اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

عمر تریاک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : عمر تریاک

نوشته اصلی توسط Ghasede del

من به استاد شما توهین نکردم ولی همه چیز استاد خوب نیست. :rolleyes:
    ببینید مداری که شما گذاشتید تریستور نیست فقط برای نشون دادن کار تریستور بکار میره و هیچگاه جایگزین مناسبی برای تریستور بحساب
    نمیاد .
    این مدار برای اون شکل موجی که گذاشتم مناسبه چون پریود منفی نداره .
    ترانزیستورهای bjt در برابر ولتاژ معکوس آسیب پذیر هستند .
    آهان حالا بحثمون توی مسیر اصلی خودش قرار گرفته
    خوب اولا من از اول گفتم برای ولتاژ معکوس باید یه فکری بکنیم
    در عمل بعله من با شما موافقم،ازاول هم گفتم یکی از پارامتر های من کیفیت هست
    اما الان داریم یه صحبت آموزشی میکنیم به نتیجه برسیم وحالا در آخر یه سبک سنگین میکنیم به این نتیجه میرسیم که برای آیا مناسب کار ما هست یا نیست
    گل کفتی مهندس با شکل موجت دقیقا منم تو فکرم همین بود یه کاری کنیم ولتاژ معکوس رو هرکدوم نیوفته نظرت چیه؟

دیدگاه

دوست عزیز اون مدارو که من طراحی نکردم به خدا ،از یه سایت فرنگی خونده بودم
      فکر کنم چیزای زیادی یاد گرفتی درسته؟ حالا برای اینکه ما هم دوزار اطلاعات کاسب شیم ادرس این سایت فرنگی رو بزار ببینیم اونا میتونن بگن زمین مداری که طراحی کردن کجاس چندین ساله تو صنعت مشغول تعمیر انواع دسگاهها هستم ولی تا حالا ندیدم ترانزیستور رو این مدلی استفاده کنن...ببینم مزیت داره منم از این به بعد استفاده کنم.

دیدگاه

سلام
        برای روشن کردن تریاک در حالتی ولتاژ t2 نسبت به t1 منفی هست بهتره ولتاژ گیت نسبت به t1 منفی باشه یا مثبت؟
        با سپاس

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : عمر تریاک

نوشته اصلی توسط علی علی پور ریکنده
          سلام
          برای روشن کردن تریاک در حالتی ولتاژ t2 نسبت به t1 منفی هست بهتره ولتاژ گیت نسبت به t1 منفی باشه یا مثبت؟
          با سپاس
          برای روشن کردن تریاک نیازی نیست که دوسیگنال مثبت و منفی برای گیت داشته باشیم و وجود سیگنال مثبت یا منفی کفایت می کند
          به نظر من استفاده از اپتو تریاک بهترین گزینه است شما یه اپتو بذار بعد به اپتو سیگنال مثبت یا منفی اعمال کن من که هم با سیگنال مثبت هم منفی با این روش نتیجه بی نقصی گرفتم

دیدگاه

سوال من چیز دیگری بود ...
            (از نظر عمر بیشتر سویچ و اصولی بودن)
            با سپاس

دیدگاه

سوال من چیز دیگری بود ...(از نظر عمر بیشتر سویچ و اصولی بودن)
              با سپاس
              به نظرم فرقی نمیکنه.چون تو دیتاشیت شرکت سازندش چیزی پیدا نکردم.
              اقا پرهام قدرتی حالت چطوره؟ مهندس نذاشتی ادرس او ن سایتو
              دوستان لطفا وقتی مطلبی از یه جا نقل میکنید و بهش ایمان دارید لطف کنید به شعور بقیه احترام بذارید و منبع مورد نظر رو هم بدید.
              با تشکر.

دیدگاه

سوال من چیز دیگری بود ...(از نظر عمر بیشتر سویچ و اصولی بودن)
                با سپاس
                ساختار تریاک رو ببین :

با توجه به این ساختمان جوری طراحی شده که با هر دو کار کنه پس مشکلی نداره با هیچکدوم (گیتشو نگاه کن چه جوری متصل شده)پس با این تفاسیر از نظر طول عمر هم نباید تفاوتی بکنه
                اما هرچی بهش میدی به صورت قطار پالس بده فقط

اما یه چیزی فکر منو مشغول کرده زمانی که با اپتو تریاک درایو میشه هم مثبت بهش اعمال میشه هم منفی،یعنی تو هر پیک ازهمون جنس اعمال میشه

دیدگاه

اما هرچی بهش میدی به صورت قطار پالس بده فقط
                  قطار پالس میخواد چه کار اگر بعنوان سویچ استفاده میکنی مثل یک رله جریان dc
                  کفایت میکنه چرا کار رو سخت میکنید اگر قطار پالس بدی باید مدار گذر از صفر هم
                  بسازی تا مطمئن باشی به موقع تحریکش کردی نمی دونم چرا باید توی هر تاپیکی
                  نظر بدیم 100 بار حرف رو تکرار کنیم واقعآ خسته کننده شده .

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

قطار پالس میخواد چه کار اگر بعنوان سویچ استفاده میکنی مثل یک رله جریان dc
                    کفایت میکنه چرا کار رو سخت میکنید اگر قطار پالس بدی باید مدار گذر از صفر هم
                    بسازی تا مطمئن باشی به موقع تحریکش کردی نمی دونم چرا باید توی هر تاپیکی
                    نظر بدیم 100 بار حرف رو تکرار کنیم واقعآ خسته کننده شده .
                    دوست عزیز اگر به صورت قطار پالس نباشه عمرش کم میشه مخصوص وقتی به عنوان سوییچ استفاده میکنی
                    تو همین تاپیک من گفتم چرا کم میشه و چون شما از تکرار نارا حت میشی دیگه تکرار نمیکنم
                    گذر از صفر برا وقتیه که کنترل فاز میخوای انجام بدی،برای تولید قطار پالس خیلی راحت تر از این حرفا میشه عمل کرد(برای سوییچ)

دیدگاه

تو همین تاپیک من گفتم چرا کم میشه و چون شما از تکرار نارا حت میشی دیگه تکرار نمیکنم
                      ببینم شما چند سال با این عنصر کار کردیدن که متوجه شدین عمرش کم میشه.
                      من این حرف شما رو قبول ندارم چون شخصآ دو دهه تجربه تو این زمینه دارم جناب
                      مهندس.اگر تئوری صحبت میکنی در عمل باید دیده بشه.
                      یک بار هم گفتم در فلاشرها از خیلی وقت قبل داره استفاده میشه همونطور هم
                      که میدونید در قدیم ابتکار مثل امروز نبود معمولآ طرحها کپی برداری از غرب بود.
                      من دفترچه ای دارم و خیلی وقته پر شده و از نمونه ها نقشه برداری میکردم اینم
                      طرح یک فلاشر دو کانال که هنوز در خیلی از جاها داره کار میکنه و آخ نگفته
                      این طرح روی کاغذ احتمالآ سنش از شما بیشتره :biggrin:

دیدگاه

بهترین ناحیه تحریک تریاک در ناحیه 1 و 3 و هست باعث افزایش طول عمر تریاک میشود ،

دوستمون که پیشنهاد قطار پالس میدن طرحش خوبه میتونی قطار پالس هم به اپتوتریاک عبور از صفر بدی بعدش به تریاک بدی ، اینطوری هم در ناحیه 1 و 3 تحریک کردی هم اپتو همیشه روشن نیست .

3 سال پیش برد درب برقی میخواستم درست کنم دو سرعته باشه و .... ، در مورد تریاک چیزی نمیدونستم شروع کردم به کتاب خوندن و اینترنت و ... خلاصه فهمیدیم چطوری کار میکنه ، بعدش رسید به محافظت از تریاک و اسنابر و... پدرو در اومد 6 ماه هر چی pdf تو اینترنت بود خوندم شاید هزار صفحه در مورد تریاک و اسنابر خوندم دیگه آخرش میخواستم یک کتاب در مورد تریاک بنویسم !!!!!! الان خیلیش را یادم رفته ، اما منظورم از این صحبتها این بود که وقتی سوال داشتم رفتم دانشگاه تهران ، شهید بهشتی ، صنعتی شریف با استادهاشون صحبت کردم به خصوص در مورد اسنابر و مقادیرش ، فهمیدم هیچی حالیشون نیست هیچی ، برای همین ایران هیچی نمیشه واقعا بی سوادند ، منظور این نیست من باسوادم تجربه را تعریف میکنم ، آخرش هم کلی محاسبه واسه اسنابر و موتور خاصی که داشتم مقادیری به دست آوردم که وقتی با مدارهای خارجی مقایسه کردم دیدم نزدیک اونهاست ، و آخرش هم همون مقادیر بردهای خارجی را گذاشتم ، تریاک کار کردن من بیشتر میخواستم علمی کار کنم تا ریزش را در بیارم 1 سال زمان برد ساخته شد .
                        کلا باید میان بر زد نباید راههائی که قبلا رفتن ما تکرار کنیم ، اینجا وقتی مطالب شما دوستان را میخونم واقعا به چشم میبینم چقدر باسوادین، باید از راههائی که میگن استفاده کرد دلیلی نداره دنبال جزئیات باشیم
                        تحلیل مدار را نرم افزار هم انجام میده متاسفاه دانشگاه و همه چیز ما استعمار شده ، فقط باید راه دیگران را ادامه داد نیاز نیست از اول وارد جزئیات بشیم

همه دوست دارند به بهشت بروند اما جالب اینجاست کسی دوست ندارد بمیرد
                        کانت

دیدگاه

دوستمون که پیشنهاد قطار پالس میدن طرحش خوبه میتونی قطار پالس هم به اپتوتریاک عبور از صفر بدی بعدش به تریاک بدی
                          دوستمون که پیشنهاد قطار پالس رو کرد واجب بودن مدار عبور از صفر رو کلآ رد کرد.
                          بهترین ناحیه تحریک تریاک در ناحیه 1 و 3 و هست باعث افزایش طول عمر تریاک میشود
                          بنظر من بهترین ناحیه تحریک گیت بعد از گذر از صفر جاییکه ولتاژ در حدی باشه که تریاک روشن بمونه
                          حالا این مسئله میتونه با قطار پالس و دیوتی سایکل مناسب اتفاق بیافته یا جریان dc تامین بشه
                          البته صحبت ما در مورد استفاده از تریاک بعنوان سویچ هست.
                          درسته اختلاف فاز بین جریان و ولتاژ در بارهای القائی سویچ در این نقاط رو با مشکل رو به رو میکنه
                          تنها راه جلو گیری از برش شکل موج همینه.
                          استفاده از اسنابر و سلف در مورد بارهای سنگین القائی اجتناب ناپذیره و من بصورت تجربی با ایجاد تلفاتی حدود 2 درصد
                          از توان کل اینکار رو کردم اما دوست دارم از اطلاعات 3 ساله شما استفاده کنم و فرمولهایی که در رابطه با محاسبه مقادیر
                          اسنابر و سلف مدار استفاده میکنید رو ببینم با توضیحات.

دیدگاه

ببینم شما چند سال با این عنصر کار کردیدن که متوجه شدین عمرش کم میشه.
                            من این حرف شما رو قبول ندارم چون شخصآ دو دهه تجربه تو این زمینه دارم جناب
                            مهندس.اگر تئوری صحبت میکنی در عمل باید دیده بشه.
                            یک بار هم گفتم در فلاشرها از خیلی وقت قبل داره استفاده میشه همونطور هم
                            که میدونید در قدیم ابتکار مثل امروز نبود معمولآ طرحها کپی برداری از غرب بود.
                            من دفترچه ای دارم و خیلی وقته پر شده و از نمونه ها نقشه برداری میکردم اینم
                            طرح یک فلاشر دو کانال که هنوز در خیلی از جاها داره کار میکنه و آخ نگفته
                            این طرح روی کاغذ احتمالآ سنش از شما بیشتره :biggrin:
                            من نمیدونم چرا اینجا همه باهم جنگ دارن ،اصلا از از وضح و این لحن ها رضایت ندارم
                            این روشی که من میگم در صنعت کاربرد زیادی داره(منظورم فلاشر و اینا نیست)(یادمه یه مبحث نیم ساعته با اسلایدها وعکس ها کلاس درس دکتر اسکندریان به این موضوع مربوط میشد و ایشون رو این موضوع تاکید داشتن) ، منم از خودم نمیگم، کسانی که 5دهه تو این کار بودن وکلی رساله و مقاله و کتاب و... داشتن اینو بهم گفتن و اینطوری یاد دادن و گفتن دلایلشم گفتن و من ودوستانم قانع شدیم که به این صورت عمر المان بیشتر میشه دلایل هم بسیار منطقی و قابل درک هست نمی دونم شما چرا دوست نداری اصلا روش فکر کنی حداقل ، بی نهایت ساده و قابل درک هست و منطقی
                            طبیعتا من حرف اون ها رو بیشتر قبول دارم و کارهاشونو دیدم
                            آدم اگه بخواد همه چیز رو تجربه کنه هیچ وقت دانش پیشرفت نمیکنه
                            ببین دوست عزیز گذر از صفر هم که داشته باشیم بازم من ترجیح میدم سیگنال کنترلیمو پالسی بدم
                            در باره این مداری هم که گذاشتی به قول خودت مربوط میشه به حوالی شهریور 20 و اونطرفا من نظر خودمو میگم ،به نظر من باید به روز بود و از تکنولوژی بهره گرفت کارکردن با تکنولوژی های قدیمی به نظرمن کار درستی نیست
                            دکتر کیانی یکی از 7 نفر در جهان هست که امضای طلایی فیلیپس رو داره و عضو هیئت علمی دانشگاه امیرکبیر هست(جزوات و اسلاید های ایشون به وفور در اینترنت پیدا میشه و تماما هم به زبان انگلیسی هست) و من از ایشون یاد گرفتم که در برق همه چیز رو در نظر داشته باشم(به قول ایشون اصل مورفی بالا خره کار خودشو میکنه) پس نمیتونم به راحتی از این قضیه که برای خودم منطقی به نظر میرسه بگذرم وندید بگیرم،حالا شما نظرت چیز دیگریست برای من هم محترم هست
                            لطفا لحن صحبت رو درست کنید ،برای یه مجموعه علمی خیلی زشته که لحن ها اینطورباشه

دیدگاه

لطفا لحن صحبت رو درست کنید
                              اتفاقآ من دارم منطقی صحبت میکنم شما غیر منطقی هستین
                              گفتید زیاد عمر نمی کنه دلیل عملی اوردم که ببینید از شما بیشتر عمر داره
                              گفتید ترانزیستور میتونه ولتاژ مخالف رو سویچ کنه دلیل منطقی اوردم که نمیتونه
                              مدار معادل تریستور گذاشتید با دلیل گفتم معادل تریستور نیست
                              برای نشون دادن کارکردش بکار میره.
                              شما چی مگه من طرز برخورد شما رو می پسندم میگید از ماسفت میشه استفاده کرد
                              نه تجربه دارید نه مدار درست وحسابی ارائه میدین
                              میگید فلان مدار مال من نیست آدرس مرجع رو نمیدید و جواب آقای B2 رو با بی اعتنایی
                              پاسخ میدین ادعای سواد بیشتر میکنی و خودتونو از آقای B2 سر میدونید
                              یکسره هم پز اساتید با کلاستون رو میدید اطلاعات اونا رو به رخ می کشید
                              وقتی اشتباهتون رو گوشزد میکنم سفسته میکنید
                              حالا هم که مغلطه می کنید بهتر نبود فلسفه می خوندید.
                              بهتر ادامه ندین مجبور میشم تک تک جملاتتون رو لیست کنم.

دیدگاه

خوب دقیقا شما مشکلت اینه که نمیتونی درک کنی ترانزیستور چه جوری کار میکنه
                                شما برو کتاب مبانی الکترونیک رضوی ذو بخون بعدش کتاب الکترونیک قدرت رشید رو بخون بعدش بیا با هم صحبت میکنیم
                                من سوالاتو جواب دادم دیگه بهتر از این نمی تونم بگم برای یه دانش آموز
                                بهتره احترام متقابلم رعایت بکنی،بالاخره ماها 4تا کلمه بیشتر از شما خوندیم
                                ولی اگه زیادی کنجکاوی بیا توی پروتیوس یک ترانزیستور ساده بزار بیست رو 5 ولت بده امیتر رو با یه مقاوت به زمین وصل کن کلکتور رو به منبع سینوسی(مثلا5 ولت دامنه) اسکوپم به امیتر متصل کن حالا تا زمانی که بیست 5 ولت داره نصف موجت عببور داده میشه،تا همین حد که متوجه بشی ربطی به دی سی یا ای سی نداره کفایت میکنه
                                از این پست به بعد من امدم خدمتتون چون این گونه برخورد رو بر نمی تابم
                                وگر نه برام مهم نبود اشتباه میگی یا درست.چون زمین خوردن بلد باشی میرسی.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X