اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مداری برای راه اندازی سه ترایاک بجای کنتاکتور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : من مداری رو برای راه اندازی سه ترایاک بجای کنتاکتور سه فاز میخوام کمکم کنید

سلام
    اگه بار موتوری است شما و فقط کنترل on/off دارید بهترین کار استفاده از اپتو دیاک با zero crossing مثلا moc3040 است (برای کنترل زاویه فاز moc3020).در ضمن به دوستانی که پیشنهاد دادن که مستقیم یا با ترانزیستور درایور به گیت تریاک فرمان بدن توصیه میکنم این کارو نکنید چون ایزوله نیست و خطر برق گرفتگی داره ودر ضمن نویز زیادی رو از خط رو مدار کنترل میفرسته.در ضمن اگه جریان موتور بیشتر از یک آمپره حتما هیت سینک لازم دارید وبه نظر من بهتره در این حالت از دو تریستور که به صورت آنتی پارالل بسته شده بجای تریاک استفاده کنید چون ساختار محکمتری داره.تمام این مطالب همچنین مدارهای تست رو تو دیتا شیت moc3040 میتوانید پیدا کنید.
    برای کنترل بار سه فاز میتوانید فقط سر راه دو لاین سوئیچ بگذارید(در این حالت یک خط مستقیم ودو خط از طریق سوئیچ وصل میشه) این ترکیبی که خیلی از موارد در solid state switchها استفاده میشه.در ضمن چون بار سلفی است اسنابر فراموش نشه .در ضمن اگه میخواهید موتور رو چپگرد راستگرد کنید(جای دو فاز عوض میشود) حتما در برنامه تاخیر مناسب رو در نظر بگیرید که تریاکهای فعاع خاموش(تریاک فعال تا جریان از صفر نگذره خاموش نمیشه) و بعد از اون تریاکهای تغییر فاز رو فعال کنید و من فکر میکنم این بلایی است که سر تریاکهاتون میارید در لحظه سوئیچ دو فاز رو سر تریاکها بدون بار میندازید اونها هم چاره ای جز ترکیدن ندارن.در ضمن در زمان تغییر جهت گردش جریان زیادی از تریاکها میگذره که در انتخاب نوع تریاک به این نکته دقت کنید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
    X