اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت اینورتر 3 فاز برای کنترل دور موتور ac (شامل نقشه و سورس برنامه)

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ساخت اینورتر 3 فاز برای کنترل دور موتور ac (شامل نقشه و سورس برنامه)

با سلام

وقتی 2130 میسوزه که ماسفت ها تون بسوزن. بنابر این باید ماسفت های قویتری بذارین.

برای موتور تکفاز به علت داشتن سیم پیچ راه انداز، سوئیچ شتاب و جریان کشی زیاد در هنگام راه اندازی اینورتر استفاده نمی شه و بجاش حتی تو سایز های کوچیک از موتور سه فاز استفاده میشه.

حتی برند های صنعتی و تجاری هم اصلا روی تکفاز کار نکردن. چون کنترل دور معمولا برای کاهش دور استفاده میشه و تو دور های پایین به علت کاهش شتاب، احتمال قطع سوئیچ و مشکلات بعدی وجود داره.
    کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

سلام
      اتصال Vs0 به زمین و اتصال کوتاه شدن RSHUNT چه تاثیری در عملکرد مدار دارد؟
      آرمانخواهي انسان مستلزم صبر بر رنجهاست.

دیدگاه

با اینکار فقط پروتکشن جریان آیسی از مدار خارج میشه ولی قطعه کارش رو انجام میده.

دیدگاه

باسلام خدمت مهندس عزیز
          مهندس آیا میشه خروجی آیسی 2130 رو مستقیما با یه مقاومت به گیت آیجیبیتی وصل کرد؟ مشکلش پیش میاد؟
          اگر از این مدار استفاده کنم چی؟ کار میکنه؟
          http://www.uploadax.com/images/68932542801365590931.jpg

دیدگاه

با سلام
            با تشکر فراوان از راهنمایی های دوستان عزیز. من پروژه فوق را به صورت کامل اما با تغییرات جزیی انجام دادم. فرق اساسی کارم استفاده از IRS2104 به جای IR2130 بوده است دلیل من هم این بود که استفاده از IR2104 باعث می شود که نیازی به 74240 نباشد.
            من از IGBT BUP410 استفاده کردم و جواب هم گرفتم ولی در کاری که می خواستم انجام بدهم در فرکانسهای پایین مثل 3 یا 4 هرتز موتور خیلی خیلی کم دِل دِل می کرد.
            از آنجا که حدس می زدم مشکل فوق بخاطر THD باشد تصمیم گرفتم بخاطر سرعت پایین IGBT از ماسفت 2SK2569 استفاده کنم که دارای زنر clamp داخلی بین گیت و سورس بوده و از لحاظ مشخصات به IGBT قبلی هم شباهت زیادی دارد، و نتیجتاً مشکلم تا حد بسیار زیادی رفع شد. هر چند به خاطر گرم شدن بدون بار هیت سینک (در نتیجه اورلپ شدن ماسفتها) مجبور شدم از مقاومت 220 اهم به جای 100 در مسیر گیت استفاده کنم و از 4.7 اهم به جای 22 اهم. با اینحال به مشکل زیر برخوردم:
            "در موارد بسیار معدود (شاید 1 درصد)، درست در هنگام استارت ماسفت ها می سوزد و فیوز قطع می کند. "
            زمان استارت تقریباً 2 ثانیه بعد از روشن شدن سیستم و شارژ خازن bulk است و در ضمن من از NTC استفاده نکرده ام.
            1- دیودهای معکوس با خازن بوت استرپ را استفاده نکرده ام اما با اینحال با افزودن آنها باز مشکلم حل نشد.
            2- مدار اسنابر خازن 100nf/400v را استفاده نکرده ام ولی با افزودن آن نیز مشکل پابرجا بود.
            3- از مقاومت شانت استفاده ای نکرده ام. توجیه من نیز برای این کار این بوده: چون موتور سیستم 180 وات است و همواره از طریق کانکتور به سیستم متصل است فلذا نیازی به سیستم حفاظت از اتصال کوتاه نیست.

دیدگاه

با سلام

پیشنهاد میکنم پایه shutdown مربوط به 2104 رو با یه خازن به vcc و با یه مقاومت زمین کنین تا موقع بالا اومدن تغذیه، تا زمان پایدار شدن ورودیهاش، خاموش بمونه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده

پیشنهاد میکنم پایه shutdown مربوط به 2104 رو با یه خازن به vcc و با یه مقاومت زمین کنین تا موقع بالا اومدن تغذیه، تا زمان پایدار شدن ورودیهاش، خاموش بمونه.
                با تشکر از توجه شما.. ولی IR2104 دارای قابلیت UVLO است که دقیقاً کاری را که شما گفتید انجام می دهد. علاوه بر این بعد از 2 ثانیه گذشتن از روشن شدن این اتفاق نمی افتد. درست در لحظه روشن شدن ماسفت ها این اتفاق می افتد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده
                  با سلام

UVLO خود تغذیه هست و تایم تاخیر نداره. ایجاد این تاخیر نسبت به تغذیه رو برای تثبیت ورودیها گفتم. این با UVLO فرق داره. تثبیت ورودیها هم در چند صدم ثانیه انجام میشه نه 2 ثانیه.

دیدگاه

با سلام خدمت آقای کی نژاد و تمام دوستان :agree:
                    من این مدار رو برای تکفاز با اختلاف فاز 180 درجه طراحی کرده بودم .توی بارهای اهمی عالی بود حتی 1500 وات ولی نمیتونست موتور تکفاز 700 وات رو راه اندازی کنه و به محض استارت بدلیل جریان راه اندازی آیسی عزیز 2130 ناقابل میسوخت ولی ماسفتها سالم میموند
                    حالا اومدم بجای آیسی درایور گرون قیمت از ترانس پالس استفاده کنم ولی جواب نمیده.ترانسم پوشپوله
                    اگر کسی این کار رو کرده لطفا کمک کنه
                    http://uplod.ir/sah6lbenvhj1/CONTROL.rar.htm

دیدگاه

با سلام

من تو تاپیکهای دیگه هم گفتم که استفاده از اینورتر برای موتورهای تکفاز، به دلیل داشتن سیم پیچ راه انداز و سوئیچ شتاب، کار عملی و قابل اطمینانی نیست.

اینکه ماسفتها سالم هستن و 2130 شما سوخته، احتمالا دلیلش اینه که مقاومت فیدبک جریان تو مدار شما، یا سوخته و یا بزرگه و ولتاژ زیادی که در اثر عبور جریان زیاد ازش تولید شده، باعث سوختن 2130 شده.

دیدگاه

سلام دوستان
                        من یک سوالی راجع به کاهش ولتاژ با روش قطع و وصل دارم..
                        میخواستم ببینم عیب این روش چیه؟آ‌میدونم که برای المنت ها مناسب هست اما کلا"آ‌آیا نمیشه ازش برای موتور ها هم استفاده کرد؟؟

روش قطع و وصل به این ترتیب هست که به جای اینکه در 1 ثانیه 50 سیکل از ولتاژ بره،آ‌ما اینو با تریستور ها کنترل کنیم تا مثلا"آ‌25 سیکل بره و اونوقت ولتاز نصف میشه یا 10 سیکل یا حتی 1 سیکل!

فقط مساله نوع بار مهم هست که سلفی باشی اهمی باشه و یا ..
                        اگر ممکنه نظر بدید و کمک کنید ..
                        با تشکر

دیدگاه

با سلام و تشکر از همه دوستان
                          می خواستم بدونم عزبزانی که موفق به ساخت این پروژه شدند قیمت تموم شده که هزینه کردند چقدر بوده ؟
                          از عملکرد مدار راضی هستن یا نه ؟
                          ممنون :applause:
                          بدون امضاء

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali4716
                            با سلام خدمت آقای کی نژاد و تمام دوستان :agree:
                            من این مدار رو برای تکفاز با اختلاف فاز 180 درجه طراحی کرده بودم .توی بارهای اهمی عالی بود حتی 1500 وات ولی نمیتونست موتور تکفاز 700 وات رو راه اندازی کنه و به محض استارت بدلیل جریان راه اندازی آیسی عزیز 2130 ناقابل میسوخت ولی ماسفتها سالم میموند
                            حالا اومدم بجای آیسی درایور گرون قیمت از ترانس پالس استفاده کنم ولی جواب نمیده.ترانسم پوشپوله
                            اگر کسی این کار رو کرده لطفا کمک کنه
                            http://uplod.ir/sah6lbenvhj1/CONTROL.rar.htm
                            سلام
                            برای محافظت ایسی در این موارد بهتره اول یک دیود tvs (زینر سریع) 20ولتی با تغذیه ایسی موازی کنید و مسیر زمین ایسی از زمین پاور فیلتر بشه. با سری کردن یک سلف مابین زمین پاور و ایسی.
                            من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

با سلام
                              این آی سی 74ls240 چه کاری انجام میده ؟
                              بدون امضاء

دیدگاه

سلام دوستان
                                ببخشید یه سوال
                                اگر بخواهیم برای igbt ها دیود بگزاریم چه دیودی باید استفادع کنیم
                                ( در صورتی که igbt دیود داخلی نداشته باشه )
                                باتشکر

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X