی ثانیه! من گفتم توی 50 نانو ثانیه یعنی 0.00000005 ثانیه
      فرمولش اینطوریه:
      (I*F*(Ton+Trise

(0.000000021+0.000000029)*500*2.5 = 0.0000625
      جریانی که مدام نیاز داری 62 میکرو آمپره که باید مدار شما جواب بده البته فکر کنم[glow=red,2,300] 20ma میتونی جریان بکشی ازش درسته؟[/glow]
      خازن که حتما" نیاز داری البته خیلی نزدیک به ای سی موسفت دایورت یا مداری که بالا گذاشتم...
      مقدارشم زیر 1ufآ‌باید باشه ترجیحا یه 100n هم باهاش موازی کن...
      اول اینکه لطف کنید منبع این فرمولهای طلایی رو بگید ما هم یه مطالعه بزنیم ، دوما با این تفاسیر بازم لازم تغذیه عوض بشه ؟
      بعدشم 20ma نمیشه ولی فکر کنم 5ma جواب بده ، خازنم یه دونه 10 میکرو گذاشتم تا با یه کم تاخیر مدار عمل کنه (اشکال داره؟).

یه چیز دیگه ، میشه از رو شکل موج خروجی مدار بفهمیم اشکال کار از کجاست ؟

بازم خیلی ممنون.

دیدگاه

منظورتون این مداره ؟
        آره دقیقا"
        به نظر شما میشه از 300 ولت باهاش 15 ولت گرفت ؟بعدشم اگه ولتاژ اولیه حدود 40 ولت DC باشه بازم همون 15 ولت را میده ؟ oo:
        آره چرا نشه فقط ترانزیستورت باید مقدار ولتاژ مجازش 300 ولت رو داشته باشه. منظورت رو از سوال دوم نفهمیدم :question:

اول اینکه لطف کنید منبع این فرمولهای طلایی رو بگید ما هم یه مطالعه بزنیم ، دوما با این تفاسیر بازم لازم تغذیه عوض بشه ؟
        بعدشم 20ma نمیشه ولی فکر کنم 5ma جواب بده ، خازنم یه دونه 10 میکرو گذاشتم تا با یه کم تاخیر مدار عمل کنه (اشکال داره؟).
        راستش خودمم خیلی مشتاقم منبعشونو پیدا کنم ولی نمیدونم از کجا اومدن ولی خوب کار میکنن من از بچه های سایت یادگرفتم.

خوب با آمپر متر مقدار جریانی که مدار تغذیت میتونه بده رو اندازه بگیر و البته این مهمه که افت ولتاژ نداشته باشی تا هر جا که افت ولتاژ شروع شد اون مقدار آمپری که میتونی ازش بگیری میشه جریان مدار شما

خازن 10 میکرو را کجا گزاشتی!؟

یه چیز دیگه ، میشه از رو شکل موج خروجی مدار بفهمیم اشکال کار از کجاست ؟
        اگه اسکپ داری مطمعن باش میتونی این مدار رو درست کنی اسکپ خیلی بکار میاد توی دارات پالسی شک نکن

دیدگاه

منظورت رو از سوال دوم نفهمیدم :question:
          راستش اونجایی که این مدار استفاده میشه (ژنراتور 3 فاز) اول که ژنراتور روشن میشه حدود 30 ولت ac که حدودا نزدیک 35 - 36 ولت dc میشه تو ورودی این مدار میوفته خوب حالا باید تو این ولتاژ مدار شرو به کار کنه و تقریبا 9 ولت تو خروجی بندازه بعد تو زمان چند میلی ثانیه ولتاز ورودی میره رو 240 ولت که بعد از این ولتاژ خروجی ژنراتور با این مدار تنظیم میشه ، حالا نمیدونم تغذیه ترانزیستوری میتونه با ولتاژ ورودی 40 ولت هم خروجی ثابت داشته باشه ؟

خوب با آمپر متر مقدار جریانی که مدار تغذیت میتونه بده رو اندازه بگیر و البته این مهمه که افت ولتاژ نداشته باشی تا هر جا که افت ولتاژ شروع شد اون مقدار آمپری که میتونی ازش بگیری میشه جریان مدار شما
          وقتی با اسکپ خروجی اوپ آمپ و میبینم اگه دیوتی سایکل خیلی کم باشه دامنه 11.5 ولته حالا وقتی دیوتی سایکل را بالا میبرم دامنه به 4 یا 5 ولت افت میکنه ، فکر کنم به خاطر کم بودن جریان تغذیه این مشکل پیش میاد (درسته؟).
          خازن 10 میکرو را کجا گزاشتی!؟
          بعد از مقاومت آجری ، برا همین مدار بعد از چند ثانیه که تغذیه بهش وصل شد روشن میشه.

اگه اسکپ داری مطمعن باش میتونی این مدار رو درست کنی اسکپ خیلی بکار میاد توی دارات پالسی شک نکن
          لازمه شکل موج ها را اینجا بذارم ؟

دیدگاه

نظر به اینکه اساتید محترم خیلی کمک کردند و یه سری راهکار ارائه دادند تسمیم گرفتم که یه سری تغییرات تو مدار بدم ، اگه مشکل حل شد که چه بهتر اگه نشد شماتیک جدید مدار با شکل موجها رو اینجا میگذارم تا دوباره روشون بحث کنیم.

اولین تغییر مدار اینه که به جای تغذیه مقاومتی یا خازنی از یه تغذیه ترانزیستوری با ولتار 15 ولت استفاده میکتم اینطوری هم جریان بهتری داریم هم ولتاژ خروجی اوپ آمپ حدود 13 ولت میشه و به گفته اساتید دیگه روشن شدن ماسفت نباید ایرادی داشته باشه .

دومین تغییرم اینه که از یه ماسفت با جریان حدود 50 آمپر و مقاوما خیلی کم به جای ماسفت فعلی استفاده میکنم و مقاومت گیت را به 47 اهم و زنر گیت را هم به 15 ولت تغییر میدم.

به نظرتون تغییر دیگه ای هم لازم داره مدار ؟

دیدگاه

راستش اونجایی که این مدار استفاده میشه (ژنراتور 3 فاز) اول که ژنراتور روشن میشه حدود 30 ولت ac که حدودا نزدیک 35 - 36 ولت dc میشه تو ورودی این مدار میوفته خوب حالا باید تو این ولتاژ مدار شرو به کار کنه و تقریبا 9 ولت تو خروجی بندازه بعد تو زمان چند میلی ثانیه ولتاز ورودی میره رو 240 ولت که بعد از این ولتاژ خروجی ژنراتور با این مدار تنظیم میشه ، حالا نمیدونم تغذیه ترانزیستوری میتونه با ولتاژ ورودی 40 ولت هم خروجی ثابت داشته باشه ؟
              محدودیت توی ولتاژ نداره بیشتر توی جریانه که باعت افت ولتاژ هم میشه....

وقتی با اسکپ خروجی اوپ آمپ و میبینم اگه دیوتی سایکل خیلی کم باشه دامنه 11.5 ولته حالا وقتی دیوتی سایکل را بالا میبرم دامنه به 4 یا 5 ولت افت میکنه ، فکر کنم به خاطر کم بودن جریان تغذیه این مشکل پیش میاد (درسته؟).
              بعد از مقاومت آجری ، برا همین مدار بعد از چند ثانیه که تغذیه بهش وصل شد روشن میشه.
              آره تغذیه کم میاره باید تقویت بشه...
              بعد از رگولاسیون و قبلش باید خازن باشه ...
              لازمه شکل موج ها را اینجا بذارم ؟
              فعلان مشکل تغذیتو حل کن ترجیحا" با یه آدابتور سعی کن درایو موسفتت رو ردیف کنی و مدارت رو بصورت درست تنظیم کنی بعد بری سراغ تغذیه بهتره چون الان این خانه از پایه ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamed.t
                نظر به اینکه اساتید محترم خیلی کمک کردند و یه سری راهکار ارائه دادند تسمیم گرفتم که یه سری تغییرات تو مدار بدم ، اگه مشکل حل شد که چه بهتر اگه نشد شماتیک جدید مدار با شکل موجها رو اینجا میگذارم تا دوباره روشون بحث کنیم.

اولین تغییر مدار اینه که به جای تغذیه مقاومتی یا خازنی از یه تغذیه ترانزیستوری با ولتار 15 ولت استفاده میکتم اینطوری هم جریان بهتری داریم هم ولتاژ خروجی اوپ آمپ حدود 13 ولت میشه و به گفته اساتید دیگه روشن شدن ماسفت نباید ایرادی داشته باشه .

دومین تغییرم اینه که از یه ماسفت با جریان حدود 50 آمپر و مقاوما خیلی کم به جای ماسفت فعلی استفاده میکنم و مقاومت گیت [glow=red,2,300]را به 47 اهم و زنر گیت را هم به 15 ولت تغییر میدم.[/glow]

به نظرتون تغییر دیگه ای هم لازم داره مدار ؟
                اگر موسفت رو تغیییر دادی باید بازم محاسبات مقاومت گیت رو حساب کنی طبق مقادیر جدید !
                بنظر من تغذیتو بزار کنار اول روی درست درایور کردن موسفت و خروجی ای سی کار کنی بهتره بعد یه تغذیه خوبم برای اینکه ترانس نزاری ردیف میکنیم براش

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                  اگر موسفت رو تغیییر دادی باید بازم محاسبات مقاومت گیت رو حساب کنی طبق مقادیر جدید !
                  بنظر من تغذیتو بزار کنار اول روی درست درایور کردن موسفت و خروجی ای سی کار کنی بهتره بعد یه تغذیه خوبم برای اینکه ترانس نزاری ردیف میکنیم براش
                  پس میفرمایید اول یه ماسفت جدید بگیرم محاسباتش رو انجام بدم و سعی کنم با یه تغذیه ترانسی خروجی ایده ال و ... ، بعدا تغذیه ... درسته ؟

باید ببینم تو بازار چی گیرم میاد.

دیدگاه

آره برو سایت جوان دسدت میاد چی توبازاره یه tc4420هم بگیر طبقه 2وم یا اول امجد ضلع شمالیش داره هنوز تموم نکرده همون پیرمرده که همزمان به 2 نفر میتونه جنس بفروشه چنتا بچم کمکش میکنن
                    http://www.javanelec.com

دیدگاه

تو سایت جوان فقط 2 تا ماسفت بود که به درد این کار میخورد ، یکی همون IRFP460 اون یکی همVUM33-05N که 500 ولت و 47 آمپره ، قیمت دومی را زده 75000 تومان oo: !!!! یعنی تو بازارم همینطوره ؟ با این وضعیت باید چیکار کرد ؟ با همون IRFP460 کار کنم یا از igbt که قیمتهای مناسبتری هم داشتند استفاده کنم ؟

از اینا گذشته من اصفهانم ، این اخر ی ها هم که خیلی لنگ قطعه شدم زدم اومدم تهران 5شنبه عصر رسیدم پاساژ امجد بسته بود میخواستم IGBT بخرم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamed.t
                        تو سایت جوان فقط 2 تا ماسفت بود که به درد این کار میخورد ، یکی همون IRFP460 اون یکی هم VUM33-05N که 500 ولت و 47 آمپره ، قیمت دومی را زده 75000 تومان oo: !!!! یعنی تو بازارم همینطوره ؟ با این وضعیت باید چیکار کرد ؟ با همون IRFP460 کار کنم یا از igbt که قیمتهای مناسبتری هم داشتند استفاده کنم ؟

از اینا گذشته من اصفهانم ، این اخر ی ها هم که خیلی لنگ قطعه شدم زدم اومدم تهران 5شنبه عصر رسیدم پاساژ امجد بسته بود میخواستم IGBT بخرم.
                        بنظرم ارزون ترین راه اینه که شما یکی دیگه از همین موسفتی که داری بخری و با اون موازی کنی
                        مقدار مقاومتت هم نصف میشه حساب کتاب نداره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                          بنظرم ارزون ترین راه اینه که شما یکی دیگه از همین موسفتی که داری بخری و با اون موازی کنی
                          مقدار مقاومتت هم نصف میشه حساب کتاب نداره
                          :applause: چه خوب از این کارا هم میشه با ماسفت کرد ؟ امتحان میکنم.

دیدگاه

چی شد بلاخره حل شد؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                              چی شد بلاخره حل شد؟
                              هنوز نتونستم این tc4420 را گیر بیارم ، شاید مجبور بشم بیام تهران دوباره :angry:
                              سر از کار اون درایور ترانزیستروی هم در نمیارم ، چطوری کار میکنه ؟میشه از یک A733 و یک C945 استفاده کرد ؟ یا مثلا BD139 و BD140 ?

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamed.t
                                هنوز نتونستم این tc4420 را گیر بیارم ، شاید مجبور بشم بیام تهران دوباره :angry:
                                سر از کار اون درایور ترانزیستروی هم در نمیارم ، چطوری کار میکنه ؟میشه از یک A733 و یک C945 استفاده کرد ؟ یا مثلا BD139 و BD140 ?
                                آره تهرانم فقط یه مغازه داره اونم تو امجده...

یه مدار توتمپوله totem pol دنبال این بگرد توی اینترنت . فکر کنم بشه با BD ها فقط اون مقاومت های امیتر شو وردار

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X