اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی برای راه اندازی ماسفت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : راهنمایی برای راه اندازی ماسفت

واسم جالب شد...
    قبل اینکه به پ امپ وصل بکنی؛ ولتاژ رو اندازه گرفتی ببینی چند ولته؟ مورد بعدی اینکه همینجوری یه سره وصلش نکن، خروجی رو اندازه بگیر؛ و در حین اندازه گیری یه لحظه ورودی رو بهش اعمال کن ببین چه اتفاقی میفته.اینجوری احتمال تلفات قطعات کمتر میشه.
    هر چند که همچنان برام قابل توجیه نیست این اتفاق.
    مجموع مقاومت هایی که وصل کردی 110 کیلو اهم هست.28 ولتDC هم تغذیه داری.چطور ممکنه مقاومت ها داغ بکنن؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی
      واسم جالب شد...
      قبل اینکه به پ امپ وصل بکنی؛ ولتاژ رو اندازه گرفتی ببینی چند ولته؟ مورد بعدی اینکه همینجوری یه سره وصلش نکن، خروجی رو اندازه بگیر؛ و در حین اندازه گیری یه لحظه ورودی رو بهش اعمال کن ببین چه اتفاقی میفته.اینجوری احتمال تلفات قطعات کمتر میشه.
      هر چند که همچنان برام قابل توجیه نیست این اتفاق.
      مجموع مقاومت هایی که وصل کردی 110 کیلو اهم هست.28 ولتDC هم تغذیه داری.چطور ممکنه مقاومت ها داغ بکنن؟
      یک سر منفی دینام رو زدم به مقاومت 10کیلو و سر مثبت دینام رو زدم به 100کیلو(درضمن مقاومت درست حسابی دردست رسم نبود از 0.125وات استفاده کردم ازمایشی)خلاصه سر دیگه مقاومت 100 کیلو رو به سر دیگه 10 کیلو دادم و یه سیم کشیدم و یه سیم هم از منفی دینام دادم به امپ
      اصلا واسه کار من به درد نمیخوره با همون دیود زنر و ترانزیستور یه کاریش میکنم اخر
      حالا شما مدار راحت تری سراغ ندارین؟
      یه سوال دیگه برای سوییچ کردن با سرعت بالا ترانزیستور بهتره یا ماسفت؟

دیدگاه

سلام
        ماسفت
        من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ebi SMPS
          سلام
          ماسفت
          سلام
          خب اگه ولتاژ و آمپر مد نظر در حد دوسوم میزان تحمل ماسفت باشه مشکلی پیش نمیاد؟
          اخه ازمایش این مدار در دراز مدت جواب میده من این مدار رو با ترانزیستوری ساختم ک قدرت تحمل 100ولت و 25 امپر را داشت و طی 3 ماه ک گذشته هنوزم ک هنوزه داره به خوبی کار میکنه اما همونطور ک گفتم قیمتش برای کار تجاری گرون در میاد اما حالا میخوام از ماسفتی استفاده کنم ک نصف اون قیمت داره و در عوض قدرت تحمل 55 ولت و 49 امپر رو داره حالا ایا به نظر شما این ماسفت میتونه برای کار من ک در حد 14 ولت و 20 امپر هست مناسب باشه؟
          من در مدار ترانزیستوری به 100ولت و 25 امپر دیتا شیت قطعه ترانزیستور اکتفا نکردم و طی ازمایش 3 ماهی دیدم به خوبی کار میکنه حالا ایا این ماسفت هم بدون مشکل میتونه تحمل کنه یا اون ولتاژ و امپر دیتا شیت ماسفت اسمی بوده و واقعی نیست؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 92_ezraeell
            سلام
            اخه ازمایش این مدار در دراز مدت جواب میده من این مدار رو با ترانزیستوری ساختم ک قدرت تحمل 100ولت و 25 امپر را داشت و طی 3 ماه ک گذشته هنوزم ک هنوزه داره به خوبی کار میکنه اما همونطور ک گفتم قیمتش برای کار تجاری گرون در میاد اما حالا میخوام از ماسفتی استفاده کنم ک نصف اون قیمت داره و در عوض قدرت تحمل 55 ولت و 49 امپر رو داره حالا ایا به نظر شما این ماسفت میتونه برای کار من ک در حد 14 ولت و 20 امپر هست مناسب باشه؟
            من در مدار ترانزیستوری به 100ولت و 25 امپر دیتا شیت قطعه ترانزیستور اکتفا نکردم و طی ازمایش 3 ماهی دیدم به خوبی کار میکنه حالا ایا این ماسفت هم بدون مشکل میتونه تحمل کنه یا اون ولتاژ و امپر دیتا شیت ماسفت اسمی بوده و واقعی نیست؟
            فکر کنم شما داری از IRF4905 استفاده میکنی، درسته؟ کلا این سری ماسفت های قدرت IRF حدود 1 آمپر بگذره خیلی داغ میکنن. باید هیت سینک بذاری. اما شنیدم حدود 70 درصد Maximum Rating که توی دیتاشیت نوشته ازشون استفاده کنی طوری نمیشه.
            یکی هم تو همین تنجمن یه جایی گفته بود اگه ماسفت مرغوب بخری تحمل خیلی بالایی داره و اینا. اما قیمتش حدود 5 برابر بیشتر از این ماسفتای رایج چینی توی بازار هست.

من شنیدم از ترایاک و اپتوکوپلر هم میشه به عنوان سوئئچ استفاده کرد. نقشه هاش باید تو اینترنت باشه. ببین قیمتش برات مناسب در میاد یا نه

دیدگاه

سلام
              سلام
              درنهایت توان تلفاتی سوییچ هم مهمه.صرفا به ولتاژو جریان سوییچ نباید اکتفاکرد.
              من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AliTabaie
                فکر کنم شما داری از IRF4905 استفاده میکنی، درسته؟ کلا این سری ماسفت های قدرت IRF حدود 1 آمپر بگذره خیلی داغ میکنن. باید هیت سینک بذاری. اما شنیدم حدود 70 درصد Maximum Rating که توی دیتاشیت نوشته ازشون استفاده کنی طوری نمیشه.
                یکی هم تو همین تنجمن یه جایی گفته بود اگه ماسفت مرغوب بخری تحمل خیلی بالایی داره و اینا. اما قیمتش حدود 5 برابر بیشتر از این ماسفتای رایج چینی توی بازار هست.

من شنیدم از ترایاک و اپتوکوپلر هم میشه به عنوان سوئئچ استفاده کرد. نقشه هاش باید تو اینترنت باشه. ببین قیمتش برات مناسب در میاد یا نه
                سلام خیلی ممنون از راهنمایی تون اما راستش مشکل داغ شدن حل شد تقریبا یعنی با 4 تا ترانزیستور تونستم یک ماسفت به شماره IRFZ44N رو به صورت مقایسه گر ولتاژ راه اندازی کنم و حتی نزدیک به 8 آمپر هم عبور دادم اصلا داغ نشد اما مشکل جدید از اون جایی شروع میشه ک این ماسفت باید در ثانیه 50 بار خاموش روشن بشه و اگر دور موتور خودرو تغییر کنه ک خب تعداد دفعات خاموش و روشن شدن هم تغییر میکنه و هرچی سرعت سویچ بیشتر میشه ماسفت به طور کامل فرصت پیدا نمیکنه خاموش یا به طور کامل روشن بشه و واس همین داغ میشه باز
                خب یعنی اگه ماسفت رو به حال خودش در هین داغ شدن رها کنیم نمیسوزه؟
                اینا ک همش چینیه
                خب جای هیت سینک تو قابش نداره

را ستش تریاک زیاد باهاش اشنایی ندارم اما قیمتاش مناسبه ولی فک میکنم برای ولتاژ مستقیم باید از تریستور استفاده کنم ک اونم مث ماسفت پایه گیت داره و با منفی و مثبت شدن فعال میشه :sad:

اضافه شده در تاریخ :
                نوشته اصلی توسط Ebi SMPS
                سلام
                درنهایت توان تلفاتی سوییچ هم مهمه.صرفا به ولتاژو جریان سوییچ نباید اکتفاکرد.
                سلام
                خب باید چطوری محاسبه کنمش؟در چ حد باید باشه؟

دیدگاه

سلام خیلی ممنون از راهنمایی تون اما راستش مشکل داغ شدن حل شد تقریبا یعنی با 4 تا ترانزیستور تونستم یک ماسفت به شماره IRFZ44N رو به صورت مقایسه گر ولتاژ راه اندازی کنم و حتی نزدیک به 8 آمپر هم عبور دادم اصلا داغ نشد اما مشکل جدید از اون جایی شروع میشه ک این ماسفت باید در ثانیه 50 بار خاموش روشن بشه و اگر دور موتور خودرو تغییر کنه ک خب تعداد دفعات خاموش و روشن شدن هم تغییر میکنه و هرچی سرعت سویچ بیشتر میشه ماسفت به طور کامل فرصت پیدا نمیکنه خاموش یا به طور کامل روشن بشه و واس همین داغ میشه باز
                  خب یعنی اگه ماسفت رو به حال خودش در هین داغ شدن رها کنیم نمیسوزه؟
                  اینا ک همش چینیه
                  خب جای هیت سینک تو قابش نداره

را ستش تریاک زیاد باهاش اشنایی ندارم اما قیمتاش مناسبه ولی فک میکنم برای ولتاژ مستقیم باید از تریستور استفاده کنم ک اونم مث ماسفت پایه گیت داره و با منفی و مثبت شدن فعال میشه :sad:
                  سلام
                  دلیل داغ شدن ماسفت اینه که سرعت تغییرات زیاده و خازن گیت سورس نه کامل شارژ میشه نه کامل تخلیه به همین علت وارد ناحیه خطی میشه...........
                  مدار رو طوری باید طراحی کنی در دو سطح ولتاژ عمل کنه نه در یک سطح...............
                  مثال میزنم
                  اگر ولتاژ رو روی 14.3 ولت تنظیم کرده باشی که بالای آن ماسفت خاموش بشه و زیر اون روشن بشه این مشکل پیش میاد................
                  اما اگر دو سطح وجود داشته باشه یعنی.............ماسفت بالای 14.3 خاموش و زیر ولتاژ 12.5 روشن بشه مشکلت حل میشه.........

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

سلام
                    خب باید چطوری محاسبه کنمش؟در چ حد باید باشه؟
                    سلام
                    این app note هارو از گوگل دانلود کنید:
                    an0002 -an401

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : راهنمایی برای راه اندازی ماسفت

نوشته اصلی توسط Ghasede del
                      سلام
                      دلیل داغ شدن ماسفت اینه که سرعت تغییرات زیاده و خازن گیت سورس نه کامل شارژ میشه نه کامل تخلیه به همین علت وارد ناحیه خطی میشه...........
                      مدار رو طوری باید طراحی کنی در دو سطح ولتاژ عمل کنه نه در یک سطح...............
                      مثال میزنم
                      اگر ولتاژ رو روی 14.3 ولت تنظیم کرده باشی که بالای آن ماسفت خاموش بشه و زیر اون روشن بشه این مشکل پیش میاد................
                      اما اگر دو سطح وجود داشته باشه یعنی.............ماسفت بالای 14.3 خاموش و زیر ولتاژ 12.5 روشن بشه مشکلت حل میشه.........
                      سلااااام
                      بلاخره درست شد با توجه به حرف شما منم دو تا دیود زنر با ولتاژ های متفاوت استفاده کردم و رو 14.3 و روی ولتاژ 13.7 البته با مقاومت سر زنر ، روشن میشه و یک خازن عدسی هم گذاشتم دیگه 100 بار هم در ثانیه تیک بخوره داغ نمیشه امتحان کردم
                      بازم ممنون

اضافه شده در تاریخ :
                      نوشته اصلی توسط Ebi SMPS
                      سلام
                      این app note هارو از گوگل دانلود کنید:
                      an0002 -an401
                      سلام
                      ممنون
                      an0002 این به صورت پی دی اف بود دانلودش کردم اما خارجی بود هیچی نفهمیدم
                      اون فایل دیگه هم ک پیدا نشد واس دانلود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
                        سلام
                        این یه تجربه رو بهتون بگم اوایل که با ماسفت و جریان بالا کار می کردم(اگر ماسفتی دیدن همیشه روشن موند و با آزاد کردن گیت یا اتصال به مثبت و یا منفی به هیچ وجه خاموش نمی شه و می بینین داغ هم نمی کنه بدونین سوخته(احتمالا یه موقع جریان بالا و به صورت پالسی اعمال کردین و باعث شده سطح دیفیوژن کانل بین دو طرف کانل اتصال کوتاه پدید بیاد(مشکل شابع در منابع تغذیه سویچینگ)
                        ماسفت به دلیل وجود یه interstice diode با تست اهمتر خاصی دیودی بین درین و سورس از خودش نشون می ده که تا ایجا از درست بودن این دیود ماسفت اطمینان پیدا می کنین

مشخصات ماسفت شما رو خوندم
                        ظرفیت خازنی ورودی بسیاری داره که همین باعث کشیدن جریان زیادی در لحظه روشن شدن می کنه و باطبع برای خاموش کردن همین جریان باید از گیت خارج بشه

بزارین حساب کنیم
                        خازن ورودی 5.8 نانوفاراد که عدد زیادی هست
                        خازن خروجی .3 نانوفارد که عدد زیادی هست
                        و ولتاژ استانه برای روشن شدن گیت ماکزیمم 4 ولت نرمال هست
                        tr هم 30 نانوثانیه مقدار خوبی هست

بنابراین برای روشن شدن ماسفت جریان لازم تقریبا برابر هست با نزدیک 2 آمپر(اگر ولتاژ بین درین و سورس رو می گفتین درست می شد حساب کرد)

بنابراین شما برای روشن کردن و خاموش کردن باید تقریبا 2 آمپر به گیت جریان بدین .در صورتی که فرکانس سویچنگتون پایین هست مورد زیادی نداره با جریان خیلی کمتر از این کارتون می شه اما برای سویچنگ بسیار بالا حتما این جریان رو باید driver قبل از ماسفتتون تامین کنه.

برای تست ببینین سورس رو به زمین و یه رله 5 ولت قرار بدین بین درین و مثبت
                        حالا با یه مقاومت 100 کیلو گیت رو وصل کنین به زمین و یه مقاومت 10 اهم رو وصل کنین بین گیت و مثبت مدار(یه خازن 10 نانوفاراد هم با مقاومت 10 اهم موازی کنین) .حالا اگر پایه پایه مثبت رو وصل کنین به مقاومت 10 ماسفت باید روشن بشه و با اعمال اون به زمین مدار ماسفت باید سریعا خاموش بشه

اگر خیر احتمالا ماسفتتون سوخته
                        با سلام خدمت شما
                        بابت اطلاعاتتون متشکرم
                        من یه کاری میخوام با ماسفت انجام بدم.از شما یا دوستان راهنمایی میخواستم
                        اولا میخواستم بدونم کارم درست هست یا خیر دوما اگر کارم درست ومنطقی هستش.مدار راه انداز برای ماسفت شکل زیر را میخواستم
                        طرح مسئله:
                        تو شکل زیر که براتون گذاشتم دوسر دیود مذکور را میخوام زمانیکه خواستم اتصال کوتاه بشه و زمانیکه فرمان قطع کردم خود دیود در مدار قرار بگیره(قبلا از کنتاکت رله استفاده کردم یعنی کنتاکت رله را با دیود موازی کردم.حالا زمانیکه بوبین برقدار بشه رله وصل شده و دیود اتصال کوتاه میشه و زمانیکه رله رابی برق کنیم دیود وارد مدار میشد)
                        حالا به جای رله میخوام از ماسفت های Low rdc استفاده کنم(علت استفاده از نوع Low Rdc این هستش که زمانیکه ترانزیستور سوئیچ میکنه.افت ولتاگ درین سورس اون واقعا صفر باشه)
                        اگر بخوام این کار راانجام بدم چه مدار راه اندازی پیشنهاد میکنید
                        یک جا خوندم که با توجه با بالا بودن مقامت ورودی ماسفتها و ظرفیت خازنیکه دارند.ما باید جهت روشن و خاموش کردن سریع ماسفت از ای سی درایور (جهت افزایش جریان اولیه) استفاده کرد
                        نکته مهم برام این هستش که وقتی ماسفت روشن میشه افت ولتاژ درین سورس اون خیلی کوچیک باشه(اونقدر کوچک باشه که در برابر افت ولتاژ دوسر دیود مربوطه قابل چشم پوشی باشه)
                        ممنون از دوستان
                        http://s6.picofile.com/file/8236608176/3.jpg

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mostafa6369
                          با سلام خدمت شما
                          بابت اطلاعاتتون متشکرم
                          من یه کاری میخوام با ماسفت انجام بدم.از شما یا دوستان راهنمایی میخواستم
                          اولا میخواستم بدونم کارم درست هست یا خیر دوما اگر کارم درست ومنطقی هستش.مدار راه انداز برای ماسفت شکل زیر را میخواستم
                          طرح مسئله:
                          تو شکل زیر که براتون گذاشتم دوسر دیود مذکور را میخوام زمانیکه خواستم اتصال کوتاه بشه و زمانیکه فرمان قطع کردم خود دیود در مدار قرار بگیره(قبلا از کنتاکت رله استفاده کردم یعنی کنتاکت رله را با دیود موازی کردم.حالا زمانیکه بوبین برقدار بشه رله وصل شده و دیود اتصال کوتاه میشه و زمانیکه رله رابی برق کنیم دیود وارد مدار میشد)
                          حالا به جای رله میخوام از ماسفت های Low rdc استفاده کنم(علت استفاده از نوع Low Rdc این هستش که زمانیکه ترانزیستور سوئیچ میکنه.افت ولتاگ درین سورس اون واقعا صفر باشه)
                          اگر بخوام این کار راانجام بدم چه مدار راه اندازی پیشنهاد میکنید
                          یک جا خوندم که با توجه با بالا بودن مقامت ورودی ماسفتها و ظرفیت خازنیکه دارند.ما باید جهت روشن و خاموش کردن سریع ماسفت از ای سی درایور (جهت افزایش جریان اولیه) استفاده کرد
                          نکته مهم برام این هستش که وقتی ماسفت روشن میشه افت ولتاژ درین سورس اون خیلی کوچیک باشه(اونقدر کوچک باشه که در برابر افت ولتاژ دوسر دیود مربوطه قابل چشم پوشی باشه)
                          ممنون از دوستان
                          http://s6.picofile.com/file/8236608176/3.jpg
                          بله کاری که میخواید انجام بدید شدنیه و سالهاست در تغذیه مادر برد کاربرد داره(synchronous buck) و میتونید از درایور ICL7667 استفاده کنید.
                          البته برای اینکه بهتر بشه نظر داد عکس کل مدارتون رو بزارید بهتره.

دیدگاه

ممنون دوست گرامی
                            بدون ای سی درایور و بصورت معمولی و ازمایشی بستم درست عمل نمود.اما یه مشکل بزرگی برام ژسش اومده
                            تو شکل زیر اگر نگاه کنید.
                            http://s6.picofile.com/file/8237324200/6.jpg
                            برای دیود D2 که ماسفت را دوسر موازی کردم.(یعنی سورس اونو به کاتد دیود و درین به اند)از طریق گیت هم تحریک نمودم.در این حالت ولتاژ سورس صفر هست پس با اعمال یه ولتاژ مثبت به گیت ماسفت .اونو روشن نموده و عملا درست کار نمود.(ماسفت را از نوع کانال N در نظر گرفتم)
                            اما مشکلم برای دیود D1 هستش که همون کاری که بابت D2 انجام دادم .صورت گرفت ولی در عمل کار نمیکنه ویکی از ماسفتها را هم سوزوندم.بعد از بررسی به این نتیج رسیدم که برای D1 در زمان قطع بودن.ولتاژ پایه سورس تقریبا چیزی حدود 125 است(تقریبا همون ولتاژ منبع تغذیه اصلی که یه 0.7 اون بخاطر دیود افت کرده و بقیه اش روی پایه سورس مشاهده میشه.چون اگر نگاه کنید تو شکل پایه سورس مستقیما زمین نشده بلکه با یه مقاومت 375 اهم زمین شده و این افت ولتاژ رابه وجود میاره).خوب اگر بخوام این ماسفت را روشن کنم.اولا باید یه ولتاژ بالاتر از 125 ولت به گیت اون بدم.در ثانی زمانیکه گیت را قطع میکنیم افت ولتاژ دوس مافت تقریبا 125 میشه و ماسفت اسیب میبینه
                            امیدوارم منظورم را متوجه شده باشن.اگر در این مورد راهنمایی کنید ممنون میشم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mostafa6369
                              ممنون دوست گرامی
                              بدون ای سی درایور و بصورت معمولی و ازمایشی بستم درست عمل نمود.اما یه مشکل بزرگی برام ژسش اومده
                              تو شکل زیر اگر نگاه کنید.
                              http://s6.picofile.com/file/8237324200/6.jpg
                              برای دیود D2 که ماسفت را دوسر موازی کردم.(یعنی سورس اونو به کاتد دیود و درین به اند)از طریق گیت هم تحریک نمودم.در این حالت ولتاژ سورس صفر هست پس با اعمال یه ولتاژ مثبت به گیت ماسفت .اونو روشن نموده و عملا درست کار نمود.(ماسفت را از نوع کانال N در نظر گرفتم)
                              اما مشکلم برای دیود D1 هستش که همون کاری که بابت D2 انجام دادم .صورت گرفت ولی در عمل کار نمیکنه ویکی از ماسفتها را هم سوزوندم.بعد از بررسی به این نتیج رسیدم که برای D1 در زمان قطع بودن.ولتاژ پایه سورس تقریبا چیزی حدود 125 است(تقریبا همون ولتاژ منبع تغذیه اصلی که یه 0.7 اون بخاطر دیود افت کرده و بقیه اش روی پایه سورس مشاهده میشه.چون اگر نگاه کنید تو شکل پایه سورس مستقیما زمین نشده بلکه با یه مقاومت 375 اهم زمین شده و این افت ولتاژ رابه وجود میاره).خوب اگر بخوام این ماسفت را روشن کنم.اولا باید یه ولتاژ بالاتر از 125 ولت به گیت اون بدم.در ثانی زمانیکه گیت را قطع میکنیم افت ولتاژ دوس مافت تقریبا 125 میشه و ماسفت اسیب میبینه
                              امیدوارم منظورم را متوجه شده باشن.اگر در این مورد راهنمایی کنید ممنون میشم
                              بله دوست گلم شما مشکل های ساید درایوینگ رو دارید چون سورس ماسفت بالایی شناوره.برای همین گفتم نقشه کل مدار رو بزارید که معلوم بشه دیود کجاست.
                              شما چند تا راه داری اولیش اینه که یه تغذیه جداگانه برای گیت درایور بالایی بذاری که بتونی زمینشو مستقیم به سورس ماسفت بالاییی وصل کنی.دوم اینکه ماسفت بالایی رو کانالP بذارید که راحت ترین راه هم همینه.راه های دیگه هم هست مثل ترانس پالس و.... که اگه یه گوگل سرچ بزنید هایساید درایوینگ رو تو گوگل مطالب خوبی میاد.

دیدگاه

با تشکر از شما
                                برای اینکه منظورمو درست منتقل کنم.شکل زیر را درنظر بگیرین(تو عمل فعلا از این روش استفاده کردم)
                                در زمان نرمال و عادی هر دو دیود توسط کنتاکت های هر دو رله بای پاس واتصال کوتاه هستند.حالا زمانیکه بخوام هر کدام از دیودها وارد مدار بشن.میام توسط یه مدار کمکی دیگری رله را برقدار کرده و کنتاکت اون باز شده بنابراین دیود وارد مدارمیشه.خوب حالا من میخوام به جای این رله که یه قطعه مکانیکی هستش.با یه المان الکترونکی دیگری مثل ماسفت استفاده کنم (که برای دیود پایینی مشکلی ندارم.فقط برای بالایی همون جور که گفتم مشکل دارم)
                                http://s6.picofile.com/file/8237532376/6.jpg

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X