اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در خصوص اصلاح مدار اسنابر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در خصوص اصلاح مدار اسنابر

با سلام
    وقتی از مدار اسنابر (RCD) در مدارات سلفی استفاده می کنیم همواره امکان سوختن دیود و اتصال کوتاه شدن اون هست که می تونه باعث ایجاد اتصال کوتاه در مدار بشود. من می خواستم بدونم که آیا مدار اسنابری هست که وقتی به هر دلیلی بسوزه قطع بشه ( اتصال باز بشه)
    البته لازم بگم که ولتاژ مدار DC هست
    از همه دوستان متشکرم

پاسخ : کمک در خصوص اصلاح مدار اسنابر

بعضی جاها خصوصا تو مدارات سویچینگ دیدم به جای rc از دیود زنر استفاده میکنند .
    تو بگو ای سنگ صبور تو صبوری یا دل من
    تو بگو ای جام بلور تو شکستی یا دل من

دیدگاه

لازمه که بگم من برای یک بار سلفی میخوام اسنابر بزارم و فکر می کنم دیود زنر جواب نده . و مشکل اصلی من در اینه که وقتی دیود می سوزه اتصال کوتاه میشه و باعث بای پس شدن بار از مدار میشه و این باعث جریان کشیدن شدید مدار میشه. من مدار اسنابری لازم دارم که اگر سوخت حتماً اتصال باز بشه . می دونم توی صنعت هست ولی نمی دونم چیه و چطوری میشه پیداش کرد.

دیدگاه

سلام
        قطعات نیمه هادی در حالت ac یا موجی که فعالیت سویچنگ دارن در لحظه سوختن اتصال کوتاه می شن(دلیلشم ناصافی و یکنواخت بودن سطح پیوند نیمه هادی ها بعد از دیفیوژن هست).حالا این قطعه چه دیود باشه چه چیز دیگه ای .
        برای ایم منظور از SCR ها استفاده می کنن که پایه گیت رو در لحظه خطر می تونین قطع کنین.
        هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط moto58
          با سلام
          وقتی از مدار اسنابر (RCD) در مدارات سلفی استفاده می کنیم همواره امکان سوختن دیود و اتصال کوتاه شدن اون هست که می تونه باعث ایجاد اتصال کوتاه در مدار بشود. من می خواستم بدونم که آیا مدار اسنابری هست که وقتی به هر دلیلی بسوزه قطع بشه ( اتصال باز بشه)
          البته لازم بگم که ولتاژ مدار DC هست
          از همه دوستان متشکرم
          مدار اسنابر از یک خازن و مقاومت سری تشکیل شده که به دو سر ترایاک برای خفه کردن اضافه ولتاژ استفاده میشه تا ترایاک نسوزه نوع دیود دار نشنیدم !

دیدگاه

شاید من سوالم را خوب مطرح نکردم!!!!
            من به یک بوبین 110 V DC یک مدار اسنابر بستم ولی هر موقع که دیود اسنابر بسوزه به علت اتصال کوتاه دیود بوبین از مدار بای پس میشه و مدار شدیداً جریان میکشه. از طرفی باید از دیود استفاده کرد چون مدت زمان دمپ جریان حجومی سلف رو کاهش میده... حالا کمک کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط moto58
              شاید من سوالم را خوب مطرح نکردم!!!!
              من به یک بوبین 110 V DC یک مدار اسنابر بستم ولی هر موقع که دیود اسنابر بسوزه به علت اتصال کوتاه دیود بوبین از مدار بای پس میشه و مدار شدیداً جریان میکشه. از طرفی باید از دیود استفاده کرد چون مدت زمان دمپ جریان حجومی سلف رو کاهش میده... حالا کمک کنید
              دیودی به اسم دیود هرزگرد مورد استفاده قرار میگیره حالا در مدار دی سی خازن چکار میکنه؟ میشه نقشه مدارو بزارین یا توضیحش بدین. همینطوری میگم علت سوختن دیودو مشخص کنید و از دیود قویتری استفاده کنید و یا اینکه چند تا دیودو سری کنید در این صورت احتمال اینکه همه دیودها با هم بسوزند کم میشه .

دیدگاه

سلام
                دوستان لفظ دوستمون درسته مداراتی شامل خازن ، مقاومت و دیود هم یک نوع اسنابر هستن که اصطلاحا بهشون می گن RCD (کتاب فرشیدفر منابع تغذیه سویچنگ رو مطالعه کنین)
                دیود در لحظه اعمال ولتاژ زیاد جریان رو هدایت می کنه و بابت همین می گن RCD ولتاژ که خود بر دو نوع با اتلاف و بی اتلاف تقسیم می شه
                هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

سلام
                  الان دیدم که نوشیتن ولتاژتون dc هست
                  بازم تکرار می کنم در صورتی نیمه هادی تبدیل به یه رسانا می شه که جریان لحظه ای یا موج گونه ای باعث تخریب راه انداز یا گیت تراشه بشه.پیشنهادم گذاشتن مدار، تعیین ولتاژ و جریان کاری ورودی و خروجی مدار هست

دیدگاه

دوستان مدار من با ولتاژ 110 V DC کار میکنه و جریان عبوری از آن زیر 1 آمپر هست ولی بوبین مدار 300 اهم با تعداد دور بالاست که خاصیت سلفی اونو می بره بالا و مقدار ولتاژ حجومی آن در لحظه قطع شاید به 400 - 500 آمپر برسه...

دیدگاه

دیود دو تا جریان مشخصه داره یکی جریان متوسط و دیگری جریان لحظه ای IFRM بایستی دیودی انتخاب کنید که جریان لحظه ای مورد نظر را ساپورت کنه برای جلوگیری از سوختن دستگاه هنگام اتصال کوتاه دیود، یک مقاومت در حد مقاومت سلف با آن سری کنید البته زمان دمپینگ دو برابر میشه ولی جلوی سوختن سوئیچ گرفته میشه.

دیدگاه

سلام
                        ولتاژ 500-600 ولت گذار برای دیود های جدید چیز خاصی نیست

از دیودهای fast-diode با ولتاژ معکوس بالا استفاده کنین(شاتکی ها کمتر قدرت برابری با ولتاژ معکوس رو دارن)

در ضمن شما مقاومت RCD رو باید با مقدار

انتخاب کنین که مدار به سرعت واکنش نشون بده.

اما باز پیشنهادم قرار دادن شماتیکی از مدار هست

دیدگاه

از دیود های اولترا فست با ولتاژ هزار ولت مثل MUR4100 یا UF5408 استفاده کن .
                          اگر بازم نگران اتصال کوتاه هستی یه فیوز با مقدار مناسب در مدار اسنابر قرار بدید .

دیدگاه

چرا از وریستور استفاده نمیکنی یکی از موارد کاربردش همینه ...
                            تو بگو ای سنگ صبور تو صبوری یا دل من
                            تو بگو ای جام بلور تو شکستی یا دل من

دیدگاه

اسنابر برای دمپر کردن قله موج استفاده میشه احتمالآ شما انرژی بیشتری دارید بهش تزریق میکنید
                              بهتر از اسنابر فعال استفاده کنید یا به طریقی بیشتر انرژی رو به منبع برگردونید و فشار بیش از حد
                              به اسنابر رو کم کنید.

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X